Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 123 απο 125 ΠρώτοΠρώτο ... 23113119120121122123124125 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1,221 έως 1,230 από 1241

Θέμα: Nova Multiview

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2020

Απάντηση: Re: Nova Multiview

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από spyges Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απ'ευθείας σε πρίζα. Δύο επιπλέον πληροφορίες είναι ότι έχω τριφασικό και συναγερμό. Παρ'όλα αυτά τόσο ο master(5001) με χρήση on demand όσο και στην tv (you tube, Netflix) παίζει μια χαρά. Τι έχει αυτός ο παλμός και δεν μεταφέρεται στον Slave?
    Για τριφασικο το μονο που πραγματικα ειναι πιστοποιημενο για να δουλευει σε τετοιες συνθηκες ειναι το Devolo. Μπορει να δουλεψουν και τα TP-Link αλλα δεν ειναι σιγουρο ουτε επιβεβαιωμενο αν δουλεψει εαν ειναι σταθερο επειτα. επισης τα powerline για να δουλεψουν σωστα πρεπει να συνδυαζονται στην ιδια φαση ρευματος . Πχ σε τριφασικο και οι 2 πριζες

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2006
    Περιοχή
    Ελληνικό, Αττική

Re: Απάντηση: Re: Nova Multiview

Sorry, δεν καταλαβαίνω. Από την μία λες ότι μόνο τα Devolo είναι πιστοποιημένα για τριφασικό. Παρακάτω όμως λες ότι πρέπει να είναι στην ίδια φάση. Είχα αποκομίσει την εντύπωση ότι όλα δουλεύουν στην ίδια φάση του τριφασικού, αλλά ότι τα Devolo σε ανάμιξη φάσεων. Θα ήταν χαζό σε ένα σπίτι με τριφασικό όλες οι πρίζες να έχουν ρεύμα από μια φάση, πολλάκις μου έχει τύχει να πέσει μία φάση, έτσι μόνο σε ένα κομμάτι του σπιτιού δεν έχεις ρεύμα. Έχω καταλάβει λάθος;

EDIT. Καθαρά πληροφοριακά ρωτάω, σε αυτό το σπίτι που είμαι τώρα δεν έχω τριφασικό, και πέρασα και 10 UTP σε μικρό rack.
    "Find what you love and let it kill you." & "If you're losing your soul and you know it, then you've still got a soul left to lose" Charles Bukowski
    "Je suis capable du meilleur et du pire, mais dans le pire, c'est moi le meilleur" Coluche

Spoiler:

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθήνα

Απάντηση: Nova Multiview

Έχω την παρακάτω απορία, αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος. Θέλω να καταργήσω το multiview στον δέκτη που έχει καθορίσει η Nova ως "κύριο" δεκτή. Ξέρετε αν είναι τεχνικά εφικτό χωρίς να βάλει χέρι κανείς σε καλώδια κλπ; ή πρέπει να αλλάξει η συνδεσμολογία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2020

Απλά βγάζεις τα καλώδια που συνδέουν τους δύο αποκωδικοποιητές αφού τους έχεις πάρει και στο κόψουν στο δεύτερο δέκτη... Εκτός και εννοείς κάτι άλλο...

Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2017

Re: Nova Multiview

Αν θες απλά να την σπάσεις στον άλλο τράβηξε χωρίς να ξεβιδωσεις το βύσμα και θα φαίνεται φυσιολογικά αλλά δεν θα είναι!

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2014
    Περιοχή
    Αθήνα

Απάντηση: Re: Nova Multiview

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Joker19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά βγάζεις τα καλώδια που συνδέουν τους δύο αποκωδικοποιητές αφού τους έχεις πάρει και στο κόψουν στο δεύτερο δέκτη... Εκτός και εννοείς κάτι άλλο...
    Όταν έτρωγε κάτι σκαλώματα το όλο σύστημα, πάντα μου έλεγαν από το support να κάνω reset στον "κύριο" αποκωδικοποιητή. Γι αυτό αναρωτιέμαι αν θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν καταργήσω τον "κύριο" αποκωδικοποιητή τραβώντας τα καλώδια.
    Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από vhanvergitsen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θες απλά να την σπάσεις στον άλλο τράβηξε χωρίς να ξεβιδωσεις το βύσμα και θα φαίνεται φυσιολογικά αλλά δεν θα είναι!

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Δεν είναι θέμα σπασίματος. Στο ίδιο σπίτι ανήκουν και τα 2, απλά μπήκε και cosmote ott και δεν υπάρχει λόγος για τη Nova. Απλά το θέμα είναι ότι το cosmote θα το χρησιμοποιεί το διαμέρισμα με τον "κύριο" αποκωδικοποιητή που θέλω να καταργήσω.

Απλά πριν καλέσω τη Nova ήθελα να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς κάτι παρόμοιο για να μου πει αν είναι τεχνικά εύκολο χωρίς να χρειάζεται να επέμβει κανείς στην υπάρχουσα καλωδίωση.

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2020

Δεν θα καταργήσεις τον κύριο αποκωδικοποιητή. Τον δεύτερο θα καταργήσεις. Δεν γίνεται να καταργήσεις τον κύριο. Από αυτόν παίρνει σήμα το Multiview. Αν είναι θέμα δωματίου, βγάλε και τους δύο και άλλαξέ τους θέση και απλά θα κοπεί στον δεύτερο το σήμα από τη Nova όταν κάνεις τη διακοπή. Στο δωμάτιο που θέλεις να έχεις Nova θα έχεις οπωσδήποτε τον κύριο δέκτη.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010

θέλω βοηθεια .Συνδεω το devolo powerline με το ρουτερ(του οτε) και στη συνεχεια στο δωμάτιο βαζω το 2ο powerline και συνδεω τον 2ο αποκωδικοποιητή με ethernet.δυστυχώς,ενω η συνδεση στις πληροφορίες ειναι οκ,δεν δινει εικονα.Σημερα δοκιμασα με απευθείας εθερνετ χωρίς powerline και επαιξε.τι μπορει να φταιει ;

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

γινεται ενα μπερδεματακι με τα Power line.
    ειχα και εγω θεμα οταν ειχα το Multiview και τα devolo.
    παρε ενα τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη να σου πουνε να κανεις 2-3 πραγματακια.

Senior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2010

3 μερες μιλάμε χωρίς αποτελέσματα .δημητρη θυμασαι πως πιασατε;

Σελίδα 123 απο 125 ΠρώτοΠρώτο ... 23113119120121122123124125 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης