Ουρανός και σύννεφα!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Εχω εντυπωσιαστει απο τις χρωμματικες εναλλαγες του ουρανου και τους σχηματισμους των συννεφων. Μερικες φορες τοσο συναρπαστικο που μπορει να κλεψει την παρασταση και την προσοχη απο το κυριως θεμα.

Τυχαια επεσε το ματι μου στις παρακατω φωτογραφιες που κροπαρα και τις παραθετω εδω με εμφαση τον ουρανο και τα συνεφα!

Θελω να ρωτησω για το πυκνο συννεφο, τι μπορω να κανω ωστε να του δωσω μια πιο τρισδιαστατη και πιο δραματικη οψη. Στην συγκεκριμενη απλα αυξησα λιγο την αντιθεση, αλλα φανταζομαι οτι θα μπορουσα να κανω κατι καλυτερο. Αλλο διαφραγμα? Αλλο ισο? Αλλο WB? Αλλος φακος?

Ευχαριστω!

attachment.php


attachment.php
 

Attachments

  • sky1.jpg
    sky1.jpg
    32.2 KB · Views: 674
  • sky.jpg
    sky.jpg
    67.8 KB · Views: 678

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Re: Ουρανος και συννεφα!

Το φως ειναι αυτο που διαμορφωνει τα συννεφα , δεν μπορεις να κανεις και πολλα αν το φως δεν ειναι καλο.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Ουρανος και συννεφα!

Εχεις δικιο, δεν ειναι πολλα πραγματα που μπορεις να κανεις. Εψαξα λιγο στο διαδικτυο και εκει που μπορεις να παιξεις μονο ειναι η συνθεση. Παντως υπαρχει ειδικη ορολογια για αυτο το ειδος φωτογραφιας και λεγεται weatherscape (κατα το landscape)! Δεν το ηξερα!

Λιγες πληροφοριες και φωτογραφιες εχει εδω απ'οπου και τα παρακατω.

What About Composition?
First up, you’ll need to remember the rule of thirds. That is especially true for landscape photographers. With that in mind you will probably want to predetermine what the main focus of your image is going to be. Clouds can really either dominate an image or they can enhance the background. Decide which you want to do.
If you want your sky to be the main focus of them image then try to compose it so that it takes up the top two thirds of the frame. This will put the focus of the composition firmly on the clouds. You would usually do this if the clouds were very dramatic when you’re shooting. A brewing storm, a large repeated pattern of clouds – something interesting about the clouds themselves.
If you want the clouds to enhance an existing landscape as the background, then you are going to want only the top one third of the shot to be sky. This puts the focus on the landscape first and the clouds second.
Be careful with foreground elements. Usually you will not want to clutter the foreground with visual elements in a clouded landscape, but at times it can be ok to frame the shot with something like a tree or tree branch.

Ruixat by gilles chiroleu, on Flickr​
What Cloud Photos Need in Post-processing
Even if you have followed all of the above guidelines in getting your cloud photos, they are probably still going to need a little bit of work in whichever post processing software you use (or the darkroom if you’re old school).
In Photoshop of GIMP, you will probably want to play ever so lightly with the levels and saturation. You might also need to adjust the hue slightly, especially if you weren’t using camera filters.
With these adjustments, often you will only need to work on the clouds and sky with minimal adjustments for the other parts of the image – especially if you have taken care with your preparation and shooting.
More Great Examples of How to Photograph Clouds

If you enjoyed this post, please consider leaving a comment or subscribing to the RSS feed to have future articles delivered to your feed reader.

 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Ουρανος και συννεφα!

Υπαρχει και ειδικη υποκατηγορια του weatherscape photography..

Cloudscape photography!!

Και εδω ειναι ο ανθρωπος μας για οσους ενδιαφερονται ειδικα για φωτογραφιση συννεφων!

Cloudman Photography Tips

cloudman-bw.jpg
Photographing clouds has been my passion for 50 years.
Clouds and Cloudscapes

lineclr5.jpg
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Ουρανος και συννεφα!

