Ηχογράφηση από web radio?

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Εχετε υπόψη κάποιο πρόγραμμα ηχογράφησης (σκέτο) ή ενσωματωμένο σε κάποιον player ώστε να μπορεί κάποιος να ηχογραφεί με τον υπολογιστή σε σκληρό κάποιο πρόγραμμα και ενδεχομένως βάσει προγραμματισμού χρόνου εγγραφής?
 

audiov

AVClub Addicted Member
26 June 2010
1,824
Audacity. Record what you hear.
Αλλα προγραμματα επισης με την ιδια λειτουργια.
 
13 March 2007
683
Βόλος
Μιας και το θέσαμε ζήτημα πάντως... ελπίζω να μην θεωρείται off-topic. Κανένα πρόγραμμα που να χωρίζει τα τραγούδια μετέπειτα εντοπίζοντας τα κενά ; Θα με βοηθούσε πολύ... γιατί πολλές φορές το ξαναρχίζω από την αρχή στο αμάξι και δε λέει πολύ.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
μέχρι στιγμής πιό βολικό βρήκα το audacity, παρά τα άλλα που είναι λίγο δεσμευτικά.
φαντάζομαι ότι βολεύει σίγουρα και στον διαχωρισμό
 

exp4nder

Banned
18 January 2009
1,390
Αθήνα
Αν κάψεις μετά το cd με Nero, έχει επιλογή πριν το κάψεις που σου δείχνει την κυματομορφή όλης της εγγραφής και μπορείς να τη χωρίσεις σε κομμάτια στα σημεία ακριβώς που θέλεις.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
RarmaRadio

Μπορεί να παίζει/γράφει πολλούς σταθμούς ταυτόχρονα, γράφει τραγούδια σε χωριστά αρχεία, έχει προγραμματισμό εγγραφής, είναι "ανθεκτικό" σε μικροδιακοπές του δικτύου.

Το χρησιμοποιώ χρόνια και γίνεται συνεχώς καλύτερο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,328
Αν κάψεις μετά το cd με Nero, έχει επιλογή πριν το κάψεις που σου δείχνει την κυματομορφή όλης της εγγραφής και μπορείς να τη χωρίσεις σε κομμάτια στα σημεία ακριβώς που θέλεις.

όταν λες μετά?
τί εννοείς?
 
19 June 2006
8,661
Replay av.

Replay AV 8 Editor's choice! (Shareware - $49.95/Windows) - is the EASIEST, most POWERFUL way to AUTOMATICALLY capture/record, schedule and convert streaming Video or Audio delivered to your PC. With Replay AV you can RECORD audio/video streaming from the Internet (like video clips and music), or audio/video from a variety of devices like TV Tuner cards, Webcams, or radios - just about anything attached to your computer:

Online streaming video clips (YouTube, MySpace, Google Video, etc.)
Internet radio shows and stations (iTunes Radio, Shoutcast Radio Stations, etc.)
Internet TV stations
Audiobooks
TV from TV Tuner Cards
Webcams attached to your PC
Webcam feeds from the Internet
Podcasts
Video Blogs (Vlogs)
XM and Sirius Online feeds
Audio from an AM/FM radio, cassette players, or any audio device attached to the mic or line-in input on your PC.
Any audio you can hear on your PC!
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Εχετε υπόψη κάποιο πρόγραμμα ηχογράφησης (σκέτο) ή ενσωματωμένο σε κάποιον player ώστε να μπορεί κάποιος να ηχογραφεί με τον υπολογιστή σε σκληρό κάποιο πρόγραμμα και ενδεχομένως βάσει προγραμματισμού χρόνου εγγραφής?

Total recorder
Γράφει από όποια είσοδο θες ή ότι ακούς. Προγραμματισμένες εγγραφές και όχι. Με αυτό γράφω εδώ και χρόνια κάθε μεσημέρι τον Πετρίδη.
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Επαναφέρω το θέμα γιατί ίσως έχουν αλλάξει αυτά που γραφόυν οι φίλοι παραπάνω.

Θέλω κάποιες φορές να γράψω απο internet radio απο live24 συνήθως.Δοκίμασα το ''γράψε αυτό που παίζει'' με το Sound Force αλλά ενώ παλαιότερα με τα windows xp το είχα πετύχει τώρα με τα windows 7 δεν τα καταφέρνω.
Ίσως φταίει οτι δεν έχω έξτρα κάρτα ήχου στο pc.

Δεν έχω πρόβλημα να αγοράσω κάποιο πρόγραμμα αλλά έλεγα για αρχή να δοκιμάσω κάτι απλό.

Tι προτείνετε ;
 

music_1896

AVClub Enthusiast
8 February 2009
737
Ρόδος
Οταν λες χωρίζει ; Δεν φτιάχνει ενιαίο αρχείο ;

Το αρχείο θα το επεξεργάζομαι εγώ μετά.Θέλω να γράφει την εκπομπή ακριβώς όπως παίζει με τα σχόλια,διαφημίσεις κτλ.
 

progressive1908

Established Member
30 November 2007
205
Αν και απαντηθηκε προσθετω και εγω το vlc αρκει να το ψαξεις εκει που λεει πολυμεσα,και στο αποθηκευει pcm.