Γενικές πληροφορίες για το "στρώσιμο" των τηλεοράσεων Plasma...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Status
Not open for further replies.

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
czoun said:
πηγα τελικα χθες και την αγορασα.ο πεθερος μου ξετρελαθηκε.τα καναλια μπορω να πω οτι τα δειχνει πολυ καλα αλλα σε blue ray με απογοητευσε λιγο σε σχεση με τη δικια μου 40f86.πιστευω ομως οτι ειναι αριθμιστη και με το καιρο θα βελτιωθει πολυ.Μπορει να μου πει καποιος τι ακριβως πρεπει να κανω για το στρωσιμο και ποιες ρυθμισεις να βαλω?

Φίλε Νίκο, καλορίζικη -bye-

...σχετικά με το στρώσιμο, οι ρυθμίσεις που προτείνονται, γενικά για τις plasma, είναι χαμηλή φωτεινότητα και αντίθεση* για τις πρώτες 200 ώρες, καθώς επίσης και η αποφυγή πολύωρης θέασης στατικών εικόνων.

Άλλοι φίλοι πιστεύουν ότι δεν χρειάζεται στρώσιμο και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα 'θα στρώσει μόνη της' , αν σε καλύπτει αυτή η θέση τότε προχώρα σε άμεση χρήση της, σύμφωνα με το γούστο σου.

Θα σου πω τι έκανα εγώ (δεν είχα τίποτα να χάσω) και από κει και πέρα αποφάσισε μόνος σου τι θα ακολουθήσεις.

Για τις πρώτες 200 ώρες, είχα τις εξής ρυθμίσεις εικόνας:

Mode: Cinema
Κοντράστ, φωτεινότητα, χρώμα : Δύο κλικ κάτω (από τις default ρυθμίσεις του Cinema)
Sharpness: εντελώς off

Παρακολουθούσα τα τηλεοπτικά κανάλια σε Aspect: Μεγέθυνση 1 (μερικές φορές και σε Μεγέθυνση 2), ώστε να μην φαίνονται τα λογότυπα των καναλιών.

Παρακολουθούσα ταινίες DVD 1,78:1 (γεμίζει όλη η οθόνη και δεν αφήνει μαύρες μπάρες πάνω-κάτω, όπως τα 2,35:1), χωρίς υπότιτλους

Όταν δεν παρακολουθούσα (συνήθως όταν κοιμόμουν τα βράδια), έβαζα να παίζει το PAL DVD break-in, με τα χρώματα, που μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ:

http://www.avclub.gr/forum/downloads.php?do=file&id=52

...και να το κάψεις σε ένα DVD.

Υ.Γ. 1: Η εικόνα που αντικρίζω τώρα, μετά από 580 ώρες λειτουργίας δεν έχει καμία σχέση με αυτή που είχα στην αρχή...η διαφορά με την πάροδο του χρόνου είναι αισθητή (μέχρι να γεράσει ο φώσφορος θα έχω γεράσει κι εγώ)..

Υ.Γ. 2: Το pm σου ισχύει ή σε κάλυψα με τα παραπάνω?????

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=489957&postcount=885

Preve said:
πηγα τελικα χθες και την αγορασα.ο πεθερος μου ξετρελαθηκε.τα καναλια μπορω να πω οτι τα δειχνει πολυ καλα αλλα σε blue ray με απογοητευσε λιγο σε σχεση με τη δικια μου 40f86.πιστευω ομως οτι ειναι αριθμιστη και με το καιρο θα βελτιωθει πολυ.Μπορει να μου πει καποιος τι ακριβως πρεπει να κανω για το στρωσιμο και ποιες ρυθμισεις να βαλω?


Οι προτάσεις του Czoun είναι λεπτομερείς και υπεραρκετές.

Προσωπικά προτιμώ το viewing mode normal με αντίθεση*-φωτεινότητα - χρώμα λίγο κάτω από το 50% περίπου της κλίμακας ενώ το sharpness το έχω στο 50%.
Colour balance στο normal (το warm δεν είναι κακό), colour management στο off.

Σε γενικές γραμμές αυτοί είναι οι ''τυφλοσούρτες'' για την συγκεκριμένη τηλεόραση...αν και είναι σίγουρο ότι δεν μπορούν να αποτελέσουν ευαγγέλιο.
Κι αυτό διότι μιλάμε για ένα βιομηχανικό προιόν που σίγουρα έχει αποκλίσεις ...κομμάτι με κομμάτι.

Στο κομμάτι του στρωσίματος...εγώ ανήκω στο άλλο στρατόπεδο.
Βάλτη στη πρίζα να δουλέψει.
Τόσο απλά.

Καλορίζικη.

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=490015&postcount=888

Preve said:
3) Και οι μαυρες γραμμες (πχ σε 16:9) ειναι "επικινδυνες" όπως καποιο στατικο σημα (πχ λογοτυπο καναλιων) ? Παντα η περισσότερο στην αρχη?
Αυτα τα ολιγα, czoun ευχαριστω για τις μεγιες
nikos.s καλοριζικη κ σε σενα.


Στην συγκεκριμένη τηλεόραση καρατσεκαρισμένα το φαινόμενο δεν αποτελεί πρόβλημα.
Μέσα σε κανονικά πλαίσια χρήσης πάντα.
Αν την ψάχνεις την βλάβη....να είσαι σίγουρος ότι θα την βρεις.
Όχι σε μια τηλεόραση...αλλά παντού.

Παρότι ήμουν επιφυλακτικός στην αρχή, δοκίμασα να δω το ''φαινόμενο'' κάνοντας ότι υποτίθεται οτι απαγορεύεται να κάνει κανείς σε μια plasma.

Δηλαδή...χωρίς να ασχοληθώ καθόλου με το στρώσιμο, άρχισα να βλέπω τηλεόραση με τους λογότυπους.
Μετά άρχισα να βλέπω 3:4 όποτε μου έκανε κέφι και για μέχρι 4-5 ώρες άν θυμάμαι καλά.
Αρχικά με γκρι περιθώρια...τελικά λόγω γούστου με μαύρα.
Μετά κατά λάθος την παράτησα με στατικό μενού DVD ολόκληρο βράδυ. (επί 2 συνεχόμενα)

Τι συνέβη;
Τίποτα απολύτως.

Συνεπώς ακόμη και άν σε κάποια περίπτωση εμφανιστεί το φαινόμενο στην συγκεκριμένη τηλεόραση, αυτό, δεν αποτελει πρόβλημα που αξίζει να ασχοληθεί κανείς μαζί του.

Πέρα από τα παραπάνω, ένα από τα βασικά sales points της Panasonic για τις νέες 11ης γενιάς plasma τηλεοράσεις της, είναι ακριβώς αυτό.
Η μνεία, αν όχι για την εξαφάνιση, τουλάχιστον για την ελαχιστοποίηση του φαινομένου image retention.

Κατά την γνώμη και εμπειρία μου...η Panasonic το έχει επιτύχει.

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=490232&postcount=891

JL_? said:
Να ρωτήσω, Υπάρχει περίπτωση η υπερβολική αναπαραγωγή του Break-in Dvd να κάνει στη τηλεόραση κακό ? Σκέφτομαι, εφόσον είναι αρχή να την αφήσω να στρώσει με το DvD μόνο ( ελαχιστοποιώντας την αναπαραγωγή ταινιών και τηλεόρασης ). Βέβαια το DvD δεν περιέχει όλες τις αποχρώσεις, αλλά έχει τις βασικές ( πράσινο, κόκκινο, μπλε, άσπρο, γκρι ). Δεν γνωρίζω και καλά τη λειτουργία του. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο όριο χρόνου που μπορώ να παίξω το Break-in Dvd( τη 1η μερα, τη 2η κλπ.), και γιατί πρέπει να είναι οι ρυθμίσεις χαμηλά( πόσο περίπου τις είχατε εσείς ?), εφόσον υπάρχει ομοιομορφία στα χρώματα ?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ( έχω γίνει κουραστικός...), πού μπορούμε να δούμε
την ημερομηνία κατασκευής της τηλεόρασης ; ( Διάβαζα τα προηγούμενα Posts για το firmware update που χρειάζονται κάποιες. )

Το Break-In DVD είναι φτιαγμένο για να κάνει καλό στην τηλεόραση, οπότε μην ανησυχείς, φίλε darth_kospo. Η τωρινή γενιά πάνελ της Panasonic βέβαια, θεωρείται από τις πιο ανθεκτικές στο θέμα του burn-in και image retention, οπότε δεν είναι ανάγκη να τη βάλεις σε τόσο έντονο πρόγραμμα "κατήχησης".

Τις ρυθμίσεις τις βάζουμε χαμηλά τις πρώτες 200 ώρες, όταν βλέπουμε κανονικό πρόγραμμα στη συσκευή, έτσι ώστε να περιορίσουμε την πιθανότητα ανομοιόμορφης γήρανσης των φωσφόρων, των οποίων η φωτεινότητα μεταβάλλεται με γρηγορότερο ρυθμό τις πρώτες ώρες λειτουργίας τους. Όταν παίζεις το Break-In DVD, οι ρυθμίσεις μπορούν να είναι και οι κανονικές.

Όσον αφορά την ημερομηνία κατασκευής, δεν θυμάμαι τώρα αν το γράφουν κάπου οι Panasonic, στο αυτοκόλλητο στην πλάτη με τα στοιχεία του μοντέλου και το S/N, κοίταξες;

Υ.Γ.: Καλοθέατη σου είπα; :D -bye-

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=947577&postcount=1052

JL_? said:
Xαζεύοντας στο γερμανικό φόρουμ τις προάλλες, έπεσα στο ακόλουθο κείμενο, το οποίο φέρεται να είναι επίσημη απάντηση της Panasonic Γερμανίας σε ερώτηση για το στρώσιμο και το burn-in/image retention των Plasma της (ακολουθεί η μετάφραση):

...Desweiteren verfügen Panasonic Plasma-TV-Geräte über einen Phosphor, der eine höhere Resistens gegen "Bildeinbrennen" hat. Der Phosphor im Plasma ist jedoch in den ersten 100 Stunden besonders anfällig für das "Bildnachleuchten". Danach ist das Panel erheblich unempfindlicher dafür.

Üblicherweise werden Fernsehgeräte, einschließlich der Plasma-Fernseher, ab Werk mit einer sehr hohen Kontrasteinstellung ausgeliefert, damit sie in der hellen Umgebung des Ausstellungsraums beim Händler ein leuchtendes Bild haben. In einer normalen Wohnung ist es meistens nur halb so hell wie im Ausstellungsraum beim Händler, manchmal sogar noch dunkler. Deshalb muss der Kontrastwert des Fernsehers im Wohnraum stark reduziert werden, da sonst die Augen zu sehr angestrengt werden.

Für die Erstinstallation eines Plasma-Fernsehers geben Videophile folgende Hinweise.

- Stellen Sie sicher, dass die automatische Formatanpassung Ihres neuen Plasma-Fernsehers so eingestellt ist, dass immer ein formatfüllendes Bild ohne Balken links und rechts zu sehen ist (= Auto Aspekt).
- Regeln Sie den Kontrast herunter auf 50 % oder weniger.
- Schalten Sie nur kurz auf das 4:3 Format um zu prüfen, ob die Balken links und rechts vom Bild mittelgrau dargestellt werden, um die Gefahr des "Einbrennens" zu reduzieren. Schalten Sie ggf. im Setup-Menü die Balken links und rechts um von schwarz auf mittelgrau.
- Schalten Sie danach während der ersten 100 Betriebsstunden wieder um auf "Auto Aspekt", damit das Bild den Bildschirm komplett ausfüllt.
- Während der ersten 100 Betriebsstunden ist es sinnvoll, einen einzigen Fernsehsender nicht über einen längeren Zeitraum zu sehen. Das sorgt dafür, dass Senderlogos und andere feststehende Bilder, die von einigen Sendern benutzt werden, nicht nachleuchten.
- Vermeiden Sie während der ersten 100 Betriebsstunden statische Bilder, z. B. von Video- und Computerspielen oder DVD-Menübilder.

Nach den ersten 100 Betriebsstunden gelten für die nächsten 900 Betriebsstunden folgende Tipps.

- Behalten Sie die Kontrasteinstellung von 50 % oder weniger bei.
- Beschränken Sie sich darauf, nur 15 % des Fernsehprogramms, das Sie sich anschauen, mit der Bildformateinstellung "4:3" zu schauen. Nutzen Sie sonst die Stellung "Auto Aspekt".
- Beschränken Sie sich darauf, nur 10 % der Nutzungsdauer Video-, Computerspiele etc. zu sehen.

Nach 1.000 Betriebsstunden haben Plasma-Displays üblicherweise keine Probleme mit dem "Einbrennen"...
...Eπιπλέον, οι τηλεοπτικές συσκευές Plasma της Panasonic διαθέτουν έναν τύπο φωσφόρου, ο οποίος επιδεικνύει υψηλότερη αντοχή απέναντι στο burn-in. Παρόλαυτα, για τις πρώτες 100 ώρες, ο φώσφορος της Plasma είναι ιδιαίτερα ευπαθής ως προς το image retention. Έπειτα από αυτό το διάστημα το πάνελ γίνεται πιο αναίσθητο σε αυτό το φαινόμενο.

Κατά τη συνήθη πρακτική οι τηλεοπτικές συσκευές, συμπεριλαμβανομένων των Plasma, παραδίδονται από το εργοστάσιο με μία πολύ υψηλή ρύθμιση αντίθεσης, έτσι ώστε να αποδίδουν μία ζωηρή εικόνα στο φωτεινό περιβάλλον της έκθεσης των καταστημάτων. Σε ένα φυσιολογικό διαμέρισμα όμως, οι συνθήκες φωτισμού βρίσκονται στο μισό ή και σκοτεινότερα από ένα κατάστημα. Γι' αυτό τον λόγο η τιμή της ρύθμισης αντίθεσης πρέπει να μειωθεί δραστικά, διαφορετικά, η κόπωση των ματιών είναι μεγάλη.

Ως προς την πρώτη εγκατάσταση μιας τηλεόρασης Plasma, οι Videophile προτείνουν τις ακόλουθες οδηγίες:

- Σιγουρευτείτε πως η αυτόματη προσαρμογή κάδρου της τηλεόρασης Plasma σας, είναι ρυθμισμένη κατά τέτοιον τρόπο, ώστε να φαίνεται πάντα μία εικόνα που γεμίζει το κάδρο, χωρίς μπάρες δεξιά-αριστερά (= Auto Aspekt).
- Ρυθμίστε την αντίθεση (contrast) στο 50% ή λιγότερο.*
- Μεταβείτε προσωρινά στο φορμά 4:3 για να ελέγξετε αν οι μπάρες δεξιά και αριστερά της εικόνας αποδίδονται με μέσο γκρι χρώμα, ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος του burn-in. Ενδεχομένως να χρειαστεί να μεταβείτε στο μενού setup για να ρυθμίσετε τις μπάρες από μαύρες σε μέσο γκρι.
- Μεταβείτε έπειτα ξανά, για την διάρκεια των πρώτων 100 ωρών, σε λειτουργία "Auto Aspekt", ώστε η εικόνα να γεμίζει όλη την οθόνη.
- Κατά τις πρώτες 100 ώρες λειτουργίας, καλό είναι να μην παρακολουθείτε ένα και μοναδικό τηλεοπτικό κανάλι για μακρόχρονα διαστήματα. Έτσι θα αποφύγετε το image retention από το σήμα ή άλλες ακίνητες εικόνες που μπορεί να χρησιμοποιούνται από το κανάλι.
- Αποφύγετε κατά τις πρώτες 100 ώρες λειτουργίας στατικές εικόνες, π.χ. από παιχνίδια βίντεο/υπολογιστών ή μενού των DVD.

Μετά τις πρώτες 100 ώρες λειτουργίας, ισχύουν οι ακόλουθες συμβουλές για τις επόμενες 900.

- Διατηρείστε την ρύθμιση αντίθεσης στο 50% ή λιγότερο.*
- Περιοριστείτε ως προς το να βλέπετε μόνο στο 15% του χρόνου παρακολούθησης τηλεοπτικών προγραμμάτων σε φορμά 4:3. Κατά τ' άλλα χρησιμοποιείτε την ρύθμιση "Auto Aspekt".
- Περιοριστείτε ως προς το να βλέπετε παιχνίδια βίντεο/υπολογιστών, μόνο στο 10% της διάρκειας χρήσης.

Μετά τις 1000 ώρες λειτουργίας οι οθόνες Plasma συνήθως δεν έχουν πρόβλημα με το burn-in...

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1005814&postcount=790

JL_? said:
Όταν λέμε στρώσιμο, δεν εννοούμε κάποια ειδική διαδικασία, παρά την προσεκτική αποφυγή παραμονής στατικών εικόνων, για να μην δημιουργηθεί ανομοιογενής φθορά στους φωσφόρους. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί, είτε με την λειτουργία της μεγέθυνσης, είτε με τη χρήση του DVD-στρωσίματος.

Οι φώσφοροι μιας μοντέρνας Plasma, σύμφωνα με διάφορες μελέτες των κατασκευαστών, κατά μέσο όρο χάνουν περίπου το 4% της φωτεινότητάς τους στις πρώτες 200 ώρες λειτουργίας του πάνελ, άλλο ένα 3% στις επόμενες 800, 1% τις επόμενες 1000 και από εκεί και πέρα κάτι λιγότερο από 0,5% για κάθε 1000 ώρες.

Βλέπουμε λοιπόν πως, βάσει των ανωτέρω, μετά τις 2000 ώρες ό,τι ζημιά μπορεί να προκληθεί με 10 ημέρες στατική εικόνα, πριν τις 200 για το ίδιο αποτέλεσμα αρκούν μόλις 6 ώρες...

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1057934&postcount=1072

czoun said:
τι εννοεις να παιζω με την μεγεθυνση?

ταινιες να βλεπω?υπαρχει προβλημα?γιατι 500 ωρες χωρις playstation?den Μπορω να παιζω πχ κανα 2ωρο ΤΟ ΠΟΛΥ την ημερα?

otan leς οχι αρκετη ωρα?πχ 2 με 2:30 ωρες την ημερα για μιΑα ταινια ειτε hd Ειτε 3d ua yparxei pisteyeiς προβλημα?

..........................................


...........................................

Η λογική μου λέει ότι, εκεί που είναι προρυθμισμένες η αντίθεση και η φωτεινότητα των default THX και Cinema από την Panasonic (και την εκάστοτε εταιρεία, γι' αυτό είπα οποιαδήποτε plasma), ΑΡΚΟΥΝ για να 'στρώσει' η τηλεόραση (δεν χρειάζεται να τη σκοτεινιάσουμε για να στρώσει) και αυτό το αποδεικνύουν εύκολα οι μετρήσεις των default ρυθμίσεων που κυκλοφορούν στα διάφορα site/reviews .......

Επανειλημμένως έχω πει ότι, πολλοί αναφέρουν το 'στρώσιμο' ως μια τρομερή διαδικασία που πρέπει να τηρηθεί με θρησκευτική ευλάβεια (συνήθως οι περισσότεροι από αυτούς δεν είχαν ποτέ plasma στη κατοχή τους για να γνωρίζουν από πρώτο χέρι την συμπεριφορά της). Τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι, ως ´στρώσιμο' εννοείται ο χρόνος λειτουργίας που πρέπει να δουλέψει μια plasma, ώστε να σταθεροποιηθεί η συμπεριφορά του panel (κάπου είχε γράψει μια ανάλυση ο JL η οποία εξηγούσε μέχρι τις 1.000 ώρες - υποθέτω ότι θα την βρει και θα την ξανααναρτήσει για 100στή φορά).

