Crypto ReDi 40MP

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gregp

New member
15 October 2009
11
Γεια σας!

Ξερει κανεις αν ο crypto redi 40mp παιζει υποτιτλους (srt...) και αν ναι, σε τι μεγεθος;
Σε μεγεθος που παιζουν οι ALI ?(οπως π.χ ο crystal micro-sd)

Ευχαριστω!!!
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: crypto redi 40mp

Αφού έχει και αυτός ALi, ναι.
Έχει βρεθεί ένας τρόπος λύσεις ένας τρόπος λύσης του προβλήματος με αλλαγή του τύπου των υποτίτλων.
 

Benjos

New member
29 August 2011
1
Re: crypto redi 40mp

Που μπορώ να βρω τον τρόπο που αναφέρεις ? έχω τον συγκεκριμένο δεκτή και έχω τεράστιο πρόβλημα με τους υποτίτλους
 

Slay

New member
25 February 2010
66
Re: crypto redi 40mp

Τον εβαλα εχθες σε δυο παλιες CRT, στην ουσια προκειται για εναν φτηνο SD δεκτη αλλα για τα λεφτα του μου φανηκε πολυ καλος, καταρχας bootarei παρα πολυ γρηγορα, δεν το χρονομετρησα αλλα μου φανηκε κατω απο 4-5 sec, η αλλαγη των καναλιων ειναι γρηγορη, υποστηριζει auto wide format για τηλεορασεις που το υποστηριζουν. Το μενου του ειναι ομορφο αλλα δεν ειδα να εχει διαφανεια, το epg του ειναι λιγο παραξενο προσωπικα δεν μου αρεσε. Επισης ξεχασα να πω οτι ηταν αστραπη και στο αρχικο scan , ουτε αυτο το χρονομετρησα αλλα μου φανηκε κατω απο 2 λεπτα.

Τα προβληματα που επισημανα ειναι δυο, πρωτο την ertHD δεν την δειχνει καθολου, ισως να ειναι λογικο μιας και ειναι SD δεκτης αν και πιστευω οτι θα μπορουσε να το δειξει με downscale, αλλα για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω εαν αλλοι SD δεκτες το κανουν αυτο, το αλλο προβλημα ειναι οτι οταν ειναι αναμενος κανει παρεμβολες στα αναλογικα καναλια, και δεν μιλαω για ενα ελαφρυ χιονακι, η διαφορα ειναι αισθητη.
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: crypto redi 40mp

Οι SD δέκτες δεν πιάνουν HD κανάλια. Για το πρόβλημα με την πτώση λήψης η λύση είναι ίδια σε όλους του δέκτες. Ένα Τ στην κεραία και η τηλεόραση να παίρνει σήμα κατευθείαν από την κεραία χωρίς να μπαίνει ενδιάμεσος ο δέκτης. Από το Τ μία προέκταση στην τηλεόραση και μία στον δέκτη.
 

econikos

New member
4 February 2012
5
Re: crypto redi 40mp

Γεια σας.Εβαλα χθες τον αποκωδικοποιητη σε μια παλια Grundig CRT και ολα τα καναλια μου κολλανε και χαλαει η εικονα
ή ακουγεται ο ηχος και δεν δειχνει τιποτα,ενω εβαλα ενα φλασακι και επαιζε κανονικα το video πολυ καθαρα και χωρις καμια διακοπη.Ξερετε τι μπορει να συμβαινει?Στην Πατρα ειμαι.
 

kstamos

New member
5 February 2012
1
Re: crypto redi 40mp

Αν είναι πολύ παλιά μπορεί να έχει πρόβλημα με τα κανάλια που μεταδίδουν σε 16:9 όταν ο αποκωδικοποιητής αλλάζει τις αναλογίες της εικόνας για SKAI,MEGA,STAR κλπ. (το έπαθα και εγώ). Βάλε στο μενού Ρυθμίσεις->Σύστημα TV->Αναλογία οθόνης έχεις 4:3 και όχι Auto ή 16:9

Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι να φταίει η κεραία. Δοκίμασε να αφήσεις το καλώδιο της κεραίας στον αέρα (να μην είναι στην πρίζα του τοίχου δλδ)
 

teacher

New member
5 February 2012
56
Re: crypto redi 40mp

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω τον συγκεκριμένο αποκωδικοποιητή για τον παππού μου, ο οποίος δεν ενδιαφέρεται για τίποτα άλλο πέρα από το "να βλέπει τα κανάλια". Ο λόγος που τείνω προς το συγκεκριμένο μοντέλο είναι επειδή είναι το φθηνότερο + το ότι η crypto έχει και αυτό εδώ το πολυτηλεχειριστήριο, ώστε ο παππούς να μπορεί να χειρίζεται και τις δύο συσκευές με ένα τηλεχειριστήριο, όχι με δύο.

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω, πριν τα αγοράσω όλα αυτά, να μου πει κάποιος (αν ξέρει) ότι όντως το τηλεχειριστήριο δουλεύει σωστά με τον συγκεκριμένο δέκτη, και το πόσο βολικό και εύκολο είναι. Όχι τίποτα άλλο, αλλά να μην πετάξω τα λεφτά μου σε κάτι που δε θα διευκολύνει τον παππού.

Επίσης, αν το τηλεχειριστήριο αυτό της crypto είναι καλό, αξίζει πιστεύετε να το αγοράσω και εγώ για μένα; Εγώ βέβαια έχω αποκωδικοποιητή άλλης εταιρείας, αλλά ευελπιστώ ότι είτε αυτό το πολυτηλεχειριστήριο, είτε κάποιο άλλο, θα δουλεύει με τον δικό μου αποκωδικοποιητή (έχω έναν της croner)
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Αν ο croner που έχεις είναι ο crm62 τότε πρέπει να διαβάσεις αυτό. Μήνυμα #400.
http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/71777-AMTC-DTHD290-(HD-δέκτης-media-player)/page40
Ο croner αυτός και ο δικός μου δέκτης xoro 7600 είναι κλώνοι του amtc 290, και επειδή έχω αγοράσει και το συγκεκριμένο τηλεκοντρόλ εκεί γράφω τις εντυπώσεις από την χρήση του στον xoro μου, άρα και στον amtc και σε όλους τους κλώνους.
Αυτά που γράφω για την έλλειψη του πλήκτρου rec αφορά μόνο τον amtc και όχι εμάς τους κλώνους.
Γενικά τώρα, το τηλεκοντρόλ αυτό είναι από τα τελευταία που έχουν βγει και έχει προλάβει να ενσωματώσει αρκετούς τελευταίους κωδικούς που δεν έχουν άλλα παλιότερα προγραμματιζόμενα τηλεκοντρόλ. Έχει κωδικούς έτοιμους για τους δέκτες crypto 25, 40, 50, 100, 150, 200, 210, 220, 250. Πως μπαίνουν τα πλήκτρα με τον κωδικό για τον 40 και τους άλλους δεν ξέρω, αλλά αφού είναι της crypto πρέπει να είναι προσεγμένα. Πάντως για τον F&U 2205 που έχω έχει έναν πολύ καλό κωδικό που βάζει πολύ καλά τα πλήκτρα. Το τηλεκοντρόλ έχει πολλά πλήκτρα για πολλές λειτουργίες, μόνο που είναι λίγο μικρά τα πλήκτρα για χοντρά ή δύσκαμπτα δάκτυλα. Μερικά πλήκτρα έχουν λίγο μαλακή και ασαφή αίσθηση, αλλά τίποτα ανησυχητικό ή αποκαρδιωτικό. Καλή λήψη, και αν δεν υπάρχει κωδικός για κάποιον δέκτη έχει και την λειτουργία εκμάθησης πλήκτρων από το original τηλεκοντρόλ. Αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι οτι έχει μόνο 20 θέσεις αποθηκευτικές στην μνήμη για την λειτουργία εκμάθησης, που είναι λίγες αν δεν υπάρχει έτοιμος κωδικός και πρέπει να αντιγράψεις όλα τα πλήκτρα. Αλλά όπως είπα έχει αρκετούς τελευταίους κωδικούς. Για τον παππού σου εκτός από τα σχετικά μικρά πλήκτρα που δυσκολεύουν τους ηλικιωμένους πρέπει να αντιλαμβάνεται οτι πρέπει να αλλάζει τον τρόπο λειτουργίας για κάθε συσκευή. Δηλαδή να πατάει το κουμπί για την τηλεόραση όταν θέλει κάτι από την τηλεόραση και μετά να πατάει το κουμπί DVB-T για να γυρίσει πάλι στον δέκτη. Κάτι που ισχύει βέβαια για όλα τα πολυτηλεχειριστήρια. Δηλαδή πιο περίπλοκα από τα απλά τηλεκοντρόλ. Αν δεν έχει πρόβλημα με αυτά τα θέματα που αφορούν όλους τους ηλικιωμένους τότε είναι καλό πολυτηλεχειριστήριο.
 
Last edited by a moderator:

teacher

New member
5 February 2012
56
Re: crypto redi 40mp

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου - θα το πάρω και ας ελπίσουμε να βοηθήσει τον παππού
 

zografos

New member
10 February 2011
14
Απάντηση: Crypto redi 40mp

Μήπως πουλάει κανείς το συγκεκριμένο δέκτη ???
 

akislxt

New member
19 April 2011
90
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto redi 40mp

Τον πηρα απο προσφορα του e-shop της προηγουμενης Τετερτης με 23,99 ευρω.Σαν μια πρωτη εικονα,για τα χρηματα που εδωσα μου φανηκε αρκετα καλος και αξιοπρεπης σαν δεκτης.Μου εκανε εντυπωση το πολυ μικρο του μεγεθος (εχει σχεδον ιδιο μεγεθος με τον controller του XBOX360!),καθως και οτι δεν ζεσταινεται σχεδον καθολου μετα απο πολυωρη χρηση.Το case του ειναι ολο πλαστικο,ικανοποιητικης ποιοτητας,για το budget του.Υποστηριζει FAT & NTFS.Οτι αρχεια δοκιμασα και λεει οτι παιζουν στα χαρτια απο 500αρη εξωτερικο δισκο χωρισμενο σε 2 partitions (NTFS + FAT) δουλευουν μια χαρα.Φορτωνει και υποτιτλους που ειναι με το ιδιο ονομα αλλα εχουν μικρο μεγεθος και δεν βρηκα πως αλλαζει (Ισως μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτο!).
Στα + του δεκτη ειναι οτι ειναι πολυ γρηγορος και στις εναλλαγες και στο scan,και οτι για SD βγαζει πολυ καλη εικονα μεσω RGB Scart,καλυτερη σε συγκριση απο τα αντιστοιχα αναλογικα που παιζουν "τζαμι"
Στα - δεν εντοπισα κατι συγκεκριμενο ακομα,περα απο το οτι δεν εχει στο site της Crypto καποια αναβαθμιση,και οτι 2 φλασακια που εβαλα και τα εκανα φορματ στο δεκτη μου εγβαζε μηνυμα οτι ειναι σε χαμηλη ταχυτητα και δεν ξεκινουσε η εγγραφη.Μετα απο 2-3 επαναλαμβανομενες φορες που πατησα να ξεκινησει σε καποια φαση πηρε και εγραψε...


Αν θελετε βγαζω και φωτο ωστε να υπαρχουν σαν αρχειο μιας και ο δεκτης ειναι και παλιος και low budget και δεν νομιζω να υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον...
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto redi 40mp

Αν υπήρχε δυνατότητα μιας της πλακέτας, δεν θα έλεγα όχι!

Για τιυς υπότιτλους, μπορείς να τους μετατρέψεις σε idx/Sub με το AVIAddXSubs και τότε να τους ρυθμίσεις όποια παράμετρο θέλεις.
 

akislxt

New member
19 April 2011
90
Θεσσαλονίκη
Αν ειναι να "μπλεξω" με μετατροπες, τα βλεπω στο PC...ελεγα για καμια φορα που θα μαζευτει παρεα και θα παιξει ταινια στο σαλονι.
Οσο για φωτο της πλακετας,θα δω.Δεν υποσχομαι τιποτα,γιατι ολα αυτα ειναι κινεζακια και δεν θελω να χασω την εγγυηση.Αν ανοιγει χωρις να αφηνει στοιχεια,μπορει και να το κανω!
 
Last edited by a moderator:

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,261
Αθήνα
Re: Crypto redi 40mp

Τον πήρα κι εγώ, ως δέκτης μου φάνηκε καλός για τα λεφτά του, αλλά ενώ διαφημίζεται και ως media player δεν επισημαίνεται πουθενά το γεγονός ότι δεν παίζει ήχο AC3! Οπότε πρέπει να ανατρέξετε στις αναλυτικές προδιαγραφές για να δείτε ότι δεν... Θα μου πείς με κάτω από 30 τι περιμένεις, αλλά κάτι τέτοιες "λεπτομέρειες" είναι που κάνουν την διαφορά...
 

hugh

New member
9 May 2012
4
Re: Crypto redi 40mp

Καλησπέρα σε όλους!.. αγόρασα μόλις χθες τον Crypto ReDI 40MP, το εγκατέστησα σε μία 14 τηλεόραση (παλιά bluesky)... με το άνοιγμα του αποκωδικοποιητή έκανα αυτόματη αναζήτηση καναλιών και μου έβγαλε μόνο 9-10 καναλια από τα οποία κανένα από τα "βασικά"... δλδ εχω ΤV france, και bbc news και Nikelodeon και δεν έχω ετ1, νετ, ετ3 μεγκα σκαϊ και όλα τα υπόλοιπα...... το Manual είναι λίγο τραγικό και δεν μπορεί να βοηθήσει (ουσιαστικά σου ξαναγράφει τα ελληνικά που ούτως ή άλλως βλέπεις στην οθόνη)... προσπάθησα να παίξω με ρυθμίσεις και αναζήτηση αλλά μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ... καμιά ιδέα για το τι μπορεί να τρέχει?
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: Crypto redi 40mp

Μάλλον η κεραία σου δεν κοιτάζει πολύ καλά προς τους πομπούς της περιοχής σου.
Αν δεν μπορείς να την περιστρέψεις, δοκίμασα να εισάγεις τις συχνότητες με το χέρι. Μπορείς να τις βρεις ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο.
 

lemon

Supreme Member
3 March 2009
4,041
Απάντηση: Crypto redi 40mp

Αυτό με την επιλεκτική εύρεση καναλιών, το έχει γράψει και άλλο μέλος σε άλλο νήμα και είχε να κάνει με το που κοίταγε η κεραία του. Για να γράφεις ότι πιάνεις Nikelodeon δεν αναφέρεσαι σε Αττική δηλ. Υμηττό.
Γράψε σε ποια περιοχή αναφέρεσαι για να σε βοηθήσουν μέλη που είναι στην περιοχή σου.
 

hugh

New member
9 May 2012
4
μενω κοντα στους αναμεταδοτες φιλιππείου (κυρίως) και χορτιάτη (θεσσαλονικη)... η κεραία μου είναι στραμένη προς τα εκεί όπως και οι κεραίες των περισσοτέρων γειτόνων στην περιοχή... μάλλιστα την γύρισα λίγο και έχασα και κάποια αναλογικά κανάλια... ούτε manualy μπορεσα να βρω κατι... είδα τις συχνότητες απο´αυτό το λινκ http://www.satspot.gr/television/channels/187-tv-sixnotites-makedonia ... τωρα που βλέπω τις ομάδες παρατηρώ ότι πιάνω μόνο το πακέτο ERT DIGITAL 01, το πακέτο ERT DIGITAL 03 και το πακέτο DIGITAL MULTIPLEX 01 ΠΕΡΘΩ.. και τίποτα πό τα άλλα πακέτα... επίσης η μονοκατοικία που μένω είναι λίγο παλιά και ο προηγούμενος ενοικιαστής δεν είχε τηλεόραση, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι η κεραία δεν έχει ενίσχυση σήματος (ούτε είμαι σίγουρος βέβαια, ούτε ξέρω αν έχει καμία σχέση αυτό με το θέμα του αποκωδικοποιητή)...
 
Last edited by a moderator: