FBT MA 2120-TZ Σύνδεση ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,749
Καλησπέρα. Στο σχολείο της μικρής, υπάρχει αυτό το μηχάνημα που τα κάνει όλα :D .
FBTMA2120-TZ.jpg
Υπάρχουν ακόμη και δύο ηχεία, 4 Ω που δεν θυμάμαι μάρκα. Η σύνδεση που είχαν κάνει, σίγουρα είχε πρόβλημα. Πήγα να ρίξω μία ματιά, αλλά έκανα πίσω. -bye-Δεν καταλάβαινα τίποτε. Πήρα λοιπόν το προσπέκτους και προσπάθησα να βγάλω άκρη αλλά δεν... Φοβάμαι μήπως μπορούν να συνδεθουν μόνο χοάνες και κακώς έχουν συνδέσει πάνω του ηχεία νορμάλ. Ξέρετε. Δύο μεγαφώνων, full range και tweeter. Αυτά τα 100 volt που γράφει στις απολήξεις με προβλημάτισαν.
Το ερώτημα είναι, πού πρέπει και αν μπορούν να συνδεθούν ηχεία 4 ή 8 Ω. Ελπίζω να βοηθάνε οι εικόνες.

FBT2.jpg

FBT1.jpg


Ευχαριστώ ούτως ή άλλως.

Υ.Γ. Δεν είμαι καν σίγουρος αν είναι στη σωστή κατηγορία, το θέμα που άνοιξα, αφού το συγκεκριμένο είναι μονοφωνικό. Αν όχι, ζητώ συγγνώμη και παρακαλώ να μετακινηθεί.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,749
Μπορούν να συνδεθούν κανονικά ηχεία τους ακροδέκτες που γράφει com και 8Ω.
Αυτό λέει η λογική όντως, αλλά με τρομοκράτησε, που ακριβώς δίπλα από τη σύνδεση 8Ω, γράφει 100V. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήταν αλλού συνδεδεμένα.
Ευχαριστώ πολύ. Όταν θα γίνει, θα γράψω το αποτέλεσμα.
 
28 June 2006
2,941
Τα 100V είναι το στάνταρ στις εγκαταστάσεις με επαγγελματικά ηχεία,όταν συνδέονται πολλά που έχουν ενδεχομένως και διαφορετική ισχυ, είναι δηλαδή ανόμοια.
Έχουν δε εσωτερικά μετ/τή για να κάνει την προσαρμογή.
Σύνδεσε εκεί που λέει ο SakisMS άφοβα τα δικά σου.
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,749
Re: Απάντηση: FBT MA 2120-TZ Σύνδεση ηχείων

Τα 100V είναι το στάνταρ στις εγκαταστάσεις με επαγγελματικά ηχεία,όταν συνδέονται πολλά που έχουν ενδεχομένως και διαφορετική ισχυ, είναι δηλαδή ανόμοια.
Έχουν δε εσωτερικά μετ/τή για να κάνει την προσαρμογή.
Σύνδεσε εκεί που λέει ο SakisMS άφοβα τα δικά σου.
Πολύ ωραία, ευχαριστώ!
 

DJSOULIS

New member
17 July 2008
3
Απο ενα γρήγορο search που εκανα, καποιο νεοτερο μοντέλο του, κοστιζει γυρω στα 900 . Εχω στην κατοχή μου ενα σαν κι αυτο που πόσταρε στο αρχικό θέμα ο #@george@#, αλλα δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου μαζι του.
 

DJSOULIS

New member
17 July 2008
3