F&U DTR2301HDPVR

greg09

New member
8 July 2009
25
Παιδιά γεια σας.

Μήπως κάποιος φίλος έχει πληροφορίες για τον F&U DTR2301HDPVR ?

Δεν βρήκα κάποια ουσιαστική αναφορά σε αυτό το μοντέλο ούτε στο forum αλλά ούτε και ψάχνοντας στο internet.
Μέχρι στιγμής το έχω δει μόνο στα site των multirama και public στην τιμή των 40 .

Ελπίζω ότι ίσως είναι ο αντικαταστάτης του DTR2205HDPVR με νεότερης γενιάς chipset η τουλάχιστον να έχει λύσει τα προβλήματα του 2205 με κάποιο νέο firmware.

Στα multirama δεν γνωρίζουν και πολλά για αυτό το μοντέλο αλλά τουλάχιστον μου επιβεβαίωσαν ότι το προμηθεύονται από την Αμοιρίδης-Σαββίδης Α.Ε.

Δυστυχώς στο site της Αμοιρίδης-Σαββίδης (www.morris.gr) δεν υπάρχει ακόμα.
Επικοινώνησα μαζί τους τηλεφωνικά και με συνέδεσαν με κάποιον τεχνικό τους, που όμως δεν γνώριζε καν την ύπαρξη του συγκεκριμένου δέκτη.



Αναβάθμιση firmware: http://www.mediafire.com/file/icx6v120w51lpxc/DTR2301HDPVR_upgrade_190912.zip
 
Last edited by a moderator:

JIMBOAthens

Established Member
4 February 2008
222
Επικοινώνησα μαζί τους τηλεφωνικά και με συνέδεσαν με κάποιον τεχνικό τους, που όμως δεν γνώριζε καν την ύπαρξη του συγκεκριμένου δέκτη.


Aυτό θα πει support συσκευής, έτσι? :firstprize:
 

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
Απο public:


Περιγραφή

Ο νέος δέκτης επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης F&U DTR2301HD, έρχεται να αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο βλέπαμε τηλεόραση μέχρι σήμερα! Διαθέτει λιτή και κομψή εμφάνιση, μικρό μέγεθος και δελεαστική τιμή!

Χαρακτηριστικά:

  • Δεκτής επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης με υποστήριξη όλων των ψηφιακών καναλιών (ιδιωτικών και κρατικών).
  • Υποστήριξη ψηφιακής λήψης καναλιών υψηλής ευκρίνειας (1080i)
  • Υποδοχή usb με δυνατότητα εγγραφής (PVR) και υποστήριξη εξωτερικού σκληρού δίσκου (μέσω usb και εξωτερικής τροφοδοσίας)
  • Υποστήριξη λειτουργιάς epg και ελληνικού teletext
  • Ομοαξονική ψηφιακή έξοδος ήχου
  • Ελληνικό και πολύγλωσσο μενού οθόνης osd
  • Λειτουργιές: αυτόματη και χειροκίνητη αναζήτηση, γονικό κλείδωμα, λίστα αγαπημένων σταθμών
  • Συνδεσιμότητα: είσοδος/έξοδος κεραίας RF, 2 συνδέσεις scart, σύνδεση hdmi, υποδοχή usb
  • Διαστάσεις συσκευής 27 x 16,80 x 5 cm
Στην συσκευασία περιέχονται:


  • τηλεχειριστήριο
  • εγχειρίδιο

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Περιγραφή προϊόντος: F&U DTR2301HDPVR - Ψηφιακός δέκτης
Κατασκευαστής: F&U
Σειρά προϊόντων: F&U
Μοντέλο: DTR2301HDPVR
Τύπος: Ψηφιακός δέκτης πολυμέσων
Προτεινόμενη χρήση: Καθημερινή ψυχαγωγία
Φορμά προβολής: 1080p HD Ready
Αποκωδικοποιητής MPEG: MPEG-4
Internet: Όχι
Ψηφιακή αναπαραγωγή: Υποστήριξη PVR
Υποστήριξη Time Shift: Όχι
Λειτουργία Media Player: Ναι
Υποστηριζόμενο φορμά βίντεο: HD DVB-T (MPEG-4/H.264/AVC)
Ψηφιακά μέσα αποθήκευσης: Μονάδα σκληρού δίσκου, USB Flash
Ήχος: Στερεοφωνικός
Υποδοχές εισόδου/εξόδου: 1 x Scart | 1 x Component | 1 x Coaxial | 1 x HDMI
Τηλεχειριστήριο: Τηλεχειριστήριο
Χρώμα: Ασημί Πηγή τροφοδοσίας: AC 120/230 V ( 50/60 Hz )
Διαστάσεις (ΠxΒxΥ): 27 cm x 16,80 cm x 5 cm
Βάρος: 0.55 kg
 
Last edited:

greg09

New member
8 July 2009
25
JIMBOAthens, εξαιρετικό support. Ακόμα δεν υπάρχει στο site τους.

achillevs, ευχαριστώ για την καταχώρηση των χαρακτηριστικών του δέκτη.
Είχα δει και εγώ τα ίδια ακριβώς χαρακτηριστικά στο site των multirama πριν τα αναρτήσει το public.
Αν παρατηρήσεις, αλλού αναφέρουν ότι έχει δύο scart και αλλού ότι έχει ένα.
Αν όντως έχει δύο scart, τότε μάλλον διαθέτει NEC chipset.
Είναι όμως το ΕΜΜΑ3 όπως στον DTR2205HD η κάποιο νεότερο ?
 

Sboulio

Established Member
4 June 2010
155
Έρχομαι να διορθώσω κάποιες λάθος πληροφορίες...

Απο public:


Περιγραφή

Ο νέος δέκτης επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης F&U DTR2301HD, έρχεται να αλλάξει τον τρόπο με τον οποίο βλέπαμε τηλεόραση μέχρι σήμερα! Διαθέτει λιτή και κομψή εμφάνιση, μικρό μέγεθος και δελεαστική τιμή!

Χαρακτηριστικά:

  • Δεκτής επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης με υποστήριξη όλων των ψηφιακών καναλιών (ιδιωτικών και κρατικών).
  • Υποστήριξη ψηφιακής λήψης καναλιών υψηλής ευκρίνειας (1080i)
  • Υποδοχή usb με δυνατότητα εγγραφής (PVR) και υποστήριξη εξωτερικού σκληρού δίσκου (μέσω usb και εξωτερικής τροφοδοσίας)
  • Υποστήριξη αρχείων MPEG4 (avi) και υψηλής ανάλυσης (mkv), JPEG, MP3
  • Υποστήριξη εξωτερικών υποτίτλων (και στα Ελληνικά) με δυνατότητα επιλογής μεγέθους χρώματος και φόντου
  • Υποστήριξη λειτουργιάς epg και ελληνικού teletext
  • Ομοαξονική ψηφιακή έξοδος ήχου
  • Ελληνικό και πολύγλωσσο μενού οθόνης osd
  • Λειτουργιές: αυτόματη και χειροκίνητη αναζήτηση, γονικό κλείδωμα, λίστα αγαπημένων σταθμών
  • Συνδεσιμότητα: είσοδος/έξοδος κεραίας RF, 1 σύνδεση scart, σύνδεση hdmi, υποδοχή usb
  • Διαστάσεις συσκευής 16,80 cm x 11,20 cm x 4 cm
Στην συσκευασία περιέχονται:


  • τηλεχειριστήριο
  • εγχειρίδιο

Τεχνικά χαρακτηριστικά

Περιγραφή προϊόντος: F&U DTR2301HDPVR - Ψηφιακός δέκτης
Κατασκευαστής: F&U
Σειρά προϊόντων: F&U
Μοντέλο: DTR2301HDPVR
Τύπος: Ψηφιακός δέκτης πολυμέσων
Προτεινόμενη χρήση: Καθημερινή ψυχαγωγία
Φορμά προβολής: 1080p Full HD
Αποκωδικοποιητής MPEG: MPEG-4
Internet: Όχι
Ψηφιακή αναπαραγωγή: Υποστήριξη PVR
Υποστήριξη Time Shift: ΝΑΙ
Λειτουργία Media Player: Ναι
Υποστηριζόμενο φορμά βίντεο: HD DVB-T (MPEG-4/H.264/AVC)
Ψηφιακά μέσα αποθήκευσης: Μονάδα σκληρού δίσκου, USB Flash
Ήχος: Στερεοφωνικός
Υποδοχές εισόδου/εξόδου: 1 x Scart | 1 x Coaxial | 1 x HDMI
Τηλεχειριστήριο: Τηλεχειριστήριο
Χρώμα: Μαύρο Πηγή τροφοδοσίας: AC 120/230 V ( 50/60 Hz )
Διαστάσεις (ΠxΒxΥ): 16,80 cm x 11,20 cm x 4 cm
Βάρος: 0.55 kg

Επίσης να ενημερώσω ότι παίζει αρχεία mkv χωρίς περιορισμό μεγέθους, υποστηρίζει NTFS αλλά όχι DTS downmix.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μπράβο για τη φωτογραφία. Από πού;

Βρήκα δύο πιθανούς κλώνους του:
http://www.wiwa.info.pl/index.php?id=41
http://www.manta.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=51&lang=en#!dl=DVBT02

Ο Manta δεν έχει οθόνη και τα στοιχεία του φέρνουν περισσότερο στον παλιό Mstar 7828 παρά στον 7818, αλλά μπορεί να έχει γίνει τυπογραφικό.

