Samsung UE D6510/6530 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ck13

New member
16 December 2008
57
Άντε να κάνω την αρχή. Πήρα την 46D6530 το Σάββατο. Πρωτή εικόνα πολύ καλή. Εχθές βρήκα χρόνο να την ψάξω λίγο παραπάνω. Είδα και στην ΕΡΤ ΗD την Πανάθα να βάζει και το 6 αστέρι στην φανέλα :firstprize:. Η εικόνα ήταν εξαιρετική.

Σύνδεσα και ένα σκληρό δίσκο με USB (ένα my passport 300gb) και αφού πρώτα έκανε κάποιο format στην συνέχεια έγραψα τον αγώνα. Η εγγραφή ήταν εύκολη με την ποιότητα της εικονάς αντίστοιχη με αυτο που έβλεπα εκείνη την ώρα. Αρνητικό για μένα ότι όταν κάνεις εγγραφή δεν μπορείς να αλλάξεις κανάλι γιατί διακόπτεται η εγγραφή, πράγμα που σημαίνει φαντάζομαι ότι δεν μπορείς να κλείσεις και την TV όσο γράφεις κάτι, εκτός και αν κάνω λάθος. Σε μια δοκιμή που έκανα νωρίτερα για να δω πως γράφει, το ένα 10λεπτο στον ψηφιακό Αlpha ήταν περίπου 300Mb. Η εγγραφή από ΕΡΤ HD δεν έχω δει ακόμα πόσο μέγεθος είναι.

3D δεν έχω δει ακόμα, εκτός από τον Διαμαντίδη :worshippy:. Δεν έχω αγοράσει γυαλιά ακόμα γιατί προηγούνται κάποια άλλα έξοδα (βλ. γάμος) αλλά θα το κάνω μόλις μπορέσω. Από αυτά που έχω διαβάσει πάντως δεν περιμένω να δω κάτι ιδιαίτερο στην μετατροπή από 2D σε 3D.

Είδα για λίγο και μια ταινία blu-ray, το GAMER, και η εικόνα ήταν άπαιχτη.

Για να συνδεθεί στο ίντερνετ δεν χρειάζεται usb πομποδέκτη αφού συνδέεται εύκολα με το Wifi. Διατηρώ μόνο μια επιφύλαξη. Για να εντοπίσει το router σου ζητάει να πατήσεις για λίγο πάνω στο router ένα κουμπί που γράφει WPS. Επειδή δεν έχω μεγάλη επαφή με το ασύρματο δίκτυο, αφού μέχρι πρόσφατα είχα ενσύρματο δεν ξέρω αν όλα τα routers έχουν αυτό το κουμπί και τι γίνεται σε περίπτωση που δεν το έχουν. Το δικό μου επειδή είναι καινούργιο το έχει.

Σχετικά με το clouding τώρα. Στην δικιά μου φαίνεται να έχει λίγο στις δύο κάτω γωνίες το οποίο δεν με ενοχλεί. Αυτό στην επιλογή "ΤΥΠΙΚΟ" και χωρίς να έχω αλλάξει ακόμα κάποια από τις ρυθμίσεις. Σε μια προηγούμενη Sony 40W4000 που είχα πάρει είχε στις δύο πάνω γωνίες. Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι δεν υπάρχει LCD χωρίς clouding. Κάποιες μπορεί να το έχουν σε μεγάλο βαθμό και κάποιες άλλες σε μικρότερο. Με τις κατάλληλες ρυθμίσεις αυτό μειώνεται ακόμα περισσότερο. Όποιος λέει ότι η δικιά του TV δεν έχει clouding ή λέει ψέματα ή δεν ξέρει τι ακριβώς είναι και δεν του δίνει σημασία. Επειδή η TV είναι σε σαλόνι αρκετά φωτεινό και εγώ προσωπικά θέλω να συνδέω laptop, να παίζω άφοβα PS3 και να μην χρειάζεται να μπλέκω με στρωσίματα και να φοβάμαι τα ΙR και Burn In επέλεξα LCD αναγνωρίζοντας που υστερούν απέναντι στις plasma.

Η αγορά έγινε από το Comelectric.com στην τιμή των 1395Ε με την δυνατότητα 8 άτοκων δόσεων. Δεν είχα αγοράσει στο παρελθόν κάτι από το συγκεκριμένο κατάστημα αλλά πρέπει να πω ότι η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και η παράδοση έγινε ακριβώς την μέρα και την ώρα που είχε συμφωνηθεί. Απ'ότι έψαξα είναι από τα λίγα καταστήματα που προσφέρουν άτοκες δόσεις και ταυτόχρονα χαμηλές τιμές. Θεωρώ χαζό να πάει κάποιος και χαλάσει τα ωραία του λεφτουδάκια στα γνωστά μεγάλα καταστήματα και να πληρώσει μόνο για το όνομα καπέλο 200 ευρώ.

Υ.Γ. Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά και ειδικά τον Γιάννη-Yperion για την βοήθεια που μας δίνουν μέσα από αυτόν τον χώρο ώστε να επιλέξουμε ότι καλύτερο για την περίπτωση μας.
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Μεγεια και παλι.
Ελπιζω να εισαι ακομη ευχαριστημενος με την αγορα. Εγω ακομη την περιμενω αν και με βαλαν στο λουκι να δω και την 8000. Δεν ξερω αν αξιζει τη διαφορα.

Ο δισκος δεν ητανε formatted? Αν ναι, τι τυπο? FAT32, NTFS? Επιφυλλασομαι οταν λες "μετα καποιο φορματ". Δηλαδη αν το αποθηκευτικο μεσο εχει αρχεια, θα στα σβησει?

Η TV αναγνωριζει αποθηκευτικο μεσο NTFS?

Μπορεις να κανεις εγγραφη μεσω EPG η timed εγγραφη? Δηλαδη να θεσεις ωρα και καναλι στο μελλον? Θα πρεπει να την αφησεις ανοικτη?

Ανακαλυψες αν μπορεις να την κλεισεις κατα την εγγραφη?
 

ck13

New member
16 December 2008
57
Ευχαριστώ και πάλι. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο αυτές τις μέρες να το ψάξω πολύ.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εικόνα της και τα χρώματα της. Επειδή η θέση της είναι δίπλα σε μπαλκονόπορτα με αρκετό φως, είχα μια ανησυχία μήπως δεν φαίνεται καλά την μέρα, αλλά ακόμα και τότε φαίνεται πολύ καλά.

Όταν σύνδεσα το my passport για πρώτη φορά πριν ξεκινήσει εγγραφή μου είπε ότι πρέπει να το κάνει format και προειδοποιούσε ότι αν συνέχιζα θα έσβηνε τα αρχεία που υπήρχαν μέσα. Πρώτα τα μετέφερα στο PC και μετά έκανα το format. Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν γνωρίζω... ακόμα.

Για την εγγραφή τώρα. Αυτή γίνεται μόνο στα ψηφιακά κανάλια. Έχει ένα κουμπί στο τηλεκοντρόλ που λέει guide και με το οποίο μπάινεις σε ένα μενού που σου δείχνει το πρόγραμμα των ψηφιακών καναλιών. Αν επιλέξεις ποιο πρόγραμμα θέλεις και πατήσεις REC σου βάζει ένα κόκκινα κυκλάκι δίπλα στο πρόγραμμα και την ώρα που λέει ότι αρχίζει ξεκινά και η εγγραφή. Αυτή ξεκινά ακόμα και όταν η tv είναι κλειστή ή συνεχίζει να γράφει ακόμα και αν την κλείσεις. Η βλακεία είναι ότι δεν μπορείς να αλλάξεις κανάλι όπως είχα γράψει καθώς επίσης και κάτι που διάβασα αλλά δεν έιμαι σίγουρος ότι ισχύει. Η εγγραφή γίνεται σε κάποιο format που αναγνωρίζεται μόνο από την Samsung Tv. Δεν δοκίμασα ακόμα να συνδέσω τον σκληρό στο PC για να δω αν το αναγνωρίζει.

Το firmware update δεν έχω προλάβει να το κάνω ακόμα.

Όπως σου έγραψα και σε ένα άλλο ποστ. Αν το σηκώνει η τσέπη σου και δεν ζοριστείς οικονομικά πάρε την D7000 ή D8000. Διαφορετικά πάρε την D6530. Δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις ιδιαίτερες διαφορές στην ποιότητα της εικόνας.
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Κριμα που δεν γραφει και τα αναλογικα!

Οσον αφορα το αποθηκευτικο μεσο, αν κανει δικο της φορματ, ειναι πιθανον να μην μπορεις να το διαβασεις στον υπολογιστη σου ε?

Όπως σου έγραψα και σε ένα άλλο ποστ. Αν το σηκώνει η τσέπη σου και δεν ζοριστείς οικονομικά πάρε την D7000 ή D8000. Διαφορετικά πάρε την D6530. Δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις ιδιαίτερες διαφορές στην ποιότητα της εικόνας.

1. Ο φιλος Yperion δεν νομιζει οτι αξιζει τον κοπο.
2. Η γυναικα δεν θελει ασημι και Χ ποδια...

1 & 2 ==>...καταλαβαινεις!
 
Last edited:

electro

New member
3 March 2011
15
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους.Ενδιαφέρομαι για την D6530 (ή την SONY ΕΧ720) και την κοίταγα σήμερα στα media markt .
Έβαλα για λίγο τηλεοπτικό, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η εικόνα σε μερικά κανάλια πχ ένα serial που έδειχνε
στο ALTER μου θύμιζε βίντεο 640x480 .
Υπάρχει περίπτωση να φταίει το σήμα, δηλαδή να είναι αδύναμο?:ADFAD2:
 

electro

New member
3 March 2011
15
Αθήνα
Sorry για το double post! Το απογευματάκι τελικά την παρήγγειλα σε 46" στα 1369 ευρω :D .
Ελπίζω να έκανα καλή επιλογή :D Thanks to Yperion και σε όλα τα καλά παιδιά που βοηθούν στο forum ! :a0210:
Σας διαβάζω καιρόοοοο τώρα αθόρυβα :)
Θα επανέλθω με εντυπώσεις (ελπίζω θετικότατες)-bye-
 
Last edited:

ck13

New member
16 December 2008
57
Καλημέρα και καλορίζικη.

Το αναλογικό σήμα έχει να κάνει αποκλειστικά με το σήμα της κεραίας. Αν στην περιοχή σου δεν έχεις δυνατό σήμα δεν θα βλέπεις και τα κανάλια καθαρά. Εγώ εκεί που μένω έχω αρκετά καλό σήμα αλλά προτιμώ να βλέπω από τα ψηφιακά που είναι ακόμα καλύτερο. Γενικά να ξέρεις ότι όσο περισσότερες οι ίντσες τόσο χειρότερη η εικόνα στα αναλογικά κυρίως. Στα καταστήματα επειδή όλες οι τηλεοράσεις παίρνουν σήμα από λίγες κεραίες το σήμα τους είναι σχεδόν πάντα τραγικό και για αυτό πλέον παίζουν μόνο blu-ray.
 

bravestar

Established Member
21 November 2010
296
Απάντηση: Re: Samsung UE D6510/6530 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστώ και πάλι. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο αυτές τις μέρες να το ψάξω πολύ.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εικόνα της και τα χρώματα της. Επειδή η θέση της είναι δίπλα σε μπαλκονόπορτα με αρκετό φως, είχα μια ανησυχία μήπως δεν φαίνεται καλά την μέρα, αλλά ακόμα και τότε φαίνεται πολύ καλά.

Όταν σύνδεσα το my passport για πρώτη φορά πριν ξεκινήσει εγγραφή μου είπε ότι πρέπει να το κάνει format και προειδοποιούσε ότι αν συνέχιζα θα έσβηνε τα αρχεία που υπήρχαν μέσα. Πρώτα τα μετέφερα στο PC και μετά έκανα το format. Για τα υπόλοιπα που ρωτάς δεν γνωρίζω... ακόμα.

Για την εγγραφή τώρα. Αυτή γίνεται μόνο στα ψηφιακά κανάλια. Έχει ένα κουμπί στο τηλεκοντρόλ που λέει guide και με το οποίο μπάινεις σε ένα μενού που σου δείχνει το πρόγραμμα των ψηφιακών καναλιών. Αν επιλέξεις ποιο πρόγραμμα θέλεις και πατήσεις REC σου βάζει ένα κόκκινα κυκλάκι δίπλα στο πρόγραμμα και την ώρα που λέει ότι αρχίζει ξεκινά και η εγγραφή. Αυτή ξεκινά ακόμα και όταν η tv είναι κλειστή ή συνεχίζει να γράφει ακόμα και αν την κλείσεις. Η βλακεία είναι ότι δεν μπορείς να αλλάξεις κανάλι όπως είχα γράψει καθώς επίσης και κάτι που διάβασα αλλά δεν έιμαι σίγουρος ότι ισχύει. Η εγγραφή γίνεται σε κάποιο format που αναγνωρίζεται μόνο από την Samsung Tv. Δεν δοκίμασα ακόμα να συνδέσω τον σκληρό στο PC για να δω αν το αναγνωρίζει.

Το firmware update δεν έχω προλάβει να το κάνω ακόμα.

Όπως σου έγραψα και σε ένα άλλο ποστ. Αν το σηκώνει η τσέπη σου και δεν ζοριστείς οικονομικά πάρε την D7000 ή D8000. Διαφορετικά πάρε την D6530. Δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις ιδιαίτερες διαφορές στην ποιότητα της εικόνας.
Oταν κανεις εγγραφη καποιου τηλεοπτικου προγραμματος στο σκληρο σου,τουλαχιστον αυτο ισχυει για την σειρα c,μπορεις να το παρακολουθησεις μονο απο την δικη σου του βου και απο πουθενα αλλου ουτε σε pc ουτε σε αλλη συσκευη τηλεορασης.Οτανεκανε το φορματ δεν σου εδωσε και ενα κωδικο?Αυτο γινεται και καλα για προστασια πνευματικης ιδιοκτησιας ή οπως αλλιως τα λενε αυτα...
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Το φορμαρισμενο πια μεσο, το "βλεπεις" στον ΥΗ?
 

bravestar

Established Member
21 November 2010
296
Απάντηση: Re: Samsung UE D6510/6530 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Το φορμαρισμενο πια μεσο, το "βλεπεις" στον ΥΗ?
Eννοεις τον σκληρο που εκανες την εγγραφη?Δεν ειμαι σιγουρος,νομιζω ομως οτι την συσκευη μεχρι να της ξανακανεις format στον υπολογιστη θα μπορεις να τον χρησιμοποιεις μονο για εγγραφη.
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Αυτο φοβαμαι...

Τι μεγεθος αρχεια φτιαχνει την ωρα?
 
Last edited:

Avra

Established Member
4 September 2007
290
Περίπου 2 GB την ώρα σε SD κανάλια και περίπου 5 GB σε ΗD (ERT).
 

ck13

New member
16 December 2008
57
Re: Απάντηση: Samsung UE D6510/6530 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ματροσκες μπορουμε να δουμε?

Ματρόσκες βλέπεις κανονικά και με το νόμο.
 

drgt

Senior Member
15 February 2009
456
Περίπου 2 GB την ώρα σε SD κανάλια και περίπου 5 GB σε ΗD (ERT).

Αρα αυτο δεν ισχυει?
Eννοεις τον σκληρο που εκανες την εγγραφη?Δεν ειμαι σιγουρος,νομιζω ομως οτι την συσκευη μεχρι να της ξανακανεις format στον υπολογιστη θα μπορεις να τον χρησιμοποιεις μονο για εγγραφη.

Γιατι αν ισχυε, και δεν το εβαλες στον ΗΥ, πως ειδες το μεγεθος?
Υποστηριζει NTFS?
Σε FAT32 (max file size 4GB) και για εγγραφη μεγαλυτερη απο 2 ωρες τι γινεται? Γραφει αλλο αρχειο?
 

ck13

New member
16 December 2008
57
Σου δίνει την επιλογή να δεις κάποιες πληροφορίες για την κάθε εγγραφή, πχ πότε έγινε και πόσο μέγεθος έχει.

1 ώρα εγγραφή σε ΕΡΤ HD (τον αγώνα ΠΑΟ-ΜΑΚΑΜΠΙ) ήταν 4.335 ΜB. Αρχείο 54 λεπτών από ψηφιακό κανάλι ήταν 2.150 ΜΒ. Από αναλογικό δεν έχω γράψει ακόμα.

Όταν ξεκινάει την εγγραφή σε ρωτάει πόσο χρόνο θες να γράψει, με μέγιστο τα 360 λεπτά.

Όταν συνδέεις τον σκληρό στον υπολογιστή δεν βλέπει κάποιο αρχείο μέσα και σε ρωτάει ο υπολογιστής αν θέλεις να τον κάνεις format.