Καλύτερα plugins για το Photoshop;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ntemian

New member
20 June 2006
67
Ένας φίλος μου αποφάσισε να ασχοληθεί πιο επαγγελματικά με την φωτογραφία και θέλει να μάθει ποιά είναι τα απαραίτητα plugins που πρέπει να έχει κάποιος στο Photoshop για denoise,πορτραίτα και διάφορα άλλα.
Ακόμα χρειάζεται και ένα πρόγραμμα με έτοιμα εφφέ για τις φωτογραφίες.Έχετε να μου προτείνετε κάποιο;
 

ntemian

New member
20 June 2006
67
Δεν έχει πρόβλημα να αγοράσει κάποια plugins.Απλα πρώτα θα κοιτάξει ποια είναι τα καλύτερα και ποια χρειάζεται τελικά και μετά θα αποφασίσει.
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
onone software, nik software, topaz labs είναι μερικες από τις εταιρίες που εξειδικεύονται σε plugins. Για πορτραιτα portrait proffesional και portraiture
 

ntemian

New member
20 June 2006
67
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μήπως ξέρετε και κάποιο πρόγραμμα με έτοιμα εφφέ για παιδικές φωτογραφίες?
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
Δείξε μας με παράδειγμα τι εννοείς και τι ψάχνεις γιατί νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί και εσύ
 

healler

Established Member
12 March 2007
174
ola του alienskin.com, dxo, imagenomic portraiture

Του alienskin μαμανε και δερνουνε
 

ntemian

New member
20 June 2006
67
Αυτό που εννοώ είναι κάποια έτοιμα εφφέ ή πλαίσια ή δεν ξέρω κι εγω τι είναι που τα χρησιμοποιείς σε κάποιες φωτο όπως μπαλόνια ή αστεράκια ή οτιδήποτε άλλο. Έτοιμα πλαίσια που απλά βάζεις την φωτο. Δεν ξέρω αν έχεις δει φωτο απο βάπτιση ή γάμο που βάζουν κάποιες φωτογραφίες σε πλαίσιο .Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός
 

NtinNton

Supreme Member
8 September 2008
3,281
onone software photoframes έχω δοκιμάσει και έχει και τέτοια.
κάπου είχα δει και κάτι akvis suite αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Πάντως αυτά έχουν περισσότερο νόημα για εκτυπωμένες φωτογραφίες και κυρίως σε book όπου τα πλαίσια γεμίζουν και την σελίδα. Εκεί υπάρχουν πολλές λύσεις
 

ntemian

New member
20 June 2006
67
Για εκτυπωμένες φωτογραφίες και books μιλάω κι εγω, συγνώμη που δεν το διευκρίνησα.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Τα δοκίμασα... οι προσομοιώσεις φίλμ πολύ καλές, ειδικά σε fuji velvia, provia και διάφορα kodak, προσθέτουν όμως λίγο θόρυβο. Δειγμα δεν, είμαι από κινητό :)
 

gmask

Senior Member
30 January 2008
301
τα καλύτερα photoshop plug-in filters

ποιά θεωρείτε τα καλύτερα photoshop plug-in filters για enhancement, noise, sharpening?
 

billias7815

Established Member
24 October 2011
176
Re: τα καλύτερα photoshop plug-in filters

Εγώ έχω βάλει σαν plugin το Topaz Denoise και μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά καλό και με λίγη παραπάνω ενασχόληση κάνει πολύ καλή δουλειά.Η μείωση του θορύβου υπό προυποθέσεις είναι εξαιρετική.Δοκίμασέ το και πές μου την γνώμη σου.
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Re: τα καλύτερα photoshop plug-in filters

Μια καλή λύση όλα-σε-ένα είναι το nik software (από την Google). Έχει όλα όσα μπορεί να χρειασθεί κανείς και χαμηλή σχετικά τιμή. Το denoise του δουλεύει αρκετά καλά ακόμα και στο auto, μπορείς βέβαια να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα αν ασχοληθείς λίγο. Τα υπόλοιπα είναι πολύ δημιουργικά, ειδικά αν τα χρησιμοποιήσεις με μέτρο.

Επίσης η OnOne δίνει αυτές τις μέρες τζάμπα φούλ άδεια για το Perfect Effects 8. Είναι μόνο δημιουργικά φίλτρα, αλλά αρκετά ενδιαφέροντα.

Τέλος το καλύτερο (κατά την γνώμη μου) φίλτρο θορύβου, το noise ninja δυστυχώς δεν κυκλοφορεί πλέον ως μεμονωμένο, αλλά είναι ενταγμένο στο photo ninja, έναν πλήρη επεξεργαστή raw.
 

gmask

Senior Member
30 January 2008
301
Re: τα καλύτερα photoshop plug-in filters

το perfect effects 8 δεν το δίνει τζάμπα το επίσημο site. Τι κάνουμε τώρα?
 

Constantinos Milonas

AVClub Addicted Member
20 August 2006
1,783
Re: τα καλύτερα photoshop plug-in filters

ποιά θεωρείτε τα καλύτερα photoshop plug-in filters για enhancement, noise, sharpening?

Τι ακριβώς θες να κάνεις και δεν το κάνεις με τα φίλτρα του PS ?