[Επίσημο] Huawei Ideos X5

lazgr

Senior Member
28 March 2008
313
Εικόνες από το techblog.gr:

Huawei-IDEOS-X5-Techblog-1.jpg


Huawei-IDEOS-X5-Techblog-5.jpg


Το αγόρασα και εντυπωσιάστηκα. Νομίζω ότι είναι αρκετά ποιοτικό εξωτερικά (για εσωτερικά δεν γνωρίζω), η οθόνη 3,8" είναι πολύ ικανοποιητική, είναι ταχύτατο και έχει 199 ευρώ. Έχει android 2.2.1 και διάβασα ότι κάποια στιγμή θα γίνει αναβάθμιση σε android 2.3.

Αυτό που είναι πολύ εντυπωσιακό είναι τα χαμηλά επίπεδα SAR: 0,372 W/kg στο αυτί και 0,562 W/kg στο σώμα.
Αναρωτιέμαι αν κάτι δεν διάβασα καλά ή αν κάτι δεν κατάλαβα καλά γιατί τα επίπεδα είναι από τα πιο χαμηλά της αγοράς νομίζω.

Τραβάει HD(720) video, έχει κάμερα 5MP, ακόμη και δικιά της εφαρμογή για android applications έχει η HUAWEI με top 20 κτλ.

Μου έδωσε την αίσθηση πολύ ακριβότερης συσκευής και ακόμη ψάχνω να βρω αν υπάρχουν αρνητικά που ρίχνουν την τιμή τόσο χαμηλά ή απλώς είναι χαμηλή η τιμή επειδή δεν πληρώνεις "όνομα".
 

sokos

AVClub Addicted Member
19 January 2007
2,316
Re: HUAWEI IDEOS X5

Ωραιό φαίνετε και καλορίζικο, το καλό τηλέφωνο φαίνετε στο τομέα κλήσης.
Πόσο καλά ακούς και σε ακούνε οταν μιλάς?
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: HUAWEI IDEOS X5

Σίγουρα το ότι είναι huawei κρατάει την τιμή χαμηλότερα.

Για πες... από απόκριση οθόνης πως τα πάει? Στον ήλιο πως φαίνεται? Μπαταρία πόσο αντέχει?

Εδώ και τα χαρακτηριστικά του (αν και δεν το έχουν κάνει review):
http://www.gsmarena.com/huawei_u8800_ideos_x5-3596.php

Γενικότερα μια χαρά το βλέπω.. και με 190κάτι ευρώ... σούπερ.

και το θεματάκι του στο adslgr: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=504271
 
Last edited:

lazgr

Senior Member
28 March 2008
313
Re: HUAWEI IDEOS X5

Σήμα πιάνει πολύ καλά και ο ήχος ακούγεται καθαρά.

Το ηχείο όμως τρίζει λίγο όταν ζορίζεται (όταν είναι υψηλή η ένταση του ήχου). Επίσης, όταν έχεις τέρμα την ένταση του ήχου στην ανοιχτή ακρόαση και σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, τρίζει το ηχείο λίγο.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: HUAWEI IDEOS X5

βασικά τα χαρακτηριστικά του είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που ψάχνω σε ένα τηλέφωνο, στην τιμή που το θέλω... Καλή ανάλυση οθόνης, ψιλογρήγορος επεξεργαστής, όλα τα γνωστά καλούδια... το μόνο που μάλλον λείπει είναι το ράδιο από ότι βλέπω...
 

lazgr

Senior Member
28 March 2008
313
Re: HUAWEI IDEOS X5

Εναλλαγή οθονών και scrolling γίνεται πολύ καλά. Φορτώνει τις εφαρμογές πολύ γρήγορα και ενώ έχει φορτωμένες στην μνήμη πολλές εφαρμογές, δουλεύει χωρίς να κομπιάζει.

Έχω ipod 4g και sony xperia x10 mini και δεν με απογοήτευσε ούτε η οθόνη του ideos, ούτε η ταχύτητά του. Δεν λέω ότι είναι κορυφαίο αλλά σου δίνει καλή αίσθηση. Και όλα αυτά με τουλάχιστον τα μισά χρήματα από άλλες συσκευές.
 
17 June 2006
9,797
Απάντηση: HUAWEI IDEOS X5

800 ΜHz και 512 ΜΒ ram. Νομίζω ότι είναι σούπερ για την τιμή που το πουλάνε με την προσθήκη μιας micro sd 8 GB!
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: HUAWEI IDEOS X5

800 ΜHz και 512 ΜΒ ram. Νομίζω ότι είναι σούπερ για την τιμή που το πουλάνε με την προσθήκη μιας micro sd 8 GB!

Ακριβώς! Λέω να αφήσω εντελώς τις σκέψεις για τα WP7 των 200 που γράφαμε στο άλλο θέμα... Μια χαρά μου κάνει το Χ5, και ακριβώς στα χρήματα που σκεφτόμουν.
 
17 June 2006
9,797
Απάντηση: HUAWEI IDEOS X5

Θα συμφωνήσω...μπορεί στα σημεία ποιοτικά η συσκευή αυτή να είναι σε χαμηλότερο επίπεδο, όμως η χρηστικότητα στον τελικό χρήστη την δεδομένη χρονική στιγμή είναι σημαντικά μεγαλύτερη.
Επίσης ελπίζω η HUAWEI να έχει ξεκλείδωτο boot loader και να μπορούν να μπουν custom τα πάντα. Με λίγα λόγια αν ισχύει αυτό η συσκευή μπορεί να έχει χρόνο ζωής ως έξυπνο τηλέφωνο (όχι σαν παιχνιδομηχανή) και άνω των 4 ετών. Επεξεργαστές κοντά στο 1 GHz θα είναι αρκετοί, με τη μνήμη θα υπάρξει θέμα (αυτή τη στιγμή τα 512 είναι υπέρ-αρκετά), αλλά λογικά θα υπάρχει τρόπος σε 2-3 χρόνια να ενεργοποιηθεί swap στην κάρτα μνήμης και έτσι να υλοποιείται πλήρες multi-tasking και με τις εφαρμογές του τότε...
 

Tsop

Senior Member
5 November 2007
645
Βριλήσσια
Re: HUAWEI IDEOS X5

Και οχι οποιος να ναι 800αρης. Ειναι ιδιος με του Desire Z που υποστηριζει Flash 10.1 και μπορει να φτασει ανετα στα 1+MHz.
 
17 June 2006
9,797
Απάντηση: HUAWEI IDEOS X5

Όλοι σχεδόν οι σημερινοί επεξεργαστές έρχονται υποχρονισμένοι και δεν ξέρω γιατί. Ο επεξεργαστής που έχει το τηλέφωνό μου (Motorola Milestone) είναι χρονισμένος από τη μαμά στα 550 ΜΗz. Από όταν φλάσαρα την πρώτη μου πειραγμένη διανομή τρέχει στο 1 GHz απροβλημάτιστα.
Επίσης για το HUAWEI μόλις τσέκαρα ότι έγινε ένα από τα πρώτα βήματα για πραγματική υποστήριξή του. Άνοιξε υποφόρουμ στο xda. Ήδη μιλάνε για 1.8 GHz και ότι έχουν περάσει (με αρκετά προβλήματα ακόμη) την CM7 σε αυτό. Αν συνεχίσουν με τέτοιους ρυθμούς -που θα συνεχίσουν- τη βλέπω τη συσκευή να γίνεται παγκόσμιο best seller!
 
Last edited:

lazgr

Senior Member
28 March 2008
313
Re: HUAWEI IDEOS X5

Με την αγορά του IDEOS X5 σου δίνουν έντυπο με οδηγίες για δωρεάν κατέβασμα του NDRIVE και των ελληνικών χαρτών (κανονικά οι χάρτες κοστίζουν 40 ευρώ).
 

lazgr

Senior Member
28 March 2008
313
Re: HUAWEI IDEOS X5

Το δοκίμασα κάτω από τον ήλιο όπου διαπίστωσα ότι μπορείς να δουλέψεις απροβλημάτιστα.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Re: HUAWEI IDEOS X5

Aν δεν ειχα παρει, το φτηνο vodafone joy 845 (huawei ειναι και αυτο),θα του εριχνα μια ματια.Παντως βγαζει εξαιρετικα value κινητα KAI με χαμηλο sar.
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Re: HUAWEI IDEOS X5

Καλούλι είναι τελικά και στην πράξη!!! Και πλαστικά συναρμογή κλπ είναι σε αρκετά καλά επίπεδα. Για 200Ε με αυτά τα χαρακτηριστικά είναι σούπερ..

Με την αγορά του IDEOS X5 σου δίνουν έντυπο με οδηγίες για δωρεάν κατέβασμα του NDRIVE και των ελληνικών χαρτών (κανονικά οι χάρτες κοστίζουν 40 ευρώ).

χμ αυτό το παρέλειψαν, θα πρέπει να ξαναπάω αύριο...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Απάντηση: Huawei Ideos X5

Παίδες για πείτε αυτονομία που βλέπετε στα δικά σας Χ5... γιατί τρόμαξα... :twoguns:
 

lazgr

Senior Member
28 March 2008
313
Re: Huawei Ideos X5

Το πολύ 2 μέρες κρατάει η μπαταρία και αυτό με σχεδόν καθόλου χρήση. Αν το χρησιμοποιείς πολύ όπως για παιχνίδια ή/και με όλα ανοιχτά (gps, wifi, συχνά update διαφόρων widget κτλ), τότε από το πρωί ως το βράδυ την βγάζει δεν την βγάζει. Εγώ δεν τρόμαξα γιατί και στο se x10 mini η μπαταρία δεν κρατάει πολύ. Άκουσα ότι το ίδιο (πάνω κάτω) γίνεται σε όλα τα android κινητά.
 
17 June 2006
9,797
Απάντηση: Huawei Ideos X5

Θα σου πρότεινα (όπως και όλους με android) να απενεργοποιούν το 3G όταν δεν το χρειάζονται (δηλαδή όταν δεν σερφάρουν). 2+ ημέρες πάντως είναι σούπερ για τέτοιου είδους κινητό (πολλές συσκευές με δυσκολία φτάνουν να φύγεις το πρωί από το σπίτι και να γυρίσεις το βράδυ).