[Ντοκιμαντέρ] Senna (2010)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Ψηφίστε το ντοκιμαντέρ:


  • Total voters
    6

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Senna-2010.jpg






» Σκηνοθέτης: Ασιφ Καπαντια

» Διάρκεια: 105' λεπτά

» Imdb (8,6 /10)

» Κυκλοφορεί σε: BLU-RAY και DVD





» Υπόθεση:
Η αληθινή ιστορία του Βραζιλιάνου θρύλου της F1, Άιρτον Σέννα, που από πολλούς θεωρείται ως ο καλύτερος πιλότος
στην ιστορία του θεσμού! Παρακολουθώντας την τιτάνια καριέρα του στις πίστες της Formula 1, η ταινία σκιαγραφεί
το χαρακτήρα του, το πνευματικό, σωματικό αλλά και το πραγματικό του ταξίδι, εντός κι εκτός πίστας. Δείτε βήμα
προς βήμα την εξέλιξή του από το 1984 ως ταλαντούχος προωτοεμφανιζόμενος πιλότος σε ένα από τα πιο σκληρά
και επικίνδυνα αθλήματα της εποχής, έως το 1994 που το τραγικό δυστύχημα στην Ίμολα τον μετέτρεψε σε θρύλο!

Γυρισμένη με την πλήρη συναίνεση και συνεργασία της οικογένειάς του αλλά και της διοίκησης της F1, η ταινία αυτή
είναι το πρώτο επίσημο ντοκιμαντέρ για τη ζωή του Σέννα και περιλαμβάνει αποκλειστικό και ανέκδοτο υλικό αρχείου.









 
Last edited:

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Senna

Νομίζω ότι η ταινία αφορά μόνο αυτούς οι οποίοι δεν έχουν πολύ στενή σχέση με την F1, για αυτούς το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ είναι μια αρχή. Αγγίζει λίγο απ'όλα, λίγο σχετικά με τον χαρακτήρα του, λιγότερο για την οδήγησή του και περισσότερο για την κόντρα του με τον Prost (ως πιο spicy).
Aντικειμενικά όμως δεν είναι αντιπροσωπευτικό για όποιον ξέρει κάτι παραπάνω για τον οδηγό και οι γνωρίζοντες δίκαια δεν θα το προτιμήσουν.
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Re: Senna

Νομίζω ότι η ταινία αφορά μόνο αυτούς οι οποίοι δεν έχουν πολύ στενή σχέση με την F1, για αυτούς το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ είναι μια αρχή. Αγγίζει λίγο απ'όλα, λίγο σχετικά με τον χαρακτήρα του, λιγότερο για την οδήγησή του και περισσότερο για την κόντρα του με τον Prost (ως πιο spicy).
Aντικειμενικά όμως δεν είναι αντιπροσωπευτικό για όποιον ξέρει κάτι παραπάνω για τον οδηγό και οι γνωρίζοντες δίκαια δεν θα το προτιμήσουν.

Ακριβώς. Περίμενα περισσότερα για το στυλ οδήγησης και τις μεγάλες κούρσες με σχόλια και γνώμες απο οδηγούς αλλα το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας αναλώνεται στην κόντρα του με τον Γάλλο. Το extended ειναι χειρότερο, οι έξτρα συνεντεύξεις ειναι πολύ απρόσεκτα ενσωματωμένες στην υπόλοιπη ταινία με αποτέλεσμα σε μερικές περιπτώσεις να βλέπεις μερικά καρέ απο την επόμενη σκηνή.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: Senna

Οτιδήποτε αφορά τον Ayrton είναι καλοδεχούμενο!Ότι και να βγει απο ντοκιμαντέρ που αφορά τη ζωή του δεν θα είναι αρκετό για εμάς τους funs που έχουμε διαβάσει ότι έχει γραφτεί για τον άνθρωπο φαινόμενο.Πάντως μεσα στο ντοκιμαντέρ είδα video απο προσωπικές του στιγμές που δεν είχα ξαναδεί ποτέ.
 

george k.

Senior Member
14 April 2008
377
Re: Senna

Νομίζω ότι το ντοκιμαντέρ προσπαθεί να μας δώσει μια σφαιρική εικόνα για τον Σέννα. Έχει εξαιρετική μουσική, που σε συνδυασμό με το ύφος των ατόμων που επιλέχθηκαν για να εξιστορήσουν δημιουργεί ένα ιδιαίτερο κλίμα. Δε θέλει απλά να μας δείξει ποιος ήταν ο Σέννα, αλλά να δημιουργήσει μια ίντριγκα, να συγκινήσει. Προσωπικά με τάραξε και με φόρτισε. Νομίζω ότι, είτε κάποιος είναι σχετικός είτε όχι, στο τέλος του ντοκιμαντέρ, μπορεί να καταλάβει το μεγαλείο αυτού του οδηγού. Το προτιμώ από μια ψυχρή αφήγηση γεγονότων. Γι' αυτά θα προτιμούσα να δώ ένα ντοκιμαντέρ στο History Channel.
Αν κάτι δε μου άρεσε ήταν η μάλλον σχετικά μεροληπτική αντιμετώπιση ως προς τον Πρόστ. Σίγουρα ήταν αρκετά από αυτά που του προσάπτουν, αλλά δε νομίζω ότι ο Σέννα ήταν κανένας άγγελος. Μεταξύ τους έφτιαξαν ένα μύθο που έκανε πολλούς από εμάς να ερωτευτούμε την F1.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Senna

Φυσικά δεν ήταν άγγελος ο Senna, άνθρωπος ήταν. Και αυτός όπως και ο Prost είχαν ισχυρές προσωπικότητες, ιδιότητα απαραίτητη για να γίνει κάποιος πρωταθλητής στην F1 η οποία μάλιστα πολλές φορές οδηγεί τους πιλότους στα άκρα.
Για όσους ασχολούνται με την F1 ο Senna δεν είναι θρύλος ούτε εξ'αιτίας του ντοκυμαντέρ αυτού, ούτε λόγω του πρόωρου θανάτου του μέσα σε ένα μονοθέσιο αλλά για τις εκπληκτικές επιδόσεις του μέσα στην πίστα.
 

george k.

Senior Member
14 April 2008
377
Re: Senna

Φυσικά δεν ήταν άγγελος ο Senna, άνθρωπος ήταν. Και αυτός όπως και ο Prost είχαν ισχυρές προσωπικότητες, ιδιότητα απαραίτητη για να γίνει κάποιος πρωταθλητής στην F1 η οποία μάλιστα πολλές φορές οδηγεί τους πιλότους στα άκρα.
Για όσους ασχολούνται με την F1 ο Senna δεν είναι θρύλος ούτε εξ'αιτίας του ντοκυμαντέρ αυτού, ούτε λόγω του πρόωρου θανάτου του μέσα σε ένα μονοθέσιο αλλά για τις εκπληκτικές επιδόσεις του μέσα στην πίστα.

Εγώ νομίζω ότι και ο πρόωρος θάνατος του και οι επικές μονομαχίες με τον Prost συνέβαλαν στο θρύλο του. Κακά τα ψέματα. Για εμένα είναι χωρίς αμφιβολία ο κορυφαίος ever, αλλά ο Σουμάχερ είχε πολλές περισσότερες επιτυχίες και ρεκόρ. Θα γίνει ποτέ Σέννα; Όχι βέβαια. Νομίζω πως δεν αρκούν οι επιδόσεις εντός πίστας -από μόνες τους- για να φτιάξουν ένα θρύλο, αν κι εκεί φαίνεται ξεκάθαρα πόσο μεγάλος ήταν ο Βραζιλιάνος.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Re: Senna

Εγώ νομίζω ότι και ο πρόωρος θάνατος του και οι επικές μονομαχίες με τον Prost συνέβαλαν στο θρύλο του. Κακά τα ψέματα. Για εμένα είναι χωρίς αμφιβολία ο κορυφαίος ever, αλλά ο Σουμάχερ είχε πολλές περισσότερες επιτυχίες και ρεκόρ. Θα γίνει ποτέ Σέννα; Όχι βέβαια. Νομίζω πως δεν αρκούν οι επιδόσεις εντός πίστας -από μόνες τους- για να φτιάξουν ένα θρύλο, αν κι εκεί φαίνεται ξεκάθαρα πόσο μεγάλος ήταν ο Βραζιλιάνος.

Η ταινία απευθύνεται σαφώς σε ευρύτερο κοινό όπου τα παραπάνω που γράφεις μπορεί να παίζουν το ρόλο τους.
Αν κάποιος έχει ασχοληθεί παρπάνω θεωρεί τον Σέννα κορυφαίο οδηγό για τον αγώνα που έκανε στο Μονακό το '84 με το μονοθέσιο-ανέκδοτο που άκουγε στο όνομα Toleman-Heart, για τους γύρους που έκανε στο Ιαπωνικό G.P. του '89 μετά τη σύγκρουση με τον Prost προσπαθώντας να πιάσει τον Nannini (η πιο απόλυτη οδήγηση που έχω δει ποτέ μου), για τον πρώτο γύρο στο Donington Park του '93, τη νίκη του στο Βραζιλιάνικο G.P. του '91 μόνο με 6η ταχύτητα στο κιβώτιο και πάρα πολλές άλλες στιγμές.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Senna

Ο Σενα ηταν οι αγωνες του.Οποτε αντι για ντοκυμαντερ εσπρεσσο καλυτερα να βλεπουμε τους αγωνες του ξανα και ξανα...