Tablet - Καλό όλο το hype...αλλά μπορούν να γίνουν όντως εργαλεία?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
9,768
Τα tablet έχουν έρθει στη ζωή μας αρκετό καιρό τώρα και μάλιστα σε πολλά σχέδια, μεγέθη κλπ με 2 κυρίαρχες προσεγγίσεις, το ipad και τα υπόλοιπα με android.
Αφού έπεσε στα χέρια μου ένα tablet πέρασα μέσα στο καλοκαίρι λίγες ημέρες μαζί του και το συμπέρασμά μου ήταν ότι είναι ένα gadget που βοηθά, αλλά ουσιαστικά στις υλοποιήσεις είτε της apple, είτε με android είναι τελείως περιοριστικά.
Ναι μπορούσα να δω τα email μου, ναι μπορούσα να σερφάρω, να δω κάποια ταινία ή να επεξεργαστώ κάποιο έγγραφο πρόχειρα. Όμως όλα αυτά τα κάνω με το κινητό μου έτσι και αλλιώς (τρέχει android και αυτό, έκδοση 2.3.5).
Το κινητό από μόνο του μου έχει δώσει την ευχέρεια να μην κουβαλώ λάπτοπ συνέχεια, αλλά να το έχω πρακτικά στο χώρο αποσκευών του αυτοκινήτου για όταν χρειαστεί. Λαπτοπ έχω ακόμη ένα παλιό 6ετίας με οθόνη 12 ιντσών, επεξεργαστή intel pentium M 1.7 και 1 GB ram που τρέχει windows 7 απροβλημάτιστα και γρήγορα (μετά από πολύ και χρονοβόρο tweaking πρέπει να παραδεχθώ). Σύντομα όμως θα το αλλάξω γιατί η μπαταρία είναι στα τελευταία της και δεν αξίζει να αλλαχθεί δεύτερη φορά (η πρώτη ήταν στην 3ετία).
Όπως είναι λογικό έρχεται στο μυαλό η ιδέα του να φύγει το λαπτοπ και να έρθει ένα pad. Όμως κακά τα ψέματα, όπως διαπίστωσα και με την πολύ μικρή συμβίωση με το δανεικό, τα tablet σε αυτή τους τη μορφή δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα. Δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα κινητό με μεγάλη οθόνη. Μπορεί αρκετούς να τους καλύπτουν αλλά όταν χρειάζεται να ανοίξω κάποιο από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου για να μπορέσω απλά να απαντήσω ένα μαιλ (πχ Matlab, Labview) ή ακόμη και για να κάνω μια μικρή διόρθωση σε κάποιο αρχείο προγράμματος (πχ publisher, corel κλπ) τότε πραγματικά καταλήγω ότι το tab είναι τελείως περιττό. Το κινητό το κουβαλώ έτσι και αλλιώς παντού. Το tablet αν το κουβαλήσω θα είναι δεύτερη συσκευή, ενώ θα πρέπει ακόμη να υπάρχει και το λαπτοπ στο αυτοκίνητο.
Άρα τα tablets για ανθρώπους σαν και μένα είναι ά-χρηστα (δηλαδή δεν προσφέρουν κάποια καινούργια χρηστικότητα στη διευκόλυνση της καθημερινότητάς μας)?
Μάλλον όχι...το πρόβλημα υπάρχει στο λειτουργικό που φέρουν...όμως υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις...υπάρχουν και tablet που τρέχουν windows 7 και μπορούν πραγματικά να αντικαταστήσουν ένα λαπτοπ.
Συγκρίνοντας ένα όποιο tablet τρέχει windows 7 με το λαπτοπ που έχω σήμερα η διαφορά είναι ότι δεν φέρει πληκτρολόγιο και κάποιο ποντίκι (οκ το ποντίκι λύνεται με τη χρήση της οθόνης αφής). Όμως υπάρχει πλειάδα εύκαμπτων πληκτρολογίων στην αγορά με κόστος ελάχιστο που μπορούν να χωρέσουν ακόμη και μέσα στην υφασμάτινη θήκη ενός tablet, ενώ μια βάση όρθιας στήριξης του tablet πάλι μπορεί να βρεθεί εύκολα. Άρα γλυτώνεις τον όγκο του λαπτοπ για όταν θες φορητότητα και απλώνεις ένα πληκτρολόγιο (ή ακόμη και το διάσημο πια με το laser πάνω σε οποιαδήποτε επιφάνεια) και μπορείς να τρέξεις κυριολεκτικά ότι τρέχεις στον υπολογιστή σου.
Έτσι σχηματίζεται το δίλημμα με την αντικατάσταση του λαπτοπ μου...να πάρω ένα λαπτοπ πάλι εκεί κοντά στις 11 ίντσες? ή να πάρω ένα tab με windows 7 και ένα εύκαμπτο πληκτρολόγιο?
Πάντως ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί η αγορά δεν έχει στραφεί σε αυτές τις υλοποιήσεις και συνεχίζει με ευλαβική προσήλωση να ακολουθεί είτε το μήλο είτε το android...
 
Last edited:

Βασίλης Α.

Supreme Member
10 September 2007
3,489
Βέλγιο
Συμβιωνοντας εδω και 3 μηνες με ενα ipad 2 το μονο σιγουρο για μενα ειναι οτι προκειται για ενα αφανταστα βολικο gadget. Σε καμια περιπτωση δεν με καλυπτει σε θεματα εργασιας- επεξεργασιας κειμενου κλπ, ειδικα με την απουσια usb θυρας. Στη θεση σου και λογω φορητοτητας θα προτιμουσα καποιο tablet με win7.
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Tα tablet τα χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι για σερφαρισμα,e-mail και e-book reader,οχι για σοβαρα πραγματα.Οταν βγουν τα windows 8 (tablet friendly) τοτε θα ξεκαθαρισει το τοπιο.
 
Last edited:

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Θα ήθελα πολύ να δω πως είναι η συμβίωση με ένα acer iconia w500... Με AMD APU C50, θεωρητικά μπορεί να κάνει ότι ένα μέτριο netbook συν τα καλά που έφεραν τα APUs (hdmi, gpu dxva κλπ). Αλλά πράγματι, αυτή την στιγμή οι επιλογές με 7 είναι ελάχιστες, βαρύτερες, και από ότι έχω δει με μικρότερη αυτονομία...

τελικά το πισί, είναι... πισί. Κανένα άλλο κατασκεύασμα από ότι φαίνεται δεν θα τα αντικαταστήσει δίνοντας όλες τις δυνατότητες τους. Δεν κοιτάς για κανένα subnotebook? Υπήρχε (αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα) στα saturn το lenovo ideapad U350 με 350 ...
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Και μόνο που το iPad μπορει να αντικαταστήσει το 90% του χρόνου που περναγα Σπιτι μπροστά στο laptop καθώς και κάθε σκέψη αναβάθμισης αυτού, μου φτάνει. Απο κει και πέρα εξαρτάται τι δουλειές έχεις, εγω σα μηχανικός δικτύων παρόλο που έχω βρει πολλές χρήσιμες εφαρμογές, βιβλία κτλ. δύσκολα να αντικατασταθεί το laptop της δουλειάς απο οποιδηποτε tablet...
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Και μόνο που το iPad μπορει να αντικαταστήσει το 90% του χρόνου που περναγα Σπιτι μπροστά στο laptop καθώς και κάθε σκέψη αναβάθμισης αυτού, μου φτάνει. Απο κει και πέρα εξαρτάται τι δουλειές έχεις, εγω σα μηχανικός δικτύων παρόλο που έχω βρει πολλές χρήσιμες εφαρμογές, βιβλία κτλ. δύσκολα να αντικατασταθεί το laptop της δουλειάς απο οποιδηποτε tablet...

