Καλύτερο upscale DVD player

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο DVD player αυτή τη στιγμή στην αγορά, που να κάνει upscale στα 720p/1080i? (να μην μας κοστίσει όμως και μια περιουσία! ;) )
-bye-
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Για DVD player για την ώρα δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 180-200 €. Εξάλλου σε 1-1.5 χρόνο θα το γυρίσουμε στα καινούρια, για αυτο και δεν θέλω να δώσω τσαμπα λεφτά τώρα. Τι προτείνεις?
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Re: Καλύτερο upscale DVD player

Andronidis Akis said:
Pioneer 696 η Sony 76.

Ακη, αυτή τη στιγμή διάβαζα τα χαρακτηριστικά του Pioneer 696 :grinning-smiley-043 .
Βασικά θα ήθελα τη γνώμη σας αν το Pioneer 696 είναι καλύτερο από το Toshiba SD360 και Samsung HD860, γιατί βασικά μεταξύ αυτών των 3 είμαι προς το παρόν.
Ακούω προτάσεις...:grandpa:
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 
18 June 2006
7,544
ουφ...ευτυχώς που ρώτησα...
γιατί ετοιμαζόμουν να σου γράψω για το denon A-1 στα 3000 ευρώ και δεν ξέρω για ποιό άλλο:speechless-smiley-0 ...

Συμφωνώ με τον Άκη...
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Σας ευχαριστώ παιδιά. Μάλλον για το Pioneer θα πάω τελικά, γιατί από όσο διαβάζω και στα χαρακτηριστικά του, υποστηρίζει και Divx HD, οπότε κάτι είναι κι αυτό.
 

Andronidis Akis

Supreme Member
17 June 2006
3,002
Voula - Greece
Re: Απάντηση: Re: Καλύτερο upscale DVD player

panosxgr said:
Ακη, αυτή τη στιγμή διάβαζα τα χαρακτηριστικά του Pioneer 696 :grinning-smiley-043 .
Βασικά θα ήθελα τη γνώμη σας αν το Pioneer 696 είναι καλύτερο από το Toshiba SD360 και Samsung HD860, γιατί βασικά μεταξύ αυτών των 3 είμαι προς το παρόν.
Ακούω προτάσεις...:grandpa:
Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Τα πρωτα reports γιατο Pioneer απο Αγγλια ειναι θετικα.

Αν δεν κανω λαθος το Τoshiba και το Samsung εχουν μικροτερα video dac.
 

Andronidis Akis

Supreme Member
17 June 2006
3,002
Voula - Greece
Re: Απάντηση: Καλύτερο upscale DVD player

panosxgr said:
Σας ευχαριστώ παιδιά. Μάλλον για το Pioneer θα πάω τελικά, γιατί από όσο διαβάζω και στα χαρακτηριστικά του, υποστηρίζει και Divx HD, οπότε κάτι είναι κι αυτό.

Περιμενε λιγο γιατι το 490 ειχε προβληματα (το μικροτερο).:grandpa:

Επισης δεν νομιζω το 696 να εχει κυκλοφορησει ακομα εδω.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Είμαι Αγγλία Ακη τώρα και θα το πάρω από εδώ. Θα πάω αύριο να το δω κι από κοντά να το τεστάρω.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Απάντηση: Re: Καλύτερο upscale DVD player

Andronidis Akis said:
Ωραιος .......
Περιμενουμε review σε upscaling 720p και 1080ι

Εννοείται!! :fahne90:
 

Eki_13

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,208
epeidh to psaxnw ki egw gia na to syndesw me thn 37pf9830(nai.thn exw akoma) poio tha mou proteinate??vasika tha ithela na einai philips..to dvp 9000s einai kalo???kai ti perissotero tha mou prosferei apo ena pio fthno pou exeis h philips sta 135E(den thymamai to montelo twra..)??
kai kati allo...Aksizei na parw ena???tha dw diafora???
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Γιατί θέλεις να πάρεις οπωσδήποτε Philips? Το καλύτερο από ότι φαίνεται να κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή είναι το Pioneer 696.
Οσο για το αν θα δεις διαφορα, ναι, θα δεις και μεγάλη μάλιστα, ιδιαίτερα αν το DVD player έχει πολύ καλό upscaler. Η εικόνα θα είναι κοντά με αυτή της High Definition (φυσικά όχι η ίδια, μην τρελαθούμε κιόλας). Θα δεις όμως τεράστια διαφορά σε σχέση με άλλα συμβατικά players.
 

panosxgr

Supreme Member
24 June 2006
8,604
Εσύ μιλάς για ενα DVD player που κοστίζει 350-400 € ενώ το Pioneer 696 κοστίζει 160 €, υποστηρίζει επίσης SACD, DVD-Audio. Αλλά και πάλι από όσο βλέπω από κριτικές το Pioneer θεωρείται αυτή τη στιγμή ίσως το καλύτερο της κατηγορίας αυτής (εκτός κι αν θες να ανέβεις πιο ψηλά, αλλα μιλάμε για τιμή πάνω από 800-900 €). Η προσωπική μου άποψη είναι να κινηθείς (όπως θα κάνω κι εγώ άλλωστε) σε ένα αξιόλογο DVD player, το πολύ μέχρι 150-170€, γιατί έτσι κι αλλιώς του χρόνου θα έχουν βγει και τα HD-DVD/BLUE-Ray players, οπότε εκεί θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω.