Samsung PS D6900 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

troopergr

New member
2 March 2011
20
Δε ξέρω αν χρειάζεται νέο νήμα για τις D6900, εγώ παρέλαβα την δική μου PS51D6900 την Παρασκευή.

Η πρώτη εντύπωση είναι πολύ καλή, πολύ ωραίο το design, λεπτο bezel μαύρο με γυαλί, και η βάση εχει διάφανο κορμό και μαύρο το κάτω.

Το setup της ήταν πολύ γρήγορο και απλό, σε εικόνα ψηφιακών καναλιών εμεινα πολύ ικανοποιημένος.

Σε θέαση blue ray η τηλεόραση τα σπάει, εχει πολύ ωραία χρώματα και δεν έχω βρεί κάποιο ψεγάδι μεχρι στιγμής. Λίγο πολύ μαύρο σε κάποιες σκηνές σκοτεινές, ειδικά αν βλέπεις μέρα, αλλα δεν εχω ασχοληθεί ακόμα με ρυθμίσεις.

3D δεν έχω δει γιατι θα πάρω γυαλιά μεσα στη βδομάδα, μιας και τα γυαλιά που δανείστηκα απο φίλο που είχε samsung led 3d του 2010, δεν παίζανε.

Θα ανεβάσω και μερικές φωτό.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: Samsung PS C7000 / C6900 Plasma : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

3D δεν έχω δει γιατι θα πάρω γυαλιά μεσα στη βδομάδα, μιας και τα γυαλιά που δανείστηκα απο φίλο που είχε samsung led 3d του 2010, δεν παίζανε.
Καλοριζικη
Στις περσινες τα γυαλια ηταν με ir συνδεση ,ενω στις φετινες πρεπει να ειναι με blutooth.
 

troopergr

New member
2 March 2011
20
Καλορίζικη , εξωτερικά δεν διαφέρει από την C6900 εσύ τι λες που την βλέπεις και ζωντανή ;;

Ευχαριστώ, Την C6900 δε την έχω δεί οπότε δε ξέρω να σου πω.

Σημερα παρέλαβα και γυαλιά, οπότε θα πω και εντυπώσεις απο το 3D κομμάτι.

Μια διευκρίνιση για τα γυαλιά μιας και μπερδεύτηκα αρκετά μέχρι να βρώ τι να πάρω. Πήρα τελικα τα SSG-3300GR τα οποία ναι μεν ολοι λένε οτι φορτίζουν ασύρματα με τον φορτιστή (που είναι έξτρα και εχει ~150 ευρώ), αλλά φορτίζουν και με καλώδιο mini usb που περιλαμβάνεται.

Στο site της samsung είδα οτι έχει βγει και πιο νεο firmware, θα το περάσω κι αυτό να δουμε τι ψάρια πιάνει.

Παντως δε μπορώ να καταλάβω γιατι δε μπορώ να βρώ τη συγκεκριμένη τηλεόραση σε κανενα απο τα official site της samsung.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Καλορίζικη , εξωτερικά δεν διαφέρει από την C6900 εσύ τι λες που την βλέπεις και ζωντανή ;;
Eκτος απο τα επιπλεον internet app,την μια ιντζα παραπανω λογω μικροτερου πλαισιου,την bluetooth συνδεση των γυαλιων,απο αυτα που διαβαζω,δεν εχει διαφορα (καθαρα σαν εικονα) απο τις περσινες και αυτος ειναι ο λογος που "κραζουν" καποιοι την samsung.
 

vprasinos

Established Member
14 March 2007
145
Νέος κάτοχος PS51D6900. Την πήρα από κατάστημα στο internet. H τηλεόραση είναι σε φάση στρωσίματος και έχει πραγματικά πολύ καλή εικόνα. Το burn-in σε αυτή τη σειρά είναι εμφανώς ελαχιστοποιημένο απ'την σειρά Β και C. (Πρώην κάτοχος PS50B650). Και απότι φαίνεται πρέπει να είναι και η μόνη διαφορά στην εικόνα που παρατηρώ. Σε όλα τα άλλα η ποιότητα της εικόνας στα μάτια μου τουλάχιστον είναι ίδια με τις προηγούμενες σειρές.

Υπάρχει όμως ένα ελλάτωμα. Έχω 1 καμμένο pixel! To οποίο φαίνεται σε άσπρο φόντο πολύ περισσότερο. Θα κάνω πως δεν το βλέπω γιατί η samsung δεν νομίζω να σου αλλάζει TV για 1 pixel (full RGB pixel, όχι sub).

Επίσης το wireless της τηλεόρασης δεν μου κάνει για N ενώ το manual λέει οτί είναι Ν. (προσπάθησα να κάνω stream το Avatar 3D 1080p SBS και απέτυχα, πολλά σπασίματα. Βέβαια είναι και ο server που πήρα την ταινία επίσης με wireless N 300mbps με stickακι. Θα προσπαθήσω πάλι με access point). Αν ξέρει κανείς τι είδους είναι το wireless της ας μας διαφωτίσει.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη

Verdict
Samsung’s PS51D6900 isn’t the last word in plasma picture performance. That honour still belongs comfortably to Panasonic’s 2011 GT30 and VT30 models. What the PS51D6900 most definitely does manage to be, though, is easily the best value 3D screen we’ve seen so far, delivering a level of performance and functionality that far, far exceeds anything you’ve got a right to expect of its sub-£1000 price. In fact, we’ve got a feeling that although it’s only May, we might just be looking at the TV bargain of the year.

Ακριβως την ιδια γνωμη εχω και εγω (που ισχυε και για την περσινη C σειρα).
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Σε λιγες (ελπίζω) μέρες θα ειναι ιδιοκτητης της 51αρας. Την εχω ηδη παραγγειλει.

Για να δουμε...
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Ρε παιδια, τι παιζει με τα 3D γυαλια?
Ποια να παρει κανεις? Εχει καμμια ιδεα?
Αυτα που λεει "με μπαταρια"...τι σοι μπαταριες παιρνουν? Και δεν επαναφορτιζουν προφανως ε?
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Ρε παιδια, τι παιζει με τα 3D γυαλια?
Ποια να παρει κανεις? Εχει καμμια ιδεα?
Αυτα που λεει "με μπαταρια"...τι σοι μπαταριες παιρνουν? Και δεν επαναφορτιζουν προφανως ε?
Tα "ενεργα" γυαλια ειναι δυο ειδων, τα usb επαναφορτιζομενα και αυτα που εχουν μπαταρια "ρολογιου" πλακε.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι

stafos30

Established Member
1 October 2010
110
Μυτιληνη
Καλησπερα. Σημερα πηρα και εγω την 51d6900 (αλλαγη απο led ue46b8000) και παρα το οτι παιζει λιγες ωρες οι εντυπωσεις ειναι παρα μα παρα πολυ θετικες ειδικα αν σκεφτεις οτι εκανε σχεδον τα μισα λεφτα απο τη προηγουμενη. Παλεψα πολυ αυτες τις μερες με τον εαυτο μου ωστε να επιλεξω μια plasma γιατι δεν ειχα προηγουμενη εμπειρεια, για την ακριβεια δεν ειχα ξαναπαρακολουθησει plasma tv. Απο την ωρα που την ανοιξα ημουν καπως καχυποπτος και εψαξα να βρω κατι που θα μου ξενιζε ματαια ομως. Η 51 ιντσες δεν μου εκανε τη τρελη διαφορα σε σχεση με τη 46αρα και ενας λογος ειναι πως σα τηλεοραση εχει πιο λεπτο πλαισιο σε σχεση με την αλλη οποτε δεν ειναι και πολυ μεγαλυτερη σαν τηλεοραση. Σιγουρα φαινεται πιο χορταστικη και πιο τετραγωνισμενη. Σαν smart tv φαινεται να εχει αρκετα κερατα πανω της που ισως εμενα προσωπικα να με αφησουνε αδιαφορο. Απο 3d δεν εχω ιδεα και θα ηθελα καποιος να μου απαντησει εφοσον εχω ps3 που πλεον υποστιριζει απλα παιρνω τα γυαλια και ειμαι οκ. Και τις 3d ταινειες που μπορουμε να κατεβασουμε απο διαφορα sites και τις αποθηκευουμε στο σκληρο πως τις βλεπουμε? Περισσοτερα απο εμενα φανταζομαι σε λιγες μερες που θα γραψουμε λιγες ωρες.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα. Σημερα πηρα και εγω την 51d6900 (αλλαγη απο led ue46b8000) και παρα το οτι παιζει λιγες ωρες οι εντυπωσεις ειναι παρα μα παρα πολυ θετικες ειδικα αν σκεφτεις οτι εκανε σχεδον τα μισα λεφτα απο τη προηγουμενη. Παλεψα πολυ αυτες τις μερες με τον εαυτο μου ωστε να επιλεξω μια plasma γιατι δεν ειχα προηγουμενη εμπειρεια, για την ακριβεια δεν ειχα ξαναπαρακολουθησει plasma tv. Απο την ωρα που την ανοιξα ημουν καπως καχυποπτος και εψαξα να βρω κατι που θα μου ξενιζε ματαια ομως. Η 51 ιντσες δεν μου εκανε τη τρελη διαφορα σε σχεση με τη 46αρα και ενας λογος ειναι πως σα τηλεοραση εχει πιο λεπτο πλαισιο σε σχεση με την αλλη οποτε δεν ειναι και πολυ μεγαλυτερη σαν τηλεοραση. Σιγουρα φαινεται πιο χορταστικη και πιο τετραγωνισμενη. Σαν smart tv φαινεται να εχει αρκετα κερατα πανω της που ισως εμενα προσωπικα να με αφησουνε αδιαφορο. Απο 3d δεν εχω ιδεα και θα ηθελα καποιος να μου απαντησει εφοσον εχω ps3 που πλεον υποστιριζει απλα παιρνω τα γυαλια και ειμαι οκ. Και τις 3d ταινειες που μπορουμε να κατεβασουμε απο διαφορα sites και τις αποθηκευουμε στο σκληρο πως τις βλεπουμε? Περισσοτερα απο εμενα φανταζομαι σε λιγες μερες που θα γραψουμε λιγες ωρες.
Καλοριζικη !! Αφου εχει PS3,αφου,φυσικα,παρεις γυαλια,μπορεις να αγορασεις ή να νοικιασεις 3D ταινιες και να δεις τα 3D κλιπακια που εχει η samsung online (φυσικα πρεπει να συνδεσεις την tv στο internet).Τις ταινιες που υπαρχουν σε διαφορα site ειτε τις "γραφεις" σε κενα bluray δισκακια σε υπολογιστη (χρειαζεσαι bluray writer για pc) και τα βαζεις στο ps3 είτε στηνεις ενα pc με καρτα γραφικων συμβατη με 3D και τα βλεπεις κατευθειαν απο τα .iso ή folder αρχεια.Bεβαια για side-by-side (sbs) 3D αρχεια δεν χρειαζεσαι κατι ιδιαιτερο (αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο σε ποιοτητα) -bye-
 
Last edited: