Τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι και προβλήματα

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,319
Αθήνα...
Κάθε πάροχος έχει κάποια προβλήματα.
Για παράδειγμα η hol κάνει traffic shaping.Δηλαδή σε torrents περιορίζει την ταχύτητα ανάλογα με το πόσο ''φορτωμένα'' είναι τα dslams.
Η forthner λόγω του αυξημένου πελατολογίου της μοιράζει απεριόριστα 24-άρες συνδέσεις χωρίς να διαθέτει το απαραίτητο bandwidth.Για παράδειγμα μπορεί σε ένα dslam να έχει διαθέσιμο bandwidth 200mbps και να βάλει πάνω 40 συνδρομιτές!Κάτι κοινό που κάνουν όλες οι εταιρίες είναι το ότι αυξάνουν την τάση της γραμμής από το dslam έτσι ώστε να εμφανίζει μεγαλύτερες εικονικές ταχύτητες.

Η συνέχεια δική σας :7SFGSFG:
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Re: τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι και προβλήματα

Η HOL επίσης χρησιμοποιεί φτηνιάρικα modems με πολύ κακή τροφοδοσία. Τα συγκεκριμένα πολύ συχνά εμφανίζουν συνεχόμενα restarts με αποτέλεσμα να μην δουλεύει ούτε το τηλέφωνο μιας και είναι VOIP.
Το συγκεκριμένο είναι διάγνωση του customer care (είναι συχνό φαινόμενο απ' ότι μου είπαν) και η συμβουλή τους ήταν να μπει το modem σε δική του πρίζα, πράγμα που είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολο λόγω του voip τηλεφώνου που πρέπει να είναι κοντά στο modem.

Επίσης, μεγάλη κοροϊδία είναι το "ταχύτητες μέχρι..."
Όταν προσφέρεις μια υπηρεσία, οφείλεις να την περιγράφεις και να την εγγυάσαι πλήρως...

Μας φάγανε τα κυκλώματα και το μάρκετιν...
 

Fboy

New member
28 October 2010
80
Re: τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι και προβλήματα

Eπίσης του οτε είναι από default σε fastpath αν για κάποιους είναι χρήσιμο.
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,319
Αθήνα...
Re: τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι και προβλήματα

Σε fast path έχεις μεγαλύτερες ταχύτητες.Βέβαια εάν το συνδιάσεις με conn-xtv πας σε interleaved.
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,731
Clermont-Ferrand, France
Απάντηση: τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι και προβλήματα

Η Cyta όπως και η Netone πριν από αυτήν σου δίνουν modem το οποίο γίνετε setup μόνο του από την γραμμή. Είναι πολύ δύσκολο να κάνεις αλλαγές και γενικά το security του είναι τραγικό. Το καλό είναι ότι μπορείς να βάλεις άλλο modem εάν ακολουθήσεις τις οδηγίες για το voip setup από το adsl.gr ή να σπάσεις το ίδιο το modem της cyta.
 

Blackfox2k7

Established Member
14 February 2010
248
Άνω Λιόσια
Στο modem της HOL θα διαφωνήσω, καθώς το Fritz.Box που μου δώσανε [αφού είχα ένα προβληματικό της Intracom] πετάει πραγματικά.Και με firmware update [που γίνεται αυτόματα] είναι άψογο [και με ωραίες ταχύτητες], τουλάχιστον σε μένα.
Όσο για το traffic shaping, με ενεργοποιημένο το Encryption στον torrent client μου, έχω πολύ καλές ταχύτητες :)
Πρέπει να πω για τον ΟΤΕ όμως, και για περίπτωση φίλου που κατοικεί σε λυόμενο, πως είναι απαράδεκτος [χωρίς πρόβλημα καλωδίωσης σε αυτόν ελεγμένα, τον κλειδώνουν στα 2 MBPS και έχει αποσυγχρονισμούς [!!]]...
 

dimkasta

AVClub Addicted Member
14 November 2006
2,246
Στο modem της HOL θα διαφωνήσω, καθώς το Fritz.Box που μου δώσανε [αφού είχα ένα προβληματικό της Intracom] πετάει πραγματικά.Και με firmware update [που γίνεται αυτόματα] είναι άψογο [και με ωραίες ταχύτητες], τουλάχιστον σε μένα.

Το fritz όντως έχει πολύ καλή φήμη από παλιά. Δυστυχώς στους κοινούς θνητούς όμως δίνουν τη μπούρδα.
Για το encryption των torrent packets θα το δοκιμάσω :)
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
(παθών και εγώ, η εκδίκηση του ΟΤΕ οταν έφυγα)

o OTE δίνει τους χειρότερους βρόγχους -ποιοτικά- στους εναλλακτικούς (μαρτυρία τεχνικού)
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,319
Αθήνα...
νομίζω οτι το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία.

Δεν ταιριάζει κάπου αλλού...εκτός από την επί παντός.

(παθών και εγώ, η εκδίκηση του ΟΤΕ οταν έφυγα)

o OTE δίνει τους χειρότερους βρόγχους -ποιοτικά- στους εναλλακτικούς (μαρτυρία τεχνικού)


Λογικό δεν είναι;Ποντάρει στους πελάτες που θέλουν να έχουν σωστές και γρήγορες συνδέσεις.Ας μην ξεχνάμε ότι είναι από τους μόνους εάν όχι ο μοναδικός πάροχος που προσφέρει fast path συνδέσεις.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Εγώ είμαι από τους παλιούς πελάτες της VIVODI και θα παραμείνω έως να κλείσει ή να με αναγκάσει να φύγω.
Τους τελευταίους μήνες είχα προβλήματα αποσυνδέσεων και τελικά έπρεπε να τα παίξει το ρούτερ VOOD που είχα, για να φανεί το πρόβλημα.
Με το που χάλασε μου έδωσαν Speedtouch αλλά και αυτό είχε πρόβλημα. Κάθε μισή ώρα έκανε restart!
Τελικά έλεγαν να μου μειώσουν ταχύτητα, επέμενα για ξανά αλλαγή ρούτερ και τελικά με το "νέο" ρούτερ όλα είναι εντάξει τώρα. :award:
 

giannhs1984

New member
5 June 2010
24
εγω εφυγα απο τον οτε πηγα στην Hol η γραμμη στον οτε αποδεδειγμενα επιανε 21-23400 Max
απο οταν πηγα στην hol ολα τα στατιστικα εχουν παει στον θεο (υποψην με το ιδιο Moden του connx καθοτι της hol το ελεινο vdsl2 alcatel δεν με αφηνε να μπω ουτε καν σε σελιδες που χρειαζομουν)
εχω αποσυνδεσεις οποτε του καυ***ει η ταχυτητα δεν παει πανω απο τα 14
ειναι "προβλημα του οτε" μου λενε και τους λεω δηλαδη μου αλλαξαν καρτα στο ιδιο κτηριο και εκει που ειχα 23 εχω πεσει στα 14 και μου λετε οτι ειναι προβλημα του οτε? "μιληστε με τον τεχνικο μας" "δηλαδη με τι μιλαγα τοση ωρα?"
fast path ουτε λογος κανα online παιχνιδι και αυτο κομμενο και ολα αυτα για να μην πληρωνω 120 ευρω στον οτε..
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Λογικό δεν είναι;Ποντάρει στους πελάτες που θέλουν να έχουν σωστές και γρήγορες συνδέσεις.Ας μην ξεχνάμε ότι είναι από τους μόνους εάν όχι ο μοναδικός πάροχος που προσφέρει fast path συνδέσεις.
ποια ειναι η διαφορα του fast path απο το interleaved;
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Λογικό δεν είναι;Ποντάρει στους πελάτες που θέλουν να έχουν σωστές και γρήγορες συνδέσεις.Ας μην ξεχνάμε ότι είναι από τους μόνους εάν όχι ο μοναδικός πάροχος που προσφέρει fast path συνδέσεις.

Λογικό δεν είναι, παράνομο θα το έλεγα!!! Αφού οι καλωδιώσεις ανήκουν στο ελληνικό κράτος (κι όχι σε μια γερμανική πλέον εταιρία)!

Fast Path δίνουν κι άλλοι, πχ ON Telecoms με δυνατότητα να αλλάζεις όποτε θες είτε σε Fast Path είτε σε Interleaved μέσω Web Interface!

Fast Path έδιναν εξ αρχής όλοι απλά σε μεγάλες ταχύτητες άρχισαν να το γυρνάνε όλοι σε Interleaved για αποφυγή σφαλμάτων και σταθερότητα.


ποια ειναι η διαφορα του fast path απο το interleaved;

Δες εδώ!
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Κάθε πάροχος έχει κάποια προβλήματα.
Για παράδειγμα η hol κάνει traffic shaping.Δηλαδή σε torrents περιορίζει την ταχύτητα ανάλογα με το πόσο ''φορτωμένα'' είναι τα dslams.
Η forthner λόγω του αυξημένου πελατολογίου της μοιράζει απεριόριστα 24-άρες συνδέσεις χωρίς να διαθέτει το απαραίτητο bandwidth.Για παράδειγμα μπορεί σε ένα dslam να έχει διαθέσιμο bandwidth 200mbps και να βάλει πάνω 40 συνδρομιτές!Κάτι κοινό που κάνουν όλες οι εταιρίες είναι το ότι αυξάνουν την τάση της γραμμής από το dslam έτσι ώστε να εμφανίζει μεγαλύτερες εικονικές ταχύτητες.

Η συνέχεια δική σας :7SFGSFG:

Αυτό τώρα τι είναι, μήνυμα διαφήμισης του Π-ΟΤΕ;

Να σου πω εγώ μερικά ωραία για τον ΟΤΕ;

1. Πουλούσε την DSL 384kbit 60 ευρώ, σε ανάγκαζε να πάρεις το μόντεμ του Θείου (intracom), και το "δοκίμαζε" 2-3 χρόνια για να τσεπώνει το ΕΠΑΚ.
2. Έκανε άπειρο overbooking στα κέντρα του, με αποτέλεσμα να σέρνονται όλοι τα πρώτα χρόνια. Θυμίζω περιπτώσεις στην Πάτρα, κέντρο Κων/πολεως και κέντρο Σκαγιοπούλειο (άπειρα Posts στο adslgr.com). Επίσης, ο τρόπος που έκανε τότε congestion management ευνοούσε τα single socket transfers για να δουλεύει κάπως αξιοπρεπώς το browsing και όλα τα άλλα να σέρνονται.
3. Σκανδαλωδώς διαχειρίζεται το δίκτυο που ΔΕ του ανήκει, δίνοντας τα χάλια ζεύγη στους εναλλακτικούς, ή αλλάζοντας κακό ζεύγος με καλό μόνο σε δικούς του συνδρομητές (δε μπορώ να το αποδείξω αλλά έχω ομολογία τεχνικού του ΟΤΕ γι' αυτό).
4. Με τα λεφτά που απέκτησε στα 1 και 2, τώρα όντως έχει καλύτερες υπηρεσίες.

ΟΤΕ, δε ξεχνώ, ούτε ένα ευρώ!

ΥΓ: το traffic shaping αν γίνεται σωστά δεν είναι πρόβλημα. Το torrent κάποια στιγμή θα κατέβει, δεν είναι interactive υπηρεσία. Είναι σωστό να πέφτει η ταχύτητα στο torrent σε ώρες αιχμής και να ευνοούνται άλλες δικτυακές δραστηριότητες. Στην τελική, οι λιτσαδόροι να πάνε στον ΟΤΕ.
 
Last edited:

Serafeim Karakostas

AVClub Fanatic
8 August 2007
10,159
Άρτα
Θα έλεγα μάλλον ούτε ένα ευρώ στους άλλους! Με τον Ο.Τ.Ε. δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα, ενώ η λέξη "αποσύνδεση" μου είναι άγνωστη. Ό,τι πληρώσεις, παίρνεις.
 

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Απάντηση: Τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι και προβλήματα

Θα έλεγα μάλλον ούτε ένα ευρώ στους άλλους! Με τον Ο.Τ.Ε. δεν αντιμετώπισα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα, ενώ η λέξη "αποσύνδεση" μου είναι άγνωστη. Ό,τι πληρώσεις, παίρνεις.

Μάλλον δεν είχες ADSL τότε που ο ΟΤΕ μας "μαδούσε" σαν κοτόπουλα, γι' αυτό το λες.

Προσωπικά έχω HOL και Forthnet και δεν έχω κάποιο πρόβλημα σε καμία από τις δύο, με βάση πάντα τη χρήση που κάνω.
Αναγνωρίζω πως ο ΟΤΕ έχει σε γενικές γραμμές καλύτερες υπηρεσίες σήμερα από τους εναλλακτικούς, αλλά δε ξεχνώ τα χρόνια που με άρμεγε και με κορόιδευε.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
εγω ειχα forthnet, vivodi, hol και τωρα on. Και μαλιστα σε διαφορετικες περιοχες..ποτε δεν ειχα προβλημα με κανεναν, μονο καμια φορα σε πολυ δυνατες βροχες και καταιγιδες ειχα αποσυνδεση, το πολυ για κανα μισαωρο και αυτο 4-5 φορες στα 10 χρονια που εχω ιντερνετ. Σιγα το πραγμα, γιατι να πληρωνω τα διπλασια στον οτε που και αυτος με τις βροχες εκεινες μπορει να εχει προβλημα. ουτε με την ταχυτητα τρελαινομαι ουτε με τις αποσυνδεσεις, παντα διαλεγω τον πιο φτηνο, εξάλλου το pc ειναι παντα ανοιχτο. τωρα είτε κατεβαζω με 1200kb ή με 1700κb δεν με ενδιαφερει καθολου..
 
Last edited:

malakudi

Banned
24 April 2008
7,927
Re: Απάντηση: Τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι και προβλήματα

Ανέκαθεν Ο.Τ.Ε. είχα και ήμουν ευχαριστημένος.

Πότε ξεκίνησες Σεραφείμ; Αν δε πρόλαβες τα 384kbit των 60 ευρώ και της αγοράς με το ζόρι του ρούτερ του Θείου, τότε είναι λογικό να μην έχεις την εμπάθεια που έχω εγώ προς τον ΟΤΕ για εκείνες τις "καλές" μέρες.