Pionner VSX-921 A/V Receiver (Eντυπωσεις - Ερωτήσεις - Reviews...)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Aris1983

New member
27 December 2010
49
Απο εχτες εχω τον 921, λιγα πραγματα ειδα αλλα σε σχεση με τον Onkyo 605 που ειχα νομιζω ειναι καλητερος σε ηχο, πολυ αυτοματοποιημενος σε αρκετες λειτουργεις. Βεβαια προσπαθω να ανοιξω το μενου στην TV για να κανω ρυθμισεις και ακομη δεν το βρηκα. Ξερεις καποιος πως γινετε? Λογικα και οι αλλοι Pionner του 2011 θα εχουν την ιδια λειτουργια, οποτε ας μου πει καποιος πιο κουμπι παταω γιατι απο εχθες το ψαχνω!
 

CASPER

AVClub Enthusiast
25 August 2009
783
Αθήνα
Re: Pionner VSX-921! Eντυπωσεις, σχολια κατοχων

Kατά πάσα πιθανότητα σε αυτόν θα καταλήξω κι εγώ.
Με ποιά ηχεία θα τον δουλεύεις ??
Αν θέλεις μας λες κατάστημα αγοράς και τιμή.
Με γειά και καλές ακροάσεις, σου εύχομαι.
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Kαλημέρα και καλορίζικος.

Αν έχεις συνδέσει την HDMI out του ενισχυτή με μία είσοδο HDMI της τηλεόρασης (π.χ. HDMI 1) θα δεις αμέσως το menu του ενισχυτή μόλις τον ανοίξεις και επιλέξεις την είσοδο HDMI 1 απ' το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης.
 

Aris1983

New member
27 December 2010
49
Εχω συνδεσει Hdmi-Out ενισχυτη με Hdmi-In της TV αλλα τιποτα, κανεις που να ξερει τι παιζει? Απο audioshow http://www.audioshow.gr/index.php?p...id=17&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart τον πηρα και πιστευω αξιζει τα λεφτα του. Ηχεια που παιζει ειναι τα Wharfedale σειρα 9 σε 5.1 διαταξη με Bi-Amp το Left-Right.
 
Last edited:

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Εχω συνδεσει Hdmi-Out ενισχυτη με Hdmi-In της TV αλλα τιποτα, κανεις που να ξερει τι παιζει?

Πατάς το πλήκτρο [Home Menu] απ' το τηλεχειριστήριο του ενισχυτή και δεν βλέπεις το menu στην τηλεόραση; Δεν είναι δυνατόν. Επιλέγεις απ' το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης το σωστό HDMI input;
 

Aris1983

New member
27 December 2010
49
Ναι το σωστο input ειναι, αλλα μονο ο ενισχυτης ξερει τι κανει! Home Menu εεεε??? Να το πατησω με ενα σφυροκαλεμο μπας και πιασει!!!
 

Aris1983

New member
27 December 2010
49
Λοιπον η ΤV ειναι η LG W650S και αναγνωριζει αυτοματα ποια HDMI input ειναι ενεργα. Ανοιγω ενισχυτη και παταω Home-Menu, γραφει επανω αριστερα στην TV <<συνδεση>> απο το μενου του ενισχυτη, γιατι της LG το μενου ειναι διαφορετικο και μετα απο 2 δευτερολεπτα βγαζει απο το μενου της LG οτι <<δεν υπαρχει σημα>>. Το ξαναγυρναω παλι στο Input που εχω τον pionner χειροκινητα και παλι λεει οτι <<δεν υπαρχει σημα>>. Τι μπορει να παιζει?
 
Last edited:

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Των παρήγγειλα και των περιμένω από στιγμή σε στιγμή …άντε να δούμε τι είναι και αυτός…
 

kukukali

New member
20 February 2010
59
Θελω τα φωτα σας...
Εχω συνδεσει τον υπολογιστη μεσω HDMI πανω στον 921.
Κανοντας το speaker test μεσω των windows 7 αναγνωριζει ολα τα ηχεια (5).
Μεχρι χτες μπορουσα απο το τηλεκοντρολ στο κουμπι standard να αλλαξω σε ολες τις επιλογες Pro Logic .
Σημερα το μονο που μου δινει ειναι το PCM και το STEREO.
Eχω δοκιμασει ολες τις διαθεσιμες εισοδους HDMI και τα ιδια αρχεια που ειχα χρησιμοποιησει και πριν.
Μεταξυ αυτων και το AVATAR των 20GB
εχει κανεις ιδεα γιατι γινεται αυτο;;;
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Μεχρι χτες μπορουσα απο το τηλεκοντρολ στο κουμπι standard να αλλαξω σε ολες τις επιλογες Pro Logic .
Σημερα το μονο που μου δινει ειναι το PCM και το STEREO.
Eχω δοκιμασει ολες τις διαθεσιμες εισοδους HDMI και τα ιδια αρχεια που ειχα χρησιμοποιησει και πριν.
Μεταξυ αυτων και το AVATAR των 20GB
εχει κανεις ιδεα γιατι γινεται αυτο;;;

Κοίταξε τις ρυθμίσεις της πηγής σου (PC). Kάτι είναι λάθος εκεί.
 

Aris1983

New member
27 December 2010
49
Mια χαρα, τελικα καταφερα να μπω στο μενου του 921 και να κανω ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις. Εκανα το σεταρισμα με το μικροφωνο, αψογος, μου βρηκε αποστασεις με ακριβεια εκατοστου, ο πολυκαναλος ηχος πολυ καλος ακομα και σε MKV! Ειμαι ικανοποιημενος σε σχεση μ' αυτα που πληρωσα και με αυτα που προσφερει ο ενισχυτης, μεχρι και ονομα βαζεις στην καθε συσκευη που συνδεεις πανω του.
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Mια χαρα, τελικα καταφερα να μπω στο μενου του 921 και να κανω ολες τις απαραιτητες ρυθμισεις. Εκανα το σεταρισμα με το μικροφωνο, αψογος, μου βρηκε αποστασεις με ακριβεια εκατοστου, ο πολυκαναλος ηχος πολυ καλος ακομα και σε MKV! Ειμαι ικανοποιημενος σε σχεση μ' αυτα που πληρωσα και με αυτα που προσφερει ο ενισχυτης, μεχρι και ονομα βαζεις στην καθε συσκευη που συνδεεις πανω του.
ole ! +1!:music-smiley-005: Τέτοια να ακούω!
 

MadPax

AVClub Enthusiast
19 October 2010
738
Σαλαμίνα
ole ! +1!:music-smiley-005: Τέτοια να ακούω!


Θα πάθεις πλάκα, φοβερό μηχανηματάκι.Το έχω εδώ και μιά εβδομάδα, αντικατέστησε τον 520Κ στο σαλόνι, και ο 520Κ αντικατέστησε τον παλιό Sony STR στο δωμάτιο :music-smiley-005: ...Μόλις έρθει Νάσο κάνε το setup με το μικρόφωνο και βάλε να παίξει το Transformers 3, εγκεφαλικό θα πάθεις !
 

nasos206

Established Member
9 March 2008
242
Σοβαρά? Των πείρες και εσύ? Πότε πρόλαβες βρει θηρίο? Αναμένω αγωνιωδώς με αυτά που ακούω εδο μέσα!:crown::crown:
 

Aris1983

New member
27 December 2010
49
Eργαλειο λεμεεεε!!! Και εχει και καλα γκαζια, τελικα μαλλον δεν πηρε τυχαια το βραβειο φετος, πολυ ευχρηστος και απολαυστικος ο ηχος του.
 

chrismasgr

New member
24 June 2010
90
Να ρωτήσω και εγώ κάτι ; Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και πολύ αυτός ο ενισχυτής μπορεί να παίξει με τα ηχεία roister HT-2000 ;
 

thegermak

New member
26 November 2007
48
Εχω συνδεσει Hdmi-Out ενισχυτη με Hdmi-In της TV αλλα τιποτα, κανεις που να ξερει τι παιζει? Απο audioshow http://www.audioshow.gr/index.php?p...id=17&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart τον πηρα και πιστευω αξιζει τα λεφτα του. Ηχεια που παιζει ειναι τα Wharfedale σειρα 9 σε 5.1 διαταξη με Bi-Amp το Left-Right.

πρεπει πρωτα να πατησεις receiver και μετα home menu.Σας κανει pass throu στο hdmi?εχω δοκιμασει ολες τις ρυθμισεις αλλα δεν το κανει.