• Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

17 June 2006
14,350
bach.jpg



Orchestral Suite No. 2 in B minor for flute and strings, BWV 1067


The shaking air rattled Lord Edward's membrana tympani; the interlocked malleus, incus and stirrup bones were set in motion so as to agitate the membrane of the oval window and raise an infinitesimal storm in the fluid of the labyrinth. The hairy endings of the auditory nerve shuddered like weeds in a rough sea; a vast number of obscure miracles were performed in the brain, and Lord Edward ecstatically whispered "Bach"!

Aldous Huxley, Point Counter Point (1928)
 
17 June 2006
14,350
δράττομαι της ευκαιρίας να ζητήσω από την ομήγυρη μία ταπεινή χάρη:
μπορείτε, παρακαλώ, να μην ξανασυνδέσετε τον Μοzart εδώ μέσα με επίθετα όπως "ανάλαφρος", "παιχνιδιάρης" και "πεταχτούλης";

θα σας είμαι ευγνώμων.
 

by proxy

AVClub Addicted Member
29 April 2011
2,574
δράττομαι της ευκαιρίας να ζητήσω από την ομήγυρη μία ταπεινή χάρη:
μπορείτε, παρακαλώ, να μην ξανασυνδέσετε τον Μοzart εδώ μέσα με επίθετα όπως "ανάλαφρος", "παιχνιδιάρης" και "πεταχτούλης";

θα σας είμαι ευγνώμων.

Γιατί ; Αν έτσι τον προσλαμβάνουμε τι να κάνουμε δηλαδή ; Κακό είναι ; :chinscratch:
Μπορεί δηλαδή να μας υποχρεώσει κάποιος το πως θα αντιλαμβανόμαστε μια μουσική ;
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
αν και, αν πίστευα στο δωδεκάθεο, πιο ισχυρό επιχείρημα θα ήταν ο Μπετόβεν. :D
αλλά τέλος πάντων, δεν θα επιμείνω... :ernaehrung004:

Και για να συμπληρωσω ....αλλος Θεος ο Δωδεκαθεος αλλος ο "Χριστιανικος".
 
17 June 2006
14,350
Γιατί ; Αν έτσι τον προσλαμβάνουμε τι να κάνουμε δηλαδή ; Κακό είναι ; :chinscratch:
Μπορεί δηλαδή να μας υποχρεώσει κάποιος το πως θα αντιλαμβανόμαστε μια μουσική ;

Χάρη ζήτησα. Και πολύ ταπεινή μάλιστα.
Πείτε μου 'δεν στην κάνουμε!'.
Και πάλι φίλοι θα είμαστε.
 

by proxy

AVClub Addicted Member
29 April 2011
2,574
Χάρη ζήτησα. Και πολύ ταπεινή μάλιστα.
Πείτε μου 'δεν στην κάνουμε!'.
Και πάλι φίλοι θα είμαστε.


χε χε ...εγώ θα στην κάνω ...εκ των πραγμάτων....σιγά μην ακούσω Μοτσαρτ και σιγά μην κάτσω να μιλήσω κι όλας για αυτόν :flipout::flipout::flipout:
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Ο Μπαχ είναι το ισχυρότερο επιχείρημα, ότι μπορείς να ζήσεις ευτυχισμένος, έστω και αγάμητος ... σου αρκεί η μουσική του...
 

christos

Supreme Member
6 August 2006
5,483
πέρα μαχαλάς
χε χε ...εγώ θα στην κάνω ...εκ των πραγμάτων....σιγά μην ακούσω Μοτσαρτ και σιγά μην κάτσω να μιλήσω κι όλας για αυτόν :flipout::flipout::flipout:

Να τον ακουσεις ομως.Για τον Μοτσαρτ μπορει να μιλησει κανεις... με τον Μπαχ μενεις αφωνος.
 

by proxy

AVClub Addicted Member
29 April 2011
2,574
Να τον ακουσεις ομως.Για τον Μοτσαρτ μπορει να μιλησει κανεις... με τον Μπαχ μενεις αφωνος.


Η επιλογή είναι συνειδητή , αφου τους έχω ακούσει όλους . Δεν έχω σχέση μ αυτή την μουσική , ούτε θα αποκτήσω.
 

by proxy

AVClub Addicted Member
29 April 2011
2,574
Για τον Μπαχ συμφωνώ . Μαζί με τον μεγάλο τιτάνα ( του Gesamtkunstwerk ):worshippy::worshippy:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: "Bach!"

Ο Μπαχ είναι το ισχυρότερο επιχείρημα, ότι μπορείς να ζήσεις ευτυχισμένος, έστω και αγάμητος ... σου αρκεί η μουσική του...

Aν κρινω απο αυτα που εχεις πει εσυ για τον Μπαχ (κατι με κ....βαρδουλα υπηρετριων αν θυμαμαι καλα;)) αν ειναι καποιος αγαμητος μαλλον δεν θα τον καταλαβει κιολας (μουσικα εννοω) ...
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,037
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: "Bach!"

Aν κρινω απο αυτα που εχεις πει εσυ για τον Μπαχ (κατι με κ....βαρδουλα υπηρετριων αν θυμαμαι καλα;)) αν ειναι καποιος αγαμητος μαλλον δεν θα τον καταλαβει κιολας (μουσικα εννοω) ...

αυτά τα έλεγε για τον Brahms (ή για τον Mahler)..δεν θυμάμαι...
:chinscratch: