Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 2 απο 72 ΠρώτοΠρώτο 12345612 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 718

Θέμα: Unraid Home Server

Super Moderator

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    \\Ελλάδα\Αθήνα\Ν.Ιωνία

Re: Unraid Home Server

¶ξιος naxian!

Πολύ καλή δουλειά!

Administration Team

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2007

Naxian πραγματικά μπράβο!

Κρίμα που η δωρεάν έκδοση έχει μπόλικους περιορισμούς.

Όσο για το cache drive, από όσο καταλαβαίνω είναι write cache, και δυστυχώς όχι read cache.
    Ένας ssd υποθέτω μπορεί να δώσει καλές ταχύτητες, αν και συνήθως σε αντίστοιχη χρήση προτιμούνται οι slc που είναι πανάκριβοι. ¶ρα συνήθως συζητάμε για γρήγορους μηχανικούς δίσκους.

Από όσο καταλαβαίνω, σχεδόν δεν αξίζει να έχεις Unraid εάν δεν έχεις και cache drive. Η ταχύτητα εγγραφής πενταπλασιάζεται, απαραίτητο για μεταφορές Blu Ray, αυτοματοποιημένα backup από PC του δικτύου κ.ο.κ.

Ενώ προσφέρει και τη δυνατότητα γρήγορου swap partition, other OS installation κ.ο.κ.
    I am not a number I am a free note

Established Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2010
    Περιοχή
    Τρικαλα

Απάντηση: Unraid Home Server

Μπραβο Naxian για την δουλεια σου.
    Ηθελα ομως να ρωτησω αν εχεις παιξει μεσω δικτυου full bluray iso. Γιατι πολλα γραφονται για τις ταχυτητες του unraid. Νομιζω η εγγραφη των δεδομενων δεν ειναι προβλημα. Αλλα η αναπαραγωγη δεν λεει... να εχεις σπασιματα.
    .... και παλι ευχαριστουμε.

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007

Κανενα θέμα για streaming 100% σε gigabit δίκτυο με τον αναλογο router,switch και καλωδια βεβαια

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από tmjuju Εμφάνιση μηνυμάτων
    Naxian πραγματικά μπράβο!

Κρίμα που η δωρεάν έκδοση έχει μπόλικους περιορισμούς.

Όσο για το cache drive, από όσο καταλαβαίνω είναι write cache, και δυστυχώς όχι read cache.
    Ένας ssd υποθέτω μπορεί να δώσει καλές ταχύτητες, αν και συνήθως σε αντίστοιχη χρήση προτιμούνται οι slc που είναι πανάκριβοι. ¶ρα συνήθως συζητάμε για γρήγορους μηχανικούς δίσκους.

Από όσο καταλαβαίνω, σχεδόν δεν αξίζει να έχεις Unraid εάν δεν έχεις και cache drive. Η ταχύτητα εγγραφής πενταπλασιάζεται, απαραίτητο για μεταφορές Blu Ray, αυτοματοποιημένα backup από PC του δικτύου κ.ο.κ.

Ενώ προσφέρει και τη δυνατότητα γρήγορου swap partition, other OS installation κ.ο.κ.

Το cache drive μοιράζεται κανονικα στο δικτιο read-write :) Και αξίζει και χωρις αυτο.Εγω π.χ δεν το χρησιμοποιώ για τον σκοπο που φτιάχτηκε. απλα εχω εκει εγκατεστημένες τις εφαρμογες μου και κανω seed από εκει τα torrents για να μην δουλεύουν συνέχεια οι δίσκοι. Θα μπορουσα δηλαδη να χρησιμοποιήσω και την εφαρμογη snap για αυτο που κανω.απλα αφου το εχω build in(cache) δεν ασχοληθηκα να βρω πως δουλευει το snap

Administration Team

Ημερομηνία εγγραφής
    Jan 2007

Απάντηση: Unraid Home Server

Εννοούσα ότι είναι μεν write cache για οτιδήποτε πάμε να γράψουμε.
    Αλλά δε κρατά σε read cache τα πιο συνηθισμένα-popular αρχεία που τραβάμε.
    Κάτι σαν το ARC του zfs ή LRU σε άλλες υλοποιήσεις.

Να προσθέσω ακόμα ένα μπράβο για όλα τα παραπάνω!
    I am not a number I am a free note

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Αν και διατίθεται και για άλλες πλατφόρμες, δεν κρατιέμαι να μη σας μεταφέρω την πλάκα που έχω πάθει με το Couchpotato για το Unraid.
    Ειδικά με το userscript που ενώ χαζεύεις για ταινίες στο Imdb, με ένα κλικ (κυριολεκτικά), όποια σου αρέσει πηγαίνει κατευθείαν στο sabnzbd!
    Τι σου είναι η τεχνολογία ρε παιδί μου...

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007

καλο ε? αν τα σεταρεις σωστα SABnzbd+ SickBeard CouchPotato γινονται ολα αυτοματα στην ποιοτητα που θελεις και δεν χρειαζεσαι ποια τορρεντς και να κοιταζεις το ρατιο μην σε πεταξουν εξω κλπ.........
    Δεν βλεπω ενδιαφερον παντως......εκτος και αν ειναι τοσο καλος ο οδηγος και δεν υπαρχουν αποριες χε χε χε :)

AVClub Enthusiast
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007

dropbox

Αλλο ενα plugin προστέθηκε που μου αρεσει και χρησιμοποιώ dropbox https://www.dropbox.com/ απλα βαλτε το στον φακελο /boot/config/plugins και καντε reboot τον σερβερ ή από κονσολα "installplg /boot/config/plugins/dropbox-0.1-i468-1atv.plg"

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από naxian Εμφάνιση μηνυμάτων
    και δεν χρειαζεσαι ποια τορρεντς και να κοιταζεις το ρατιο μην σε πεταξουν εξω κλπ.........
    Εχω πάψει να ασχολούμαι με τόρεντς εδώ και 6 χρόνια... Μόνο λίγο... "γουατ.σιντι"!

Σελίδα 2 απο 72 ΠρώτοΠρώτο 12345612 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης