Λύση για Ελληνικά SMS με 160 χαρακτήρες σε Android?

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Πηρα προσφατα ενα ZTE Blade (Android 2.2) και δυστυχως οταν γραψεις ελληνικους χαρακτηρες σε μηνυμα SMS, η "χωρητικοτητα" του πεφτει στους 70 χαρακτηρες, απο τους 160 που ισχυει για λατινικα. Οποτε ενα νορμαλ μηνυμα καταληγει να χρεωνεται διπλά...

Υπαρχει καποια λυση? Στο παλιο μου Nokia s60 ηταν απλα μια ρυθμιση (reduced character set αν θυμαμαι καλα), την οποια δεν εχω βρει να υπαρχει πουθενα στα μενου του ΖΤΕ/Android
 

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,100
Λιβαδειά
Απάντηση: Λυση για ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες σε Android?

Μερικά κινητά android (όπως το ZTE Blade) δεν έχουν υποστήριξη για 160 ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα κειμένου (sms).

Αν λοιπόν από το κινητό android σας στέλνετε μηνύματα,σας χρεώνει κάθε μήνυμα ανά 70 περίπου χαρακτήρες και δεν ξέρετε τι
να κάνετε, η λύση βρίσκεται παρακάτω. Με τον τρόπο αυτό τα μηνύματα που θα στέλνετε θα αποτελούνται από 160 κεφαλαίους
χαρακτήρες.

Αν θέλετε να στέλνετε με πεζούς χαρακτήρες και τονισμένους, τότε τα μηνύματα θα αποτελούνται από 70 περίπου χαρακτήρες
και δε θα πρέπει να ακολουθήσετε τον οδηγό αυτό.

e-guides.gr
 
17 June 2006
9,791
Απάντηση: Λυση για ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες σε Android?

Κατέβασε κάποια εφαρμογή από το market για διαχείριση sms που να υποστηρίζει για τα Ελληνικά 160 χαρακτήρες.
Το Handsent SMS που προτείνει ο παραπάνω οδηγός είναι από τα καλύτερα προγράμματα που μπορείς να βρεις.
Πάντως να σκεφτείς ότι μέχρι και συσκευές SONY με android έχουν πωληθεί επίσημα στην Ελλάδα που δεν έχουν out of the box δυνατότητα να στείλουν sms 160 χαρακτήρων και χρειάζεται να ακολουθήσουν την πιο πάνω λύση.
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Λυση για ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες σε Android?

και στο desire HD υπάρχει το ίδιο πρόβλημα και έχω κάνει την σχετικη´ερώτηση στο αντίστοιχο θέμα. Μόλις το εγκατέστησα και δουλεύει μια χαρά, thanks!
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,092
Homeless
Re: Λυση για ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες σε Android?

Με προκαλειτε να τρολαρω

Κι εγω νομιζα οτι μονο το iphone υποστήριζε 70 χαρακτήρες για sms (παλιά) και ολοι οι androidades κράζατε την apple και τον Steve Jobs. Μας πρήξατε. Αλλά για τα android κάνετε τουμπεκί ψιλοκομμένο. Τελικά ποιος είναι funboy αναρωτιέμαι?
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Λυση για ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες σε Android?

Με προκαλειτε να τρολαρω

Κι εγω νομιζα οτι μονο το iphone υποστήριζε 70 χαρακτήρες για sms (παλιά) και ολοι οι androidades κράζατε την apple και τον Steve Jobs. Μας πρήξατε. Αλλά για τα android κάνετε τουμπεκί ψιλοκομμένο. Τελικά ποιος είναι funboy αναρωτιέμαι?

Σιγουρα το iphone στελνει 160/sms ??? γιατο το 2g μου ακομα χτυπα στο σβέρκο ανα 70 χαρακτήρες..... :twoguns:


Κυκλοφορουν 10συσκευές android εκει εξω αν δεν επεσε στην αντιληψη καποιου χρήστη που να γράφει εδω μέσα ταυτόχρονα σημαινει οτι το καλύπτουμε κιολας??
Οσο για τους fanboyσμους αστο καλύτερα, τα γραπτά μένουν και υπάρχουν πολλα στο forum για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματα του. :a0210:
 

=silent=

AVClub Fanatic
2 August 2006
11,092
Homeless
Re: Λυση για ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες σε Android?

160 στελνει στανταρακι αυτο που λεω (IOS 4)
 

Θοδωρής Ρ.

AVClub Addicted Member
Απάντηση: Λυση για ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες σε Android?

από 3.1.3 και πάνω το iOS στέλνει 160 χαρακτήρες με ελληνικά, τεσταρισμένο.
Από κει και πέρα για το android
α) το θέμα θίχτηκε στο thread του Desire HD μόλις έγινε αντιληπτό
β) απ' όσο βλέπω λύση υπάρχει και μάλιστα δωρεάν, απλούστατη και χωρίς ανάγκη για χακεριές και jb
γ) δεν βρίσκω καμιά ανάγκη για funboy support σε ένα μη-πρόβλημα
 

Αντωνης Β

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,525
Απάντηση: Λυση για ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες σε Android?

για android "go sms pro" καλύτερο απο handsent κατά τη γνώμη μου.
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Re: Λυση για ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες σε Android?

Thanx παληκάρια, εβαλα το Go SMS Pro (διαβασα οτι το Handset ειναι πιο βαρυ και κολλαει συχνοτερα) και γραφοντας με κεφαλαία εχω πλεον 160 ελληνικους χαρακτηρες σε καθε SMS.

Ηλιθιο προβλημα παντως, εν ετει 2011...
 

Karpouzoeipraktoras

New member
7 September 2011
1
Αθήνα
Re: Λυση για ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες σε Android?

Εγώ πάντως με το GO SMS PRO αντιμετωπίζω το εξής κουλό πρόβλημα... Όταν πληκτρολογίσω ελληνικούς (πάντα για κεφαλαίους μιλάμε) χαρακτήρες που δεν υπάρχουν στο λατινικό αλφάβητο (πχ ΦΘΞ) τότε το μήνυμα είναι 160 χαρακτήρων, αν όμως βάλω χαρακτήρα που είναι κοινός με το λατινικό αλφάβητο (πχ ΗΡΧ) τότε αυτομάτως το γυρίζει σε μήνυμα 70 χαρακτήρων.:furious3:

Εμφανίστηκε σε κανέναν αυτό το πρόβλημα; Υπάρχει καμιά ρύθμιση γι' αυτό και δεν την πήρα χαμπάρι;
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,580
Re: Λυση για ελληνικα SMS με 160 χαρακτηρες σε Android?

Δοκιμάστε και το greek input method!