Τον πρώτο καιρό (των θεωρητικών 200 ωρών) καλό είναι να να μην είναι οι ρυθμίσεις στα επάνω όριά τους (όταν λέω επάνω όριο, εννοώ την καλιμπραρισμένη φωτεινότητα και αντίθεση και όχι τη ρύθμιση Dynamic) και αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι οπωσδήποτε στα κάτω, επίσης αν κάποιος είναι 'παιχνιδιάρης' ας παίξει στην αρχή δίωρα-τρίωρα και όχι οκτάωρα-δωδεκάωρα, δεν πρόκειται για κάτι το τρομακτικό και δεν χρειάζεται τίποτα το ιδιαίτερο ή διαφορετικό από αυτό που είχαμε κάνει όταν είχαμε πάρει την CRT μας.

Όλα αυτά τα χρόνια στο forum υπάρχουν δεκάδες από παραδείγματα μελών που ρώταγαν....θέλει στρώσιμο? ....τι να κάνω? ....να βλέπω τηλεόραση ή να βάζω το DVD τα βράδια που κοιμάμαι?....τι λέτε έστρωσε τώρα?....να παίξω κανένα παιχνίδι?.....να βγάλω τη μεγέθυνση? κλπ,κλπ,κλπ

Μετά από λίγο καιρό και αφού είχαν 'συμβιώσει' κάποιο χρονικό διάστημα με την plasma τους, διάβαζαν ανάλογα ερωτήματα από άλλους και τους έλεγαν να μην τους απασχολεί και ότι δεν πρόκειται για κάτι τρομακτικό ή δήλωναν ότι στην επόμενη plasma δεν θα ασχολιόντουσαν καθόλου με 'στρωσίματα'.

Όπως υπάρχουν και παιδιά που έχουν plasma και λένε ότι και την επόμενη που θα πάρουν θα την 'στρώσουν' , όπως την πρώτη

Αυτά τα ολίγα λέει η λογική η ΔΙΚΗ μου και η εμπειρία μου, από την 'συμβίωση' με τις plasma που έχω στη κατοχή μου (ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΝΕΣ), από κει και πέρα όλες οι απόψεις σχετικά με το 'στρώσιμο' έχουν κατατεθεί επανειλημμένως από πολλά παιδιά και ο καθένας μπορεί να επιλέξει ό,τι θέλει και ό,τι θα τον κάνει να νοιώσει καλύτερα.

Απλά θεωρώ ότι το άγχος για στρώσιμο που δείχνουν μερικοί δεν χρειάζεται, φτάνουν τα υπόλοιπα (και σημαντικότερα), δεν μας λείπει το άγχος, η απόλαυση μας λείπει.

......

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1056132164&postcount=696


* Για τις Plasma της Samsung, το αντίστοιχο ρυθμιστικό που καθορίζει την ένταση του εκπεμπόμενου φωτός, είναι το "Φως Κυψέλης"...
 
Last edited:

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Προσθέτω και μερικές χρήσιμες πληροφορίες περί image retention και burn-in:

JL_? said:
Φίλε JL_?,

Συμφωνώ με τη σύγχυση μεταξύ burn-in/image retention.
Σύμφωνα με τη Wikipedia, το burn-in αφορά κυρίως τις CRT ενώ το image retention τις LCD/Plasma.

Να κάνω μία ερώτηση; Επειδή ξέρω πως έχεις κάποιο παρελθόν με CRT () μ' ενδιαφέρει η άποψή σου. Μεγαλύτερη "ζημία" προκαλείται στις CRT ή στις Plasma εμφανίζοντας μία στατική εικόνα για μεγάλο χρονικό διάστημα; Θεώρησε τις παραμέτρους ίδιες (αντίθεση, χρ. διάστημα, μέγεθος στατικής εικόνας, υπόβαθρο κτλ.)

Η ερώτησή σου, φίλε th-pantazis, δεν μπορεί να απαντηθεί μονολεκτικά. Οι δύο βασικοί παράγοντες που παίζουν ρόλο ως προς το burn-in, είναι:

α) Ο ρυθμός πτώσης της φωτεινότητας των φωσφόρων

β) Η χρονική διάρκεια προβολής της στατικής εικόνας

Όταν το α) έχει μεγάλη τιμή το β) είναι μικρό και το αντίστροφο. Το επικίνδυνο σημείο στη ζωή μιας Plasma είναι οι πρώτες 200 ώρες, ενώ το αντίστοιχο για μία CRT άμεσης εκπομπής, είναι οι πρώτες 2000 ώρες. Αυτά τα δύο χρονικά διαστήματα είναι αυτά, κατά τα οποία η καμπύλη της φωτεινότητας εμφανίζει μία απότομη πτώση, πρωτού αρχίσει να σταθεροποιείται σε έναν πιο ομαλό ρυθμό. Ήδη το απότομο σκαλοπάτι των CRT είναι σαφώς ομαλότερο από των Plasma, στις οποίες ακολουθεί κι ένα δεύτερο, ομαλότερο βέβαια, σκαλοπάτι διάρκειας 800-1800 ωρών. Μετά την πάροδο αυτών των διαστημάτων, είναι εξαιρετικά δύσκολο να προκληθεί αληθές burn-in, καθώς απαιτείται εξαιρετικά μακροχρόνια προβολή στατικής εικόνας, ασυνήθης με τις πρακτικές της οικιακής χρήσης.

Άρα, συνοψίζοντας, στις πρώτες 200 ώρες λειτουργίας της, μία Plasma κινδυνεύει σαφώς περισσότερο από μία CRT άμεσης εκπομπής να πάθει burn-in, για τις υπόλοιπες 800-1800 ελαφρά περισσότερο και μετά τις 2000 ώρες, ο κίνδυνος σε οικιακή χρήση δεν υφίσταται, πρακτικά...

Υπάρχουν βέβαια και οι βιντεοπροβολείς CRT, όπου εκεί τα πράγματα διαφοροποιούνται: λόγω της υψηλής ισχύος με την οποία δουλεύουν οι καθοδικοί τους, ο ρυθμός γήρανσης των φωσφόρων τους, είναι μεγαλύτερος και από τις CRT άμεσης εκπομπής και από τις Plasma, με αποτέλεσμα να αποτελούν την πιο επίφοβη ως προς το burn-in, τεχνολογία.

Προσωπικά, έχουν περάσει 11 συσκευές τηλεοράσεων και μόνιτορ CRT από τα χέρια μου και αν και σε μερικές το προσπάθησα () δεν κατάφερα να "κάψω" καμμία. Επίσης, δεν έχω καταφέρει ακόμα να δω ιδίοις όμμασι καμμία Plasma με burn-in (νόμιζα προς στιγμήν πως είχε η LG στο Μακεδονία, αλλά κάθε φορά που περνάω από εκεί το είδωλο είναι διαφορετικό, οπότε υποθέτω πως πρόκειται για image retention).

Απεναντίας, CRT με αληθές burn-in, έχω πετύχει αρκετές φορές, σε "ουφάδικα", τράπεζες, αεροδρόμια, όπως και σε καθοδικούς προβολικών...

Όσον αφορά το image retention, αυτό αποτελεί άλλη ιστορία, δεν έχει καμμία σχέση με τη γήρανση των φωσφόρων, οφείλεται αποκλειστικά στην κατακράτηση φορτίων από την προστατευτική επίστρωση MgO του διηλεκτρικού και στο 99,99% των περιπτώσεων, είναι αναστρέψιμο. Η προσεκτική χρήση κατά τις πρώτες ώρες είναι περισσότερο ωφέλιμη για το ομοιόμορφο "ψήσιμο" αυτής της επίστρωσης, ωστέ να μη δημιουργηθούν τοπικές εστίες, όπου τα φορτία θα μπορούν να συσσωρεύονται πιο εύκολα, προκαλώντας επίμονο image retention και δευτερευόντως για την αποφυγή burn-in, το οποίο ακόμα και σε αυτό το διάστημα θέλει επιτηδευμένη προσπάθεια για να το πάθεις...

Το αντίστοιχο φαινόμενο στις LCD, ονομάζεται image persistence και ακόμα δεν είναι γνωστή η επακριβής αιτιολογία του...

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1181360&postcount=29

JL_? said:
Γιάννη να υποθέσω λοιπόν, ότι το Image retention, εάν κατάλαβα καλά από την επεξήγηση που περιγράφεις παραπάνω,αποτελεί εντελώς φυσιολογική λειτουργία του πάνελ;;;;;

Nαι, Γιώργο.

Βέβαια, καθώς γράφει ώρες το πάνελ και με την προϋπόθεση πως δεν έχει "τυρρανηθεί" στα νιάτα του, θα δημιουργείται πιο δύσκολα και θα ξεπλένεται ευκολότερα.

Από το '99 ακόμα, στα τμήματα R&D των εταιρειών, πειραματίζονται με άλλες ουσίες προς αντικατάσταση του MgO, αλλά ακόμα δεν έχει βρεθεί κάτι που να συνδυάζει τόσα πλεονεκτήματα και μόνο ένα μειονέκτημα.

Ήδη πάντως, εδώ και 2-3 χρόνια, η λειτουργία των πάνελ με χαμηλότερη ισχύ, έχει περιορίσει σημαντικά την ορατότητα του image retention, oπότε τα πράγματα θα είναι ακόμα καλύτερα στο μέλλον. Μόνο όταν φτάσουμε στο μαύρο της KURO, ενδεχομένως να δούμε αυξημένες παρατηρήσεις image retention και πάλι...

@th-pantazis: Image retention δεν υφίσταται στις CRT. Ένα φαινόμενο που ομοιάζει κάπως, είναι το phosphor persistence, το οποίο αφήνει ένα πολύ αχνό είδωλο της τελευταίας εικόνας που προβλήθηκε πριν κλείσουμε την οθόνη, το οποίο σβήνει σιγά-σιγά. Αποτελεί φυσιολογική λειτουργία και παρατηρείται και στις Plasma...

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1181464&postcount=40

JL_? said:
Αυτο που περιγραφεις μου εμφανιζεται παντα στην U , ειτε ειναι καποιο εντονο μενου , ειτε καναλι με μπαρες , κατα την εναλλαγη και ενω ειναι μαυρη η οθονη βλεπω το ιχνος . Το θεμα ειναι οτι χρειαζεται ενα δευτερολεπτο για να εξαφανιστει μολις προβληθει κατι αλλο και δε νομιζω οτι ειναι IR , αλλα μαλλον η υπερδιεγερση του φωσφορου .
Δοκιμασε να δεις ενα καναλι με μπαρες και μολις το αλλαξεις ξανα αλλαξε το αμεσως μολις δειξει να δεις αν στη δευτερη μαυρη οθονη θα συνεχισει να υπαρχει ιχνος....
Κι εγω στην αρχη νομιζα οτι θελει λεπτα να φυγει , αλλα τελικα δεν θελει ουτε δευτερολεπτο...

Image retention είναι:

Το image retention δεν έχει καμμία σχέση με τους φωσφόρους, αφορά μόνο την τεχνολογία Plasma και εμφανίζεται μόνο όταν η τηλεόραση είναι σε λειτουργία. Όταν προβάλλεται στατική εικόνα, στα σημεία της εικόνας που η φωτεινότητα είναι υψηλή, αρχίζουν σιγά-σιγά να συσσωρεύονται φορτία στην προστατευτική επίστρωση MgO του διηλεκτρικού. Αν στη συνέχεια προβάλλουμε μαύρη εικόνα, τα φορτία αυτά δεν θα αποσυσσωρευτούν ταχέως, αλλά θα ανεβάσουν την τάση των παλμών erase στις συγκεκριμένες περιοχές, δημιουργώντας εντονότερες αποφορτίσεις του αερίου και την οπτική εντύπωση του ειδώλου.

Αν η συσσώρευση φορτίων είναι πολύ μεγάλη, λόγω μακροχρόνιας προβολής στατικής εικόνας, τότε έχουμε επίμονο image retention, το οποίο φεύγει μεν, δύσκολα δε, ενώ μπορεί να επηρεάσει γενικά την τάση και των παλμών sustain, κάνοντας το είδωλο να φαίνεται και σε φωτεινή εικόνα και στο λευκό, ως μία αχνή διαφανή σκιά.

Αν η συσσώρευση φορτίων είναι υπερβολική, λόγω εξαιρετικά μακροχρόνιας προβολής στατικής εικόνας, τότε η επίστρωση MgO δύναται να πάθει δομική αλλοίωση, γεγονός που αλλάζει τοπικά τις αντιστάσεις, μετατρέποντας το image retention σε μόνιμο, το οποίο και πάλι εμφανίζεται ως αχνή διαφανή σκιά και στα φωτεινά πλάνα.



To burn-in αφορά όλες τις τεχνολογίες απεικόνισης που χρησιμοποιούν φωσφόρους και πρόκειται για πέραν ενός σημείου τοπική ανομοιομορφία στη φθορά τους, που προκαλείται από μακροχρόνια προβολή στατικής εικόνας τις πρώτες ώρες λειτουργίας ή εξωφρενικά μακροχρόνια προβολή στατικής εικόνας σε μεταγενέστερο στάδιο λειτουργίας. Εδώ, το είδωλο ξεκινάει από μία έντονη, σκούρη σκιά και καταλήγει μέχρι και σε χρωματικές αλλοιώσεις, ενώ είναι ορατό και με τη συσκευή κλειστή σε φωτεινό περιβάλλον...

Το προσωρινό image retention, αποτελεί φυσιολογικό χαρακτηριστικό των πάνελ Plasma και στις σύγχρονες Plasma πρέπει να έχεις συσκότιση και να πλησιάσεις στο πάνελ για να το δεις, ενώ καθώς θα γράφει ώρες, θα μειώνεται η επίπτωση του φαινομένου.

Το επίμονο και το μόνιμο image retention, μετά το στρώσιμο πρέπει να αμελήσεις/προσπαθήσεις για να τα πάθεις...

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1219616&postcount=280

JL_? said:
ήθελα νά'ξερα ποιος ήταν αυτός (ο πρώτος) που είπε 200 ώρες..
και να μας δικαιολογήσει γιατί όχι 100 ή 300

(urban myth μου ακούγεται)

Yπήρχε μια παλαιότερη μελέτη, που χώριζε την γήρανση του φωσφόρου στις Plasma σε τέσσερα στάδια: 0-200 ώρες, 200-1000, 1000-2000, 2000-~.

Βάσει της μελέτης, το κάθε στάδιο έχει τον δικό του ρυθμό πτώσης των φωσφόρων, με τον πιο γρήγορο να εντοπίζεται στο πρώτο στάδιο (περίπου 4%, αν θυμάμαι καλά), γι' αυτό και αποτελεί το πιο επικίνδυνο στάδιο για burn-in.

Όσον αφορά το image retention, oι απόψεις διίστανται: υπάρχουν μελέτες που υποστηρίζουν πως η μετάπτωση σε κοκκώδη υφή από λεία, της επίστρωσης MgO επισυμβαίνει στις 500 ώρες και άλλες που κάνουν λόγο για μακρύτερα διαστήματα, περί τις 2000-3000 ώρες.

Προσωπικά, στο πειραματόζωό μου (U10), μετά τις 1000-1200 ώρες έχει αρχίσει να μειώνεται αισθητά και συνεχώς ο χρόνος που απαιτείται για το ξέπλυμα του όποιου image retention...

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1380533&postcount=1364

JL_? said:
Φίλε JL,
από τα γραφόμενά σου(μελέτη) συμπεραίνω πως το καλύτερο-προτεινόμενο χρονικό διάστημα στρωσίματος plasma είναι αυτό των άνω 2000 ωρών (με αυξητική φαντάζομαι,τάση-όσο,δηλαδή,αυξάνονται οι ώρες τόσο πιο καλό στρώσιμο,γίνεται, του panel)
Mπορείς,αν θέλεις, να μου εξηγήσεις την παράγραφο του IR ?? Τι,δηλαδή συμβαίνει στις 500 ώρες ή κατ' άλλους 2000-3000,και τι-πρακτικά-βλέπει το μάτι στην κοκκώδη(εννοείς την περίοδο στρωσίματος ??) και λεία υφή (εννοείς την μετά στρωσίματος περίοδο ??)

PS. Καλά,όλα,αν έχεις για πειραματόζωο μια U10.Πόσο ψύχραιμα,όμως,μπορείς να πειραματιστείς σε τέτοια "λεπτά" θέματα με μια VT20 π.χ. ??

Η έννοια του "στρωσίματος" είναι ολίγον παρεξηγημένη, φίλε CASPER. Ένα πάνελ Plasma, "στρώνει" με κινούμενη εικόνα, δεν χρειάζεται κάτι περισσότερο. Όσον αφορά τους φωσφόρους, μία αυξημένη προσοχή για τις πρώτες 200 ώρες και σταδιακό πέρασμα στην κακομεταχείριση στη συνέχεια, είναι απολύτως αρκετά για να αποφύγεις την όποια πιθανότητα burn-in. Βάσει των μελετών αυτών, μετά τις 1000-2000 ώρες, οι Plasma συμπεριφέρονται ως CRT και καλύτερα, στο θέμα του burn-in των φωσφόρων (αυτό το τελευταίο μένει να αποδειχθεί και στην πράξη βέβαια για τον καθένα, αν και μέχρι στιγμής δεν είχαμε κάποια αναφορά από μέλος, για αποτύπωμα σε μεταγενέστερη φάση της ζωής μιας Plasma).

Το image retention, όπως έχει αναφερθεί ξανά στο παρελθόν, αποτελεί φυσιολογική "παρενέργεια" της λειτουργίας ενός πάνελ πλάσματος. Όλα τα πάνελ Plasma, διαθέτουν εσωτερικά μία επίστρωση MgO, της οποίας η βασική λειτουργία είναι να αποτελεί το διηλεκτρικό μέσον ανάμεσα στα ηλεκτρόδια και το αέριο (δευτερευόντως, αποτελεί και φίλτρο για το υπεριώδες, μια και το MgO είναι απολύτως αδιαφανές σε αυτά τα μήκη κύματος). Όταν συσσωρεύονται τοπικά φορτία σε αυτήν την επίστρωση, λόγω συνεχούς προβολής στατικής εικόνας, αυτό έχει ως αποτέλεσμα την μεταβολή, τοπικά, της τάσης οδήγησης του πάνελ, κάτι που εκφράζεται οπτικά με το image retention.

Όταν ένα πάνελ Plasma είναι καινούριο, αυτή η επίστρωση είναι λεία. Κατά τις πρώτες εκατοντάδες ώρες λειτουργίας, μεταπίπτει σιγά-σιγά σε κοκκώδη, κατάσταση στην οποία παραμένει για το υπόλοιπο της ζωής του πάνελ. Όσο βρίσκεται σε λεία κατάσταση, πλεονάζοντα ηλεκτρικά φορτία μπορούν να συσσωρευτούν πιο γρήγορα και αποβάλλονται με αργότερο ρυθμό. Σε κοκκώδη κατάσταση, συμβαίνει το αντίθετο: τα πλεονάζοντα φορτία συσσωρεύονται πιο δύσκολα και αποβάλλονται ταχύτερα.

Γι' αυτό, όσο γράφει ώρες ένα πάνελ Plasma, το image retention επισυμβαίνει δυσκολότερα και ξεπλένεται πολύ πιο γρήγορα.

Στη φάση που η επίστρωση MgO είναι ακόμα λεία, υπάρχει ένας μικρός κίνδυνος, με υπερβολικά μακροχρόνια προβολή στατικής εικόνας (τριψήφιος αριθμός ωρών, συνεχόμενα) να προξενηθεί δομική αλλοίωση σε αυτή και να έχουμε μόνιμο image retention. Όταν όμως η επίστρωση έχει μεταπέσει σε κοκκώδη κατάσταση, είναι πλέον πρακτικά αδύνατο να συμβεί κάτι τέτοιο.

http://www.avclub.gr/forum/showpost.php?p=1380844&postcount=1378
 
Status
Not open for further replies.