Stranger things are starting to begin........

14 December 2006
4,265
http://www.youtube.com/watch?v=MuSNQAeBJh4

Ε τι μόνο ο Σπύρος (Δημοκηδής) μπορεί να τα κάνει αυτά!
Λόγος ύπαρξης του Thread: Κεραυνοβόλος έρωτας
Κατεύθυνση του thread:Συμπαντική/ χαοτική….κοινώς ξεκινάμε από την Lena και καταλήγουμε στον Αττίκ αν γουστάρουμε….

Όπως λοιπόν γνωρίζετε η Lena εκπροσώπησε πέρυσι την Γερμανία στον διαγωνισμό της Eurovision με το satellite το οποίο κατάφερε τελικά να της δώσει την πολυπόθητη νίκη. Η Lena εμφανίστηκε το 2010 στην σκηνή ως το απόλυτα μαλακισμένο πλάσμα. Νευρωτική, σπαστική, άφωνη , με ένα εξίσου νευρωτικό κομμάτι!
Αποφάσισα το 2010 να μην ξαναδώ ποτέ Eurovision, ούτε καν για πλάκα!
Αλλά ως γνωστόν πρώτα φεύγει η ψυχή και μετά το χούι………..

Φέτος η Γερμανοί (είναι φίλοι μας:flipout: ), επέστρεψαν δυναμικοί και μάλλον λυσσασμένοι να κερδίσουν για δεύτερη συνεχόμενη φορά τον διαγωνισμό! Και επέλεξαν πάλι την Lena.
Είναι άξιο απορίας τι μπορεί να συνέβη στην Lena μέσα σε ένα χρόνο. Υποψιάζομαι κάποια πράγματα αλλά καλύτερα να μην τα πω γιατί μας διαβάζουν και μικρά παιδιά.
Το 2011 η Lena εμφανίζεται στην Eurovision τίγκα στο υπονοούμενο και κατεδαφίζει τα πάντα συμπεριλαμβανόμενου και του σκηνικού.

Το σκηνικό που στήθηκε για λογαριασμό της Lena ήταν άψογο και απόλυτα εναρμονισμένο με το κομμάτι .Εξαιρετικός φωτισμός, μοντέρνα άποψη, λιτά χορευτικά χωρίς "κιτσιές", φωτιές, ταμπούρλα, καπελαδούρες και τα συναφή. Η ίδια η Lena εμφανίστηκε με ένα τόνο αυτοπεποίθηση, επίσης λιτή, προκλητική. Συνολικά μιλάμε για μια παρουσίαση επιπέδου συναυλίας superstar, αισθητικά πολύ μπροστά από οτιδήποτε έχουμε δει ποτέ σε αυτό το πανηγύρι.

Για το κομμάτι τώρα,
Θα ήταν υπερβολικό να χαρακτηρίσω τον συνθέτη ιδιοφυΐα, αλλά σίγουρα είναι πολύ περισσότερο έξυπνος από όσο απαιτεί ο διαγωνισμός. Το κομμάτι συσπειρώνεται γύρω από μια “τικ τοκ τικ τοκ” λογική. Νομίζω ότι ασυνείδητα λειτουργεί σαν βόμβα έτοιμη να σκάσει. Με ένα υποχθόνιο τρόπο γίνεται κολλητικό, αλλά κάτι συνεχίζει να "βαραίνει" τον ακροατή, και μάλλον αυτό είναι ότι το κομμάτι δεν "σκάει" ποτέ .Η λογική λοιπόν του να σπάσει το τζάμι στο τέλος λειτουργεί απολύτως "λυτρωτικά".
Τα φωνητικά στήνονται κάπου μεταξύ αφέλειας, πρόκλησης, ηδονισμού .Η ερμηνεία επιβάλλεται να έχει και ένα ανεπαίσθητα μπλαζέ τόνο( είναι αυτό το μικρό “κάτι” που κάνει το κομμάτι να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα) .
Στις γέφυρες το κομμάτι trip hopάρει……. Συνολικά είναι σοφιστικέ.

Κύριοι τι να πω,
Για μένα
Μακράν
Η καλύτερη συμμετοχή από χώρα που έχουμε δει τουλάχιστον την τελευταία δεκαετία στον διαγωνισμό.
Εννοείται ότι στέκεται και εκτός διαγωνισμού

και τώρα......πείτε τα όλα:ernaehrung004:(καλά, κακά)
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Με βρίσκει η αναφορά απόλυτα σύμφωνο, μην πω ότι υποψιάζομαι ότι ο κ. Μπαιραχτάρης με κρυφάκουγε όταν έπλεκα παρόμιο εγκόμιο μετά τη συμμετοχή της προαναφερθείσασας...

Δεν ξέρω εάν έγινε ότι έγινε ή την κάνανε, πάντως είναι μια αγιόλογη παρουσία και ναι συμφωνώ στον τίτλο "Η καλύτερη συμμετοχή από χώρα που έχουμε δει τουλάχιστον την τελευταία δεκαετία στον διαγωνισμό."

Κ. Μπαιραχτάρη με καλύψατε πλήρως...
 
14 December 2006
4,265
Όχι δεν σας κρυφάκουγα κύριε Zeb !Μάλλον ανήκουμε στην κατηγορία αυτών που ταυτόχρονα είδαν το φως. Όσοι πιστοί ας προσέλθουν! Οι υπόλοιποι ας αρκεστούν στα χασμουρητά του "κοντού κλώνου της JLo" που τελικά νίκησε τον διαγωνισμό!:flipout:
Για χάρη της Lena αντέχω για λίγο ακόμα το Μνημόνιο!
Αν μου κρατήσει παραπάνω από μήνα θα κάνω ομαδική!(δουλεύει καλύτερα από την ατομική)
 

Elina

Senior Member
13 January 2009
556
Γέρακας
H Lena στην παρέα που βρισκόμουν ξεσήκωσε επιφωνήματα θαυμασμού!
Και το κορίτσι "τα λέει..". Αν και πολύ νέα (εικοσι παρά), δε σηκώνει και πολλά πολλά..

Γερμανίδα, μελαχροινή, για μεσογειακή μου φέρνει..

Μου άρεσε..
 
19 June 2006
8,661
Eίμαι απόλυτα σύμφωνος. Αφού σταμάτησε να χαϊδεύεται με εφηβους και γνώρισε την ερωτική ωριμότητα, όλα τ´άλλα ήρθαν σχεδόν από μόνα τους.
Θα κλείσει πολλά σπίτια η μικρή.

Το κομμάτι δεν είχε καμμία σχέση με την Eurovision. Ήταν πολύ πιο υψηλού επιπέδου.

Πρέπει να γνωρίσει και κανέναν αλήτη, τότε θα έχουμε ελπίδες.

Το μπλαζέ σε συνδυασμό με το πάρε με τώρα, το περιμένεις από μεγαλύτερες και πιο έμπειρες γυναίκες.

Και τα δικά μου συγχαρητήρια.:SFGSFGSF::SFGSFGSF:

Υ.Γ. Την ήθελα λίγο αλοίθωρη για να ήταν το απόλυτο αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα.
 
14 December 2006
4,265
Υ.Γ. Την ήθελα λίγο αλοίθωρη για να ήταν το απόλυτο αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα.


Πολύ ενδιαφέρον αυτό !Δεν το είχα σκεφθεί.
Η αλήθεια είναι ότι έβλεπε τελείως κανονικά!
Αλλά
Μπορεί να μη έχει αυτό το κουσούρι, έχει όμως ελαφρώς στραβό χαμόγελο(παρατηρείστε την στο τέλος)
 
27 June 2006
7,771
Συνυπογράφω με κλειστά μάτια.
Και να φανταστεί κανείς ότι το κομμάτι ήταν το μοναδικό που δεν άκουσα "γεμάτα" γιατί εκείνη την ώρα πηγαινοερχόμουν μες το σπίτι κάνοντας κάτι. Έπιανα όμως καθόλη τη διάρκεια που το αυτί μου είχε πρόσβαση ότι συνέβαινε κάτι πολύ...
Τριπχοπιά στα μέτρα μιας ελαφρύτερης Bjork, χωρίς τη παραμικρή χαλαστική συγχορδία στη σύνθεση, στη τονικότητα της φωνής, στα πάντα (ακόμα και στη performance που παρακολούθησα σε άλλη στιγμή).
Με διαφορά ό,τι καλύτερο έχει παρουσιάσει το καρναβαλάκι.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
εγώ πάντως (αν θέλετε το πιστεύετε) είχα αποκοιμηθεί και ξύπνησα μόλις ξεκίνησε...
 
14 December 2006
4,265
εγώ πάντως (αν θέλετε το πιστεύετε) είχα αποκοιμηθεί και ξύπνησα μόλις ξεκίνησε...

Ελπίζω να ήσουν ήδη κοιμισμένος στο δικό μας, αλλιώς θες κανα δίμηνο για να το ξεπεράσεις το σοκ της πολιτιστικής παρέμβασης “Μάρμαρο – σουβλάκι – Τρύφων Σαμαράς – Ζεϊμπέκικο”
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
όχι
εκεί με ξύπνησε η κόρη μου....μη χάσω

στο γερμανικό ξύπνησα μόνος μου.... μάλλον λόγω έλλειψης γιουροβιζιονίλας....(το απόλυτο χαλαρωτικό υπνωτικό...)
 

by proxy

AVClub Addicted Member
29 April 2011
2,574
thumbs up for George ( and lena )
Ρε Γιώργο νά κάνουμε μια συλλογή με τραγουδάρες της Eurovision - επιλεγμένα διαμαντάκια από το φετεινό της Λένα μέχρι τις τρομερές Ρωσίδες πριν 3 (?) χρόνια ( I want your money honey )
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,352
Εγω δεν εχω δει τις γιουροβιζιον εδω και 2-3 χρονια,παλιοτερα που ημουν και φοιτητης μαζευομασταν μια παρεουλα σπιτι και τα βλεπαμε,αν και εγω δυσκολευομουν να πω οτι κατι μ'αρεσε πραγματικα απ'τα τραγουδια που ακουγα.

Αυτο το κομματι οντως ειναι πολυ καλο,εμενα μ'αρεσε πολυ και το σκηνικο.Η κοπελα δε :devil-smiley-029:
 

mmoukiou

Supreme Member
22 October 2007
3,069
Μπάιρα :worshippy::worshippy:
Πραγματικά εξαιρετική η Γερμανιδούλα.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,852
Αθήνα-Κέντρο
Κοίτα που με προλάβατε και είσαστε και πολλοί !

Είχα συγκρατήσει μόνο τον ονειρωξικό ενθουσιασμό του Υπέρηχα και μάλιστα ετοίμασα αφιέρωμα στο Videoclip της ημέρας.
Φεύ..
Με πρόλαβε άλλος πιο "κολλημένος"

Ως εκ τούτου (και επειδή το βιντεάκι του Γιώργη είναι "κάπως"), σας παραθέτω την Λένα στο official videoclip και την live ερμηνεία της στον Τελικό,αμφότερα σε High Definition !
Χάρμα οφθαλμών
(για ωτων δεν θα συμφωνήσω και τόσο αν και το κομμάτι είναι εθιστικό και ήδη παίζει στο αμάξι..:a0210:)
Ιδού λοιπόν...

http://www.youtube.com/watch?v=44ydDZlsruk

http://www.youtube.com/watch?v=9zb2ndWnKeU
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,852
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Re: Stranger things are starting to begin........

Ελπίζω να ήσουν ήδη κοιμισμένος στο δικό μας, αλλιώς θες κανα δίμηνο για να το ξεπεράσεις το σοκ της πολιτιστικής παρέμβασης “Μάρμαρο – σουβλάκι – Τρύφων Σαμαράς – Ζεϊμπέκικο”

Αυτό ,σου το φυλάω (μανιάτικο) για άλλο θρεντ,εσύ που τόλμησες και αμφισβήτησες και το Lay All Your Love On Me..:violent-smiley-030::ADFAD2: :ADFADF1:
 
17 June 2009
3,594
Αυτό που με κάνει και σε εκτιμώ απερίοριστα re George - πέραν της 'κατά Δαμιανόν' ενδιαφέρουσας αισθητικής σου παρέμβασης - είναι που δεν έχεις στεγανά.....

Το πανηγυράκι δεν το βλέπω εδώ και χρόνια, και να που πιθανόν να έχω χάσει κι άλλα τέτοια λόγω των δικών μου στεγανών.

Το κομμάτι είναι ιδιαίτερο, λίγο ηλεκτρονικό, λίγο τριπχοπιά (hello Μουκ), πολύ αφαιρετικό και καμμιά σχέση με το περσινό που επίσης είδα ωθούμενη από αυτά που έγραψες :worshippy::worshippy:

Η δε Lena, πόσο είπαμε είναι; λίγο πριν ή μετά τα είκοσι; μπορεί να παραδώσει μαθήματα αισθησιασμού σε πολλές γυναίκες .

Αυτό που έγραψες για την λύτρωση στο τέλος, με το σπάσιμο....
Θυμάσαι; ο πυροβολισμός στο τέλος στο κομμάτι από το soundtrack του Old Boy που έπαιξες στην εκπομπή σου.....

:2thumb22sup: :firstprize: me boy....
 

Emilot

AVClub Fanatic
18 June 2006
32,852
Εξάρχεια
Εγώ έβλεπα τα τραγουδάκια και μόλις είχα αρχίσει να έχω ενοχές....για το χάλι μου...και πιθανός θα ήταν η τελευταία(αν και πέρσι μόνο 1-2 τραγούδια είδα)........φορά...

Μέχρι που έπαιξε το κομμάτι της Lena.....

Μετά έτσι και αλλιώς δεν είχα την επιλογή να φύγω, γιατί μπορεί να έχανα κάτι τόσο καλό στην συνέχεια...

Συμφωνώ και εγώ με Μπάιρα και θα ήθελα να δούμε ποιος είναι ο manager της και ο παραγωγός του τραγουδιού της....

Επίσης και μιά ματιά στο album που θα το ενσωματώνει(λογικά)....στο μέλλον.