Clearaudio Turntables.

Promitheas

Established Member
12 February 2010
191
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΚΑΠ?ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ 3000 ΕΥΡΩ ΜΕ 3500 ΘΑ ΑΞΙΖΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ?Η ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: CLEARAUDIO TURNTABLES.

Θα σε παρακαλέσω να μη γράφεις με κεφαλαία :)
 

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Eιναι ιδιαιτερο θεμα τι πικαπ θα παρεις... Δεν εχει να κανει κατα βαση με ''τι μαρκα'' πικαπ θα παρεις οσο με το τι ειδος πικαπ θα παρεις.... Μαζας; Αναρτησης; Συνδυασμο και των δυο; και αφου αποφασισεις τοτε διαλεγεις τον κατασκευαστη που προτιμας ακουστικα σαν αποτελεσμα. Παντως η Clearaudio ειναι απο τις κορυφαιες του αναλογικου χωρου!
 
Last edited:

panos_adgr

Supreme Member
24 October 2007
4,573
Πειραιάς
Και φυσικα τα αξιζει τα χρηματα που ενα πικαπ clearaudio αρκει φυσικα να το συνδιασεις με αναλογου επιπεδου βραχιονα και φυσικα κεφαλη.
 
Last edited:

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Για εμένα άξιζε με τα χίλια και ακούγωντας κάποια πικάπ τότε δεν βρήκα κατι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά

άλλοι δεν τα γουστάρουν καθόλου από την άλλη

τι ακριβώς ψάχνεις φίλε?
 

Promitheas

Established Member
12 February 2010
191
Πρότων θα ήθελα να ζητήσω ένα μεγάλο σηγνώμη άν ενώχλησα που έγραψα με κεφαλαία γράμματα,δέν θα ξαναεπαναλυφθεί.Και δέυτερων η ερωτησή μου ήταν γενική.Σαφέστατα έχει να κάνει και με το είδος που θέλει ο καθένας.Αλλά ανεξάρτητα το είδος τι θεωρείται εσείς καλήτερο σ´αυτήν τη κατηγωρία τιμής.Ευχαριστώ για της άμμεσες απαντήσεις που μου δώσατε.
 
Είναι εξαιρετικά πικάπ, ειδικά αυτά που έχουν το CMB.

Βέβαια, στην κατηγορία που αναφέρεσαι υπάρχει πολύς ανταγωνισμός.

Π.χ. αν διέθετα τέτοιο ποσό, θα άλλαζα το champion που έχω μ'ένα VPI classic 2.

Επίσης στην κατηγορία αυτή παίζουν τα επίσης Γερμανικά Acoustic Solid, Acoustic Signature, Transrotor και Scheu (to name a few...)
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Είναι απο τα καλύτερα ακριβά πικάπ της αγοράς με μερικά σκανδαλωδώς value for money μοντέλα και τα υπόλοιπα στην κορυφή του ανταγωνισμού της κατηγορίας τους.
Για παράδειγμα το performance (3000 μαζί με κεφαλή) κοιτάει στα ίσια τον αναγωνισμό ακόμα και διπλάσιου κόστους.

Μεγάλο ατού για την επιλογή της συγκεκριμένης εταιρίας είναι η εξαιρετική αντιπροσώπευση απο τον εδώ εισαγωγέα-αντιπρόσωπο, τολμώ να πώ μοναδική για αυτά που προσφέρει στον τομεα της τεχνικής-συμβουλευτικής και after sales υποστήριξης.

Μένει να μας πείς πως σου αρέσει να ακούς (αν θές ρομαντικό-ρετρό "αναλογικό" ήχο κοίτα αλού)

Εγώ πάντως έχω δύο και δεν τα αλλάζω με τίποτα!...
 
Last edited:

Γ.CURE.ΔΗΜ

AVClub Enthusiast
21 June 2006
722
macedonia-thessalia
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΙΚΑΠ?ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΑΘΕΣΕΙ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ 3000 ΕΥΡΩ ΜΕ 3500 ΘΑ ΑΞΙΖΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ?Η ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΚΟ ΠΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ?ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΟΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
Εάν είσαι καλός φίλος του αναλογικού ήχου γνωρίζεις τι σημαίνει, ασχολίσου μόνο με Αγγλική σχολή!Ξεκίνα να ακούσεις Roksan,Linn,Nottingham Analogue κτλ.Τώρα πλατώ που CDίζουν είναι θέμα γούστου.........
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
:flipout:
Πάντως το φτηνό Roksan Clearaudίζει πολύ και στην φιλοσοφία και στον ήχο...
Και ομολογουμένως είναι εξαιρετικό.
Πάντα φιλικά και χωρίς καμία διάθεση σαρκασμού.-bye-
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
εγώ από την άλλη πιστεύω ότι το πλατό και ο βραχίωνας πρέπει να αφήνουν την κεφαλή να κάνει,όσο τον δυνατόν ανεπιρέαστη, την δουλειά της.
Και ότι ψάχνεις μετά θα το βρεις στην κεφαλή που θα επιλέξεις.

Φιλε μου όπως βλέπεις ο καθένας έχει και από μια άποψη και όλα ειναι υποκειμενικά.
 
27 July 2006
1,926
Re: Απάντηση: Clearaudio Turntables.

Πως γινεται ενα πλατω να cdιζει?:hmmmm:

Κοιτα μπορει ενα πλατω, για παραδειγμα ενα clearaudio, να cdιζει αλλα με τετοιο τροπο που να ακουγεται σαν ενα naim cd player, παλι για παραδειγμα, που αυτο με την σειρα του ακουγεται πολυ αναλογικο για ψηφιακο. Οποτε εχουμε ενα αναλογικο που cdιζει αναλογικα οποτε που το κακο?:BDGBGDB55:
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Αν με το cdιζει καποιος εννοει οτι τα clearaudio με το μαγνητικο πηγαδι πλησιαζουν τη δυναμικη περιοχη του cd δε θα διαφωνισω.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,719
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Clearaudio Turntables.

Αν με το cdιζει καποιος εννοει οτι τα clearaudio με το μαγνητικο πηγαδι πλησιαζουν τη δυναμικη περιοχη του cd δε θα διαφωνισω.

Οου γιεα...-bye-
 

Totsipaki

Supreme Member
27 February 2007
5,054
Αν με το cdιζει καποιος εννοει οτι τα clearaudio με το μαγνητικο πηγαδι πλησιαζουν τη δυναμικη περιοχη του cd δε θα διαφωνισω.

Αυτό ακριβώς και πολλά άλλα.
Γενικά αυτή η εταιρία συνδυάζει την ροή και την μουσικότητα του βινυλίου με τα δυναμικά, την καθαρότητα και την διαύγεια/σταθερότητα ενός αντίστοιχης τιμής ψηφιακό player.

Για εμένα αυτό προσεγγίζει το ιδανικό.
Για άλους που τους αρέσει οι "γλύκες" οι "ζέστες" να γαρνίρουν το περιεχόμενοι των δίσκων τους θεμιτό είναι αλλα για εμένα λάθος προσέγγιση που δμιουργεί περισσότερα προβλήματα απο όσα λύνει ενώ αποτελεί και έναν ξεπερασμένο και υποδεέστερο τόπο αναπαραγωγής.

Άλλος όμως μόνο έτσι την βρίσκει, χόμπυ είναι παιδιά και μάλιστα με βάση το προσωπικό γούστο του καθενός.
Όλα θεμιτα είναι και όλες οι απόψεις έχουν κάποιο αντίκρυσμα.

Όπως και να έχει πάντως στην κατηγορία τιμής που κινείται ο συμφορουμίτης που άνοιξε το νήμα επιβάλλεται μια ακρόαση με clearaudio αφού είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα εκπλαγεί πολύ ευχάριστα!!!
Μια τέτοια με έκανε και εμένα απο προκατειλημένο πολέμιο μεγάλο fan!