Βοήθεια για ανάσταση πικαπ..

vassoftr

New member
10 October 2011
5
Καλησπέρα σε όλους!

Εδω και αρκετό καιρό, με τρώει η σκεψη να ξαναφερω στη ζωη το παλιο πικαπ του πατερα μου, ο οποιος εχει φυγει απο τη ζωη εδω και 2 χρονια. Δεν εχω ιδεα πώς να το χειριστω - μονο πριν μια 7ετια ειχα αγορασει μια καινουρια βελονα με παροτρυνση του κι επειτα το αφησαμε ως ειχε- και θελω πολυ να βρω εναν τροπο να λειτουργησει ξανα. Ειναι μαρκας marantz, σχεδον 20ετιας, εχω αρκετα πολυτιμα βινυλια (απο pink floyd και uriah heep μεχρι αρχαιο παριο). Βαζοντας το δισκο και τη βελονα επανω του, αναπαραγεται πολυ σιγανος ηχος. Ενα καλωδιο ειναι συνδεδεμενο με ενα επισης αρχαιο μηχανημα ραδιο μαλλον, marantz επισης. Αλλα δεν το εχω συνδεσει με ηχεια - ο μπαμπας μου ειχε 2 θηρια, ενα μπασο κι ενα κανονικο, που μαλλον εκει τα συνεδεε, αλλα νομιζω οτι δ βρισκονται και στην καλυτερη κατασταση απο ο,τι τα ειδα. Αυτο που μπορω να αντιληφθω ειναι οτι στο βραχιονα στην ακρη του - το βαριδι του - πρεπει να εχει σπασει και κρεμεται. Αλλα παρολαυτα παιζει αλλα πολυ πολυ σιγανα..

Υπαρχει καποιος τεχνικος να απευθυνθω; Εστω για εναν ελεγχο. Τηλεφωνησα στο λινκ που εχετε παραθεσει παραπανω αλλα απο αθηνα μεταφερθηκαν αχαρναι..

Το θεμα ειναι οτι θελω να πεσω σε καλα χερια και οχι σε κανεναν χασαπη που θα εκμεταλλευτει την αγνοια μου και μπορει να ζητησει παραπανω πραγματα, επισης ειναι συναισθηματικης αξιας και δ θελω να το κακομεταχειριστει.

Ευχαριστω παιδια για το χρονο!
 

Busoni

Supreme Member
5 July 2006
3,290
Πάτρα
Καλησπέρα Βασω!( ; )

Κατ' αρχας, για να παίξει το πικαπ πρέπει να συνδέσεις την έξοδό του σε ενισχυτή(μαλλον το "ραδιο" που λες...) και τον ενισχυτή σε ηχεία.

Όσο αφορά στη βελόνα, είναι ευκολο να βγαλεις καμια φωτογραφία να δουμε τι συμβαίνει;
 

vassoftr

New member
10 October 2011
5
ναι βασω με λενε!

Θα σας βγαλω φωτο να καταλαβαιτε την κατασταση - λαβετε υποψη οτι ειμαι ασχετη, πραγματικα δεν ξερω καν αν αυτο ειναι ενισχυτης.. το μονο που εχω καταλαβει ειναι οτι οντως χρειαζεται συνδεση με ηχεια.. ομως τα καλωδιακια που περισσευουν ειναι γυμνα.. και δεν ξερω τι ηχεια χρειαζονται για τη συνδεση..

(αληθεια πώς μπορω να αναρτησω φωτο εδω στο φορουμ;)

ευχαριστω πολυ παιδια και συγχωρεστε με αν κανω ηλιθιες ερωτησεις λογω αγνοιας..
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ /.....
ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε .... δεν χρειαζεταινα μπεις στον κοπο ...γραψε απλα τα μοντελα και τα υπολοιπα ειναι ευκολα
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Καλημέρα Βάσω,

Καλή αρχή, θα βοηθήσουμε όσο μπορούμε :)

Για φωτογραφίες:
Στο κάτω μέρος της σελίδας πάτα το κουμπί’Go Advanced’
Στη συνέχεια θα βρεις το εικονίδιο με το συνδετήρα, για να προσθέσεις συνημμένη εικόνα και να την κάνεις upload.
Έχουμε κάποιους περιορισμούς στο μέγεθος της εικόνας όποτε μπορεί να χρειαστεί να την επεξεργαστείς λίγο.
 

vassoftr

New member
10 October 2011
5
Ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια! Ιδου οι φωτο! (επισης μενω νοτια προαστια, οποτε στη νεα μακρη ειναι πολυ δυσκολο να ερθω..)

IMG_0108.jpg

IMG_0109.JPG

IMG_0110.JPG το βαριδι στο μπρατσο εχει κρεμασει

IMG_0112.jpg

IMG_0115.JPG

IMG_0116.JPG

IMG_0117.JPG

Σας εβγαλα φωτο και τα γυμνα καλωδια που περισσευουν και που μαλλον αυτα ειναι που πρεπει να συνδεσω με ηχεια .. (??)
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Χμμμ… σπασμένο φαίνεται το ρυθμιστικό πίσω από το βραχίονα.

Σωστά συνδέεις το πικάπ στο PHONO

Σωστά τα καλώδια που είναι στα κλιπ ‛speaker systems’ πάνε στα ηχεία. Κόκκινο Μαύρο το ένα κανάλι και Κόκκινο Μαύρο το δεύτερο κανάλι (αριστερά – δεξιά).

Καλό είναι να επιβεβαιώσεις ότι τα καλώδια που συνδέονται στην κεραία ‛ΑΝΤΕΝΝΑ’ δε συνδέονται πουθενά αλλού – εκτός από κεραία.

Αλλά μη βάλεις τους δίσκους σου να παίξουν πριν λύσεις το πρόβλημα με το βραχίονα, θα φθαρούν!

Πρέπει πρώτα να το διορθώσεις και στη συνέχεια να ρυθμίσεις σωστά το βάρος της κεφαλής. Ενώ μπορεί να χρειαστεί να πάρεις πάλι νέα κεφαλή.
 

vassoftr

New member
10 October 2011
5
ναι οδηγουν σε κεραια, απλα δεν τη φωτογραφισα.. Το γκρι καλωδια που απομενει που συνδεεται, εαν τα ασπρομαυρα συνδεονται με ηχεια; Υπαρχει καποιος τεχνικος που μπορει να βοηθησει και να βρισκεται λιγο πιο κοντα στα νοτια προαστια;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Αν κατάλαβα καλά την ερώτησή σου.
Κάθε ηχείο συνδέεται με δύο καλώδια.
Κόκκινο-μαύρο κλιπ στον ενισχυτή και θα πρέπει να καταλήγουν στο ηχείο στην αντίστοιχη κόκκινη-μαύρη επαφή.
Όποτε το δεύτερο ζεύγος καλωδίων πάει στο δεύτερο ηχείο.


Για τεχνικό θα σου προτείνουν οι φίλοι που γνωρίζουν καλύτερα την περιοχή.
 
31 December 2010
1,624
ATHENS - NEA MAKRI
σε ολες τις περιπτωσεις και το πικ απ αλλα και ο ενισχυτης θα θελουν "κοιταγμα" Το πικ απ χωρις το βαρος δεν μπορει να παιξει αλλα και ο ενισχυτης θα χρειαστει σιγουρα κατι γιατι ειναι μαλλον πολυ παλιος .

Αν σε ενδιαφερει καλεσε με να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες . Εγω ειμαι επαγγελματιας και διατηρω καταστημα και σιγουρα θα υπαρχουν και αλλοι στο φορουμ .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
www.eastelectronics.gr
 

vassoftr

New member
10 October 2011
5
Καλησπερα σε ολους! καταφερα και συνεδεσα τα ηχεια με τον ενισχυτη, και τα ηχεια λειτουργουν κανονικα, καθως στη λειτουργια fm παιζει ραδιο στην εντελεια. Το κουμπι selector που επιλεγει am,fm, phono και aux/tape 2 εχει σπασει και το μετακινω με ταναλια, στο am και fm παει κανονικα, λογικα στο phono πρεπει να το βαλω για το πικαπ σωστα; το προβλημα ειναι οτι ενω το βαζω εκει, δεν παιζει παλι το πικαπ στα ηχεια, δηλαδη αναπαραγεται το βινυλιο αλλα ο ηχος ακουγεται σιγανα απο το πικαπ αλλα οχι μεσω του ενισχυτη και αρα μεσω ηχειων.. τι μπορει να συμβαινει;;
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Το πικάπ έχει πρόβλημα σίγουρα με το βραχίονα.
Καλό είναι να κοιτάξεις πρώτα αυτό.
Κατά τα άλλα μπορεί να έχει πρόβλημα και η είσοδος phono του ενισχυτή.
Έστω για το κουμπί και ο ενισχυτής θέλει κοίταγμα φυσικά.