I need some help for my ipod

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2009
3,594
Ως λάτρις της μουσικής έχω απέκτησα εδώ και καιρό ένα ipod nano 8gb.
Ως λάτρις της μουσικής επίσης, δεν έχω ιδέα από τα λεγόμενα gadgets, κι έτσι, το ipod μου εκτός από τα λίγα πρώτα τραγούδια που του πέρασαν εντελώς διεκπεραιωτικά μέσα, και τα οποία έχω χιλιοακούσει, είναι σχεδόν κενό.
Θα ήθελα ττη βοήθειά σας για το πως να περάσω τραγούδια, αλλά, επειδή σας ξέρω και αν αρχίσετε να λέτε μάλλον θα "χαθώ", θα προσπαθήσω να συνοψίσω.

1) Βάζοντας το usb εμφανίζονται κάποια foders. Ποιά θα χρησιμοποιήσω;
2) Τα τραγούδια μου τα έχω σε έναν εξωτερικό σκληρό, σε folders και σε μορφή mp3 ή flac, αλλά δεν θέλω πάντοτε να μεταφέρω ολόκληρα albums αλλά ίσως μόνο κάποια μεμονωμένα τραγούδια. Μπορώ απλα να κάνω drag'n'drop από δίσκο σε ipod ή πρέπει να χρησιμοποιήσω i tunes?
3) και βασικότερο, δεν έχω ιδέα τι είναι τα Itunes και πως τα χρησιμοποιώ και αν πρέπει να παίρνω τραγούδια μόνο από εκεί ή μπορώ από αυτα που ήδη έχω

Ελπίζω να έχω τη βοήθειά σας απλά και σύντομα γιατί θέλω να κάνω ένα ταξίδι και πρέπει να έχω μαζί μου τη μουσική μου -bye-
 
10 July 2006
5,257
Θεσσαλονίκη
Δέν ανοίγεις κανένα από τα folders. Κατεβάζεις και εγκαθιστάς το iTunes και το ορίζεις να βλέπει τον/τους φακέλους που υπάρχουν οι Μουσικές σου και τις διαχερίζεσαι με αυτό στο iPod
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
to itunes είναι απαραίτητο.
Ξεκινάς μ αυτό. Βλέποντας αυτό στην οθόνη σου και συνδέοντας τη συσκευή θα την αναγνωρίσει.
Στο σημείο εκείνο πρέπει να επιλέξεις να μην γίνεται αυτόματη και πλήρης ενημέρωση, αλλά να διαλέγεις εσύ τί θα του φορτώσεις.
Στη διάθεσή σου.
 
17 June 2009
3,594
Αμ' το έλεγα εγώ πως είμαστε η πιό "δυνατή" κατηγορία :a0210: :music-smiley-004:
(excuse me, others...)

Ακόμα και στα τεχνικά, οι μουσικάριοι δίνουν λύση;)

Μπιλάκο μου, Δημήτρη, ευχαριστώ.
Το δοκιμάζω πάραυτα και αν κολλήσω θα επανέλθω

:ernaehrung004:
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,452
Πειραιάς
Απάντηση: Re: I need some help for my ipod

Αμ' το έλεγα εγώ πως είμαστε η πιό "δυνατή" κατηγορία :a0210: :music-smiley-004:
(excuse me, others...)

Ακόμα και στα τεχνικά, οι μουσικάριοι δίνουν λύση;)

Μπιλάκο μου, Δημήτρη, ευχαριστώ.
Το δοκιμάζω πάραυτα και αν κολλήσω θα επανέλθω

:ernaehrung004:

Αφού δεν προλάβαμε να απαντήσουμε....ρώτησες κ σε 5 λεπτά είχες ήδη την απάντησή σου...:grinning-smiley-043
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Παιδια καλημερα,να κανω και εγω μια ερωτηση...

Εχω ενα ipod nano και εχω περασει το itunes κανονικα στο pc και κανω τη δουλεια μου.Απλα αυριο θα παω στης αδερφης μου και εχει ενα λαπτοπ,και θελει να της περασω τραγουδια εκει.Τωρα τι γινεται σε αυτη την περιπτωση,παλι i tunes χρειαζεται και αυτη,ετσι?
 
17 June 2009
3,594
Re: Απάντηση: Re: I need some help for my ipod

Αφού δεν προλάβαμε να απαντήσουμε....ρώτησες κ σε 5 λεπτά είχες ήδη την απάντησή σου...:grinning-smiley-043


έτσι είναι άμα έχεις καλούς φίλους :worshippy::firstprize:

Λοιπόν, για την ιστορία, και με μία επιπλέον μικρή βοήθεια, έκανα μια λίστα και πέρασα τα τραγούδια που ήθελα. Δεν είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσω να το ξανακάνω :damnyou:, γιατί άπό ένα σημείο και μετά πήγα ψάχνοντας, οπότε που να θυμηθώ την επόμενη φορά τι έκανα την προηγούμενη, αλλά οκ, σημασία έχει που μάλλον μπορώ να έχω το ipod ενεργό και όχι στατικό πλέον.

Ευχαριστώ κύριοι
 
Απάντηση: Re: I need some help for my ipod

Παιδια καλημερα,να κανω και εγω μια ερωτηση...

Εχω ενα ipod nano και εχω περασει το itunes κανονικα στο pc και κανω τη δουλεια μου.Απλα αυριο θα παω στης αδερφης μου και εχει ενα λαπτοπ,και θελει να της περασω τραγουδια εκει.Τωρα τι γινεται σε αυτη την περιπτωση,παλι i tunes χρειαζεται και αυτη,ετσι?

Αν θέλεις να περάσεις τραγούδια από το nano σου στο PC της αδερφής σου, ατύχησες.. H Apple σε θεωρεί αυτομάτως απατεώνα και δεν το επιτρέπει.

Βάλε τα καλύτερα σε ένα USB στίκ να ξεμπερδεύεις..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Re: Απάντηση: I need some help for my ipod

Η τρεχεις απλα ενα προγραμματακι στο pc της αδελφης σου και σου μεταφερει την μουσικη απο το ipod στο pc..
Υπαρχουν πολλα, πχ αυτο:

http://www.mp4converter.net/ipod-to-pc-transfer.html
Μονο 30 $...

Γιατί;

Γιατί να πληρώνεις απλώς για να μεταφέρεις τα ήδη (χρυσο)πληρωμένα δεδομένα σου απο εδώ - εκεί;

Ε, αυτά ειναι που σε τρελαίνουν....
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Νομιζω οτι υπαρχουν και freeware απλα βαριεμαι να ψαχνω.
By the way, τα "χρυσοπληρωμενα" δεδομενα σου ειναι πληρωμενα για ΕΣΕΝΑ οχι για την φιλη σου! :p
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Οταν είχα κοιταξει προ καιρού (και είχα φαει τον κόσμο) δεν είχα βρει ΚΑΝΕΝΑ free.

Αυτό που λες Γιάννη βλέπω πως πωλείται και κανονικα οπότε ειμαι 99% σίγουρος ότι το free download εχει limitations (κλασικά) που απλώς δεν αναφερονται εκεί (αλλά θα σκάνε μετά).

Τα κατι χιλιάδες CD που εχω χρυσοπληρώσει (τόσο αγοράζοντάς τα όσο και σε χρόνο να τα ριπάρω) είναι αυτονόητο οτι είναι δικαίωμά μου να τα εχω όπου θέλω, όπως θέλω και σε όποια μορφή θέλω.

Όποιος με εμποδίζει να το κάνω ειναι απλώς....

ΥΓ Και btw τα τραγούδια που έχω πληρώσει εχω δικαιώμα να τα βάζω να τα ακούει όποιος γουστάρω.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Το μετρο αυτο, ηταν για την παρεμποδιση της πειρατείας μετα απο αξιωση προφανως των δισκογραφικων. Σιγουρα ειναι σωστο αν πας να βαλεις αγορασμενα τραγουδια σε καποιον τριτο που δεν τα εχει αγορασει, αλλα ειναι σπαστικο αν θες να τα μεταφερεις σε δικο σου αλλο πισι μεσα απο το idevice (γιατι φυσικα κανεις δεν σε εμποδιζει να τα μεταφερεις με δικο σου σκληρο).
Το icloud ομως τωρα σου δινει νεα λυση: Οτι τραγουδι εχεις στα πισια σου, ματσαρεται και κατεβαινει αυτοματα σε ολα σου τα idevices/pc/mac αρκει να εγγραφεις στην συγκεκριμενη υπηρεσια για 25 usd τον χρονο. Φυσικα, για αγορασμενα τραγουδια μεσω itunes δεν υπαρχει καμια χρεωση.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Δεν εχεις δικαιωμα να τα δινεις οπου θελεις... αυτο ειναι Ελληνικο "προνομιο".

Το συνηθισμενο φυσικα προνομιο να "κλεβουμε" οτι θελουμε και μετα να παραπονιομαστε...

Κανεις δεν σου απαγορευει να εχεις τα δικα σου τραγουδια σε οποιο μηχανημα θελεις.

Εχω κανει rip ολα μου τα cd σπιτι και φυσικα μπορω να τα βαλω σε ολα μου τα μηχανηματα μεσω home sharing.

Αυτα που λες ειναι αυτα που μου λενε συνεχεια οι γνωστοι ¨"γκρινιαρηδες" που τα θελουν ολα δικα τους.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Εισαι σαν τους δυσπιστους φιλους μου, που οταν με ρωτανε για τα Mac, η πρωτη ερωτηση ειναι.... "σπασμενα προγραμματα τρεχουνε" ?

Αν λοιπον θελεις να εισαι 100% νομιμος και σωστος , μπορεις .

Αν παλι θελεις να κανεις οτι κανουμε ολοι μας, υπαρχουν τα ΠΑΝΤΑ και ΠΑΝΤΟΥ δωρεαν και επι πληρωμης.

Αποφασισε τι θελεις και πες μας....-bye-