CD ή βινύλιο από το internet. Τα μέλη του avclub προτείνουν

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,334
Προτάσεις δεκτές.

Σχολιάστε :
αξιοπιστία
ταχύτητα
διαθεσιμότητα
πρόσθετες χρεώσεις
αξιολόγηση αποστολής
από τι δείγμα βγαίνει η αξιολόγηση
τι προτείνετε γιά τον πιθανό αγοραστή

Και φυσικά ό,τι άλλο σας φαίνεται χρήσιμο.
 

ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,004
Λάρισα
Τα τελευταία 5 χρόνια ψωνίζω απο το elusivedisc κατα 80% και τα υπόλοιπα 20% απο τα υπόλοιπα. Αυτά πάντα για καινούρια. Σπάνια δεν θα βρώ εδώ και θα το βρώ αλλού. Οι τιμές είναι standard, συμφέρει όμως λόγω ισοτιμίας $ και . Εχει απο όλα τα brand names και όλες τις καινούριες κυκλοφορίες. Στην παράδοση προτιμώ το surface (25-40 μέρες) για να μην περνάει απο τελωνείο. Τις εκπτώσεις τις βάζουν απο μόνοι τους. Ψωνίζω περίπου 100 lps το χρόνο. Ισως το πιο ενημερωμένο σε καινούριες κυκλοφορίες site σε jazz, κλασσική, rock. Πολύ αξιόπιστο.
Και το musicdirect, χωρίς προβλήματα, αλλά στέλνουν μεσω fedex και περναει τελωνείο οπότε τους έκοψα.
Το acousticsounds σαν το elusivedisc αλλά με πολύ μικρότερη ποικιλία.
 
Last edited:

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Από το internet αγοράζω τα τελευταία 5 χρόνια.
Τα πιο πολλά από Cduniverse.
Αξιόπιστο site-εταιρία.Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την κάρτα.
Τα πράγματα μου έρχονται μέσα (το πολύ) σε 10 ημέρες.
Συμφέρει λόγω της ισοτιμίας $ και €, όπως έγραψε και ο Βαγγέλης.
Μόνο που πρέπει η παραγγελία να μην περνά τα 125$ (τιμή των cd+μεταφορικά) γιατί σου αναβαθμίζουν σαν δώρο την απλή αποστολή και σου τα στέλνουν με courier και σταματούν στο τελωνείο
Την πάτησα και τώρα ξέρω...:bigcry: :bigcry:

Μετά από freakemporium.com που είναι στην Αγγλία.
Αξιόπιστο και αυτό, αλλά τιμές ακριβές λόγω λίρας.
Μέσα σε 7-8 ημέρες έχω παραλάβει παραγγελίες από αυτούς.
Αλλά έχει πολύ "πράγμα" και αξίζει, άμα ξάχνεις κάτι παλιό καί όχι τόσο γνωστό.

Τέλος από Amazon.com και Amazon.co.uk.
Αξιόπιστα, τα cd μου ήρθαν μέσα σε 20-7 ημέρες αντίστοιχα.
Σύμφερει το αμερικάνικο λόγω ισοτιμίας, απλώς το αγγλικό έχει και κάποιους τίτλους που είναι ευρωπαικές εκδόσεις και δεν θα τους βρεις στο άλλο.
 

Δημήτρης Ν.

AVClub Fanatic
17 June 2006
10,209
Θεσσαλονίκη
για μεταχειρισμένα βινύλια
Recordsbymail.com
audiophileusa.com

λίγο ακριβά , αλλά οι δίσκοι είναι στην κατάσταση που υπόσχονται

για καινούργια
diversevinyl.com ( αγγλικό σάιτ , άρα ακριβό λόγω ισοτιμίας )

για cd
squidco.com ( πειραματικά πράμματα )
 
Τον τελευταίο ένα με ενάμισυ χρόνο ψωνίζω CD απο κατάστημα που πρωτοαγόρασα μέσω ebay. Ο τύπος πουλάει μέσω ebay, έχει όμως και δικό του site που πουλάει τα ίδια CDs λίγο φθηνότερα (προφανώς δεν έχει τα ebay fees). 'Εχει καλή ποικιλία, βρίσκεις τα περισσότερα που ψάχνεις, εκτός πιθανόν απο κάποια πολύ καινούρια ή κάποια Ευρωπαϊκα. Κάποια επίσης τα έχει σε λίγα αντίτυπα γιατί μετά απο λίγο παύουν να υπάρχουν...
Πάντως κυρίως για τους οπαδούς των seventies είναι παράδεισος. Krautrock, progressive κλπ
Η μηχανή ψαξίματος είναι λίγο πρωτόγονη. Καλύτερα να βάζουμε τίτλους απο CD και όχι καλλιτέχνες. Οι τιμές του απο απλώς καλές μέχρι... σκότωμα.

Μερικά παραδείγματα:

Οι δύο καλύτεροι Red Crayola

Oi can σε υβριδικό CD

Διπλό επετειακό της Chesky

Μεταφορικά: Στην πεντάδα βγαίνει γύρω στα 4 Εβρά επιπλέον το δισκάκι. Προσοχή στα διπλά και πάνω, τα θεωρεί boxsets και τα χρεώνει περισσότερο.

Έρχονται συνήθως μέσα σε 1 εβδομάδα.

Κάνει και κάτι ωραία λαθάκια μερικές φορές... Μου τα έχει στειλει (παλιότερα) 2 φορές...-bye-

Το site του www.moviemars.com
 
Παλιά ψώνιζα από το cisco και το redtumpet - πάει αυτό τώρα - ανακάλυψα όμως το discophileclassics του Νεοκλή Μπράβου με τον Τάσο Συρίγο, στην Πανεπιστημίου και βρήκα πολύ λογικές τιμές - όχι σαν κάποιους άλλους απαράδεκτους! :furious3: - και γλύτωσα από την αναμονή και το φόβο του τελωνείου.

Ευρωπαϊκά - speaker's corner, testament κλπ. - αγόραζα από το www.highfidelity.net στη Γερμανία, το οποίο όμως έχει ακριβύνει αρκετά τώρα τελευταία και έχει φτάσει τις τιμές της Λέσχης του Δίσκου στην Αθήνα.
 

Nikos F

Supreme Member
19 June 2006
6,146
Αλιμος
φίλε Εκτορα οι τιμές του είναι υπερβολικά χαμηλές , ορισμένοι τίτλοι
έως και 50 % κάτω από τους άλλους , για πές μας έρχονται σφραγισμένα
όπως από το αμερικάνικο amazon ?
 
φίλε Εκτορα οι τιμές του είναι υπερβολικά χαμηλές , ορισμένοι τίτλοι
έως και 50 % κάτω από τους άλλους , για πές μας έρχονται σφραγισμένα
όπως από το αμερικάνικο amazon ?

Ναί έρχονται σφραγισμένα. Πολλά όμως δεν έχουν την αυτοκόλλητη πλαστική σφραγίδα που πιάνει το πάνω μέρος τους αλλα είναι σε ζελατίνα μόνο.

Επίσης η συσκευασία είναι άσπρος συνθετικός ταχυδρομικός φάκελλος με blister και όχι χαρτονένιο κουτί όπως το amazon. Πάντως και στο amazon και σε αυτόν είχα "ατυχήματα" με φθορές σε μερικά jewel cases.

Επίσης οι χαϊεντάδες δείτε τιμές σε mobile fidelity sound lab δισκάκια εδώ. Δέν έχει όμως μεγάλη ποικιλία απο αυτά
 
Last edited:

Manos S.

Senior Member
5 September 2006
572
Re: Απάντηση: CD ή βινύλιο από το internet. Τα μέλη του avclub προτείνουν

Από το internet αγοράζω τα τελευταία 5 χρόνια.
Τα πιο πολλά από Cduniverse.
Αξιόπιστο site-εταιρία.Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την κάρτα.
Τα πράγματα μου έρχονται μέσα (το πολύ) σε 10 ημέρες.
Συμφέρει λόγω της ισοτιμίας $ και , όπως έγραψε και ο Βαγγέλης.
Μόνο που πρέπει η παραγγελία να μην περνά τα 125$ (τιμή των cd+μεταφορικά) γιατί σου αναβαθμίζουν σαν δώρο την απλή αποστολή και σου τα στέλνουν με courier και σταματούν στο τελωνείο
Την πάτησα και τώρα ξέρω...:bigcry: :bigcry:

Μετά από freakemporium.com που είναι στην Αγγλία.
Αξιόπιστο και αυτό, αλλά τιμές ακριβές λόγω λίρας.
Μέσα σε 7-8 ημέρες έχω παραλάβει παραγγελίες από αυτούς.
Αλλά έχει πολύ "πράγμα" και αξίζει, άμα ξάχνεις κάτι παλιό καί όχι τόσο γνωστό.

Τέλος από Amazon.com και Amazon.co.uk.
Αξιόπιστα, τα cd μου ήρθαν μέσα σε 20-7 ημέρες αντίστοιχα.
Σύμφερει το αμερικάνικο λόγω ισοτιμίας, απλώς το αγγλικό έχει και κάποιους τίτλους που είναι ευρωπαικές εκδόσεις και δεν θα τους βρεις στο άλλο.

Αυτο που λες για την παραγγελία να μην περνάει τα 125ε αλλιώς πάει τελωνέιο, ισχύει μονο για το cduniverse η γενικά?έχει συμβέι σε άλλο σαιτ-εταιρεια?
 

ONGAKU

AVClub Enthusiast
4 March 2007
768
ΑΤΤΙΚΗ
Πριν λίγες μέρες είδα ένα post μάλλον εδώ που έλεγε πως μπορούμε να γράψουμε κάποες οδηγίες στην παραγγελία μας για να μη χρεωθούμε πρόσθετα τέλη(τελωνείο).Επειδή δεν το βρίσκω (μάλλον το έφαγε η μαρμάγκα) παρακαλώ όποιον ξέρει κάτι (admins included) να μου στείλει p.m....ευχαριστώ....
 

nikos 1850

AVClub Addicted Member
18 June 2006
2,422
Λάρισα
Απάντηση: Re: Απάντηση: CD ή βινύλιο από το internet. Τα μέλη του avclub προτείνουν

Αυτο που λες για την παραγγελία να μην περνάει τα 125ε αλλιώς πάει τελωνέιο, ισχύει μονο για το cduniverse η γενικά?έχει συμβέι σε άλλο σαιτ-εταιρεια?

Manos μόνο για το cduniverse.
Δεν ξέρω τι παίζει με άλλα αμερικάνικα μαγαζιά.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Re: Απάντηση: CD ή βινύλιο από το internet. Τα μέλη του avclub προτείνουν

Ναί έρχονται σφραγισμένα. Πολλά όμως δεν έχουν την αυτοκόλλητη πλαστική σφραγίδα που πιάνει το πάνω μέρος τους αλλα είναι σε ζελατίνα μόνο.

Επίσης η συσκευασία είναι άσπρος συνθετικός ταχυδρομικός φάκελλος με blister και όχι χαρτονένιο κουτί όπως το amazon. Πάντως και στο amazon και σε αυτόν είχα "ατυχήματα" με φθορές σε μερικά jewel cases.

Επίσης οι χαϊεντάδες δείτε τιμές σε mobile fidelity sound lab δισκάκια εδώ. Δέν έχει όμως μεγάλη ποικιλία απο αυτά

Είχες πρόβλημα με το τελωνείο με αυτους;
 
Re: Απάντηση: CD ή βινύλιο από το internet. Τα μέλη του avclub προτείνουν

Είχες πρόβλημα με το τελωνείο με αυτους;

Όχι ποτέ.

Αλλά επίσης ποτέ δεν πήρα πάνω απο πέντε δισκάκια μαζί.

Οπότε κάντε το κουμάντο σας.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,836
Dystopia
Να αναφέρω και γω 2 Αγγλικά site για βινύλια απο τα οποία
έχω ψωνίσει χωρίς κανένα παράπονο απο αυτά.(παρα μόνο με τις λίρες)
www.htfr.com
Κυρίως dance μουσικές house,trance,electro,techno
Mη σας φοβίσει η πρώτη σελίδα έχει και άλλα είδη
hiphop,soul,funk,disco,(nu)jazz,rock,reggae.
Θα πάτε αριστερα έχει μια μπάρα
Vinyl section-->browse be gerne--> και διαλέχτε ότι θέλετε.
Εχει και wishlist και οταν έρθει κάτι σας ενημερώνουν μέσω e-mail.

Και ένα δευτερο στο ίδιο περίπου στυλ.

www.juno.co.uk

Το καλό είναι οτι ανανεωνονται συνέχεια.
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
OK, δεν αφορά δισκοπωλεία στο internet, αλλά θεώρησα σωστότερο να το ποστάρω εδω. Μπορείτε να προτείνετε καλά δισκοπωλεία στη Θεσσαλονίκη, εκτός του Metropolis; Αρχης γενομένης των διακοπών από αυριο, θα περάσω από Θεσσαλονίκη, οπότε σκέφτομαι να κάνω μια βόλτα για CD.
 
14 December 2006
4,265

Μια φορά έκανα παραγγελία απο εδώ.......επειδή το πρoϊόν δεν ήταν σε διαθεσιμότητα μου είπαν οτι θα έπρεπε να ρωτήσουν την εταιρεία κλπ.Πήρα δύο φορές τηλέφωνο και τίποτα...δεν με ενημέρωσαν ποτέ....έως τώρα δηλαδή που έχουν περάσει τέσσερις μήνες!!
 
14 December 2006
4,265
Για Ελληνικά που λέτε.....

http://www.msen.gr

Λίγα πράγματα αλλά πολύ συγκεκριμένου τύπου(είδη, εταιρείες κλπ).Για παράδειγμα βρίσκεις εδώ τις κυκλοφορίες της ipecac.Οτι έχω ζητήσει εως τώρα υπάρχει διαθέσιμο.

Για τα υπόλοιπα λόγω το οτι βρίσκονται κοντά μου δεν έχω αντικειμενική γνώμη