Μάλλον άλλαξε κατασκευαστή η F&U και ανησυχώ για την υποστήριξη των προηγούμενων δεκτών.
 
Last edited:

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Νομίζω βιάστηκα να πω ότι είναι από άλλο κατασκευαστή. Με μπέρδεψε το διαφορετικό τηλεχειριστήριο που χρησιμοποιεί ο Manta και τα έκανα μαντάρα!
Ελπίζω να μην είναι όπως του Wiwa, επειδή δεν βλέπω να έχει κουμπάκι GOTO.

Κοιτώντας κάποιες φωτογραφίες του Wiwa από χρήστη, συμπεραίνω ότι είναι από τον ίδιο κατασκευαστή.
Πιο σίγουρα θα ήταν αν μας το επαλήθευε κάποια στιγμή ο Sboulio. Ελπίζω να είναι ο ίδιος επειδή ελπίζω σε βελτιωμένα firmware για τον 2205 :)
 
Last edited:

achillevs

Established Member
30 June 2010
113
η εικονα ειναι απο το apothema.gr.
στα υπολοιπα εχουν την εικονα του 2205.

για οσους εχουν τον 2205 να πουμε οτι ειναι αρκετα μικροτερος σε μεγεθος-
16,8 X 11,2 X 4 εναντι
27 Χ 16,8 Χ 5
 

crisis2050

New member
20 August 2009
5
F&U DTR2301HDPVR Firmware

Από τα λίγα που είδα δεν υπάρχει firmware αυτόν τον δέκτη κάπου.
Παρακαλείται όποιος ξέρει κάτι ας δώσει τα φώτα του!

Το θέμα μου είναι μήπως με κάποιο νέο firmware παίξει DTS...
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Re: F&U DTR2301HDPVR Firmware

Ακόμα δεν υπάρχει κάτι.
Κανένας δέκτης με επεξεργαστή Mstar δεν υποστηρίζει αποκωδικοποίηση DTS, ενώ δεν προστίθενται νέες λειτουργίες με αναβαθμίσεις λογισμικού, οπότε μάλλον σε απογοητεύω.

Ο μόνος δέκτης με DTS είναι ο Crypto 250 με Sunplus 1500. Δεν είναι όμως ότι καλύτερο από άποψη συμβατότητας, τομέας που είναι πολύ καλός ο δικός σου δέκτης. Μπορείς να βρεις προγράμματα που κάνουν γρήγορα μετατροπή DTS σε DD (ή να κάνεις νέο θέμα με αυτή την ερώτηση).
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
227
Κορυδαλλός
Απάντηση: F&U DTR2301HDPVR Firmware

Για να ακριβολογούμε, όχι απλώς δεν αποκωδικοποιεί DTS (μετατρομή σε αναλογικό στέρεο ή digital downmix), αλλά δεν το κάνει καν passthrough. Ο ενισχυτής μου δεν παραλαμβάνει καθόλου ήχο από το HDMI σε ματρόσκες με DTS.

Σαν να μη έφτανε αυτό, τις ταινίες με κάδρο 21:9 τις "τσιτώνει" full screen σε 16:9. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΝ!
Αν ξέρει κάποιος αν διορθώνεται αυτό, θα ήμουν ευγνώμων να μου εξηγήσει.

Υ.Γ.: Καλό θα ήταν το παρόν thread να συγχωνευθεί με αυτό...
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
227
Κορυδαλλός
Να γράψω δύο γραμμές για τον εν λόγω δέκτη, τον οποίο αγόρασα πριν λίγες ημέρες.

Είναι πολύ μικρός και... χωράει παντού. Το ίδιο -αν και όχι στον ίδιο βαθμό- ισχύει και για το τηλεχειριστήριό του, το οποίο πάντως είναι πλήρες, αν και όχι ιδιαίτερα εργονομικό.

Η ποιότητα εικόνας του θα έλεγα ότι είναι τυπική. Δεν έχω μέτρο σύγκρισης για να είμαι απόλυτος και πιο σαφής στην κρίση μου, θα επισημάνω όμως τα μάλλον υπερκορεσμένα χρώματα. Η ποιότητα εγγραφής του είναι εντυπωσιακή, εφάμιλλη με το ζωντανό stream.

Σαν media player πρέπει να πω ότι με απογοήτευσε. DTS δεν υποστηρίζει καθόλου. Ο ενισχυτής μου δεν δέχεται σήμα από το HDMI όταν αναπαράγεται αρχείο mkv με ηχητική μπάντα DTS. Το σοβαρότερο είναι ότι αρχεία με "κάδρο" 21:9 αναπαράγονται παραμορφωμένα κατά τον κάθετο άξονα, ώστε να "γεμίζουν" πλήρως την 16:9 οθόνη μου και μέχρι στιγμής δεν έχω ανακαλύψει κάποια ρύθμιση που να διορθώνει τη κατάσταση.

Τέλος, υπάρχει λειτουργία GOTO για άμεση μετάβαση σε συγκεκριμένο σημείο αρχείου βίντεο, αλλά όταν το interface είναι στην ελληνική γλώσσα, παρουσιάζει ένα μικρό πρόβλημα. Συγκεκριμένα, ενώ στα αγγλικά εμφανίζεται στην οθόνη η ένδειξη "GOTO 00: 00: 00", στα ελληνικα εμφανίζεται "Μετάβαση 00: 0", δηλαδή λείπει το ένα ψηφίο των λεπτών και τα δύο των δευτερολέπτων. Επίσης, ο κέρσορας που θα υποδείκνυε το ψηφίο που αλλαζει, "αναβοσβήνει " στη θέση που θα είχε στο αγγλικό OSD και όχι στην πραγματική θέση (δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός... ).

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία / διευκρίνηση, ρωτήστε....
 

GREENLAND

Banned
14 October 2011
25
Re: Απάντηση: F&U DTR2301HDPVR

33 EΥΡΩ ΣΤΟ MEDIAMARKT ΤΗΣ ΛΕΩΦΟΡΟΥ ΑΘΗΝΩΝ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ.
 

talos_2002

Supreme Member
27 January 2010
5,393
Θεσσαλονίκη
Μερικές ερωτήσεις που έθεσα και στο θέμα του LV6TBOXHD, για όποιον έχει διάθεση να τα δει:
1) Στην απλή εγγραφή, μπορούμε να δώσουμε επιθυμητή διάρκεια ή έστω σε βήματα των 30' (πχ με επαναλαμβανόμενο πάτημα του REC)
2) Τί ονόματα παίρνουν οι εγγραφές;
3) Αν διακοπή το ρεύμα μπαίνει σε αναμονή ή ξεκινάει (μου τη δίνει που όλοι ξεκινούν).
4) Μπορούμε κατά την εγγραφή να πατήσουμε Παύση ώστε να μη γράψει τις διαφημίσεις;
5) Μπορεί να σώσει την εγγραφή του timeshift;
 

Christos_I

Established Member
21 June 2006
227
Κορυδαλλός
Απάντηση: Re: F&U DTR2301HDPVR

Μερικές ερωτήσεις που έθεσα και στο θέμα του LV6TBOXHD, για όποιον έχει διάθεση να τα δει:
1) Στην απλή εγγραφή, μπορούμε να δώσουμε επιθυμητή διάρκεια ή έστω σε βήματα των 30' (πχ με επαναλαμβανόμενο πάτημα του REC)
2) Τί ονόματα παίρνουν οι εγγραφές;
3) Αν διακοπή το ρεύμα μπαίνει σε αναμονή ή ξεκινάει (μου τη δίνει που όλοι ξεκινούν).
4) Μπορούμε κατά την εγγραφή να πατήσουμε Παύση ώστε να μη γράψει τις διαφημίσεις;
5) Μπορεί να σώσει την εγγραφή του timeshift;

1. Ναι, σε βήματα των 30' με διαδοχικές πιέσεις του Rec.
2. Οι εγγραφές γίνονται στον φάκελο "HBPVR" με μορφή filename τύπου "MEGA-11162011-0039.mts".

Για τα υπόλοιπα επιφυλάσσομαι να απαντήσω όταν τα δοκιμάσω.

Υ.Γ.: Τώρα που το τσέκαρα, η εν λόγω εγγραφή του Mega παίζει στο PC μου (στον MPC-HCE) με λάθος aspect ratio (4:3 αντί 16:9, που μπορεί να οφείλεται στη γνωστή πρακτική του MEGA και διορθώνεται εύκολα) και λάθος χρώματα (αποχρώσεις του μωβ).
Μήπως ξέρει κανείς πού οφείλεται αυτό και πώς διορθώνεται;
 
Last edited: