Πρίζες tv και πρόβλημα στην λήψη επίγειου ψηφιακού σήματος

loukandr

New member
18 August 2011
6
Με ταλαιπωρεί ένα πρόβλημα στην ένταση του σήματος και χρειάζομαι επειγόντως οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να βοηθήσει.

Τα πράματα έχουν ως εξής.
Από τον κατανεμητή την πολυκατοικίας έρχεται το καλώδιο στο διαμέρισμα μου που είναι μεζονέτα 6ου - 7ου ορόφου (τελευταίοι).

Στον 7ο όροφο, όπου έχω και το πρόβλημα, υπάρχει μια πρίζα διελεύσεως Legrand Valena tv και μία τερματική Legrand Valena tv-rad-sat όπου εκεί σύνδεσα μια tv με mpeg4 ενσωματωμένο και η ένταση ήταν πολύ χαμηλή , δηλαδή στο 8% και στης ΕΡΤ ακόμα λιγότερο με αποτέλεσμα εκεί να μην έχει καθόλου εικόνα.

Έπειτα από πολλές και διάφορες δοκιμές διαπίστωσα τα εξής.

α) Ξήλωσα από τον 6ο όροφο μια διελεύσεως (και ένωσα προσωρινά τα καλώδια να μην μείνει ανοικτό το κύκλωμα) και την αντικατέστησα μήπως και έφταιγε η πρίζα αλλά τα ίδια και πάλι.

β) Αφαίρεσα εντελώς την διελεύσεως του 7ου και διασύνδεσα τα δύο καλώδια. Τότε η ένταση στην τερματική ανέβηκε στο 85% και όλα καλά! Όμως δεν έχω παροχή για tv στην πρίζα διελεύσεως...

γ) Συνέχισα, και με σκοπό να πάρω παροχή τηλεοπτικού σήματος στο σημείο που είχα την πρίζα διελεύσεως, με την παραπάνω (β) συνδεσμολογία, σύνδεσα παράλληλα ένα τρίτο καλώδιο στο σημείο ενώσεως των δύο καλωδίων και το έβγαλά σε μία τερματική. Με μια μικρή απώλεια σήματος περίπου 6% είχα επίσης μεγάλο ποσοστό έντασης και στην τερματική αλλά και σε αυτήν την παράλληλη σύνδεση που κατέληξε σε τερματική ενώ κανονικά θα έπρεπε να κάνει την δουλειά απροβλημάτιστα η διελεύσεως.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1) Γιατί όταν τοποθετώ την διελεύσεως (εναλλάξ τα καλώδια γιατί δεν ήμουν σίγουρος ποιο ήταν της εισόδου και ποιο της εξόδου) γονατίζει το σήμα στην τερματική;

2) υπάρχει τρόπος με πολύμετρο να κάνω δοκιμές για τυχόν προβλήματα στις πρίζες ή/και στο καλώδιο; Όπως είπα δοκίμασα 2 πρίζες διελεύσεως ίδιου τύπου και είναι χλωμό να έχουν και τα δύο πρόβλημα...

3) Στην συνδεσμολογία (γ), που ένωσα τα δύο καλώδια της διελεύσεως και πήρα παράλληλα (στο σημείο της πρώην διελεύσεως) έξοδο σε τερματική, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα έτσι; Σαν αποτέλεσμα φαίνεται να δουλεύει καλά και στο σημείο αυτό.

4) Τέλος, με την συνδεσμολογία (β) που μου δίνει 85% ένταση και περίπου 92% ποιότητα στην τερματική, αν ενώσω την τερματική πρίζα στο καλώδιο της κεραίας και από εκεί φύγει καλώδιο για την TV, η ένταση πέφτει στο 50%. Δηλαδή 35% απώλεια για να μεσολαβήσει η τερματική το βρίσκω υπερβολικό. Δοκίμασα και άλλη ίδια τερματική μήπως έχεις κάποιο πρόβλημα με τα ίδια όμως απότελέσματα. Τι να κάνω εδώ; Να αφήσω την τερματική με την ένταση στο 50% ή να πάω το καλώδιο απευθείας στην tv με την ένταση στο 85%; Η δεύτερη περίπτωση υπάρχει πιθανότητα να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα μιας και δεν θα τερματίζει το καλώδιο σε πρίζα πριν πάει στην tv;

Please help! :chinscratch:
 

loukandr

New member
18 August 2011
6
Λοιπόν μιας και δεν έχει απαντήσει κανείς, ας απαντήσω εγώ στον εαυτό μου μήπως και βοηθηθεί και κάποιος άλλος με παρόμοια ζητήματα.

Η αιτία του κακού ήταν τελικά οι πρίζες τηλεόρασης Valena οι οποίες είναι της Legrand.

Έχουν υπερβολική εξασθένηση της έντασης του σήματος και πολύ κακή μέθοδο σύνδεσης του καλωδίου με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην ακουμπάει καλά ο χαλκός ειδικά οι διελεύσεως.

Και δεν μιλάω για μια-δυό αλλά για όλες τις πρίζες τηλεόρασης του σπιτιού μου, σύνολο επτά.

Τις μέτρησα όλες μία προς μία με την βοήθεια του μετρητή του ψηφιακού σήματος 2 τηλεοράσεων lg που έχω.

Πήρα δοκιμαστικά μια διελεύσεως και μια τερματική της ΑΒΒ να κάνω δοκιμές και όλα πήγαν τέλεια. Κανένα πρόβλημα με την σύνδεση των καλωδίων και μικρή εξασθένηση σήματος.

Ως αποτέλεσμα τις άλλαξα όλες με της ΑΒΒ και τέλος καλό όλα καλά...
 

tsatasos

Senior Member
Δε σε πρόλαβα...

Όντως όπου έχω συναντήσει διελεύσεως legrand που είναι TV-Radio, έχουν μεγάλη απώλεια σήματος. Γύρω στα 15dB αν θυμάμαι καλά.

Οπότε είτε τις αλλάζω με καμιά άλλη ή αφήνω το καπάκι μόνο για να μη φαίνεται άσχημο και βάζω 2 σε 1 splitter.
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Οι πριζες συνηθως (αν μιλαμε για σοβαρο κατασκευαστη) εχουν διαφορα μοντελα με συγκεκριμενες εσκεμενες απωλειες. Αν λοιπον ο ταδε ηλεκτρολογος που ανελαβε την πολυκατοικια πηρε τις μπριζες που ειχε στο στοκ του και τις πεταξε πανω σε μια πολυκατοικια χωρις να υπολογισει απωλειες κλπ, δεν φταιει η Legrand. Πιθανως η Legrand να εχει μπριζες με απωλειες 5db, απλα να μην χρησιμοποιησε αυτες ο ηλεκτρολογος, η οποιος αλλος τεχνικος ανελαβε το συστημα τηλεορασης της πολυκατοικιας.

Οι απωλειες ειναι εσκεμενες στις μπριζες διελευσεως και ο λογος ειναι οτι αν ας πουμε μια μπριζα διελευσεως βρισκεται πολυ κοντα στον ενισχυτη, τοτε θα παιρνει ισχυρο σημα. Για να μην μπουκωσει ομως η τηλεοραση (overload), πρεπει να εξασθενησουμε τo σημα. Ετσι κοβουμε 5/10/15db με τη βοηθεια της πριζας και ολα καλα, το σημα συνεχιζει προς την επομενη πριζα!

Το ποσα db θα κοψουμε σε καθε σημειο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο, το οποιο προφανως δεν υπολογισε σωστα (η και καθολου) οποιος εκανε την εγκατασταση.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Η αιτία του κακού ήταν τελικά οι πρίζες τηλεόρασης Valena οι οποίες είναι της Legrand.....

Είχα παρόμοιο θέμα παλαιότερα με μία τερματική πρίζα Siemens η οποία προφανώς ήταν χαλασμένη. Την αντικατέστησα με μία ίδια και το πρόβλημα λύθηκε.
 

okourkoulos

New member
24 May 2011
86
Μένω Άνω Γλυφάδα κι έχω το πρόβλημα που έχουν οι περισσότεροι εδώ στη περιοχή.
Μια πιάνει Digea μια πιάνει ERT.
έχει βρεθεί λύση? Γνωρίζετε?
 

tsatasos

Senior Member
Που ακριβώς μένεις? Κεγώ Άνω Γλυφάδα μένω.

Το "πρόβλημα" της περιοχής που λες, ειδικά τώρα με την ψηφιακή δεν υπάρχει. Ποιό πολύ μύθος είναι που ακούω από πάρα πολούς στην περιοχή παρά πραγματικότητα.

Πάει κάποιος, τους λέει ότι έχει πρόβλημα η περιοχή και τέλος, συμβιβάζονται και μένουν έτσι για χρόνια.

Εκτός βέβαια αν μένεις σε πολύ χαμηλή μονοκατοικία με πολλές άλλες πολυκατοικίες μπροστά.

Επειδή έχω πάει σε πάρα πολλά σπίτια εδώ στην περιοχή, το κυριότερο πρόβλημα είναι ο πολύ παλιός και χαμηλής ποιότητας εξοπλισμός (παλιά σκουριασμένη ή/και κατεστραμμένη ή/και μικρή κεραία, μικρός κεντρικός ενισχτής, φθαρμένο καλώδιο από κεραία σε ενισχυτή, πολλά μικρά splitters).

Οπότε αν θες πες ακριβώς την κατάστασή σου (σε τί σπίτι μένεις, σε ποιό όροφο, πόσα καλώδια πάνε στο δώμα, πόσα διαμερίσματα έχει η πολυκατοικία, τί κεραία, ενισχυτή splitter έχεις) για να σου πούμε τί πρέπει να κάνεις.
 

okourkoulos

New member
24 May 2011
86
Ψάχνοντας στο internet είδα πολλούς με το ίδιο πρόβλημα στην Άνω Γλυφάδα, γιαυτό και το ψάχνω.
Όπως, επίσης, δε συμβιβάζομαι.
Μένω 3 παράλληλες πάνω από τη Γούναρη στην Όλγας κοντά.
Μίλησα με κεραιά και με γείωσε κανονικά. Είπε πως θα έρθει και μας έκλασε.
Πρόκειται για μια πολυκατοικία 15ετίας με 4 οροφοδιαμερίσματα.
Είμαι στο τρίτο κατά σειρά στο 2ο όροφο.
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και οι 2 από κάτω σε μεγαλύτερο βαθμό.
Ο από πάνω δεν έχει TV!
Υπάρχουν 3 πρίζες Legrand στο σπίτι.
Έχω ένα μήνα στο σπίτι και απ'όσο ψάξαν οι υπόλοιποι, οι πρίζες είναι σε σωστή σειρά (διελεύσεως-τερματική). Αυτό που δε ξέρω είναι αν κατεβαίνει το καλώδιο και διακλαδίζει σε κάθε διαμέρισμα ή είναι σε σειρά προς τα κάτω.
Η κεραία είναι η ίδια εδώ και τουλάχιστον μια δεκαετία.
Θα ανέβω στο πάνω διαμέρισμα να ρίξω μια ματιά σήμερα - αύριο.
Το πρώτο βήμα είναι να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται ο εκεί εξοπλισμός. Ποιά είναι μια καλή κατάσταση και ποιός πρέπει να είναι ο προσανατολισμός της κεραίας?
Πως θα καταλάβω και ποιά είναι η σωστή εγκατάσταση των πριζών? πως θα το καταλάβω? Αν ανοίξω τη πρίζα πρέπει να δω δύο επαφές, σωστά? αν όχι? τι μπορώ να κάνω?
Συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα, αλλά πήρα νέα TV 47'' και δε μπορώ να την απολαύσω!
 

johnny1

AVClub Enthusiast
Ψάχνοντας στο internet είδα πολλούς με το ίδιο πρόβλημα στην Άνω Γλυφάδα, γιαυτό και το ψάχνω.
Όπως, επίσης, δε συμβιβάζομαι.
Μένω 3 παράλληλες πάνω από τη Γούναρη στην Όλγας κοντά.
Μίλησα με κεραιά και με γείωσε κανονικά. Είπε πως θα έρθει και μας έκλασε.
Πρόκειται για μια πολυκατοικία 15ετίας με 4 οροφοδιαμερίσματα.
Είμαι στο τρίτο κατά σειρά στο 2ο όροφο.
Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν και οι 2 από κάτω σε μεγαλύτερο βαθμό.
Ο από πάνω δεν έχει TV!
Υπάρχουν 3 πρίζες Legrand στο σπίτι.
Έχω ένα μήνα στο σπίτι και απ'όσο ψάξαν οι υπόλοιποι, οι πρίζες είναι σε σωστή σειρά (διελεύσεως-τερματική). Αυτό που δε ξέρω είναι αν κατεβαίνει το καλώδιο και διακλαδίζει σε κάθε διαμέρισμα ή είναι σε σειρά προς τα κάτω.
Η κεραία είναι η ίδια εδώ και τουλάχιστον μια δεκαετία.
Θα ανέβω στο πάνω διαμέρισμα να ρίξω μια ματιά σήμερα - αύριο.
Το πρώτο βήμα είναι να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται ο εκεί εξοπλισμός. Ποιά είναι μια καλή κατάσταση και ποιός πρέπει να είναι ο προσανατολισμός της κεραίας?
Πως θα καταλάβω και ποιά είναι η σωστή εγκατάσταση των πριζών? πως θα το καταλάβω? Αν ανοίξω τη πρίζα πρέπει να δω δύο επαφές, σωστά? αν όχι? τι μπορώ να κάνω?
Συγνώμη για τα πολλά ερωτήματα, αλλά πήρα νέα TV 47'' και δε μπορώ να την απολαύσω!

Τα προβλήματα που υπάρχουν στη νότια Αττική είναι κατάλοιπα από το προηγούμενο αναλογικό status. Τότε υπήρχαν κοινές συχνότητες Υμηττού-Αίγινας-Παρνηθας, που έκαναν την αναλογική λήψη προβληματική.
Με το παραπάνω status ήταν ρυθμισμένοι και οι ενισχυτές (όταν αυτοί ήταν οι σωστοί).

Ξεκινώντας από τα δύσκολα:
1). Αν είσαι τυχερός οι καλωδιώσεις θα είναι χαμηλών απωλειών. Οποιοδήποτε καλώδιο με αλουμινόφυλλο είναι (γενικά) ΟΚ.
2). Αν είσαι επίσης τυχερός, ο κάθε κλάδος θα έχει μέχρι 3 άντε 4 το πολύ πρίζες. Αν κάθε διαμέρισμα έχει 3 πρίζες, τότε λογικά, αν βρείς 4 καλώδια να πηγαίνουν στη ταράτσα είσαι ΟΚ.

Τα εύκολα τώρα (γιατί αυτά είναι αναστρέψιμα):

Πρίζες Legrand= σίγουρο πρόβλημα. Δεν έχω βρεί ποτέ Legrand με χαμηλή εξασθένηση.
Δοκίμασε κάποιες άλλες πρίζες με πιο χαμηλή εξασθένηση π.χ τις ABB που λέει παραπάνω ο φίλος, ή τις Spaun.
Οι πρίζες είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις μόνος σου, χωρίς να μπλέξεις με τους άλλους ενοίκους.
Αν η αλλαγή πριζών δεν σου λύσει το πρόβλημα τότε θέλει έλεγχο η υπόλοιπη εγκατάσταση, δηλαδή κεραία-ενισχυτής, όπου καλό είναι να την κάνει κάποιος επαγγελματίας με πεδιόμετρο.
Ο προσανατολισμός της κεραίας εξαρτάται από το πιο βουνό "βλέπεις" καλύτερα.
 

