Εσείς ποιο λογισμικό Media Center χρησιμοποιείτε στο HTPC σας;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Εσείς ποιο λογισμικό Media Center χρησιμοποιείτε στο HTPC σας;


  • Total voters
    0
Για να δούμε..

Έχετε τις παρακάτω επιλογές:

1) Windows Media Center
2) Windows Media Center με Media Browser
3) XBMC σε Windows
4) XBMC σε Linux
5) Άλλο λογισμικό για Windows
6) Άλλο λογισμικό για Linux
7) Δοκίμασα τέτοιο λογισμικό αλλά δεν με "κέρδισε" και το έβγαλα..
8) Βαριέμαι να πειραματίζομαι.. καλός είναι και ο απλός Media Player.
9) Τα Media Centers είναι για φλώρους. MPC-HC rulez.

Για να σας δω.. :D
 

Zeb

AVClub Addicted Member
11 January 2007
1,876
Βάρη
Δοκίμασα το XBMC και το Media Center ακόμα και με media browser. Σε windows πάντα...

Έπαιξα λίγο, έκανα γουάου, το έδειξα σε μερικούς φίλους, έκαναν γουάου. Για να καταλήξω στο απλό νταμπλ κλικ δε φάιλ και τέλος...


MPC-HC rulez... Και όλα τ' άλλα είναι για φλώρους...
 
Re: Απάντηση: Εσείς ποιο λογισμικό Media Center χρησιμοποιείτε στο HTPC σας;

Αυτά είναι...Τρελές ορέξεις για "μάχη" οι διαχειριστές. Εξαιρετικό νήμα κ. Γ. Διαχειριστά.

Τα εύσημα πηγαίνουν στον YannisA για την ιδέα! :smile:
 

Jimmy

AVClub Enthusiast
25 August 2006
779
Windows Media Center με Media Browser και εννοειτε MPC-HC + MADVR + LAVCUVID και ολα τακτοποιημενα με το remote ανα χειρας!!!
 
19 June 2006
35,671
Να πω την αμαρτία μου, επειδή χρησιμοποιώ το desktop σαν κύριο PC και σαν HTPC δεν έχω δοκιμάσει τα κόλπα με τα remotes και τα ωραία interfaces. Ως εκ τούτου, ανοίγουμε το φακελλάκι στα 7άρια και πατάμε play στον mpc-hc. Για τα μπλε ανοίγουμε τον TMT 5.

Στο προσεχές μέλλον (σύντομα πάντως) θα στηθεί ένα HTPC και τότε μπορεί ν' αρχίσω τα ''παιχνιδάκια''....
 

kobien

Established Member
7 April 2010
289
Επειδή και εγώ χρησιμοποιώ τον desktop σαν PC και σαν HTPC, έχω βάλει το XBMC για windows και έχω βρει την υγεία μου. Όλα τακτοποιημένα και όλα με τηλεχειριστήριο!!!!! Μόνο το άνοιγμα του PC δεν γίνετε απομακρυσμένα.......
 

Stratos

AVClub Enthusiast
13 July 2006
785
Marousi
Windows Media Center με Media Browser και KmPlayer με Lav a/v.
Ολα τηλεχειριζομενα και ασε τους αλλους να παλευουν με τα ποντικια και ας μας λενε φλωρους :flipout::flipout:
 

John Locke

AVClub Enthusiast
4 November 2007
1,047
Ψήφισα:

6) Άλλο λογισμικό για Linux
7) Δοκίμασα τέτοιο λογισμικό αλλά δεν με "κέρδισε" και το έβγαλα..

Δοκίμασα το xmbc σε linux. Εντάξει, γενικά είναι καλό, eye-candy κτλ, αλλά νομίζω ότι μετά τον αρχικό ενθουσιασμό, διαπιστώνει κανείς ότι από πλευράς ρυθμίσεων/δυνατοτήτων δεν ξεπερνάει το παλιό-καλό mplayer (ή το mpc-hc που χρησιμοποιούσα αντιστοίχως όταν διατηρούσα παλιά, partition με windows 7).



P.S. Άλλωστε οι πραγματικοί άντρες το κάνουν με το πληκτρολόγιο. :aetsch:
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Δοκίμασα σκέτο Windows Media Center, μου φάνηκε απλοϊκό.

Του έβαλα πάνω Media Browser, δεν κατάφερα μετά από 1-2 ώρες να το φέρω εκεί που ήθελα απο πλευράς εμφάνισης. Όταν δεν κατέρρεε, δηλαδή. Και αυτά τα themes επι πληρωμή, εδώ μου κάτσανε...

Το MPC-HC καλό αλλα κάνει αρκετές φορές του κεφαλιού του με το framerate .Δεν μπορώ να είμαι συνέχει με τα δάχτυλα στο Ctrl+J για να βλέπω τι κάνει.

Έτσι, κατέληξα στο XBMC. Το μόνο που κάνει όσα θέλω, όπως τα θέλω χωρίς να χρειάζεται μια εβδομάδα σετάρισμα.
 

Αυγερινός Παπαδάκης

AVClub Addicted Member
29 November 2006
1,621
Νέα Ιωνία, Αθήνα
Απάντηση: Re: Εσείς ποιο λογισμικό Media Center χρησιμοποιείτε στο HTPC σας;

Δοκίμασα σκέτο Windows Media Center, μου φάνηκε απλοϊκό.

Του έβαλα πάνω Media Browser, δεν κατάφερα μετά από 1-2 ώρες να το φέρω εκεί που ήθελα απο πλευράς εμφάνισης. Όταν δεν κατέρρεε, δηλαδή. Και αυτά τα themes επι πληρωμή, εδώ μου κάτσανε...

Το MPC-HC καλό αλλα κάνει αρκετές φορές του κεφαλιού του με το framerate .Δεν μπορώ να είμαι συνέχει με τα δάχτυλα στο Ctrl+J για να βλέπω τι κάνει.

Έτσι, κατέληξα στο XBMC. Το μόνο που κάνει όσα θέλω, όπως τα θέλω χωρίς να χρειάζεται μια εβδομάδα σετάρισμα.

Ακριβώς τα ίδια και με το παραπάνω και εγώ. Μου προσφέρει πραγματικά τα πάντα, χωρίς καθόλου κόπο και όλα από ένα Remote στον καναπέ μου. Και όταν θέλω να περάσω τις τελευταίες Nightlies, με ευκολία μέσω SSH απ' το Laptop μου. Άντε να σκάσει μύτη και το DTS-HD MA για να κουμπώσει!
 
Καλησπέρα κι από μένα

Μετά από αρκετό πειραματισμό, κατέληξα να χρησιμοποιώ περιστασιακά το Windows Media Center των Win7 Pro, κυρίως λόγω της απλότητάς του στο να αναπαράγει άμεσα μια ταινία, χωρίς πολλά-πολλά.

Για καλύτερα όμως αποτελέσματα, έχω πρόσφατα εγκαταστήσει τη σουϊτα της Cyberlink (Media Suite 10 Ultra), που περιέχει μεταξύ άλλων και το PowerDVD 12. Στην αρχή, μου έκανε νούμερα. Δεν μπορούσα να δω υπότιτλους, δεν μπορούσα να ορίσω Region κ.α. τέτοια κουφά. Χθες όμως, έκανα update με το τελευταίο patch 2625 και όλα τα προβλήματα λύθηκαν, μέχρι στιγμής, τουλάχιστον.
-