Νέα iMac

 Νίκος

Supreme Member
Μόλις κυκλοφόρησαν. Φρέσκα και τετραπύρηνα όλα. Με Thunderbolt και Facetime HD.


attachment.php





http://www.apple.com/imac/specs.html



imac.jpg
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Το πιο ενδιαφερον χαρακτηριστικο για μενα στους νεους imac, ειναι η δυνατοτητα να βαλεις 2 σκληρους, εναν ssd κι εναν κανονικο , με προεγκατεστημενο το λειτουργικο στον SSD !
Αυτο δινει αλλον "αερα" στα imac, και δεδομενου την thunderbolt συνδεση για πολυ και γρηγορο εξωτερικο αποθηκευτικο χωρο , κανει τον iMac ιδανικο desktop .

http://store.apple.com/us/configure/MC814LL/A?mco=MjIwNTQ2NzM
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Στα νέα iMac, η apple απαγορεύει τη δυνατότητα αλλαγής του σκληρού δίσκου από τον χρήστη. Οι δίσκοι των νέων υπολογιστών διαθέτουν firmware της apple και νέο 7πινο βύσμα sata. Αποτέλεσμα να μην είναι συμβατοί οι δίσκοι του εμπορίου με τους νέους iMac και να μην περνούν το apple hardware test κατά την εκκίνηση του υπολογιστή.

Πηγές:
www.adslgr.com
http://www.engadget.com/2011/05/13/new-imac-frees-you-from-the-tyranny-and-convenience-of-servici/
http://www.macrumors.com/2011/05/12/apple-restricts-hard-drive-replacements-on-new-imacs/
 
Last edited:
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Δεν ¨απαγορευεται" .
Αλλωστε και τωρα δεν μπορεις μονος σου να αλλαξεις δισκο (πολυ δυσκολα).
Απλα γινεται πιο δυσκολο.
Ετσι κι αλλιως στον imac δεν βαζεις χερι (εκτος απο μνημες) ...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,797
Μεσευρώπη
Δεν ¨απαγορευεται" .
Αλλωστε και τωρα δεν μπορεις μονος σου να αλλαξεις δισκο (πολυ δυσκολα).
Απλα γινεται πιο δυσκολο.
Ετσι κι αλλιως στον imac δεν βαζεις χερι (εκτος απο μνημες) ...

στην επόμενη γενιά imac θα το δυσκολέψουν και αυτό.
 

aragorn

Μέλος Σωματείου
29 June 2006
3,645
Μέση γη
Πως δεν απαγορεύεται;
Αφού ο δίσκος στα imac έχει ειδικό firmware που δεν θα το έχει ο δίσκος του εμπορίου.
Επίσης, το βύσμα θα είναι 7πινο αντί για 4πινο.
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,094
Homeless
Πονεμενη ιστορια η αλλαγη δισκου σε imac. Εγω εχασα 1 μερα απο την εργασια μου για να τον παω σε επισημο service στη Θεσσαλονικη για αλλαγη χτυπημενου δισκου γιατι στην πολη μου δεν υπαρχει service. Ταλαιπωρια για το τιποτα.
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Ta imac δεν εχουμ φτιαχτει για να "πειραζονται".
Αν θες απολυτη ελευθερια, τοτε ο macpro ειναι ο καταλληλος υπολογιστης.

Στο imac μπορεις να αλλαξεις και δισκο και να βαλεις δευτερο αν θες, απλα δεν υποστηριζεται επισημα απο την Apple.
Οπως και το jb δεν το συμπαθει η Apple, δεν "απαγορευεται".
Οτι θες κανεις, απλα αναλαμβανεις και το ρισκο.
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Είμαι με τον Σώτο στο τελευταίο. Αν θες απόλυτη ελευθερία, hardware της αρεσκείας σου και linux.

Προσωπικά, πέρα από macbook/pro/air και ίσως macmini, δε θα έπαιρνα κάτι άλλο σε υπολογιστή...
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Aν θελεις ολα σε ενα, χωρις να μπλεκεσαι με πολλα-πολλα, και δεν σ ενδιαφερει να βαζεις χερι συνεχως , ο imac ειναι οτι καλυτερο.
Εγω τον εχω 1 χρονο τωρα και δε μου λειπει τιποτα.
Αν θελω (που θελω) περισσοτερο αποθηκευτικο χωρο, εχω εξωτερικο δισκο σε fw800 με ταχυτητες καταπληκτικες (80 Mb/sec σταθερες).
.
Εχει δυνατοτητα chained (πολλες συσκευες σε σειρα) και σταθερη αποδοση.

Μπορω εκει (και το εχω κανει) να συνδεσω τη καμερα μου , το δισκο μου, και οτι αλλο θελω.

Εχει πολυ μεγαλη υπολογιστικη ισχυ, οθονη φοβερη - με αναλυση 2500χ1600 ,αθορυβη λειτουργια και αισθητικη που ξεπερναει καθε τι αλλο.

Ετσι κι αλλιως, δεν αγοραζεις μονο hardware, αλλα κυριως MAC OS !
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Θα με συγχωρέσετε αλλά:
Δεν είναι θέμα ‛ελευθερίας αναβάθμισης’.

Οι δίσκοι καίγονται … ντετερμινιστά.

Και τότε υποχρεωτικά θα πληρώσεις το AppleTax το ΦοροΜήλο. Για να σου φορέσουνε το νέο σκληρό (ουψ! πιπέρι).

Δε μιλάμε δηλαδή για τους τρελαμένους που θέλουν σήμερα να πειράξουν το μηχάνημα. Αλλά για όλους που θα *αναγκαστούν* να αλλάξουν το δίσκο τους.

Και γενικά όταν παίρνουν ένα στάνταρ και του προσθέτουν δυο πινς εκεί πέρα… καταλαβαίνουμε όλοι τι σημάνει. Από τη μια εκμεταλλεύονται τις οικονομίες κλίμακας που έχουν δημιουργηθεί λόγο στάνταρτ, και από την άλλη βάζουν δυο πινς για να καταστίσουν τις συσκευές μη συμβατές.

Δεν είναι καν Διαίρει και Βασίλευε… είναι πιο μοντέρνα ‛φιλοσοφία’ που δυστυχώς ακολούθουν πολλές εταιρίες εκτός της Apple.
 

Ntinos P

AVClub Fanatic
26 June 2006
22,938
To μακ του chuck norris δεν χαλλαει ποτε.
Ειναι το μοναδικο, με ολοκληρο το μηλο
 
22 June 2006
34,779
NEO HRAKLEIO
Αν εισαι μεσα σε εγγυηση, η Apple θα σε καλυψει.

Αν εισαι εκτος, μια επισκεψη στο επισημο sevice kai σε μια μερα εισαι ετοιμος!

Εγω εχω πει και προσφατα, μου αλλαξαν motherboard se laptop MBP 2007 σε 2 μερες , χωρις χρεωση (αξιας 900 ευρω)!

Δεν ειναι ολοι απατεωνες, αρκει να ξερεις που ν απευθυνθεις.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Αν εισαι μεσα σε εγγυηση, η Apple θα σε καλυψει.

Αν εισαι εκτος, μια επισκεψη στο επισημο sevice kai σε μια μερα εισαι ετοιμος!

Εγω εχω πει και προσφατα, μου αλλαξαν motherboard se laptop MBP 2007 σε 2 μερες , χωρις χρεωση (αξιας 900 ευρω)!

Δεν ειναι ολοι απατεωνες, αρκει να ξερεις που ν απευθυνθεις.

Καλά σε μια μέρα είσαι έτοιμος,
Αλλά πόσο θα σου κοστίσει?
Διπλά τριπλά ή παραπάνω (από ένα απλό δίσκο) ??

Και ξαναλέω οι δίσκοι καίγονται πολύ πιο εύκολα από τις μνήμες για παράδειγμα.

Εάν εσύ δέχεσαι την υπερχρέωση στην οποία σε οδηγούν, οκ. Αλλά δε σημάνει ότι θα πρέπει να μην υπάρχει αντίλογος.

Είναι σύνηθες να δίνω μηχανήματα 2 – 3 ετών σε ανίψια και φίλους. Πριν να το κάνω συνήθως βάζω ένα νέο δίσκο και λίγη ακόμα RAM.

Εκτός του ότι τα Μήλα πολλές φορές είναι ακριβούτσικα κατά την αγορά, δυστυχώς το κόστος χρήσης τους είναι και αυτό πολύ υψηλό.

Αλλά ας μη γενικολογούμε για κόστη χρήσης κ.ο.κ.

Για κάποιο λόγο δικαιολογείς την απόφαση τους αυτή.
Εγώ τη θεωρώ κερδοσκοπική και αδικαιολόγητη.

Η διαφωνία είναι υγεία :ernaehrung004:


Edit: ΥΓ Αυτό έλειπε να μη σε καλύπτει η εγγύηση.