okourkoulos

New member
24 May 2011
86
Παίρνουμε σήμα μόνο από Αίγινα πλέον και μόνο ψηφιακά κανάλια.
Η κεραία δεν έχει πειραχτεί ΠΟΤΕ!
Ούτε όταν έγινε η αλλαγή σε Digea κτλ.
Αν βρώ παραπάνω ή παρακάτω από 4 καλώδια στον ενισχυτή?
Ν'αλλάξω ή ρυθμίσω τον ενισχυτή? τη κεραία?
Το γεγονός ότι οι από κάτω μου είναι σε χειρότερη κατάσταση λέει κάτι για την εγκατάσταση? Μέθοδο?τρόπο?
Τι πρίζες ΑΒΒ να πάρω? Πόσο είναι χαμηλή εξασθένηση?
 
Last edited:

tsatasos

Senior Member
Αν δεν σου είναι κόπος βγάλε καμιά φωτογραφία από κεραία και ενισχυτή-splitter(s).

Όντως και εγώ όπου έχω πετύχει Legrand διελεύσεως έχω δει μεγάλη πτώση στο σήμα. Αλλά καλύτερα μην πας κατευεθείαν να αλλάξεις πρίζες.

Για να μην μπεις σε περιττά έξοδα κοίτα πρώτα αν είναι εντάξει τα παρακάτω:
1. Την κεραία (μεγάλο μέγεθος, και όλα στη θέση τους).
2. Την ένωση με το καλώδιο.
3. Το καλώδιο από την κεραία μέχρι τον ενισχυτή.
4. Τις συνδέσεις στον ενισχυτή και τα splitter.

Λογικά αφού είναι 4 ορόφοι θα βρεις 4 καλώδια στο δώμα, ένα από κάθε όροφο. Ακόμα θα υπάρχουν 2 καλώδια από την ταράτσα. Ένα από την κεραία UHF και ένα από την VHF. Την VHF (αν υπάρχει) μπορείς να την πετάξεις εντελώς μαζί με το καλώδιο αφού είναι άχρηστη και πιάνει μόνο χώρο.
 

okourkoulos

New member
24 May 2011
86
Σήμερα κατάφερα να δώσω ραντεβού με αυτόν που μένει στο πάνω όροφο που είναι η κεραία!
Ο τύπος δεν ενδιαφέρεται ιδιαίτερα αφού δεν έχει TV!
Θα βγάλω φωτογραφίες και θα στρέψω τη κεραία (κατευθυντική) προς εκεί που θα έχει η τηλεόραση με το μεγαλύτερο πρόβλημα, εικόνα.
Θα είμαστε 4 άτομα και θα φωνάζουμε από κάθε όροφο.
Από μακριά που κοίταγα, η κεραία μας σε σχέση με των υπολοίπων ταρατσών έχει μια μικρή διαφορά στη κατεύθυνση.
Επίσης, παρατήρησα και μια μεγάλη κεραία πίσω απ'το σπίτι μας!
Πρέπει να είναι VHF, αν και δεν είμαι σίγουρος.
Υπάρχει πιθανότητα να κάνει παρεμβολές? Χλωμό, ε?
Ποιό θα είναι το καλώδιο VHF στη δική μας εγκατάσταση? πως θα το ξεχωρίσω?
 

okourkoulos

New member
24 May 2011
86
Ευχαριστώ το tsatasos για τη πολύτιμη on the spot βοήθειά του.
Προς το παρόν, δεν υπάρχει πρόβλημα!
Οψόμεθα...
 

tsatasos

Senior Member
Τίποτα Ορέστη.

Τελικά να πούμε ότι βρεθήκαμε και το πρόβλημα ήταν στο φθαρμένο καλώδιο από την κεραία στον ενισχυτή και σε μια κακή ένωση-προέκταση που είχε γίνει και είχε χαλάσει.

Οπότε αλλάξαμε το καλώδιο και όλα (σχεδόν) εντάξει τώρα. Λέω σχεδόν γιατί από τήν έξοδο του ενισχυτή μέχρι το ισόγειο στην πιο μακρυνή πρίζα έχουμε πτώση 50db και τα κανάλια παίζουν μερικά οριακά από 45db και άλλα φτάνουν μέχρι 60. Τα MER και BER όμως είναι οκ γιαυτό δεν είδαμε κάποιο πρόβλημα στα κανάλια.

Στους παραπάνω ορόφους η πτώση είναι μικρότερη.
 

okourkoulos

New member
24 May 2011
86
Επαναφέρω το θέμα γιατί έχω πάλι πρόβλημα με κάποια κανάλια κάποιες στιγμές.
Απλά το πρόβλημα όσο περνα ο καιρός γίνεται μεγαλύτερο σε διάρκεια.
 

tsatasos

Senior Member
Ορέστη αν θυμάμαι καλά έχεις μια παλιά κεραία χελιδόνα και το φθαρμένο καλώδιο που δημιουργούσε το πρόβλημα από την κεραία στον κεντρικό ενισχυτή είναι θαμμένο από ένα σημείο κ μετά κ πάει γύρω γύρω όλοι κ δύσκολα αλλάζει.

Γι' αυτό είχαμε πει ότι καλύτερα θα ήταν να περνούσαμε ένα καινούριο εξωτερικό καλώδιο να μπει κατευθείαν στον ενισχυτή χωρίς ενώσεις με το παλιό καλώδιο.
Επειδή όμως υπήρχε κάποιο θέμα με το εξωτερικό καλώδιο, αλλάξαμε μόνο ένα κομμάτι και το ενώσαμε με το παλιό μέχρι το σημείο που μπαίνει στον τοίχο.

Είχαμε πει όμως ότι αυτό δεν είναι ότι το καλύτερο και ότι αργά η γρήγορα πάλι θα είχαμε θέμα, αλλά επειδή έπαιζε παντού κομπλέ το αφήσαμε.

Στη θέση σου εκτός από καλώδιο θα άλλαζα σίγουρα και την κεραία γιατί είναι σκουριασμένη κ έτοιμη να διαλυθεί, αλλά και τον ιστό με τα συρματόσχοινα που επίσης έχουν σαπίσει.

Αλλαγή όλα μια και καλή να τελειώνεις.

ΥΣ: Σε ποιά κανάλια έχεις πιο πολύ πρόβλημα κ πόσο συχνό είναι? Παγώνει τελείως το κανάλι ή απλά κάνει που κ που πιξελιάσματα?
 

okourkoulos

New member
24 May 2011
86
Tsatasos σωτήρα μου!
Προσεχώς θα έχεις επίσημη πρόσκληση για την οριστική επίλυση που προτείνεις.

Πρόβλημα έχω πιο πολύ στο MEGA και STAR, αλλά και τα άλλα κάνουν διακοπές καθημερινά κι όσο περνά ο καιρός πληθαίνουν.
Πιο σπάνια η ΕΤ3. Κρατάει από 5 δευτερόλεπτα μέχρι 1 ώρα (σπάνια), συνήθως κάποια λεπτά.
πάρα πολύ σπάνια απλά πιξελιάζει ή παγώνει, πιο συχνα απλά χάνει το σήμα ξαφνικά χωρίς προειδοποίηση και μένει με μαύρη οθόνη.
Γιατί πάλι προλήματα? και γιατί τώρα καλοκαίρι? έχει διαφορά/σημασία?
 

tsatasos

Senior Member
Ωχ μαύρα χάλια δηλαδή...

Από εδώ δε μπορώ να ξέρω τι φταίει γιατι όλα είναι παλιά κ ταλαιπωρημένα.
Δίπλα μένουμε όποτε πετάγομαι μια βόλτα κ το βλέπουμε από κοντά μαζί.