Εκτυπωτές για φωτογραφίες

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Έχω καταλήξει σ' αυτόν:

Canon-Pixma-MG5150

γιατί είναι αρκετά φτηνός με καλές κριτικές και με υπερκαλύπτει και για τα υπόλοιπα πραγματάκια που αραιά και που θα μου χρειασθούν (scanner, φωτοτυπίες κτλ).

Το μεγάλο ερώτημα είναι: τυπώνει ικανοποιητικής ποιότητας φωτογραφίες (για την κατηγορία του - δεν περιμένω θαύματα) ή είναι απαράδεκτος σ' αυτόν τον τομέα? Έχει κανείς προσωπική εμπειρία?

Αξίζει να δώσω 50 παραπάνω για τον Epson-Stylus-Photo-PX650 ο οποίος (από κριτικές) φαίνεται να τυπώνει πολύ καλές φωτό?

Υπάρχει κάτι (από προσωπική πείρα) που θα θέλατε να μου προτείνατε μέχρι 150 (ή έστω λίγο παραπάνω:AFADF0:) για καλή εκτύπωση φωτό?

(αν το παρόν βρίσκεται σε ακατάλληλο τόπο, παρακαλώ να μεταφερθεί)
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Re: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

θα βαρεθείς να αγοράζεις μελανάκια....

απλά να έχεις υπόψη ότι τον αγοράζεις (όπως και όλους αυτούς) για να εκτυπώνεις για τον εαυτό σου που και που κάποια φωτογραφία.
Αντε κανένα μέγεθος Α4.
Με καλή ποιότητα.
Αν θες πολλές και πολύ καλές εκτυπώσεις θα πας σε φωτογραφείο.

Επίσης έχε υπόψη ότι με το άνοιξε κλείσε όλα αυτά τα άτιμα μηχανάκια καταπίνουν μελάνι για να θέσουν σε λειτουργία τις κεφαλές.
Αν βγάζεις δυό τρεις φωτογραφίες μιά στις τόσες θα καταξοδευτείς σε μελάνια.
Αν θέλεις πολλές εκτυπώσεις φωτογραφιών ξεκίνα και εκτύπωσε πολλές μαζί. Ετσι θα βγάλεις περισσότερες.
Αλλιώς...τρύπιος κουμπαράς.
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Re: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Επίσης έχε υπόψη ότι με το άνοιξε κλείσε όλα αυτά τα άτιμα μηχανάκια καταπίνουν μελάνι για να θέσουν σε λειτουργία τις κεφαλές.

Αν θέλεις πολλές εκτυπώσεις φωτογραφιών ξεκίνα και εκτύπωσε πολλές μαζί. Ετσι θα βγάλεις περισσότερες.

Thanks, χρήσιμη συμβουλή!
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Απάντηση: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Πληροφοριακά, αν ενδιαφέρεται κάποιος, το αποτέλεσμα (στο θέμα εκτύπωση φωτογραφίας με τον Canon-Pixma-MG5150) με χρήση καλού φωτογραφικού χαρτιού είναι -πολύ καλό!:a0210:
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Πληροφοριακά, αν ενδιαφέρεται κάποιος, το αποτέλεσμα (στο θέμα εκτύπωση φωτογραφίας με τον Canon-Pixma-MG5150) με χρήση καλού φωτογραφικού χαρτιού είναι -πολύ καλό!:a0210:
Μήπως τυπώνει και σε CD/DVD?
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Για να μην ανοίγω νέο νήμα.
Το ζήτημα έχει ως εξής. Εχω τον Canon Pixma iP5200. Πρόκειται για παλιό πλέον inkjet εκτυπωτή του οποίου μετά από μια μεγάλη περίοδο αχρησίας, βούλωσαν τα ακροφύσια. Μετά από πολλούς αυτόματους καθαρισμούς δεν επανέρχονται το πράσινο και το μπλε. Ολα τα άλλα ο.κ.
Δεν τον έχω ανοίξει (ακόμα) για να δω αν υπάρχει περίπτωση να επέμβω με το χέρι. Υπάρχει τρόπος να τον καθαρίσω, χωρίς να τον "καθαρίσω" οριστικά?
(έγγραφα τυπώνει μια χαρά)

Σκέφτομαι την αγορά νέου εκτυπωτή και μου έχουν τραβήξει το ενδιαφέρον οι Canon ip 4850 & 4950. Καμία γνώμη ή άλλη πρόταση?
Προϋπόθεση, ο όποιος εκτυπωτής, να τυπώνει ικανοποιητικά φωτογραφίες και απαραίτητα πάνω σε CD/DVD.

