Kodi σε Linux - OpenELEC - Kodibuntu

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
ΓΕΝΙΚΑ

Το XBMC αναπτύσσεται με βάση στο ffmpeg και βέβαια έχει ανοικτό κώδικα. Αυτό του δίνει μεγάλη ευελιξία με ένα αρκετά μεγάλο αριθμό Developers αλλά και μια ιδιαίτερη δυσκολία, το ότι αναπτύσσεται πάνω σε πολλές πλατφόρμες. Γι' αυτό βλέπουμε μια stable έκδοση κάθε χρόνο αλλά και αναρίθμητες εκδόσεις (πείτε τις unstable, nightly, svn κ.τ.λ.) κατα τη διάρκεια του έτους.

Ας κάνουμε λοιπόν μια εισαγωγή στο τι σημαίνει XBMC Live και Openelec.

XBMC Live : Είναι η Dedicated Linux έκδοση του XBMC παραμετροποιημένη να λειτουργεί Out Of The Box στο σύστημα μας, βασισμένη στη διάσημη διανομή Ubuntu.

Openelec: Είναι μια πλήρως παραμετροποιημένη εκδοχή του XBMC που βασίζεται σε μια “γυμνή” εκδοχή της ubuntu, με όλα τα απολύτως απαραίτητα για να τρέξει Out Of The Box το XBMC, χωρίς παρεμβάσεις απ' τον χρήστη, εκτός από “βασικές”. Κυκλοφορεί σε πολλές ειδικές εκδόσεις για ION, AMD, Intel, και η Generic διανομή που περιέχει όλους τους οδηγούς των καρτών μαζί.

Γιατί λοιπόν να επιλέξουμε την Linux έκδοση του XBMC (XBMC Live);
Διότι βασίζεται πάνω σε μια Ubuntu διανομή με τεράστια βάση χρηστών, με μεγάλη σταθερότητα αλλά και με πολύ καλή ποιότητα εικόνας πλέον, εξαλείφοντας όλες τις παιδικές ασθένειες του παρελθόντος αλλά μόνο από Nvidia πλευρά. Οι πραγματικά καταπληκτικοί οδηγοί της Nvidia για linux με τα απίστευτα Scripts των χρηστών του XBMC καθώς και οι όλο και πιο σύγχρονοι Linux Kernels που προσδίδουν μεγάλη υποστήριξη συσκευών κάνουν πραγματικά παιχνίδι την ασχολία με αυτό. Συστήνεται μόνο για χρήστες που τους αρέσουν να λερώνουν τα χέρια τους και έχουν ιδιαίτερη υπομονή και εξοικείωση στην ανεύρεση λύσεων μέσω διαδικτύου.

Γιατί να επιλέξουμε την έκδοση Openelec:
Μα γιατί είναι αυτό που θα έπρεπε να είναι το XBMC Live. Φιλικό στην εγκατάσταση, ελαφρύ σαν πούπουλο,γρήγορο σαν σφαίρα και πλήρως αναβαθμίσιμο. Προσωπικά τη λατρεύω (δεν το κρύβω άλλωστε) αλλά κάποια μικρά και αδιόρθωτα bug δεν μου δίνουν το δικαίωμα να την έχω στο κύριο μηχάνημα μου (σπασίματα στην εικόνα με την εμφάνιση των πρώτων υποτίτλων και τυχαία επίσης σπασίματα κατά την διάρκεια μιας ταινίας). Ποτέ δεν κατάφερα να απαλλαγώ από κανένα.

Θα ξεκινήσω λοιπόν με αυτό που φοβίζει τους περισσότερους, αλλά μας δίνει το δικαίωμα να διορθώσουμε πολλά απ' τα προβλήματα μας, την έκδοση XBMC Live.

Αυτή την περίοδο κυκλοφορεί η XBMC Live stable 10.1 η οποία πατάει στην Ubuntu Maverick 10.04.

Σε νέο Hardware eίναι σχεδόν σίγουρο πως αν ξεκινήσετε την εγκατάσταση, ολοκληρώνοντας την θα πέσετε στο πρώτο και κυριότερο εμπόδιο. ΜΑΥΡΗ ΟΘΟΝΗ

Μην απογοητεύεστε όμως διότι το XBMC Live τρέχει κανονικά από κάτω σε κονσόλα εκδοχή, απλά λόγω παλαιότητας των οδηγών της Nvidia στη συγκεκριμένη διανομή απλά δεν βλέπει την καρτούλα γραφικών σας. Δύο επιλογές λοιπόν, ή πατάμε Ctrl + Alt + F1 να βγούμε σε κονσόλα εκδοχή (επιστρέφουμε στο γραφικό μας περιβάλλον πάντα με Ctrl + Alt + F8) ή πιο εύκολα δουλεύουμε σε περιβάλλον SSH από κάποιο άλλο υπολογιστή στο σπίτι μας χρησιμοποιώντας το μικρό σε Win 7 πάντα προγραμματάκι Putty. Για να δούμε την ip μας ή την βρίσκουμε εύκολα από το router μας βλέποντας τις συνδεδεμένες συσκευές ή σε κονσόλα με Ctrl + Alt + F1 δίνουμε ifconfig.

Μετά πάμε στο πεδίο ip του Putty και γράφουμε την ip του XBMC Live.
Ένα παράθυρο με τερματικό (κονσόλα) μας ανοίγει και από εκεί θα συνεχίσουμε την εγκατάσταση μας.

Ξεκινάμε λοιπόν

Βήμα 1ο : Αναβάθμιση οδηγών Nvidia στην τελευταία έκδοση

sudo apt-add-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates

sudo apt-get update

sudo apt-get install nvidia-current

sudo reboot
μετά για να ενεργοποιηθώ ο οδηγός με επανεκκίνηση.

Λογικά μετά την επανεκκίνηση θα δούμε το XBMC να τρέχει κανονικά στην οθόνη μας.

Βήμα 2ο : Σετάρισμα του Xorg.conf του αρχείου δηλαδή που αναγνωρίζει την κάρτα γραφικών μας αλλά και την EDID της τηλεόρασης μας, για να παίζει όλες τις αναλύσεις που υποστηρίζει η τηλεόραση μας και κυρίως την 24p.

Κατεβάζουμε αυτό το απίθανο automated script απ'το κονσόλα μας, μέσω Putty

curl "http://pastebiόn.com/download.php?i=bU1QFQ3c" | tr -d \\r > nvidia.sh

Έπειτα τρέχουμε το Script

sh nvidia.sh

Ο Xorg θα επανεκκινήσει δύο φορές και αν όλα έχουν πάει καλά μέσα απ' το interface του XBMC θα εμφανιστούν οι επιλογές 24,30,50 και 60 ΗΖ. Επιλέγουμε ανάλογα.

ΠΡΟΣΟΧΗ – Το script τρέχει και διαβάζει την EDID του μέσου προβολής μας και εμφανίζει μόνο τις αναλύσεις που αυτό υποστηρίζει. Αν εγκαταστήσουμε τα πάντα σε μόνιτορ Η/Υ και μετά μεταφέρουμε το HTPC μας στο μέσο προβολής μας, πρέπει να ξανατρέξουμε απ' την αρχή το script.

Αυτά τα λίγα για ξεκίνημα και όποιος φυσικά θέλει να προσθέσει το οτιδήποτε ή να ρωτήσει οτιδήποτε μπορεί να το κάνει ελεύθερα. Μην ξεχνάτε ότι η κοινότητα του XBMC αλλά και της Ubuntu είναι τεράστια!

Υ.Γ. Πουθενά στον μικρό αυτό οδηγό δεν θα δείτε αναφορά σε κάρτες ΑΤΙ απλούστατα διότι οι οδηγοί της για Linux είναι ακόμα φρέσκοι και φυσικά δεν προτείνεται η χρήση της για Linux, τουλάχιστον όχι ακόμα.
 
Last edited:

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

thanks φίλος , ξεκινάω δοκιμές !

Τίποτα φίλε μου, απλά η αρχή για να ξεκινήσουμε λίγο να βρίσκουμε αξιόπιστες εναλλακτικές στο ελεύθερο λογισμικό. Πραγματικά πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο.

Θα μπορούσα να γράψω πολύ περισσότερα αλλά καλύτερα να τα δούμε όλοι σιγά-σιγά.
 

thimiosgr

New member
1 February 2010
43
Re: XBMC Live - Openelec

Υποθέτω ότι κάνει και για το xtreamer ultra ή θέλει μια πιο dedicated προσέγγιση ;
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: XBMC Live - Openelec

Και βέβαια κάνει, η XBMC Live διανομή περιέχει όλους τους οδηγούς των καρτών και οι τελευταίοι οδηγοί οι 275 υποστηρίζουν ΙΟΝ. Επίσης το script κάνει και για το Openelec.

Όσον αφορά την υποστήριξη ήχου μέσω Hdmi και εκεί θέλει μια μικρή παρέμβαση αλλά σε λιγάκι...
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: XBMC Live - Openelec

Fix ήχου από HDMI

Είναι πολύ πιθανόν να μην έχεται ήχο από HDMI. Αυτό κυρίως διότι από ALSA είναι πιθανόν να είναι σε κατάσταση mute η HDMI. Τρέχουμε καταρχάς το aplay -l στην κονσόλα μας για να δούμε αν και σε ποιά θέση διαβάζει την κάρτα ήχου μας HDMI.

Το αποτέλεσμα στην κάρτα μου GT 430 είναι αυτό:

**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Intel [HDA Intel], device 0: ALC887-VD Analog [ALC887-VD Analog]
Subdevices: 0/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: Intel [HDA Intel], device 1: ALC887-VD Digital [ALC887-VD Digital]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 3: HDMI 0 [HDMI 0]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 7: HDMI 0 [HDMI 0]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 8: HDMI 0 [HDMI 0]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 1: NVidia [HDA NVidia], device 9: HDMI 0 [HDMI 0]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0

Προσέξτε ότι διαβάζει και την INTEL του επεξεργαστή αλλά και την HDMI της GT 430.

Μας ενδιαφέρουν οι αριθμοί card:0 ή 1 (η Nvidia είναι η 1) και device 3,7,8,9 για HDMI.

Πάμε στο menu του XBMC μας και επιλέγουμε custom. Από κάτω γράφουμε στο πεδίο plughw:1,9 και το ίδιο και στο πιο κάτω πέδιο.

Μόλις ξεκινήσει η ταινία έχουμε ήχο.

Προσοχή διότι οι αριθμοί card και device αλλάζουν ανάλογα με το Hardware απλά εμείς δοκιμάζουμε με ποιό συνδυασμό εμφανίζεται ο ήχος.

Υπάρχει και πιο πολύπλοκο script που εμφανίζει μόνο την κάρτα ήχου μας και γενικότερα προσθέτουμε και άλλες default αλλαγές για να έχουμε ήχο και στο menu μας (έτσι δεν έχουμε) αλλά προς το παρών εμένα επειδή δεν με ενδιαφέρει ο ήχος στο menu δεν προχώρησα σε περαιτέρω ανάλυση,
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: XBMC Live - Openelec

Αυτά τα "κουλά" να μην είχε το Linux...Τι θα πει έχω παλιούς οδηγούς και δεν βγάζω τίποτα στην οθόνη; Χάθηκε ένας βασικός οδηγός VGA για να κάνουμε τη δουλειά μας;

Να υποθέσω οτι δεν μπορείς να βγεις σε περιβάλλον Gnome ή X-Win; Για να μήν παρεξηγηθώ, με DOS και command line "μεγάλωσα" ως χρήστης Η/Υ αλλά αυτά ήταν πριν 20 χρόνια. Τώρα περιμένω ένα έστω και υποτυπώδες GUI, ιδίως όταν δουλεύω με hardware.

Να είχε και κανένα οδηγό για ΑΤΙ...:D
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Αυτά τα "κουλά" να μην είχε το Linux...Τι θα πει έχω παλιούς οδηγούς και δεν βγάζω τίποτα στην οθόνη; Χάθηκε ένας βασικός οδηγός VGA για να κάνουμε τη δουλειά μας;

Να υποθέσω οτι δεν μπορείς να βγεις σε περιβάλλον Gnome ή X-Win; Για να μήν παρεξηγηθώ, με DOS και command line "μεγάλωσα" ως χρήστης Η/Υ αλλά αυτά ήταν πριν 20 χρόνια. Τώρα περιμένω ένα έστω και υποτυπώδες GUI, ιδίως όταν δουλεύω με hardware.

Να είχε και κανένα οδηγό για ΑΤΙ...:D

:flipout:

Πίστεψε με Κώστα δεν θα σου πάρει ένα πλήρες στήσιμο XBMC Live πάνω από μια ώρα για εγκατάσταση, συν τα υπόλοιπα σκριπτάκια. Θα έχεις ένα "δωρεάν" ανοικτό, πλήρως παραμετροποιήσιμο XBMC και θα έχεις και την χαρά οτι το έφτιαξες μόνος σου. Μόλις δε στηθεί δεν σπάει "με τίποτα" και θα έχεις και όλα τα καλούδια του XBMC.

Μπα χλωμό για ΑΤΙ. Οι οδηγοί της είναι για πέταμα ακόμα σε Linux. Σκέψου οτι η Nvidia έχει ομάδα επι πληρωμή για τους οδηγούς Linux εδώ και πολλά χρόνια και η ΑΤΙ ξεκίνησε πρόπερσι...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: XBMC Live - Openelec

Είχα βάλει Mandrake (παλιότερα) και Ubuntu για ένα φεγγάρι, βρήκε σωστά το hardware (πάντα με ΑΤΙ :smile: ) αλλά απο κει και πέρα...για να παίξει ενα απλό mpeg2 κατέβαζε codecs, προγράμματα και 'γω δεν ξέρω τι άλλο. Το Gnome δεν μου άρεσε, πήγα να βάλω KDE και κρέμασε το σύστημα. Toy for Geeks ήταν και είναι, με εμάς τους άλλους να προσπαθούμε να λύσουμε το Γόρδιο δεσμό των dependencies και των πακέτων.

Το Openelec πρέπει να είναι πιο "υπάκουο" έτσι δεν είναι;
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Είχα βάλει Mandrake (παλιότερα) και Ubuntu για ένα φεγγάρι, βρήκε σωστά το hardware (πάντα με ΑΤΙ :smile: ) αλλά απο κει και πέρα...για να παίξει ενα απλό mpeg2 κατέβαζε codecs, προγράμματα και 'γω δεν ξέρω τι άλλο. Το Gnome δεν μου άρεσε, πήγα να βάλω KDE και κρέμασε το σύστημα. Toy for Geeks ήταν και είναι, με εμάς τους άλλους να προσπαθούμε να λύσουμε το Γόρδιο δεσμό των dependencies και των πακέτων.

Το Openelec πρέπει να είναι πιο "υπάκουο" έτσι δεν είναι;

Στο openelec δεν σετάρεις απολύτως τίποτα. Μέχρι και το script για Nvidia κάρτες είναι ενσωματωμένο. Όλα αυτοματοποιημένα.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Στο openelec δεν σετάρεις απολύτως τίποτα. Μέχρι και το script για Nvidia κάρτες είναι ενσωματωμένο. Όλα αυτοματοποιημένα.

Μετά από 5 μέρες καψίματος, όλα δουλεύουν τέλεια. Και κυριότερα το 24p είναι άψογο με το Vdpau να δουλεύει χωρίς να υπάρχει ούτε ένα droppe frame.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Μετά από 5 μέρες καψίματος, όλα δουλεύουν τέλεια. Και κυριότερα το 24p είναι άψογο με το Vdpau να δουλεύει χωρίς να υπάρχει ούτε ένα droppe frame.

Πάω να ξηλώσω την ΑΤΙ και να αρχίσω τις δοκιμές! Ή μήπως να περιμένω τον αναλυτικό οδηγό σου; :smile:
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Πάω να ξηλώσω την ΑΤΙ και να αρχίσω τις δοκιμές! Ή μήπως να περιμένω τον αναλυτικό οδηγό σου; :smile:

Ξεκίνα με αυτα που βλέπεις εδώ και ώπου κολήσεις βοηθάω. Αν τα καταφέρεις πάντως δεν σε βλέπω να γυρνάς στα Windows με XBMC.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Ξεκίνα με αυτα που βλέπεις εδώ και ώπου κολήσεις βοηθάω. Αν τα καταφέρεις πάντως δεν σε βλέπω να γυρνάς στα Windows με XBMC.

Θα επανέλθω me περισσότερα αύριο. Αν μπορέσω να βρω που έχω καταχωνιάσει την 220 :p
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: XBMC Live - Openelec

Το πείραμα αναβάλλεται για την επόμενη εβδομάδα. Διάβασα οτι βγήκαν νέοι οδηγοί για ΑΤΙ που...δουλεύουν. Θα περιμένω να δω τι θα γίνει.

Βλέπω τώρα ότι γίνεται εγκατάσταση του Live σε USB stick. Θα δοκιμάσω αυτό πρώτα.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Το πείραμα αναβάλλεται για την επόμενη εβδομάδα. Διάβασα οτι βγήκαν νέοι οδηγοί για ΑΤΙ που...δουλεύουν. Θα περιμένω να δω τι θα γίνει.

Βλέπω τώρα ότι γίνεται εγκατάσταση του Live σε USB stick. Θα δοκιμάσω αυτό πρώτα.

Ναι και λέγεται ότι το Openelec θα υποστηρίζει τα AMD Fusion και μάλιστα στα Test που κάνανε πήγε απίστευτα ικανοποιητικά για ATI με λιγότερα dropped frames και από ΙΟΝ2. Θα κυκλοφορήσει μάλλον με την RC6 του Openelec. Μακάρι να υποστηρίζει και όλες τις ATI κάρτες και να δουλεύει καλά το VAAPI.
 

nikosmelt

AVClub Addicted Member
19 March 2007
2,027
Κατερίνη, Ελλάδα
Re: XBMC Live - Openelec

Έχω έναν υπολογιστή (όχι htpc, αλλά σε κοντινό σημείο με την tv, οπότε μπορώ να πειραματιστώ) με επεξεργαστή Amd Phenom II x4 925, κάρτα γραφικών Ati Radeon HD 4200 onboard, μνήμη 4gb. Τώρα τρέχω Ubuntu 10.10 64bit και σκέφτομαι να περάσω, με καθαρή εγκατάσταση, το 11.04. Μπορώ να εγκαταστήσω και το openelec με dual boot; Να δοκιμάσω με την υπάρχουσα κάρτα γραφικών; Επίσης, η hdmi θα δίνει μόνο εικόνα, καθώς ήχο πολυκάναλο θα δίνω μέσω μιας Soundblaster usb κάρτας ήχου, με οπτική στο ht. Αν και έχω media player, θέλω να δοκιμάσω και θέαση ταινιών μέσω υπολογιστή, χωρίς να έχω διάθεση για πολλά σεταρίσματα κλπ.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: XBMC Live - Openelec

Έχω έναν υπολογιστή (όχι htpc, αλλά σε κοντινό σημείο με την tv, οπότε μπορώ να πειραματιστώ) με επεξεργαστή Amd Phenom II x4 925, κάρτα γραφικών Ati Radeon HD 4200 onboard, μνήμη 4gb. Τώρα τρέχω Ubuntu 10.10 64bit και σκέφτομαι να περάσω, με καθαρή εγκατάσταση, το 11.04. Μπορώ να εγκαταστήσω και το openelec με dual boot; Να δοκιμάσω με την υπάρχουσα κάρτα γραφικών; Επίσης, η hdmi θα δίνει μόνο εικόνα, καθώς ήχο πολυκάναλο θα δίνω μέσω μιας Soundblaster usb κάρτας ήχου, με οπτική στο ht. Αν και έχω media player, θέλω να δοκιμάσω και θέαση ταινιών μέσω υπολογιστή, χωρίς να έχω διάθεση για πολλά σεταρίσματα κλπ.

Γίνεται Dual Boot με Openelec αλλά όχι όπως οι νορμάλ διανομές διότι δεν έχει Grub Loader. Παρόλα αυτά γίνεται εύκολα, απλά η καρτούλα σου η ΑΤΙ δεν είναι και οτι καλύτερο για Video μέσα από Linux. Οι οδηγοί βλέπεις είναι ακόμα σε "βρεφικό" στάδιο.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,726
Πάτρα
Re: XBMC Live - Openelec

Έχω έναν υπολογιστή (όχι htpc, αλλά σε κοντινό σημείο με την tv, οπότε μπορώ να πειραματιστώ) με επεξεργαστή Amd Phenom II x4 925, κάρτα γραφικών Ati Radeon HD 4200 onboard, μνήμη 4gb. Τώρα τρέχω Ubuntu 10.10 64bit και σκέφτομαι να περάσω, με καθαρή εγκατάσταση, το 11.04. Μπορώ να εγκαταστήσω και το openelec με dual boot; Να δοκιμάσω με την υπάρχουσα κάρτα γραφικών; Επίσης, η hdmi θα δίνει μόνο εικόνα, καθώς ήχο πολυκάναλο θα δίνω μέσω μιας Soundblaster usb κάρτας ήχου, με οπτική στο ht. Αν και έχω media player, θέλω να δοκιμάσω και θέαση ταινιών μέσω υπολογιστή, χωρίς να έχω διάθεση για πολλά σεταρίσματα κλπ.

αφού τρέχεις ubuntu γιατί να βάλεις και openelec?
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: XBMC Live - Openelec

αφού τρέχεις ubuntu γιατί να βάλεις και openelec?

Το Openelec είναι έτοιμο XBMC, δεν θέλει και πολλά "μερεμέτια", πολύ πιο εύκολο απο το να βάλει σκέτο XBMC στο Ubuntu.

Θα πρότεινα βέβαια δοκιμή μερικών ημερών σαν live, χωρίς εγκατάσταση και αν σου κάνει, προχωράς παρακάτω.