Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 2 απο 85 ΠρώτοΠρώτο 12345612 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 847
    AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα

Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Αυγερινός Παπαδάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο openelec δεν σετάρεις απολύτως τίποτα. Μέχρι και το script για Nvidia κάρτες είναι ενσωματωμένο. Όλα αυτοματοποιημένα.
    Μετά από 5 μέρες καψίματος, όλα δουλεύουν τέλεια. Και κυριότερα το 24p είναι άψογο με το Vdpau να δουλεύει χωρίς να υπάρχει ούτε ένα droppe frame.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    North by Northeast

Re: Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Μετά από 5 μέρες καψίματος, όλα δουλεύουν τέλεια. Και κυριότερα το 24p είναι άψογο με το Vdpau να δουλεύει χωρίς να υπάρχει ούτε ένα droppe frame.
    Πάω να ξηλώσω την ΑΤΙ και να αρχίσω τις δοκιμές! Ή μήπως να περιμένω τον αναλυτικό οδηγό σου;

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα

Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Kostas_Y Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάω να ξηλώσω την ΑΤΙ και να αρχίσω τις δοκιμές! Ή μήπως να περιμένω τον αναλυτικό οδηγό σου;
    Ξεκίνα με αυτα που βλέπεις εδώ και ώπου κολήσεις βοηθάω. Αν τα καταφέρεις πάντως δεν σε βλέπω να γυρνάς στα Windows με XBMC.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    North by Northeast

Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Ξεκίνα με αυτα που βλέπεις εδώ και ώπου κολήσεις βοηθάω. Αν τα καταφέρεις πάντως δεν σε βλέπω να γυρνάς στα Windows με XBMC.
    Θα επανέλθω me περισσότερα αύριο. Αν μπορέσω να βρω που έχω καταχωνιάσει την 220

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    North by Northeast

Re: XBMC Live - Openelec

Το πείραμα αναβάλλεται για την επόμενη εβδομάδα. Διάβασα οτι βγήκαν νέοι οδηγοί για ΑΤΙ που...δουλεύουν. Θα περιμένω να δω τι θα γίνει.

Βλέπω τώρα ότι γίνεται εγκατάσταση του Live σε USB stick. Θα δοκιμάσω αυτό πρώτα.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Kostas_Y Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πείραμα αναβάλλεται για την επόμενη εβδομάδα. Διάβασα οτι βγήκαν νέοι οδηγοί για ΑΤΙ που...δουλεύουν. Θα περιμένω να δω τι θα γίνει.

Βλέπω τώρα ότι γίνεται εγκατάσταση του Live σε USB stick. Θα δοκιμάσω αυτό πρώτα.
    Ναι και λέγεται ότι το Openelec θα υποστηρίζει τα AMD Fusion και μάλιστα στα Test που κάνανε πήγε απίστευτα ικανοποιητικά για ATI με λιγότερα dropped frames και από ΙΟΝ2. Θα κυκλοφορήσει μάλλον με την RC6 του Openelec. Μακάρι να υποστηρίζει και όλες τις ATI κάρτες και να δουλεύει καλά το VAAPI.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Mar 2007
    Περιοχή
    Κατερίνη, Ελλάδα

Έχω έναν υπολογιστή (όχι htpc, αλλά σε κοντινό σημείο με την tv, οπότε μπορώ να πειραματιστώ) με επεξεργαστή Amd Phenom II x4 925, κάρτα γραφικών Ati Radeon HD 4200 onboard, μνήμη 4gb. Τώρα τρέχω Ubuntu 10.10 64bit και σκέφτομαι να περάσω, με καθαρή εγκατάσταση, το 11.04. Μπορώ να εγκαταστήσω και το openelec με dual boot; Να δοκιμάσω με την υπάρχουσα κάρτα γραφικών; Επίσης, η hdmi θα δίνει μόνο εικόνα, καθώς ήχο πολυκάναλο θα δίνω μέσω μιας Soundblaster usb κάρτας ήχου, με οπτική στο ht. Αν και έχω media player, θέλω να δοκιμάσω και θέαση ταινιών μέσω υπολογιστή, χωρίς να έχω διάθεση για πολλά σεταρίσματα κλπ.

Η βία είναι η μαμμή κάθε παλιάς κοινωνίας, που κυοφορεί μια νέα.
    Karl Marx

Μια επανάσταση είναι αναμφίβολα το αυθεντικότερο πράγμα που μπορεί να υπάρξει. Είναι μια πράξη με την οποία ένα μέρος του πληθυσμού επιβάλλει τη θέλησή του στο άλλο, με όπλα, με λόγχες και με κανόνια.
    Friedrich Engels

(Χανδόλιας Νίκος. Το nikosmelt μη ρωτάτε πως προέκυψε...)

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Nov 2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία, Αθήνα

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω έναν υπολογιστή (όχι htpc, αλλά σε κοντινό σημείο με την tv, οπότε μπορώ να πειραματιστώ) με επεξεργαστή Amd Phenom II x4 925, κάρτα γραφικών Ati Radeon HD 4200 onboard, μνήμη 4gb. Τώρα τρέχω Ubuntu 10.10 64bit και σκέφτομαι να περάσω, με καθαρή εγκατάσταση, το 11.04. Μπορώ να εγκαταστήσω και το openelec με dual boot; Να δοκιμάσω με την υπάρχουσα κάρτα γραφικών; Επίσης, η hdmi θα δίνει μόνο εικόνα, καθώς ήχο πολυκάναλο θα δίνω μέσω μιας Soundblaster usb κάρτας ήχου, με οπτική στο ht. Αν και έχω media player, θέλω να δοκιμάσω και θέαση ταινιών μέσω υπολογιστή, χωρίς να έχω διάθεση για πολλά σεταρίσματα κλπ.
    Γίνεται Dual Boot με Openelec αλλά όχι όπως οι νορμάλ διανομές διότι δεν έχει Grub Loader. Παρόλα αυτά γίνεται εύκολα, απλά η καρτούλα σου η ΑΤΙ δεν είναι και οτι καλύτερο για Video μέσα από Linux. Οι οδηγοί βλέπεις είναι ακόμα σε "βρεφικό" στάδιο.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    Πάτρα

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από nikosmelt Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού τρέχεις ubuntu γιατί να βάλεις και openelec?
    Panasonic TX P42UT50,Vu+ Uno 4k SE, OnePlus 7 pro,Nvidia Shield TV 2019, Raspberry pi 4,Yamaha RX-V377

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2009
    Περιοχή
    North by Northeast

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από leo06 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αφού τρέχεις ubuntu γιατί να βάλεις και openelec?
    Το Openelec είναι έτοιμο XBMC, δεν θέλει και πολλά "μερεμέτια", πολύ πιο εύκολο απο το να βάλει σκέτο XBMC στο Ubuntu.

Θα πρότεινα βέβαια δοκιμή μερικών ημερών σαν live, χωρίς εγκατάσταση και αν σου κάνει, προχωράς παρακάτω.

Σελίδα 2 απο 85 ΠρώτοΠρώτο 12345612 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Tags for this Thread

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης