Συνεγκατάσταση ΟΤΕ και NOVA

lak100

AVClub Enthusiast
26 December 2008
854
παιδια εχω ενα πιατο 1,20m απο το οποιο βλεπω nova αμα βαλω και ενα δευτερο lnb για το ΟΤΕ TV θα εχω το ιδιο καλο σημα με αυτο που θα εχω εαν βαλω ξεχωριστο πιατο για το OTE TV αξιζει να βαλω ξεχωρστο πιατο για το ΟΤΕ TV ?
 
Απάντηση: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

παιδια εχω ενα πιατο 1,20m απο το οποιο βλεπω nova αμα βαλω και ενα δευτερο lnb για το ΟΤΕ TV θα εχω το ιδιο καλο σημα με αυτο που θα εχω εαν βαλω ξεχωριστο πιατο για το OTE TV αξιζει να βαλω ξεχωρστο πιατο για το ΟΤΕ TV ?
Ναι με το ιδιο πιατο.-bye-
 

Link

Senior Member
1 March 2011
561
Hyrule
Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

Τι θα γινει ομως με το diseuq της νοβα που δεν λειτουργει?Απλα τραγικο!Εχετε καποια σωστη λυση?Εκτος του να εχουμε κλειστο τον ενα δεκτη κτλ.
 

mouse

AVClub Addicted Member
10 April 2007
1,957
ΛΑΡΙΣΑ
Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

Τι θα γινει ομως με το diseuq της νοβα που δεν λειτουργει?Απλα τραγικο!Εχετε καποια σωστη λυση?Εκτος του να εχουμε κλειστο τον ενα δεκτη κτλ.
stacker destacker
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

Με τον Hotbird στην θέση Α του diseqc απ' ότι λένε όσοι έχουν κάνει έτσι την εγκατάσταση, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Και σύμφωνα με τα λεγόμενα των μελών που πήραν το πιλοτικό του ΟΤΕ, Κaon υποστηρίζει disecq 1.0
 

lak100

AVClub Enthusiast
26 December 2008
854
Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

Απο την στιγμη που θα εχω ξεωριστο δεκτη για την καθε υπηρεσια δεν χρειαζομαι diseq stacker destacker σωστα?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

Ναι βρε, σωστά, είχα στο μυαλό μου έναν δέκτη αλλά βλέπεις χρειάζονται δύο....

Kαι προφανώς δεν θέλεις να κατεβάσεις 2ο καλώδιο απ' το κάτοπτρο.
 

mouse

AVClub Addicted Member
10 April 2007
1,957
ΛΑΡΙΣΑ
Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

Δυστυχώς ούτε ο ένας ούτε ο άλλος δέκτης διαθέτει έξοδο loop, οπότε οι διαθέσιμες λύσεις είναι ή δεύτερο καλώδιο ή stacker destacker.
 

ilise

Supreme Member
3 August 2006
3,270
Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

Δυστυχώς ούτε ο ένας ούτε ο άλλος δέκτης διαθέτει έξοδο loop, οπότε οι διαθέσιμες λύσεις είναι ή δεύτερο καλώδιο ή stacker destacker.

Με ενα απλο splitter (1 εισοδο - 4 εξοδους) tvn 4 euro λειτουργω 4 διαφορετικους δορυφορικους δεκτες με 1 καλωδιο που κατεβαινει απο το LNB.
Nikos
 

Arno

AVClub Enthusiast
2 July 2007
1,057
ΑΘΗΝΑ
Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

Με ενα απλο splitter (1 εισοδο - 4 εξοδους) tvn 4 euro λειτουργω 4 διαφορετικους δορυφορικους δεκτες με 1 καλωδιο που κατεβαινει απο το LNB.
Nikos
Αν ο δέκτης της Nova δεν έχει συνεχώς τροφοδοσία από τον δορυφόρο, η κάρτα κλειδώνει και θέλει ενεργοποιήση μέσω τηλεφώνου...
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Απάντηση: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

Αργύρη, να τους πάρουμε κανένα τηλέφωνο να τους πούμε να πάνε να....... ?
 

nocarder

AVClub Enthusiast
12 June 2010
744
Με ενα απλο splitter (1 εισοδο - 4 εξοδους) tvn 4 euro λειτουργω 4 διαφορετικους δορυφορικους δεκτες με 1 καλωδιο που κατεβαινει απο το LNB.
Nikos

Βλέπουν όμως κανάλια από τον ίδιο transponder!
 

lak100

AVClub Enthusiast
26 December 2008
854
Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

ηρθε σημερα ο τεχνικος και μου εκανε την εγκατασταση και μου ειπε οτι το ενα lnb πεφτει επανω στο αλλο ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους θελω να ρωτησω λιγο εαν εχω καλο σημα. το σημα μου εχει ως εξης ισχυη σηματος 252 και ποιοτητα BER:8829.0E-7
 

satnick

AVClub Addicted Member
6 September 2008
2,275
Απάντηση: Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

Αν ο δέκτης της Nova δεν έχει συνεχώς τροφοδοσία από τον δορυφόρο, η κάρτα κλειδώνει και θέλει ενεργοποιήση μέσω τηλεφώνου...

φανταστικό,πιο φασιστικά δεν γίνεται..
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,779
Θεσσαλονίκη
Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

Αν ο δέκτης της Nova δεν έχει συνεχώς τροφοδοσία από τον δορυφόρο, η κάρτα κλειδώνει και θέλει ενεργοποιήση μέσω τηλεφώνου...

Ξερουμε αν παιζει το ιδιο και στο οτε?
 

lak100

AVClub Enthusiast
26 December 2008
854
Re: συνεγκατασταση ΟΤΕ και nova

ηρθε σημερα ο τεχνικος και μου εκανε την εγκατασταση και μου ειπε οτι το ενα lnb πεφτει επανω στο αλλο ειναι πολυ κοντα μεταξυ τους θελω να ρωτησω λιγο εαν εχω καλο σημα. το σημα μου εχει ως εξης ισχυη σηματος 252 και ποιοτητα BER:8829.0E-7
μηπως να βαλω και δευτερο πιατο?