Balanced - Unbalanced συνδέσεις

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ως προς τι βελτιώνουν οι balanced συνδέσεις το σήμα σε σύγκριση με τις απλές;

Ευχαριστώ.
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ως προς τι βελτιώνουν οι balanced συνδέσεις το σήμα σε σύγκριση με τις απλές;

Ευχαριστώ.

Σε πρακτικό επίπεδο η διασύνδεση ballanced μπορεί να μειώνει περισσότερο ένα είδος θορύβου που λέγεται CM (Common Mode ) , έχοντας μεγάλο CMRR (Common mode rejection ratio ) ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ τα μήκη καλωδίων είναι μεγάλα τότε υπερέχει στο 90% ... (εφόσον τηρούνται κάποια στοιχειώδη τεχνικά χαρακτηριστικά - πχ η ουσιαστική απόδοση βαθμίδωνballanced εξαρταται απόλυτα απο το ταίριασμα τιμών και χαρακτηριστικών τών ενεργών και παθητικών εξαρτημάτων που τίς απαρτίζουν )
Εννοείται οτι οι στουντιακές / επαγγελματικές συνδέσεις είναι ώς επι το πλείστον Ballanced , αλλά και ρυθμιζόμενες ...
Τώρα σε θέμα ακουστικής , τα πράγματα δέν είναι όπως φαίνονται , ανάλογα με τήν πραγματική τοπολογία (δηλαδή τήν σχεδίαση και τήν χρήση πραγματικών ballanced βαθμίδων ενίσχυσης ) , άλλωτε ακούγεται καλύτερα η ballanced , άλλωτε οχι ...
To θέμα είναι οτι είναι τόσα αυτά που πρέπει να συμβαίνουν ταυτόχρονα , έτσι ώστε στην πλειονότητα τών οικιακων συστημάτων η χρήση της είναι ελάσσονος σημασίας .
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Ευχαριστώ κ. Τζωρτζάκη, πολύ καλή περιγραφή. komhst, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άλλη ερώτηση: Τα phono stages έχουνε balanced εξόδους ή είναι περιττές και γιατί;
 

komhst

Banned
23 August 2006
3,243
Νέα Σμύρνη
Οι balanced συνδέσεις είναι χρήσιμες όπου έχουμε ασθενή ρεύματα και μεγάλα μήκη καλωδίων π.χ. τα μικρόφωνα σε μία συναυλία. Γενικώς οι balanced συνδέσεις χρησιμοποιούνται σε επαγγελματικές εγκαταστάσεις όπου οι ενιχυτές και οι κονσόλες μπορεί να βρίσκονται πολλά μέτρα μακρυά από τα μικρόφωνα και τα μουσικά όργανα.
Οπου τα μήκη των καλωδίων είναι μικρά π.χ. σε ένα rack όπου τα καλώδια των μηχανημάτων δεν ξεπερνάε το 1 μέτρο δεν είναι απαραίτητες αυτές οι συνδέσεις. Καλοδεχούμενες ναι, απαραίτητες όχι.

Διάβασε το άρθρο της Arcam που σού έλεγα. Τα λέει πολύ καλά.

http://www.arcam.co.uk/downloads/finding the balance.pdf
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Εντός των ημερών μου έρχονται τα ενεργά Dynaudio BM5A. Αρχικά θα συνδεθούν στην pre out του παλιού μου ολοκληρωμένου, σύντομα όμως θα προχωρήσω σε αγορά προενισχυτή. Επειδή τα interconnects μεταξύ προενισχυτή - ηχείων θα είναι τουλάχιστον 3,5 μέτρα το καθένα, προφανώς με συμφέρει να κοιτάξω κάτι με balanced συνδεσμολογία.
 
Απάντηση: Re: Balanced - Unbalanced συνδέσεις

Εντός των ημερών μου έρχονται τα ενεργά Dynaudio BM5A. Αρχικά θα συνδεθούν στην pre out του παλιού μου ολοκληρωμένου, σύντομα όμως θα προχωρήσω σε αγορά προενισχυτή. Επειδή τα interconnects μεταξύ προενισχυτή - ηχείων θα είναι τουλάχιστον 3,5 μέτρα το καθένα, προφανώς με συμφέρει να κοιτάξω κάτι με balanced συνδεσμολογία.

Ή πιο απλά μπορείς να πάρεις ένα λαμπάτο προ και να οδηγήσεις ότι μήκος καλωδίου θες χωρίς πρόβλημα.
Ή ακόμα πιο απλά να πάρεις 2 DI box σαν του Ακριβοτζώνε και να κάνεις το ανμπαλανστ-μπάλανστ.

Σε μπέρδεψα? :grinning-smiley-043
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Να το δυσκολεψω λιγο το θεμα?????
Αν συνδεθει μπαλανς με ανμπαλανς ,τι κακο κανουμε?????
Εχω ακουσει για αυτα τα περιβοητα -6 ντιμπια.Δηλ. τι σημαινει αυτο?????
Ειναι κατι κακο ή απλα ανοιγουμε λιγο παραπανω το gain και καθαρισαμε????

Και κατι αλλο..
Ειναι καλυτερα να βαζουμε ανταπτορες ή να φιαχνουμε καλωδια, που στην μια ακρη ειναι με xlr και στην αλλη με rca??????
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Στέργιε, με έστειλες τώρα.
Για λαμπάτο προ μόνο ο Αλέξανδρος νομίζω είναι για το βαλάντιό μου, εκτός κι αν υπάρχουν οικονομικότεροι και δεν το ξέρω.
Τα DI boxes σε τι τιμές παίζουν;

Μιχάλη, εμένα θα μου κάνουν diy καλώδιο όπως το περιέγραψες από εκεί που πήρα τα ηχεία. Σίγουρα βγαίνει φθηνότερο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Μιχάλη, εμένα θα μου κάνουν diy καλώδιο όπως το περιέγραψες από εκεί που πήρα τα ηχεία. Σίγουρα βγαίνει φθηνότερο.

1) Γιατι θα το κανεις αυτο????δεν εισαι παντου με μπαλανς?????
(αρα σε ενδιαφερει και σενα αυτο που ρωταω και γω!!:flipout: αν το ξερεις
πες δυο κουβεντες!!)

2) Οι ανταπτορες απο rca σε xlr κανουν καπου 3 ευρω ο ενας.Πιο φτηνο ειναι το καλωδιο ????εγω πηρα ανταπτορες γιατι ειχα κατι καλουτσικα καλωδια και βαριομουνα να κολαω και να ξεκολαω!!!(ασε που επρεπε να το κανει και αλλος!!!)
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Προς το παρόν θα συνδέσω τα ηχεία στην pre out (unbalanced) του ολοκληρωμένου μου. Το καλώδιο βγαίνει φθηνότερο από καλώδιο+αντάπτορα μαζί, αν και το σκέφτομαι μιας και λέω να πάρω προ με balanced pre out μέχρι το Μάιο.


Υ.Γ. Από την άλλη βέβαια θα μπορούσα να πάρω λαμπάτο προ όπως είπε ο Στέργιος. Είδομεν...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Ναι σωστα ....δικιο εχεις....
αν παρεις καινουργιο καλωδιο και το φιαξεις γλυτωνεις τους ανταπτορες.
Αλλα αν σκεφτεσαι μπαλανς προ, καλυτερα καντο με ανταπτορακια ,γιατι και φτηνα ειναι και γλυτωνεις μετα το κολα ξεκολα.
Βυσματα σου συνiστω να παρεις Neutrick .Ολοι οι επαγγελματιες μονο αυτα βαζουν.Μονο προσεχε γιατι κυκλοφορουν και μαϊμου που δυσκολα τα καταλαβαινεις ,αν δεν ξερεις, απο τα γνησια!!!

Καμμια απαντηση σε μενα!!!!!
Pleeeeeeeeeeeeeease!!!!!!!
 
Βασικά μη τρελαίνεστε και πολύ.

Δεν υπάρχουν πολλές σωστές υλοποιήσεις ισορροπημένων εισοδο-εξόδων σε "γήινα" μηχανάκια.
Αλλά και να υπάρχουν αυτό δε μας λέει ότι σίγουρα μια σύνδεση ισορροπημένη θα είναι σίγουρα καλύτερη από μια που δεν είναι.

Για να είναι μια συσκευή balanced θα πρέπει να έχει διαφορικό κύκλωμα. Αυτό ουσιαστικά σημαίνει τα διπλά υλικά από ότι η single ended κατάσταση.
Οπότε καταλαβαίνετε γιατί είναι ψιλοδύσκολο να βρούμε αληθινό balanced κύκλωμα.

Άσε που όπως λέει ο Μανώλο για να πούμε ότι θα υπάρχει καλή διαφορά για να μη πω ότι μπορεί και το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο, θα πρέπει τα υλικά να είναι ταιριασμένα.
Τι ταιριασμένα δηλαδή, ίδια πρέπει να είναι.

Όσο "διαφορετικότερα" είναι τόσο απομακρυνόμεθα από το ιδεατό.

Το balanced είναι και λίγο ψιλομύθος που έχει διαμορφωθεί από όλους μας.
Αυτό γιατί όταν συνδέεις συμμετρικά δυο συσκευές παίρνεις περισσότερο gain, οπότε κατευθείαν σου φαίνεται καλύτερο.

Άσε που μερικοί συγκρίνουν δυο τύπους συνδέσεων έχοντας και τα δυο είδη συνδέσεων ταυτόχρονα επάνω στον ενισχυτή και παίζοντας με τον επιλογέα εισόδων!

Αυτό δεν είναι καθόλου σωστό και οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα.

Εν κατακλείδι:
Ψάξτε για συσκευές που πρωτίστως σας ταιριάζουν ηχητικά και μετά κοιτάτε και τις συνδέσεις τους.

Εγώ πάντως σε φθηνή κατηγορία τιμής θα προτιμούσα η συσκευή μου να μην έχει καθόλου ισοροπημένες συνδέσεις.

Γκρήτινγκς
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Να το δυσκολεψω λιγο το θεμα?????
Αν συνδεθει μπαλανς με ανμπαλανς ,τι κακο κανουμε?????
Εχω ακουσει για αυτα τα περιβοητα -6 ντιμπια.Δηλ. τι σημαινει αυτο?????
Ειναι κατι κακο ή απλα ανοιγουμε λιγο παραπανω το gain και καθαρισαμε????

Και κατι αλλο..
Ειναι καλυτερα να βαζουμε ανταπτορες ή να φιαχνουμε καλωδια, που στην μια ακρη ειναι με xlr και στην αλλη με rca??????

Θεωρητικά και πρακτικά απο unballanced σε ballanced δουλεύει.
Δηλαδή αφού η γή μείνει η ιδια , τότε μπορεί κάποιος να γειώσει είτε τήν + πλευρά είτε τήν - πλευρά και σε αυτή πουθα του μείνει να συνδέσει το hot απο το unballanced
Oμως έτσι καταργείται και η λειτουργία τής ballanced , αλλά και ο τερματισμός (και πρός .. και απο ...) με απρόβλεπτα κατά περίπτωση αποτελέσματα
Τα 6 dB , δέν αποτελούν πρόβλημα στίς πλείστες τών περιπτώσεων , εκτός αν ο πρό έχει Υπερβολικό gain

....το θέμα κατά τήν ταπεινή άποψη δέν είναι το ballanced ή το unballanced , υπάρχουν απείρως κυριότερα θέματα να ασχοληθεί κανείς πρίν απο αυτά ...
Και ειδικά στίς χαμηλές κατηγορίες τιμής θα συμφωνήσω με τον Στέργιο οτι οι πιθανότητες είναι υπέρ του unballanced
Eπίσης το οτι μπορείς να φορτώσεις τήν έξοδο ενός unballanced λαμπάτου προ με μεγάλο καλώδιο δέν είναι έτσι ακριβώς ..., αντίθετα υπάρχουν solid state pro που και με 5 μετρα καλώδια αρκετής χωρητικότητας δέν καταλαβαίνουν τίποτα ....
 

SHERPA

Supreme Member
18 June 2006
3,450
Βέροια
Το balanced δεν είναι πανάκεια ούτε θα πάιξει ντε και καλά καλύτερα από το unbalanced.

Στην περίπτωσή μου πήρα την απόφαση να γίνω "ισορροπημένος"...:flipout: μόνο και μόνο για να έχω σωστές ηλεκτρικές προδιαγραφές, διότι όλα τα μηχανάκια μου έχουν XLR συνδέσεις.

Μάλιστα έχω παρατηρήσει πως οι επαγγελματικές συσκεύες έχουν και τηρούν αυστηρά ηλεκτρικά standars.
Σε αντίθεση στις κονσουμεράδικες, ο κάθε κατασκευαστής έχει σημαντικές ηλεκτρικές διαφορές, με αποτέλεσμα κακά ταιριάσματα και ατέλειωτη ταλαιπώρια των χομπιστών εξ' αιτίας κακών ματσαρισμάτων.:violent-smiley-030:
 

Stergito

Μέλος Σωματείου
11 November 2006
14,527
Θεσσαλονίκη
Γιάννη, εφόσον πήρα ενεργά nearfields (=επαγγελματικά), τι θα έκανες στη θέση μου όσον αφορά το θέμα του προενισχυτή; Να πάω σε κάτι επαγγελματικό ή να προτιμήσω hi-fi;
 
Το ιδεατό για μένα είναι ένα ημιεπαγγελματικό DAC με ποτενσιόμετρο και balanced εξόδους, όπως το benchmark DAC1.
Ένα πουλάκι μου είπε ότι τώρα που βγήκε και η USB έκδοσή του βρίσκεται στη μεταχείρα γύρω στα 5 κατοστάρικα.

Και μετά χτύπα το ebay αλύπητα για δισκάκια.