Samsung UE D6100/6000 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

tuscanigr

New member
7 June 2011
4
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα! Εδώ και 3 ημέρες ειμαι κάτοχος της παραπανω τηλεόρασης η οποία αγοραστηκε απο το πλαίσιο στα 679ευρω! Ημουνα ετοιμος για την αγορα της D5500 αλλα λογο καποιον λεπτομεριών που εμαθα απο το site σας (50hz αντι για 100hz που λενε οτι ειναι) ειπα να στραφω στην D6100. Εντυπώσεις τωρα... Αρκετά καλη το όσον αφορα το blu-ray, παιχνίδια στο ps3 και στο dvd. Το μόνο θέμα που εχω ειναι στην τηλεόραση! Σε ορισμένες διαφημίσεις στα κειμενακια που περνανε απο κατω χανει την μπάλα. Τα δείνει θολα όταν περνανε! Ενω εκανα το avclub_motion_test που με λιγο συγκέντρωση καταφερα να διαβασω και την 4η σειρα, στην ψηφιακη τηλεοραση δεν μπορω να κανω κατι.! Εχω παιξει με όλες της ρυθμισεις αλλα νομιζω οτι θα στραφω σε εσας τους ειδικους! Κατα τα αλλα κανενα προβλημα! Internet tv, βολικο μενου, ομορφα χρώματα! Απο βδομάδα θα δοκιμάσω και το 3d και θα σας πω αποψεις! Σας ευχαριστώ πολυ εκ τον προτέρων!!!
 

christianfor

New member
23 June 2010
30
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Eγω δεν εχω τετοιο προβλημα με την ιδια tv τα παιζει πεντακαθαρα κοιτα μηπως ειναι προβλημα της τηλεορασης και απο οτι ειδα την αγορασες σχεδον στη μιση τιμη!!!!!
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,317
Αθήνα...
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ρυθμίσεις Motion plus:Καθαρή εικόνα και ''ναι'' στο Επιπρόσθετη κίνηση LED.
 

tuscanigr

New member
7 June 2011
4
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ανδρεα σε ευχαριστω πολυ!!! Εστρωσε κατα παρα πολυ! Μολις ανοιξα την κινηση led ναι μεν επεσε λιγο ο φωτισμος αλλα εφυγε το προβλημα! Παραθετω το link του πλαισιου
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Home-Cinema/Televisions/Samsung-UE32D6100-LED-3D-32.htm
Δεν νομιζω να την πουλανε προβληματικη για να κοψουν απο την τιμη! Προσωπικη μου αποψη παντα... Και παλι ευχαριστω πολυ Ανδρεα
 

alexpapad

New member
13 June 2011
3
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλησπερα παιδια...Την παρασκευη αγορασαμε και εμεις την παραπανω τηλεοραση σε 40'' και θα ηθελα να σας ρωτησω ποιες ειναι κατα την εκτιμηση σας οι καλυτερες ρυθμισεις για την εικονα!!!
Εγω προσωπικα το εχω ρυθμισει ως εξης:Κινηματογραφικη ταινια,ευκρινεια 50,χρωμα 49,Οπισθ.φωτισμος 2,αντιθεση 92 και στις ρυθμισεις για προχωρημενους εχω gama -1,white balance:R 24 G 23 B 24 R 27 G 24 B 11
και εχω επιλεξει και να βελτιώνονται τα περιγραμματα........
Ωστοσο δεν ειμαι τοσο ευχαριστημενος επειδη η εικονα φαινεται γενικα θολη και ανεβαζοντας την ευκρινεια φαινονται ολα χαλια γι'αυτο και την εχω στο 50 %.....Αυτο που ειπατε στο παιδι παραπανω να επιλεξει που πεφτει η φωτεινοτητα τι ακριβως ειναι??(δεν το εχω επιλεξει)Σας παρακαλω αν μπορειται πειτε μου τις καλυτερες δυνατες ρυθμισεις για μια φυσιολογικη εικονα(ουτε ζωντανη,ουτε ''ψοφια'')
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,317
Αθήνα...
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Αυτές να φανταστώ είναι ρυθμίσεις για προβολή ταινίας σε ημίφως.Η πρόσθ.κίνηση led ομαλοποιεί την εικόνα.Μπορεί να ''πεύτει'' λίγο ο φωτισμός αλλά αντισταθμίζεται αυξάνοντας λίγο την ένταση του.
Alexpapad: Δοκίμασε την ρύθμιση ''φυσική εικόνα''.Εάν δεν σου φένεται αρκετά εντυπωσιακή-ζωντανή μπορείς να παρέμβεις μέσα από το μενού εικόνα-> (επιλογές εικόνας + ρυθμίσεις για προχωρημένους) δοκίμασε να αλλάξεις το ''επίπεδο μαύρου'',''ρύθμιση του μαύρου'' όπως επίσης και την χρωματική περιοχή από Auto σε πλήρης-ευρεία.

ΥΓ Το τελευταίο ισχύει για όλες τις samsung.Στο ''Auto'' η χρωματική περιοχή είναι περιορισμένη,αντιθέτως σε full-wide (δεν θυμάμαι ακριβώς) υπερκαλύπτωνται οι προδιαγραφές του REC.709


To ιδανικό..:
250px-CIExy1931_sRGB.svg.png



auto...
cie%20auto.jpg


Wide...
cie%20wide.jpg
 
Last edited:

alexpapad

New member
13 June 2011
3
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου...Οταν λες οτι αυτο που εχω ειναι για προβολη ταινιας σε ημιφως εννοεις οτι θα το βαζω μονο οταν βλεπω ταινια και οχι για μονιμα ? :p Και οσον αφορα την φυσικη εικονα ειναι ωραια μεν αλλα δν γινεται να επιλεξω ρυθμισεις για προχωρημενους(π.χ να βαλω την προσ8ετη κινηση led) εκτος και αν ειναι standar στη φυσικη εικονα οι ρυθμισεις
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,317
Αθήνα...
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εννοώ ότι ο οπίσθιος φωτισμός στο 2 είναι πολύ χαμηλά...
Μπορείς να δεις και την ρύθμιση ''κανονικό''.
 

alexpapad

New member
13 June 2011
3
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγω εκανα λαθος ..δεν τον ειχα στο 2 αλλα στο 20..Τελος παντων το εβαλα στο ''φυσικη εικονα'' με οπισ8ιο φωτισμο 18,αντιθεση 90,φωτεινοτητα 60 και χρωμα 40 και μετα απο τις επιλογες εικονα εβαλα το ''θερμο 1'' και μου φαινεται Οκ..εσυ τι λες?
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,317
Αθήνα...
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλό θα ήταν να χρησιμοποιηθεί το θερμό 2 που είναι πιο κοντά στα πρότυπα.''Παίξε'' μέχρι να φέρεις την εικόνα στα ''μέτρα σου''.Μονάχα με calibrator μπορείς να φτάσεις σε εικόνα αναφοράς.
 

nikoska

Established Member
10 November 2008
171
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Για να χρησιμοποιήσει κάποιος τη δυνατότητα 3D, μπορεί:

1. να αγοράσει τα ειδικα γυαλιά 3D Active
2. να παίξει μέσω του USB, από κάποιο σκληρό δίσκο που έχει κατεβάσει μια ταινία 3D.

Είναι έτσι ή υπάρχουν άλλες προυποθέσεις;;;
 

tuscanigr

New member
7 June 2011
4
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ακριβώς! Η και απο PS3 η κάποιον άλλο 3D Blu-ray disk player.!

Άσχετο... Χθές βγάλαν πάλι update για την τηλεόραση που το βρήσκετε στην σελίδα της samsung!
 

r1538

New member
17 October 2009
11
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Ρυθμίσεις Motion plus:Καθαρή εικόνα και ''ναι'' στο Επιπρόσθετη κίνηση LED.
Η επιπρόσθετη κίνηση LED σε ποιο υπομενού βρίσκετε γιατί δεν μπορώ να τη βρω;
 

avgr

New member
22 September 2010
90
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παιδιά προσπαθώ εδώ και κάποια ώρα να βρω διαφορές μεταξύ D6000 και D6100. Αυτές που βρήκα αν δεν κάνω λάθος είναι:

- Λίγο πιο βαριά η D6000.
- Λίγο μεγαλύτερη η D6000.
- Ελάχιστα μικρότερη κατανάλωση η D6100.
- PVR ready η D6100.

Κάνω κάπου λάθος; Μου έχει ξεφύγει κάτι σημαντικό; Γιατί έτσι όπως τα είδα η D6100 φαίνεται ελαφρώς καλύτερο μοντέλο και όμως έχει χαμηλότερη τιμή...

Ευχαριστώ.
 

-Γιώργος-

Supreme Member
19 June 2007
8,441
37°54'25''N-23°45'24''E
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παιδιά προσπαθώ εδώ και κάποια ώρα να βρω διαφορές μεταξύ D6000 και D6100. Αυτές που βρήκα αν δεν κάνω λάθος είναι:

- Λίγο πιο βαριά η D6000.
- Λίγο μεγαλύτερη η D6000.
- Ελάχιστα μικρότερη κατανάλωση η D6100.
- PVR ready η D6100.

Κάνω κάπου λάθος; Μου έχει ξεφύγει κάτι σημαντικό; Γιατί έτσι όπως τα είδα η D6100 φαίνεται ελαφρώς καλύτερο μοντέλο και όμως έχει χαμηλότερη τιμή...

Ευχαριστώ.

Αυτά που λες πρέπει να είναι οι διαφορές συν το διαφορετικό design.

Επίσης σύμφωνα με το site της Samsung η 46άρα 6100 έχει 400 Clear Motion Rate αντί για τα 200 της 6000, αλλά μάλλον πρόκειται για λάθος γιατί στα υπόλοιπα μεγέθη τις έχει με 200 και τις δύο.

46D6000

46D6100
 

unlimited

New member
6 August 2011
5
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Παιδια καλησπερα
Καταρχιν να πω οτι κανετε πολύ καλή δουλειά με το φορουμ.

Έχω πρόσφατα αγοράσει την ue37d6100sw
Πήρα σήμερα και γυαλιά τα SSG-3100GD

ήθελα επιβεβαιώσω αν κάνουν για την δική μου τηλεόραση γιατί λίγο που είδα μέσα από το smart hub, έβλεπα τα 3d ψιλό θολά και με κουράζει αμέσως.

Μπορεί κάνείς να επιβεβαίωσει ότι έχω πάρει σωστά γυαλιά ? και αν ναι χρειάζεται κάποια ιδιαίτερηγ ρύθμιση ή κάτι που πρέπει να ξέρω για το πώς να τα χειριστώ?



Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

maroulisk

Established Member
19 June 2006
102
Ιωαννινα
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

νομιζω φιλε μου κανουν απο την d6500 και μετα , ποσο τα πηρες?
 

unlimited

New member
6 August 2011
5
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

89 απο κοτσόβολο

Πάντος η TV τα βλέπει κανονικά (ακόμα και όταν κάνω συγχρονισμο , βγάζει μήνυμα ότι τα 3d γυαλιά συνδέθηκαν)

Ακόμα και στο φυλλάδιο που είχε μαζί με την tv στην συσκευασία αυτά είχε ρε γμτ..
 

unlimited

New member
6 August 2011
5
Re: Samsung UE D6100 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

89 to zeugari

telika ta ipostirizei mou irthe apantisi apo samsung