wd mybook world edition II menu

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Έχω έναν wd mybook world edition II στο δίκτυο.
Αυτός είχε σεταρτιστεί μέσω pc .
Το pc για την ώρα είναι off(χτύπησε σκληρός)
Μέσω wifi, βλέπω κανονικά τα αρχεία μου απο έναν macbook pro απο τον finder, connect to server κλπ

Αυτό που θέλω να κάνω και δεν ξέρω πως, είναι να μπω στο μενού του wd!

Έχει κανείς ιδέα πως?
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
για προσπαθησε απ τον safari να "χτυπησεις" την διευθυνση του wd στο δικτυο σου, πχ 192.168.1.χχ
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
στον finder για να συνδεθώ μπαίνω με 192.168.1.81
Στον safari, δοκίμσασα απο 80 έως 89 και έφαγα μούντζα !

Μήπως φταίει που προσπαθώ να μπω με wifi? (δεν νομίζω αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο να κάνω)
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Απάντηση: Re: wd mybook world edition II menu

Μπορει να εχει αλλαξει η ip αν εχει κλεισει για καποιο λογο το router ή το wd.

έκανα reset χθες τον wd κι εκεί που τον έβλεπα στο finder στην 80 τον είδα στην 81.
το θέμα είναι, πως μπορώ να βρώ αυτήν του μενού?
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,471
Πειραιάς
Άρα έδωσε στον δίσκο σου IP ο router σου.
Αν μπεις στις ρυθμίσεις του router σου, θα δεις όλες τις ip που έχουν δοθεί σε μηχανήματα του δικτύου σου.
Δες εδώ το εγχειρίδιο του δίσκου σου : http://www.wdc.com/wdproducts/library/UM/ENG/4779-705013.pdf
όπου γράφει στην σελίδα 82 τον τρόπο να μπεις στο μενού του δίσκου μέ mac os x.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
το έχω δοκιμάσει κι αυτό Μιχάλη.
Αλλά δεν μου βγάζει επιλογή mybook world, έχει μόνο το "about bonjour" και τίποτε άλλο.

τι μπορεί να φταίει ρε γμτ? δεν καταλαβαίνω..
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
μέσα στο wd υπάρχει το λογισμικό με το οποίο μπορείς να διαχειρίζεσαι τον δίσκο από υπολογιστή. Νομίζω ότι έχει έκδοση και για mac, οποτε απλα το εγκαθιστεις και μπορεις να τον διαχειριστεις
 
17 June 2006
23,704
Αθήνα
Στην τελική αν δεν βρεις άκρη κατέβασε ένα προγραμματάκι από εδώ που υπάρχει και για mac και για windows http://www.angryip.org/w/Download
το οποίο σκανάρει όλο το δικτυο σου και σου βγάζει λίστα με τα δεσμευμένα IP που έχουν πάρει οι συσκευές. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην φανεί.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Λοιπόν..
Το πρόγραμμα βρήκε 4 στο σύνολο.
192.168.1.1 που είναι το ρούτερ μου.
192.168.1.81 στην οποία συνδέομαι στον wd μέσω του finder
και
192.168.1.82
192.168.1.83
Σ' αυτές τις 2 δεν μπορώ να μπω με τίποτα.

τώρα τι? :/
 
17 June 2006
23,704
Αθήνα
Οι 82,83 υποψιάζομαι ότι είναι οι IP που πήραν κάποιες συσκευές που συνδέθηκαν στο δίκτυο (π.χ. κινητά τηλέφωνα, λαπτοπ κλπ) και τις έχει κρατήσει σαν history
Λοιπόν για να μην ταλαιπωρείσαι: Σελ. 179 στο pdf που έδωσε ο Μιχάλης παραπάνω:

RESET


Resetting the My Book World Edition
To reset the system using the reset button:
If you have forgotten your password, or if the network is misconfigured, pressing the
reset button while the device is powered up resets the admin user name, admin
password, and IP settings to the default values without erasing shared folders or
volumes. Follow the instructions below to reset the device using the recovery button.
WARNING: Do not move the unit while it is turned on.
1. Carefully turn the device around so that you have access to the back of the unit.
2. With the device powered on, insert a paperclip or narrow tipped pen into the
reset button slot on the back of the unit.
3. Press and hold down the reset button for four seconds. The device reboots (this
may take up to three minutes).
Note: The default user name and password is admin.
 

PETRAN

AVClub Fanatic
20 June 2006
11,063
in orbit
Σήμερα δοκίμασα πριν κάνω αυτό που πρότεινε ο Τάσος, να τρέξω το cd του δίσκου στο macbook pro μπας και μου διέφυγε κάτι.
Αυτό που διαπίστωσα και μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι οτι η εφαρμογή wd discovery tool δεν υπάρχει μέσα στο cd παρά μόνο το wd anywhere back up.

Κι ερωτώ, είναι λογικό αυτό?
Αν υπήρχε η εφαρμογή wd discovery tool λογικά θα μπορούσα να κάνω αυτό που θέλω.
Απο την άλλη πάλι, θυμάμαι πάρα πολύ καλά οτι όταν εγκατέστησα πρώτη φορά τον δίσκο (απο το pc, με windows xp) την εφαρμογή αυτή την έτρεξα κανονικότατα κι έτσι σέταρα τον δίσκο.

Τι χάνω ρε παιδιά? Αρχίζω και νοιώθω βλάκας ειλικρινά :nounder: