Τεχνική και φωτισμός για φωτογράφηση μυστηρίων, εκδηλώσεων κλπ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

makithaca

New member
25 April 2011
3
Σύντομα θα φωτογραφήσω την βάπτιση που κάνει ένας φίλος και θέλω την βοήθεια σας. Ο εξοπλισμός μου είναι, Sony A-550, Sony A-580, φακός Carl Zeiss 16-80/3.5-4.5 και φλας Sony HVL-F58AM. Το φλας το πήρα πρόσφατα και να πω την αλήθεια δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ καλά. Για να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα πείτε μου συμβουλές για την χρήση αυτού του εξοπλισμού και ειδικά του φλας. Επίσης μήπως είναι αναγκαία η αγορά του Tamron 17-50/2.8 ή κάποιου άλλου φακού; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Απάντηση: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

Πόσο σύντομα;

Έχεις ξανακάνει κάτι παρόμοιο;

Σε εκκλησία ή σε εξωτερικό χώρο;

Για τη χρήση του φλας:Το συγκεκριμένο φλας, έχει τη δυνατότητα bounce, δηλ. να στρέφεται στο ταβάνι (και μάλιστα με διαβαθμίσεις).

Σαν αποτέλεσμα έχεις απαλό και πολύ πιο γλυκό φωτισμό.Πάρε -πολλές-έξτρα μπαταρίες.Μια καλή ιδέα είναι να κάνεις προπόνηση.

Το πιο δύσκολο -σύμφωνα με τον vasada- είναι να υπερπηδάς εμπόδια!!
 

makithaca

New member
25 April 2011
3
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

Στις 11/6 είναι η βάπτιση και θα γίνει μέσα σε Εκκλησία με όχι καλό εξωτερικό φωτισμό. Θα ήθελα να με συμβουλέψει κάποιος που έχει Sony DSLR τι ρυθμίσεις να έχω στην μηχανή και στο φλας.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

Ελπίζω να το δεί ο Γιάννης ο Σπύρου που έχει Sony dSLR.
Πάντως για bouncing σε εκκλησία χλωμό, ειδικά με τον τρούλο και τις αγιογραφίες.
 

makithaca

New member
25 April 2011
3
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

Συμφωνώ, χλωμό το bouncing στην Εκκλησία. :-(
 

GoMaR

AVClub Enthusiast
22 January 2007
928
Καλλιθεα
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

θα παιξεις direct φλας (δλδ χωρις bounce) απλως με αυξημενο ISO και με TTL
ωστε να παιξει τον ρολο του fill in για να γραψει και τον χωρο της εκκλησιας και να γεμισει τις σκιες.
 

ncups

AVClub Addicted Member
9 February 2008
2,547
Κόρινθος
Απάντηση: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

Εξαρτάται.

Φυσικά η πλειοψηφία των εκκλησιών είναι σε απαγορευτικό (χωρίς νόημα) μέγεθος για bounce (ψηλοτάβανες-ή μάλλον σε δυσθεώρητα ύψη). Τα μικρά, χαμηλοτάβανα, εκκλησάκια όμως, νομίζω ότι προσφέρονται.

Όπως και να έχει, το φλας είναι σίγουρη λύση αλλά δίνει σκληρό φωτισμό.

Ο εξοπλισμός σου μου φαίνεται αρκετός, το θέμα είναι ο φωτισμός.

Υπάρχει η λύση "τραβώ χωρίς φλας", αλλά με κακό φωτισμό μάλλον δεν αρκεί.

Ή βασίζεσαι στο φλας, ή αγοράζεις φώτα μόνιμου φωτισμού, συγχρονισμένα με τη μηχανή σου.Τι είπα τώρα

Δεν θέλω να είμαι τόσο απόλυτος. Ας πουν αυτοί που έχουν περισσότερη εμπειρία και ενδεχομένως λύσεις
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

To πιο δυσκολο στις συνθηκες αυτες ειναι ο ανεπαρκης φωτισμος.
Το να αγορασεις φωτιστικα ειναι μαλλον υπερβολη αν δε σου ξαναχρειαστουν.
Αν μπορεις να δανειστεις η να νοικιασεις, θα εχεις λυσει ενα βασικο προβλημα.

Δεν ειναι θεμα μαρκας μηχανης.
Αν οι μηχανες εχουν αποδεκτο ISO 1600, μπορεις να δουλεψεις εκει.
Σε αυτην με την χειροτερη αποδοση βαζεις το φακο που εχεις και το φλας χαμηλα με ενα απλο diffuser για να μαλακωσει. Και θα την αφηνα μαλλον στο AUTO.

Αν προκειται να κανεις μια αγορα, για την αλλη μηχανη να παρεις ενα φωτεινο σταθερο (ενδεικτικα 50/1.8) και να τη δουλεψεις με προτεραιοτητα διαφραγματος.

Παντως το φως ειναι θεμα, αν ειναι και σκοτεινη η εκκλησια δυσκολα θα παρεις ταχυτητες πανω απο 1/50 στο /1.8.

Γενικως, τα photographic skills δεν ειναι τα μονα απαραιτητα για την περισταση. Εκτος απο το τι φωτογραφιες θα βγαλεις, πρεπει να προσπερνας κοσμο και εννοειται να πιασεις οσα περισσοτερα γινεται μεσα στο μισαωρο.
 

jhal

Senior Member
7 February 2007
566
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

Πριν 3 εβδομάδες η κουμπάρα μου βάπτιζε τη μικρή της και ενώ υπήρχε φωτογράφος, πήρα τη μηχανή μου απλά να βγάλω κάποιες φωτογραφίες έτσι και για δική μου εμπειρία.
Τελικά οι φωτογραφίες μου ήταν αν όχι καλύτερες τουλάχιστον στο ίδιο επίπεδο με τον άλλο φωτογράφο.
Όλες οι φωτογραφίες βγήκαν με διάφραγμα f/4 και f/2.8 με τον Tamron 17-50 2.8.Από ταχύτητες 1/40 με iso 400.
Φλας δεν είχα καν μαζί μου και ούτε χρειάστηκε.Φώτα υπήρχαν τα κλασικά της εκκλησίας αλλά και δυο για το βίντεο.
Στη μοναδική στιγμή που χρειάστηκε παραπάνω ταχύτητα ήταν την ώρα της βάπτισης στην κολυμπήθρα.
Τέλος το άλλο που πρέπει να "έχεις" είναι η ροή του μυστηρίου για να είσαι έτοιμος για τα αντίστοιχα κάδρα.
 

vasada

Supreme Member
19 August 2007
4,616
Κόρινθος
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

....Φώτα υπήρχαν τα κλασικά της εκκλησίας αλλά και δυο για το βίντεο.
Στη μοναδική στιγμή που χρειάστηκε παραπάνω ταχύτητα ήταν την ώρα της βάπτισης στην κολυμπήθρα.
Τέλος το άλλο που πρέπει να "έχεις" είναι η ροή του μυστηρίου για να είσαι έτοιμος για τα αντίστοιχα κάδρα.

Με δυο τετοια φωτα κι ενα καλο φακο, ενας φωτογραφος δεν χρειαζεται κατι αλλο. Κι ενα φλας πανω στη μηχανη, για τα 30 δευτερολεπτα της κολυμπηθρας και τελος.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

Ti να σου πουμε τωρα...
Τα παιδια παραπανω καλυψανε τα βασικοτερα.
Παντως εγω στην θεση σου θα πηγαινα και θα τραβαγα μερικες δοκιμαστικες ΠΡΙΝ το μυστηριο για να δω περιπου τι ρυθμισεις θα εβαζα στην μηχανη-αναλογα και με το φως που εχει η συγκεκριμενη εκλησια.
Σημαντικο να ξερεις την ροη του μυστηριου ωστε να μην χασεις 'φασεις'.
Ο Βασιλης και αλλα παιδια που ασχολουνται επαγγελματικα θα σε βοηθησουν περισσοτερο
 

paulmarinis

Supreme Member
7 September 2007
4,531
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

Τραβηξα και εγω κατι βαπτισια πριν μια ευδομαδα.
Ειχα μαζι μου δυο σωματα ενα με 14-50/φ2,8-3,5 και το αλλο με τον 50/φ2.
Ημουν και τυχερος γιατι η τελετη ηταν στις 11 το πρωι, οποτε στη πρωτη φαση εκει που διαβαζουν κατι και κρατανε το παιδι ειναι διπλα στη πορτα της εκλησιας και με τον 50/φ2 εβγαλα τις περισοτερες χωρις φλας.
Στη δευτερη φαση εστησα δυο ομπρελες με φλας εκει που γινεται ολη η τελετη και τραβαγα με φλας τις περισοτερες.
Αφου εχεις δυο σωματα παρε ενα φωτινο φακο, 50/φ1,4 ι 85/φ1.4, η κανα 35/φ1.8 αν βγαζει κατι τετιο η σονι.
Αν εισαι τυχερος και ειναι πρωινη η τελετη και ο ηλιος ειναι απο μπροστινη μερια, στη πρωτη φαση και χωρις φλας και με φωτινο φακο θα εισαι μια χαρα.Οποτε πρεπει να πας να δεις την εκκλησια.
Για την δευτερη φαση μαλλον θα χρειαστεις φωτα,η τιποτα ισο3200 με κανα φωτηνο φακο
 

fotis_t

New member
5 March 2007
32
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

πιστευω με τον tamron 17-50 και με το φλας σε fill in θα εισαι μια χαρα υπαρχουν softbox για φλας που δινουν μια πιο κιτρινη αποχρωση στην φλασια και ετσι δεν θα ειναι τοσο σκληρος ο φωτισμος,τα φωτα του βιντεα θα σε καλυψουν μια χαρα στο χωρο της κολυμπηθρας,κανε και μερικες δοκιμες πριν το μυστηριο και εισαι ετοιμος τα αλλα θα ερθουν μονα τους.
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

Τραβηξα και εγω κατι βαπτισια πριν μια ευδομαδα.
Ειχα μαζι μου δυο σωματα ενα με 14-50/φ2,8-3,5 και το αλλο με τον 50/φ2.
Ημουν και τυχερος γιατι η τελετη ηταν στις 11 το πρωι, οποτε στη πρωτη φαση εκει που διαβαζουν κατι και κρατανε το παιδι ειναι διπλα στη πορτα της εκλησιας και με τον 50/φ2 εβγαλα τις περισοτερες χωρις φλας.
Στη δευτερη φαση εστησα δυο ομπρελες με φλας εκει που γινεται ολη η τελετη και τραβαγα με φλας τις περισοτερες.
Αφου εχεις δυο σωματα παρε ενα φωτινο φακο, 50/φ1,4 ι 85/φ1.4, η κανα 35/φ1.8 αν βγαζει κατι τετιο η σονι.
Αν εισαι τυχερος και ειναι πρωινη η τελετη και ο ηλιος ειναι απο μπροστινη μερια, στη πρωτη φαση και χωρις φλας και με φωτινο φακο θα εισαι μια χαρα.Οποτε πρεπει να πας να δεις την εκκλησια.
Για την δευτερη φαση μαλλον θα χρειαστεις φωτα,η τιποτα ισο3200 με κανα φωτηνο φακο

Κατήχηση λέγεται....

Και για τους περαστικούς και μη γνώστες παραθέτω:
Βήμα - Βήμα τα στάδια της βάφτισης για αρχάριους νονούς.
• Ο νονός κρατάει το μωρό και στέκεται στην είσοδο του ναού, στον πρόναο. Ο ιερέας διαβάζει τις ευχές και το μυστήριο αρχίζει με την κατήχηση.
• Ο νονός με τη σειρά του λέει τρεις φορές το «Πιστεύω». Ο νονός ως εκπρόσωπος του βρέφους δεσμεύεται στις αρχές της Ορθόδοξης Χριστιανικής Θρησκείας. Για παν ενδεχόμενο και για αγχώδεις νονούς, ο ιερέας δίνει το «Πιστεύω» στο νονό να το διαβάσει από το βιβλίο.
• Ο νονός φτύνει στο πάτωμα και φυσάει στον αέρα για να δείξει ότι αποτάσσεται το Σατανά.
• Στη συνέχεια κατευθυνόμαστε στο κυρίως μέρος του ναού δίπλα στην κολυμπήθρα.
• Αφού ο ιερέας διαβάσει τις ανάλογες ευχές, αλλάζουμε το μωρό.
• Στην αρχή και δίπλα στην κολυμπήθρα ο ιερέας λαδώνει το μωρό. Εν συνεχεία το λαδώνει ο νονός.
• Μετά το λάδωμα έρχεται η ώρα της τριπλής κατάδυσης στην κολυμπήθρα.
• Μετά την τριπλή κατάδυση – ανάδυση ντύνουμε το μωρό με τα βαπτιστικά του.
• Ο ιερέας φοράει στο μωρό τον βαπτιστικό του σταυρό και δίνει το μωρό στο νονό.
• Ενώ ο νονός κρατά στα χέρια του μωρό, ο ιερέας του κόβει τα μαλλιά ως ένδειξη θυσίας στον Θεό.
• Μετά το κόψιμο το μαλλιών συνέχεια έχει το χρίσμα. Ο ιερέας αλείφει το μωρό σε διάφορα σημεία με αγιασμένο λάδι ,το μύρο.
• Ο νονός κρατώντας στα χέρια του το μωρό κάνει τρεις φορές τον γύρο της κολυμπήθρας.
• Τέλος μπροστά στο ιερό η μητέρα φιλάει το χέρι του νονού και παίρνει πίσω το βαπτισμένο μωρό.
Πηγή : http://www.babyspace.gr
 

performergr

Established Member
22 October 2009
287
Kalamata/Komotini
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

Sharpenedversion-35.jpg

Sharpenedversion4-8.jpg

Sharpenedversion5-7.jpg

Sharpenedversion6-5.jpg

Sharpenedversion7-3.jpg

Sharpenedversion9-2.jpg

Sharpenedversion10-1.jpg

Sharpenedversion11-3.jpg

Sharpenedversion12-1.jpg

Sharpenedversion13-1.jpg

Sharpenedversion14-2.jpg

Sharpenedversion16-1.jpg

Sharpenedversion17-1.jpg

Sharpenedversion18-2.jpg

Sharpenedversion19-1.jpg

Sharpenedversion21-1.jpg

Sharpenedversion22.jpg

Sharpenedversion23.jpg

Sharpenedversion29.jpg
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

Σύντομα θα φωτογραφήσω την βάπτιση που κάνει ένας φίλος και θέλω την βοήθεια σας. Ο εξοπλισμός μου είναι, Sony A-550, Sony A-580, φακός Carl Zeiss 16-80/3.5-4.5 και φλας Sony HVL-F58AM. Το φλας το πήρα πρόσφατα και να πω την αλήθεια δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ καλά. Για να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα πείτε μου συμβουλές για την χρήση αυτού του εξοπλισμού και ειδικά του φλας. Επίσης μήπως είναι αναγκαία η αγορά του Tamron 17-50/2.8 ή κάποιου άλλου φακού; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Θα είσαι ο "φωτογράφος" του μυστηρίου ή απλά θέλεις να βγάλεις φωτογραφίες και εσύ?
 

performergr

Established Member
22 October 2009
287
Kalamata/Komotini
Re: ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΣΗ ΒΑΠΤΙΣΗΣ.

performergr,
συγχαρητήρια!! ειδικά η τελευταία είναι "ζωντανή" με συναίσθημα.

ευχαριστώ, η πρώτη μου βάπτιση ηταν..

έχω βρει κάποια λάθη βέβαια που πρέπει να διορθώσω στην επόμενη.