Μ'αρεσει πολυ η 5η φωτογραφια απο το τελος,απο αυτες που εβαλες...
Οντως πολλες φορες ο ουρανος αποτελει απο μονος του θεμα για φωτογραφηση,και μην ξεχναμε βεβαια πως ενας ουρανος χωρις συννεφα στη φωτογραφια τοπιων,ειναι συνηθως αδιαφορος και χαλα τη φωτογραφια.

Πρεπει ο φωτισμος οπως αναφερθηκε και παραπανω να βοηθαει,μπορεις και στην επεξεργασια να βελτιωσεις την κατασταση παιζοντας με τους τονους κτλ,αλλα απ'οτι εχω διαβασει(και δει καποια παραδειγματα),βοηθαει και ενα πολωτικο φιλτρο στο φακο αν βαλεις,για να σου κοψει τις ανακλασεις/θολουρα στην ατμοσφαιρα και να σου δωσει βαθυ χρωμα στον ουρανο και τα συνεφα να ξεπετιουνται πιο εντυπωσιακα και τρισδιαστατα.

Θυμηθηκα μια φωτογραφια με περιεργα χρωματα και σχηματα στον ουρανο που ειχα βγαλει...ας τη βαλω και εδω

 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Ουρανος και συννεφα!

Εκπληκτικα ουρανισια χρωμματα!!! Μπραβο!!

Αυτο που ειπες με το φιλτρο εχει λογικη και οπωσδηποτε θα το δοκιμασω. Αυτος ειναι ο στοχος μου, να δωσω μια τρισδιαστατη αισθηση στην φωτογραφια, περα απο τα χρωμματα. Thanks!!

Βρηκα ενα παλιο Κενκο ND4 που ειχε ο πατερας μου απο μια βιντεοκαμερα. Κανει αραγε?
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Re: Ουρανος και συννεφα!

Το ND4 θα κοψει μονο στοπ δεν προκειται να πολωσει το φως. Το τριδιαστατο των σχηματισμων στον ουρανο δυστηχως μπορει να το κανει μονο η φυση κανεις αλλος .
Δεν εχω δοκιμασει ποτε υπερυθρο ομως για να ειμαι ειλικρινης.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Ουρανος και συννεφα!

Το ND4 θα κοψει μονο στοπ δεν προκειται να πολωσει το φως. Το τριδιαστατο των σχηματισμων στον ουρανο δυστηχως μπορει να το κανει μονο η φυση κανεις αλλος .
Δεν εχω δοκιμασει ποτε υπερυθρο ομως για να ειμαι ειλικρινης.

Ευχαριστω Ναθαναηλ!

Αρα αυτο το 1 στοπ μπορω να το πετυχω λιγο πολυ και στο elements με ρυθμισεις, ετσι?

Σε ποιες περιπτωσεις μπορω να χρησιμοποιησω αυτο το φιλτρο για καλυτερα αποτελεσματα που δεν μπορουν ευκολα να ρυθμιστουν σε post processing?
 

mstr

Supreme Member
23 July 2009
4,348
Re: Ουρανος και συννεφα!

Εκπληκτικα ουρανισια χρωμματα!!! Μπραβο!!

Αυτο που ειπες με το φιλτρο εχει λογικη και οπωσδηποτε θα το δοκιμασω. Αυτος ειναι ο στοχος μου, να δωσω μια τρισδιαστατη αισθηση στην φωτογραφια, περα απο τα χρωμματα. Thanks!!

Βρηκα ενα παλιο Κενκο ND4 που ειχε ο πατερας μου απο μια βιντεοκαμερα. Κανει αραγε?

Ευχαριστω,θα μπορουσα να ειχα πετυχει καλητερο αποτελεσμα,αν ειχα περιθωριο για πιο ανοιχτο καδραρισμα,αλλα ημουν στο μπαλκονι,και ειχε δεντρα,ταρατσες κτλ,και εγινε λιγο σφιχτο το καδρο.

Παντως αν πετυχεις καλο φωτισμο και ωραια συννεφα,μπορεις και χωρις φιλτρο να βγαλεις ωραιες φωτος,να προσεχεις απλα και λιγο το flare (θαμβωση) που προκαλειται απο τον ηλιο,και θολωνει τη φωτογραφια,να χρησιμοποιεις παρασολειγ στο φακο(το κυκλικο πλαστικο σκιαστρο που βαζεις μπροστα)
η αν δεν εχεις,μπορεις να χρησιμοποιησεις και το χερι σου.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,474
Εκεί ψηλά.....
Re: Ουρανος και συννεφα!

Oταν εισαι σε περιβαλλον απλετου φωτος και θελεις να τραβηξεις με μικροτερο διαφραγμα (δηλαδη δεν μπορεις να κατεβασεις διαφραγμα βαζοντας μικροτερο iso ) ειτε επειδη θελεις μικροτερο πχ βαθος πεδιου ειτε επειδη προσπαθεις να "δουλεψεις"τον φακο σε ενα μεσο διαφραγμα * τοτε βαζεις ενα φιλτρο ND για να το πετυχεις χωρις να ανεβασεις τρομακτικα την ταχυτητα του φωτοφρακτη. (αριθμητικα γιατι στην ουσια κατεβαζεις τον χρονο ληψης)



* Πολλοι φακοι αποδιδουν καλυτερα σε ενα μεσο διαφραγμα παρα στα ακρα τους.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Ουρανος και συννεφα!

Oταν εισαι σε περιβαλλον απλετου φωτος και θελεις να τραβηξεις με μικροτερο διαφραγμα (δηλαδη δεν μπορεις να κατεβασεις διαφραγμα βαζοντας μικροτερο iso ) ειτε επειδη θελεις μικροτερο πχ βαθος πεδιου ειτε επειδη προσπαθεις να "δουλεψεις"τον φακο σε ενα μεσο διαφραγμα * τοτε βαζεις ενα φιλτρο ND για να το πετυχεις χωρις να ανεβασεις τρομακτικα την ταχυτητα του φωτοφρακτη. (αριθμητικα γιατι στην ουσια κατεβαζεις τον χρονο ληψης)



* Πολλοι φακοι αποδιδουν καλυτερα σε ενα μεσο διαφραγμα παρα στα ακρα τους.

Πολυ χρησιμες παρατηρησεις. Τhanks!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,350
Βριλήσσια
Re: Ουρανος και συννεφα!

http://www.avclub.gr/forum/attachment.php?attachmentid=70982&stc=1&d=1317544518

...Δεν διεκδικεί, βέβαια, κάποιες καλλιτεχνικές δάφνες, αλλά είναι στο θέμα. τραβηγμένη με την Ολυ ΧΖ-1, χθές το απόγευμα.

Μπραβο, ετσι ηταν ο ουρανος χθες, πραγματι!!
Δυστυχως μενω χαμηλα και δεν ειχα καλο οπτικο πεδιο/καδρο, παρολα αυτα τραβηξα αυτα τα χρωμματα για τη συλλογη μου :))
 

leonkoum

Supreme Member
20 December 2008
4,872
Re: Ουρανος και συννεφα!

Χιωτης:νομιζω οτι στο χαλασε το 'μλεξιμο' στο κατω μερος..κ κολωνες με την γη γιναν ενα πραμα και καπου το ματι 'χανεται'. Ομως σαν ιδεα ειναι καλη!

drek: Στην δευτερη ο ηλιος χτυπαει υπερβολικα ασχημα αν την τραβαγες 5λεπτα πριν θαχες μια πολυ δυνατη φωτογραφια.
Η πρωτη ειναι καλη αλλα σε μικροτερο μεγεθος νομιζω οτι θα δουλευε καλυτερα και ισως λιγοτερο ουρανο ή και καθουλου (γιατι οχι?)


Εδω μια δικη μου, περιμενοντας να περασει η ωρα και παιζοντας με τον βαρυ ουρανο και την φωτομετρηση
 

NassosT

Supreme Member
17 June 2006
4,686
Re: Ουρανος και συννεφα!

Λεωνίδα, νομίζω ότι ο ουρανός σου είναι ήδη πολύ φορτωμένος και ήθελε κάτι πολύ "ελαφρύ" ή μικρό στο foreground για να είναι ισορροπημένη η σύνθεση (ή, αντίθετα, η σιλουέτα του αγάλματος ήθελε πιο καθαρό background). Επιπλέον, η μαυρίλα δεξιά γινεται ακόμα βαρύτερη με τη σκοτεινή σιλουέτα στο πρώτο πλάνο.