Γιατί να υπάρχουν σκέψεις για αναβάθμιση όταν μιλάμε για ιντερνετομηχανάκια? Σερφάρω με το ίδιο λάπτοπ (στο σπίτι) τα τελευταία 6 χρόνια τουλάχιστον...
 

Χιούστον

Supreme Member
19 November 2006
4,862
Δίπλα στον economides...
Γιατί να υπάρχουν σκέψεις για αναβάθμιση όταν μιλάμε για ιντερνετομηχανάκια? Σερφάρω με το ίδιο λάπτοπ (στο σπίτι) τα τελευταία 6 χρόνια τουλάχιστον...

Αφού είμαστε άρρωστοι.... :flipout:

Να πω ότι στο MacBook 13.3 που έχω, έχω απεγκαταστησει πλεον τα περισσότερα προγράμματα, ακόμα και της apple π.χ. Mail, για να παίζει πιο σωστά το Amarra, που είναι και το 10% της χρήσης που κάνω πλέον...
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Τα tablet έχουν έρθει στη ζωή μας αρκετό καιρό τώρα και μάλιστα σε πολλά σχέδια, μεγέθη κλπ με 2 κυρίαρχες προσεγγίσεις, το ipad και τα υπόλοιπα με android.
Αφού έπεσε στα χέρια μου ένα tablet πέρασα μέσα στο καλοκαίρι λίγες ημέρες μαζί του και το συμπέρασμά μου ήταν ότι είναι ένα gadget που βοηθά, αλλά ουσιαστικά στις υλοποιήσεις είτε της apple, είτε με android είναι τελείως περιοριστικά.
Ναι μπορούσα να δω τα email μου, ναι μπορούσα να σερφάρω, να δω κάποια ταινία ή να επεξεργαστώ κάποιο έγγραφο πρόχειρα. Όμως όλα αυτά τα κάνω με το κινητό μου έτσι και αλλιώς (τρέχει android και αυτό, έκδοση 2.3.5).
Το κινητό από μόνο του μου έχει δώσει την ευχέρεια να μην κουβαλώ λάπτοπ συνέχεια, αλλά να το έχω πρακτικά στο χώρο αποσκευών του αυτοκινήτου για όταν χρειαστεί. Λαπτοπ έχω ακόμη ένα παλιό 6ετίας με οθόνη 12 ιντσών, επεξεργαστή intel pentium M 1.7 και 1 GB ram που τρέχει windows 7 απροβλημάτιστα και γρήγορα (μετά από πολύ και χρονοβόρο tweaking πρέπει να παραδεχθώ). Σύντομα όμως θα το αλλάξω γιατί η μπαταρία είναι στα τελευταία της και δεν αξίζει να αλλαχθεί δεύτερη φορά (η πρώτη ήταν στην 3ετία).
Όπως είναι λογικό έρχεται στο μυαλό η ιδέα του να φύγει το λαπτοπ και να έρθει ένα pad. Όμως κακά τα ψέματα, όπως διαπίστωσα και με την πολύ μικρή συμβίωση με το δανεικό, τα tablet σε αυτή τους τη μορφή δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα. Δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα κινητό με μεγάλη οθόνη. Μπορεί αρκετούς να τους καλύπτουν αλλά όταν χρειάζεται να ανοίξω κάποιο από τα προγράμματα που χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου για να μπορέσω απλά να απαντήσω ένα μαιλ (πχ Matlab, Labview) ή ακόμη και για να κάνω μια μικρή διόρθωση σε κάποιο αρχείο προγράμματος (πχ publisher, corel κλπ) τότε πραγματικά καταλήγω ότι το tab είναι τελείως περιττό. Το κινητό το κουβαλώ έτσι και αλλιώς παντού. Το tablet αν το κουβαλήσω θα είναι δεύτερη συσκευή, ενώ θα πρέπει ακόμη να υπάρχει και το λαπτοπ στο αυτοκίνητο.
Άρα τα tablets για ανθρώπους σαν και μένα είναι ά-χρηστα (δηλαδή δεν προσφέρουν κάποια καινούργια χρηστικότητα στη διευκόλυνση της καθημερινότητάς μας)?
Μάλλον όχι...το πρόβλημα υπάρχει στο λειτουργικό που φέρουν...όμως υπάρχουν και εναλλακτικές λύσεις...υπάρχουν και tablet που τρέχουν windows 7 και μπορούν πραγματικά να αντικαταστήσουν ένα λαπτοπ.
Συγκρίνοντας ένα όποιο tablet τρέχει windows 7 με το λαπτοπ που έχω σήμερα η διαφορά είναι ότι δεν φέρει πληκτρολόγιο και κάποιο ποντίκι (οκ το ποντίκι λύνεται με τη χρήση της οθόνης αφής). Όμως υπάρχει πλειάδα εύκαμπτων πληκτρολογίων στην αγορά με κόστος ελάχιστο που μπορούν να χωρέσουν ακόμη και μέσα στην υφασμάτινη θήκη ενός tablet, ενώ μια βάση όρθιας στήριξης του tablet πάλι μπορεί να βρεθεί εύκολα. Άρα γλυτώνεις τον όγκο του λαπτοπ για όταν θες φορητότητα και απλώνεις ένα πληκτρολόγιο (ή ακόμη και το διάσημο πια με το laser πάνω σε οποιαδήποτε επιφάνεια) και μπορείς να τρέξεις κυριολεκτικά ότι τρέχεις στον υπολογιστή σου.
Έτσι σχηματίζεται το δίλημμα με την αντικατάσταση του λαπτοπ μου...να πάρω ένα λαπτοπ πάλι εκεί κοντά στις 11 ίντσες? ή να πάρω ένα tab με windows 7 και ένα εύκαμπτο πληκτρολόγιο?
Πάντως ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί η αγορά δεν έχει στραφεί σε αυτές τις υλοποιήσεις και συνεχίζει με ευλαβική προσήλωση να ακολουθεί είτε το μήλο είτε το android...


Συμφωνω 100% και επειδή κι εγω δεν τα θεωρώ άξιους αντικαταστάτες των laptop , γι αυτό και δεν έχω πεισθεί να πάρω ακόμα ένα.

Οσο για την τελευταία παράγραφο ο λόγος είναι προφανής και λέγεται: "άρμεγμα". Αφού αρμέξουν όλους και πάρουν όλοι ταμπλέτες μετά θα παρουσιάσουν την ως μάνα εξ ουρανού νέα τεχνολογία την οποία για άλλη μια φορά θα μας κάνουν πλύση εγκεφάλου για να την θεωρήσουμε αναγκαία.

Σας θυμίζω τρανό παράδειγμα τα netbook που πριν 2 χρόνια είχαν πάθει όλοι παροξυσμό. Ναι ή όχι; τι κάνουν σήμερα τα netbook; :tdown:

για μένα ταμπλέτα για δουλειά θα είναι μόνο αυτή που θα δουλεύει με ΚΑΝΟΝΙΚΟ λειτουργικό σύστημα π.χ. windows ή OSX και όχι ιμιτασιόν (Android, iOS).
 

vaskal

AVClub Addicted Member
19 June 2008
1,540
Εκτός απο εγγραφή cd , DVD , torrents, όλα τα υπόλοιπα τα κάνω άνετα απο το ipad πρώτης γενιάς που έχω.
Σίγουρα όμως είναι συμπλήρωμα .
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Αναλόγως τις ανάγκες του καθενός το 7αρι tablet είναι μια συσκευή που μπορώ και έχω μαζί μου συνεχώς και την διαχειρίζομαι σαν μια πολυλειτουργική ατζέντα που κάνει τα πάντα ενώ έχω και τα δεδομένα μου παντού μέσω σύννεφου. Και ολα αυτα δίχως να βγάζω τα ματια μου στο κινητο και με αρκετη "απλα" για δουλεια on the go.
Αξία ανεκτίμητη για μένα
 

lykman

Supreme Member
29 June 2006
5,798
Aθήνα
Αφού είμαστε άρρωστοι.... :flipout:

Να πω ότι στο MacBook 13.3 που έχω, έχω απεγκαταστησει πλεον τα περισσότερα προγράμματα, ακόμα και της apple π.χ. Mail, για να παίζει πιο σωστά το Amarra, που είναι και το 10% της χρήσης που κάνω πλέον...

Βέβαια τώρα που το λες, και εγώ του έχω κάνει αλλαγές (μεγαλύτερο και ταχύτερο δίσκο, περισσότερη μνήμη, άλλο και υπερχονισμένο cpu)... τέσπα...
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Αναλόγως τις ανάγκες του καθενός το 7αρι tablet είναι μια συσκευή που μπορώ και έχω μαζί μου συνεχώς και την διαχειρίζομαι σαν μια πολυλειτουργική ατζέντα που κάνει τα πάντα ενώ έχω και τα δεδομένα μου παντού μέσω σύννεφου. Και ολα αυτα δίχως να βγάζω τα ματια μου στο κινητο και με αρκετη "απλα" για δουλεια on the go.
Αξία ανεκτίμητη για μένα

Κι εγώ κάνω πολλές δουλειές από το Android αλλά η ευκολία που παρέχει ένα κανονικό λειτουργικό δεν συγκρίνεται.
Παράδειγμα: θες να κάνεις copy-paste-rename αρχεία . Συγκρίνεται τώρα να παίζεις με τον file explorer (drag'n drop, δεξί κλικ κτλ) με τον astro file manager; Ξαναλέω συμφωνώ ότι την κάνεις την δουλειά, αλλά και ο παράγοντας ταχύτητα/ευκολία είναι πολύ σημαντικός.
 

tolisspi

Supreme Member
3 May 2009
3,750
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Συγκρίνοντας ένα όποιο tablet τρέχει windows 7 με το λαπτοπ που έχω σήμερα η διαφορά είναι ότι δεν φέρει πληκτρολόγιο και κάποιο ποντίκι (οκ το ποντίκι λύνεται με τη χρήση της οθόνης αφής). Όμως υπάρχει πλειάδα εύκαμπτων πληκτρολογίων στην αγορά με κόστος ελάχιστο που μπορούν να χωρέσουν ακόμη και μέσα στην υφασμάτινη θήκη ενός tablet, ενώ μια βάση όρθιας στήριξης του tablet πάλι μπορεί να βρεθεί εύκολα. Άρα γλυτώνεις τον όγκο του λαπτοπ για όταν θες φορητότητα και απλώνεις ένα πληκτρολόγιο (ή ακόμη και το διάσημο πια με το laser πάνω σε οποιαδήποτε επιφάνεια) και μπορείς να τρέξεις κυριολεκτικά ότι τρέχεις στον υπολογιστή σου.
Έτσι σχηματίζεται το δίλημμα με την αντικατάσταση του λαπτοπ μου...να πάρω ένα λαπτοπ πάλι εκεί κοντά στις 11 ίντσες? ή να πάρω ένα tab με windows 7 και ένα εύκαμπτο πληκτρολόγιο?
Πάντως ακόμη δεν καταλαβαίνω γιατί η αγορά δεν έχει στραφεί σε αυτές τις υλοποιήσεις και συνεχίζει με ευλαβική προσήλωση να ακολουθεί είτε το μήλο είτε το android...
χμμ. Συγκρινεις ενα tablet με 6ετιας laptop. Εαν το συγκρινεις με σημερινο laptop 13", το tablet ειναι αρκετα υποδεεστερο του laptop.
Το σιγουρο ειναι οτι το laptop θα σε βγαλει αλλη μια 6ετια ενω το tablet λογω και της κατασκευης του ειναι πολυ δυσκολο να φθασει τα 6 χρονια....
Ενα αλλο θεμα ειναι το cpu που στα laptop ειναι πολυ καλυτερο...
Επισης το να εχεις καποια ακομη gadgets για την υποστηριξη του tablet θα σου κανει την δουλεια σου πιο δυσκολη αποτι πιο ευκολη. Πληκτρολογιο, ισως καποιο ποντικι, βαση (αν και αρκετα εχουν καποια στεκα), βγαλτα, συνδεσε τα κλπ....
Προσωπικα στην δουλεια μου δεν χρειαζομαι ουτε tablet ουτε laptop ουτε smartphone....Στο γραφειο διαθετω ενα pc 6ετιας και στο σπιτι ενα netbook με Ν450 και 1GB ram με W7. To χρησιμοποιω οπως ενα pc. Μπορει να ειναι λιγο αργο αλλά εχω καταφερει ταυτοχρονα να ξεζιπαρω, utorrent, jdownloader, firefox, NERO και να τρεχει mkv (τα παιζει με σπασιματακια)!
 

kyrliot

Supreme Member
31 March 2008
3,913
Θεσσαλονίκη
Παντωσ για σερφαρισμα στην παραλια,με τον καφε, πριν το μπανιο η ταμπλετα ειναι μια χαρα -να εγραφε και το τελικο σ θα ηταν καλυτερα :flipout:
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Κι εγώ κάνω πολλές δουλειές από το Android αλλά η ευκολία που παρέχει ένα κανονικό λειτουργικό δεν συγκρίνεται.
Παράδειγμα: θες να κάνεις copy-paste-rename αρχεία . Συγκρίνεται τώρα να παίζεις με τον file explorer (drag'n drop, δεξί κλικ κτλ) με τον astro file manager; Ξαναλέω συμφωνώ ότι την κάνεις την δουλειά, αλλά και ο παράγοντας ταχύτητα/ευκολία είναι πολύ σημαντικός.

Φυσικά δε συγκρίνεται αλλα πονταρω ότι μπορώ να κάνω την ελαφριά δουλειά παντού. Δε θα σύνταξω κείμενο στο tab θα μπω να διόρθωσω να διαβάσω να βρω πληροφοριες, χάρτες οδηγίες να συγχρονισω τα καυτά μου έντυπα τα ραντεβού μου σημειώσεις υπενθυμισεις και πολλα αλλα σε σχετικά μεγάλη οθόνη κ με άνεση οπουδήποτε κ αν είμαι. Χωριά μουσικη παιχνίδια και λοιπά ψυχαγωγικά που εκμεταλλευονται την μεγαλη οθόνη. Είναι θέμα αναγκών σιγουρα κάποιοι βολεύονται κάποιο όχι, no pRoblem
 

AS Mocca

Supreme Member
19 June 2006
4,805
Athens
Εγώ περιμένω να δω τα WIN8.

Τα WIN7 πολύ απλά δεν κάνουν για tablet ακόμα και αν η οθόνη του tablet είναι όντως καλή, χάνει με αυτό το λειτουργικό.

Οπότε αναμονή...
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Βασικό "πρόβλημα" των τάμπλετ είναι η τιμή τους και το ίδιο το hype που συνεπάγεται την τιμή τους αυτή.
Ο σκοπός ύπαρξής τους είναι η βασική και σχετικά άνετη σύνδεση με το ίντερνετ εκτός σπιτιού/γραφείου.
Οτιδήποτε άλλο "υποτίθεται" πως ΜΠΟΡΟΥΝ να το κάνουν, αν και στην πράξη αποδεικνύεται gimmick.
Προϊόντα τρελά υπερτιμημένα, που πωλούνται με περιθώρια κέρδους ΠΟΛΛΕΣ φορές τις εκατό. Διαφορετικά, αν κυκλοφορούσαν ως ΦΘΗΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ, αυτό που στην πραγματικότητα είναι, θα άξιζε να αγοράσουν όλοι από ένα...