E - smoke...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
... ή αλλιως το ηλεκτρονικο τσιγαρο. Απο το μεσημερι αντι να φουμαρω tobacco ειμαι με ενα gadgetακι στο χερι και παιρνω τη νικοτινη μου υπο μορφη ατμου... Κανεις αλλος συναδελφος;
 
παιδια εμενα η κοπελα μου το παλευει με αυτο 2 μηνες.Εγω το δοκιμασα,και αν το πιστευετε,μου φερνει εντονο βηχα,με πνιγει.Και φαναταστειτε πως ειμαι καπνιστης των δυο πακετων τη μερα.Δεν ξερω,το σιγουρο ειναι οτι η πατεντα κανει τρελους τζιρους.Αναμενω κ εγω με ενδιαφερον τις μαρτυριες σας.
Πανο με το καλο να το κοψεις.
 

GEORGE M.

Supreme Member
3 April 2009
4,205
ΧΑΝΙΑ - ΚΡΗΤΗ
το εχω αγορασει και εγω. εχω να κανω τσιγαρο απο 17/9 :D
αλλα απο χθες δεν μου λειτουργει. δεν ξερω το γιατι. αλλα θα το παλεψω και χωρις αυτο..
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Νικο προκαλει την πρωτη μερα βηχα. Εγω καπνιζα 3 πακετα Marlboro και μετα ενα καπνο τη μερα. Ο πρωταρχικος λογος που το πηρα ειναι οτι μετα τη γεννηση του παιδιου με εφαγε το μπαλκονι. Πολυ κρυο :p .
Τωρα τουλαχιστον γραφω και τζουραρω...Πρωτη μερα σημερα, ενα τσιγαρο απο τα κανονικα.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Ως είθισται σε αυτήν αλλά και σε άλλες μεθόδους διακοπής, φαρμακευτικές ή μή, αυτό που μετράει τελικά είναι η διάρκεια και αυτό μένει να αποδειχθεί και εδώ...οψόμεθα.
Καλή δύναμη Πάνο. -bye-
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Re: Απάντηση: E - smoke...

το εχω αγορασει και εγω. εχω να κανω τσιγαρο απο 17/9 :D
αλλα απο χθες δεν μου λειτουργει. δεν ξερω το γιατι. αλλα θα το παλεψω και χωρις αυτο..
Αρχηγος. Εχεις καβαντζωσει καποιες μερες... Σε ποσα ml νικοτηνης ησουν;
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Ως είθισται σε αυτήν αλλά και σε άλλες μεθόδους διακοπής, φαρμακευτικές ή μή, αυτό που μετράει τελικά είναι η διάρκεια και αυτό μένει να αποδειχθεί και εδώ...οψόμεθα.
Καλή δύναμη Πάνο. -bye-
Ειναι γνωστο οτι ειναι πανευκολο να κοψει καποιος το οτιδηποτε. Το δυσκολο ειναι να μη υο ξαναρχισει (το οτιδηποτε)...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Εγώ δεν δοκίμασα "ηλεκτρικό", αλλα το ψευτοτσιγάρο της Nicorette. Δεν το περίμενα αλλά είναι πολύ αποτελεσματικό. Ένα ανταλλακτικό την ημέρα και κατέβηκα απο τα 30-35 στα 2-3 τσιγάρα την ημέρα. Δεν μοιάζει και πολύ με κανονικό τσιγάρο όμως...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Για 'μενα παιδια το ερωτημα ειναι ποσο αθωο ειναι τελικα το ηλεκτρονικο τσιγαρο.Τι ζουμια παιρνει;τα σιροπια με αρωματα;Μηπως ειναι τιγκα στη χημεια;Γιατρε (opsim)τι λες;

Περισσότερα χημικα απο τα κανονικά τσιγάρα δε νομίζω να έχει :smile:
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
μπρρρρρρ.....Αν ειναι δυνατον..

Κι εγώ δεν πίστευα στα μάτια μου αλλα έτσι πρέπει να ειναι, δυστυχώς. Για αρσενικό, υδροκυάνιο και φορμαλδεΰδη ειχα διαβάσει και αλλού, τα υπόλοιπα χρειάζονται διασταύρωση.
 

opsim

Moderator
Staff member
11 May 2008
15,778
Αθήνα
Για 'μενα παιδια το ερωτημα ειναι ποσο αθωο ειναι τελικα το ηλεκτρονικο τσιγαρο.Τι ζουμια παιρνει;τα σιροπια με αρωματα;Μηπως ειναι τιγκα στη χημεια;Γιατρε (opsim)τι λες;

Σε πρώτη ανάγνωση φαίνεται αρκετά αβλαβές, θα ψάξω μήπως βρω κάτι παραπάνω. Πάντως, μέχρι πρότινος στα ιατρεία διακοπής καπνίσματος δεν μνημονευόταν η χρήση του.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,920
127.0.0.1
Κανεις αλλος συναδελφος;

Ζήλεψες ε; Καλορίζικο! :smile:

Βασικά είμαι με το ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ και περίπου ένα μήνα...
Δώρο για τη γυναίκα μου το έφεραν, εκείνη δεν το άντεξε, εγώ κόλλησα. :p

Το άτμισμα μοιάζει πιο πολύ με ναργιλέ, παρά με τσιγάρο.
Ξεκινάς λοιπόν από τα 18mg/ml και κατεβαίνεις σιγά σιγά. Κάποια στιγμή πας και στα 0. Δεν έχω πάει βέβαια εκεί, είμαι στα 9, αλλά δεν αγχώνομαι να κατέβω... Εξάλλου δεν το ξεκίνησα για να κόψω το τσιγάρο, απλά μου άρεσε σαν γεύση και δεν μου έρχεται και όρεξη πια να καπνίσω. Συγκεκριμένα, όταν δοκίμασα τη δεύτερη εβδομάδα να καπνίσω κόντεψα να βγάλω τα άντερά μου στη πρώτη τζούρα...

Από ένα ψάξιμο που έκανα, το υγρό που του βάζεις είναι φυτική γλυκόζη. Κάτι που το τρώμε εδώ και πολλά χρόνια δηλαδή.


Υπέρ; Κόβεις το τσιγάρο και παίζεις με αυτό. Αμφιβάλω αν είναι πιο βλαβερό από το κανονικό τσιγάρο και όσοι του προσάπτουν κάτι είναι του στυλ "Έχει ωραία γεύση και μπορεί να προσελκύσει παιδιά στο άτμισμα".
+ φυσικά όλα τα υπέρ του να κόβεις το τσιγάρο!
Κόστος ατμίσματος κάπου στο 1.5 ευρώ την ημέρα.
Εκτός του τσιγάρου που δεν μπορείς να το βάλεις στο κόστος. Σε ανάλογη περίπτωση θα έπρεπε να βάλεις στο κόστος καπνίσματος πίπας την πίπα και τα εργαλεία που θέλει, στο κόστος καπνίσματος πούρου τον πουροκόφτη και τα κουτιά φύλαξης κλπ...
Α... Και φυσικά ατμίζεις όπου γουστάρεις και όποτε γουστάρεις. Το πολύ πολύ να μυρίσει λίγο στο διπλανό σου το άρωμα που ατμίζεις και να σου ζητήσει ευγενικά να... δοκιμάσει... :smile:
Μου το έχουν πει πολλοί με το τελευταίο χαρμάνι σοκολάτα - βανίλια - φράουλα που έφτιαξα... Σαν να καπνίζεις σοκολάτα kiss είναι! :p

Κατά; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι εκτός του ότι στην αρχή κάθεσαι και ρουφάς σαν τρελός... :p
Και μετά από 3-4 ημέρες αρχίζει να σε ενοχλεί ο καπνός του διπλανού που καπνίζει, η μυρωδιά που έχουν τα τασάκια κλπ... :flipout:


Εγω το δοκιμασα,και αν το πιστευετε,μου φερνει εντονο βηχα,με πνιγει.

Μέσα στα γνωρίσματα των υγρών είναι και το λεγόμενο "throat hit".
Είναι αυτή η αίσθηση στο λαιμό που σου προκαλεί το τσιγάρο.
Και η συγκεκριμένη αίσθηση είναι που δίνει την εντολή στον εγκέφαλο ότι αυτή τη στιγμή καπνίζεις, για να μη ζητήσει κανονικό τσιγάρο.
Ξεκινάς με έναν καπνό με σχετικά χαμηλό throat hit και υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης και ανάλογα ανεβάζεις ή κατεβάζεις όποιο σε βολεύει.
Συνήθως παίρνεις κάποιο υγρό με δυνατό throat hit και κάποιο άλλο με ελάχιστο και αλλάζεις κατά τη διάρκεια της ημέρας...


αλλα απο χθες δεν μου λειτουργει. δεν ξερω το γιατι. αλλα θα το παλεψω και χωρις αυτο..

Αν σου έβγαλε γεύση καμένου πρέπει να αλλάξεις ατμιστή. Σημαίνει ότι τράβηξες ξερή τζούρα και άτμισες το φιτίλι (μπλιάχ), ή απλά κάηκε.
Για μπαταρία δεν νομίζω, εκτός αν την κλείδωσες. Κλειδώνει αν πατήσεις το κουμπί 5-6 φορές μέσα σε 2 δευτερόλεπτα και ξεκλειδώνει με τον ίδιο τρόπο.


Σε πρώτη ανάγνωση φαίνεται αρκετά αβλαβές, θα ψάξω μήπως βρω κάτι παραπάνω. Πάντως, μέχρι πρότινος στα ιατρεία διακοπής καπνίσματος δεν μνημονευόταν η χρήση του.

Και όμως... Έχω ακούσει πολύ κόσμο που το έχει κόψει μαχαίρι με αυτό τον τρόπο και χωρίς τα συμπτώματα που έχεις σε νεύρα και άγχος.
Πρακτικά δεν σου έρχεται καν όρεξη να ανάψεις τσιγάρο...




Για πείτε τι υγρά χρησιμοποιείτε! :p
 
Ζήλεψες ε; Καλορίζικο! :smile:

Βασικά είμαι με το ηλεκτρονικό τσιγάρο εδώ και περίπου ένα μήνα...
Δώρο για τη γυναίκα μου το έφεραν, εκείνη δεν το άντεξε, εγώ κόλλησα. :p

Το άτμισμα μοιάζει πιο πολύ με ναργιλέ, παρά με τσιγάρο.
Ξεκινάς λοιπόν από τα 18mg/ml και κατεβαίνεις σιγά σιγά. Κάποια στιγμή πας και στα 0. Δεν έχω πάει βέβαια εκεί, είμαι στα 9, αλλά δεν αγχώνομαι να κατέβω... Εξάλλου δεν το ξεκίνησα για να κόψω το τσιγάρο, απλά μου άρεσε σαν γεύση και δεν μου έρχεται και όρεξη πια να καπνίσω. Συγκεκριμένα, όταν δοκίμασα τη δεύτερη εβδομάδα να καπνίσω κόντεψα να βγάλω τα άντερά μου στη πρώτη τζούρα...

Από ένα ψάξιμο που έκανα, το υγρό που του βάζεις είναι φυτική γλυκόζη. Κάτι που το τρώμε εδώ και πολλά χρόνια δηλαδή.


Υπέρ; Κόβεις το τσιγάρο και παίζεις με αυτό. Αμφιβάλω αν είναι πιο βλαβερό από το κανονικό τσιγάρο και όσοι του προσάπτουν κάτι είναι του στυλ "Έχει ωραία γεύση και μπορεί να προσελκύσει παιδιά στο άτμισμα".
+ φυσικά όλα τα υπέρ του να κόβεις το τσιγάρο!
Κόστος ατμίσματος κάπου στο 1.5 ευρώ την ημέρα.
Εκτός του τσιγάρου που δεν μπορείς να το βάλεις στο κόστος. Σε ανάλογη περίπτωση θα έπρεπε να βάλεις στο κόστος καπνίσματος πίπας την πίπα και τα εργαλεία που θέλει, στο κόστος καπνίσματος πούρου τον πουροκόφτη και τα κουτιά φύλαξης κλπ...
Α... Και φυσικά ατμίζεις όπου γουστάρεις και όποτε γουστάρεις. Το πολύ πολύ να μυρίσει λίγο στο διπλανό σου το άρωμα που ατμίζεις και να σου ζητήσει ευγενικά να... δοκιμάσει... :smile:
Μου το έχουν πει πολλοί με το τελευταίο χαρμάνι σοκολάτα - βανίλια - φράουλα που έφτιαξα... Σαν να καπνίζεις σοκολάτα kiss είναι! :p

Κατά; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι εκτός του ότι στην αρχή κάθεσαι και ρουφάς σαν τρελός... :p
Και μετά από 3-4 ημέρες αρχίζει να σε ενοχλεί ο καπνός του διπλανού που καπνίζει, η μυρωδιά που έχουν τα τασάκια κλπ... :flipout:




Μέσα στα γνωρίσματα των υγρών είναι και το λεγόμενο "throat hit".
Είναι αυτή η αίσθηση στο λαιμό που σου προκαλεί το τσιγάρο.
Και η συγκεκριμένη αίσθηση είναι που δίνει την εντολή στον εγκέφαλο ότι αυτή τη στιγμή καπνίζεις, για να μη ζητήσει κανονικό τσιγάρο.
Ξεκινάς με έναν καπνό με σχετικά χαμηλό throat hit και υψηλή περιεκτικότητα νικοτίνης και ανάλογα ανεβάζεις ή κατεβάζεις όποιο σε βολεύει.
Συνήθως παίρνεις κάποιο υγρό με δυνατό throat hit και κάποιο άλλο με ελάχιστο και αλλάζεις κατά τη διάρκεια της ημέρας...




Αν σου έβγαλε γεύση καμένου πρέπει να αλλάξεις ατμιστή. Σημαίνει ότι τράβηξες ξερή τζούρα και άτμισες το φιτίλι (μπλιάχ), ή απλά κάηκε.
Για μπαταρία δεν νομίζω, εκτός αν την κλείδωσες. Κλειδώνει αν πατήσεις το κουμπί 5-6 φορές μέσα σε 2 δευτερόλεπτα και ξεκλειδώνει με τον ίδιο τρόπο.




Και όμως... Έχω ακούσει πολύ κόσμο που το έχει κόψει μαχαίρι με αυτό τον τρόπο και χωρίς τα συμπτώματα που έχεις σε νεύρα και άγχος.
Πρακτικά δεν σου έρχεται καν όρεξη να ανάψεις τσιγάρο...




Για πείτε τι υγρά χρησιμοποιείτε! :p
Πωπω!Μιχαλη,αυτο θα πει ενημερωση!:grinning-smiley-043:grinning-smiley-043