Η εκτύπωση φωτογραφιών θα είναι περιορισμένη. Γνωρίζω τη λαιμαργία των inkjet εκτυπωτών στην κατανάλωση μελανιών. Αλλά η ευκολία της άμεσης εκτύπωσης είναι σημαντική.
Για τις πολλές εκτυπώσεις φροντίζει ο ..Κογχυλάκης!
 
Απάντηση: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

μακάρι να υπήρχε laser που να έβγαζε καλές φωτογραφίες...

Και εγώ τον 5200 έχω, φανταστικός εκτυπωτής αλλά λίγο καιρό να τον αφήσεις βουλώνει το σύμπαν.

Πρέπει να θυμάσαι κάθε βδομάδα να εκτυπώνεις μια μικρή φωτό για να μη δημιουργείται πρόβλημα.
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Ο δικός σου τώρα θα λειτουργεί πιο συχνά, οπότε δεν κινδυνεύει!

- έχεις καμιά ιδέα πως ξεβουλώνει?
- Ο Μιχάλης μου είπε να τον πάω να τον φυσήξει με το ..κομπρεσέρ!!
 

cyclist

AVClub Enthusiast
29 December 2010
1,022
Απάντηση: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Βγάλε την κεφαλή και με ζεστό νερό και βαμβάκι καθάρισε τα ακροφύσια, Τίναξε την κεφαλή να κατέβουν τα μελάνια και ξανακαθάρισε. Μπορείς να την δοκιμάσεις σέρνοντας την σε μια χαρτοπετσέτα κατά την φορά της εκτύπωσης και θα δεις αν έχει ξεβουλώσει κάθε χρώμα, (θα κάνει μια γραμμή που θα περιέχει και τα 3 χρώματα) Υπάρχει η πιθανότητα να λειτουργήσει. Αλλιώς... νέα κεφαλή. Μην ξεχνάς υπάρχει η πιθανότητα να έχει τελειώσει μεμονωμένα κάποιο χρώμα.
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,880
Re: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Εγω παντως με τον ip4300 τον αφηνω και μηνες χωρις εκτυπωση και δεν εχω κανενα προβλημα (ακομα και με τα 'μαιμου' μελανια που του βαζω κατα καιρους..).
Οι οδηγεις που δινει ο cyclist ειναι οι πρεπουσες, δοκιμασε να δεις αν θα κανεις τιποτα
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Παίδες τα μελανάκια είναι "μαιμούδες" και εκεί φαντάζομαι οφείλεται το στέγνωμα.

-Ωραία, θα βάλω μια "μπουγάδα" το απόγευμα και βλέπουμε..
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Βγάλε την κεφαλή και με ζεστό νερό και βαμβάκι καθάρισε τα ακροφύσια, Τίναξε την κεφαλή να κατέβουν τα μελάνια και ξανακαθάρισε. Μπορείς να την δοκιμάσεις σέρνοντας την σε μια χαρτοπετσέτα κατά την φορά της εκτύπωσης και θα δεις αν έχει ξεβουλώσει κάθε χρώμα, (θα κάνει μια γραμμή που θα περιέχει και τα 3 χρώματα) Υπάρχει η πιθανότητα να λειτουργήσει. Αλλιώς... νέα κεφαλή. Μην ξεχνάς υπάρχει η πιθανότητα να έχει τελειώσει μεμονωμένα κάποιο χρώμα.
Τα χρώματα ήταν ήταν εντάξει, τα ακροφύσια δεν ήταν.
Ακολουθώντας τον τρόπο που αναφέρεις προφανώς καθάρισαν και επιτέλους τα χρώματα "ήρθαν"
Η αλήθεια είναι ότι τα καθάρισα εχθές με χαρτομάντηλο αλλά μάλλον ήθελαν νεράκι και μάλιστα ζεστό.

Τέλος καλό, όλα καλά. Εδώ σταματα η αναζήτηση για την αγορά εκτυπωτή.
Ευχαριστώ για το service!! :ernaehrung004:

(τώρα μπορώ να τυπώσω τις προσκλήσεις των παιδιών..)
 

AlexT_

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,452
Θεσσαλονίκη
Απάντηση: Re: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Εγω παντως με τον ip4300 τον αφηνω και μηνες χωρις εκτυπωση και δεν εχω κανενα προβλημα (ακομα και με τα 'μαιμου' μελανια που του βαζω κατα καιρους..).
Οι οδηγεις που δινει ο cyclist ειναι οι πρεπουσες, δοκιμασε να δεις αν θα κανεις τιποτα
Πιο "μαιμού" από τα δικά μου αποκλείεται να χρησιμοποιείς. 18 το σετ. Τα δοχεία χωρίς τα τσιπάκια. (γύρω στα 80 έχουν τα γνήσια)

Ο ip5200 τυπώνει σούπερ. Δεν είχα ουσιαστικό λόγο αλλαγής. Κάνει και διπλή εκτύπωση εγγράφου. Εχει και 1 picoliter τεχνολογία για οικονομία μελάνης.

Οπότε ένα "πλυσιματάκι" το τρίμηνο για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Σε πλυντήριο πιάτων μπαίνει? (lol) :D
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

νερο για σιδερωμα ζεστο αφηνεις την κεφαλη κανα 3ωρο η και ολη μερα αν μπορεις μεσα μετα στεγνωμα και ετοιμος!!!!!!

αυτο κανω εδω και καιρο


και εγω με μαιμουδες δουλευω .... απο το ΕΒΑΥ
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,965
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Βγάλε την κεφαλή και με ζεστό νερό και βαμβάκι καθάρισε τα ακροφύσια, Τίναξε την κεφαλή να κατέβουν τα μελάνια και ξανακαθάρισε. Μπορείς να την δοκιμάσεις σέρνοντας την σε μια χαρτοπετσέτα κατά την φορά της εκτύπωσης και θα δεις αν έχει ξεβουλώσει κάθε χρώμα, (θα κάνει μια γραμμή που θα περιέχει και τα 3 χρώματα) Υπάρχει η πιθανότητα να λειτουργήσει. Αλλιώς... νέα κεφαλή. Μην ξεχνάς υπάρχει η πιθανότητα να έχει τελειώσει μεμονωμένα κάποιο χρώμα.

Εχω και εγω εναν παλιο 5000 για τον οποιον αγορασα καινουργια κεφαλη πριν κανα εναμιση χρονο αλλα το ενα χρωμα δεν......το καταλαβα δυστηχως αφου περασε ενας χρονος απο την αγορα του ανταλλακτικου οποτε και η ιντερσυς δεν μπορει να με καλυψει μιας και δεν βγαινει πλεον ανταλλακτικο.
Ειχαν ολη την καλη διαθεση παντως.
Θα δοκιμασω κι εγω και η παναγια μαζι μου.
 
16 July 2006
7,499
HAMBURG
Απάντηση: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

υπαρχει πιθανοτητα ενα ακροφυσιο να μην λειτουργει απο αλλη αιτια εκτος της βρωμικης κεφαλης δηλ, να μη δεχεται εντολη η κεφαλη στα συγκεκριμενα ακροφυσια !

μου εχει τυχει σε εναν ιπ 5200 που ειχε ενας φιλος μου !

και καινουργια κεφαλη ειχε αγορασει 63 ευρω και τιποτα δεν εκανε ...
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,965
Εκεί ψηλά.....
Re: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Στο μεταξυ δοκιμασα ολους τους καθαρισμους μεσα απο το μενου.

Βαθυ, απλο ...τιποτα το ενα χρωμα ισα που φαινεται.. σχεδον δεν βγαινει.

head.jpg
cradle.jpg
resetting_print_head_2.gif
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,880
Re: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Βαλτε την κεφαλι για πλυσιμο, αν δεν καταφερεις τιποτα με το νερο βαλτην μεσα σε καθαρο οινοπνευμα αρκετη ωρα μπας και καθαρισουν τα ακροφυσια
 

ilias

Supreme Member
18 June 2006
9,135
Bratislava
Re: Εκτυπωτής για φωτογραφίες ?

Αυτοι οι εκτυπωτες ειναι σκυλια στη χρηση αλλα αν χτυπησει κεφαλη τα πραγματα ειναι λοτο στο να διορθωθει...