Αγορά νέου HD δορυφορικού δέκτη

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
εχω διαβασει ολο το thread. ενδιαφερομαι για εναν hd δεκτη με καλο media player. ειδα πολλους να κλινουν προς τον mvision hd300 net και επισης ειχα εστιασει πιο πριν στον xtend et5000hd. μπορει καποιος να μου πει τι να κανω? δεν ειμαι και πολυ ψαγμενος γιαυτο θα χρειαστω τη βοηθεια σας.

επισης με ενδιαφερει και καποιος δεκτης φθηνος με δυνατοτητα hd
ευχαριστω εκ των πρωτερων!
 
Last edited by a moderator:

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
Re: Αγορά νέου HD δέκτη

προς τα εκει κλεινω και εγω. το combo ειναι για τα επιγεια ψηφιακα καναλια? εκτος απο αυτο εχει καμια αλλη διαφορα ο απλος με τον combo? επισης εναν φθηνο αλλα hd δεκτη με ethernet? μπορει να με προσανατολισει καποιος?
 

kblachos

Μέλος Σωματείου
18 February 2009
17,134
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Re: Αγορά νέου HD δέκτη

Ο combo έχει και επίγειο ψηφιακό tuner. Εκτός αυτού ο HD300 Combo NET είναι μαύρου χρώματος σε αντίθεση με τον απλό 300NET του οποίου το πάνω μέρος είναι ασημί.

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ:

http://www.mvision.tv/gre/products_gre/receivers_gre/hd300combonet.html
 

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
Re: Απάντηση: Αγορά νέου HD δέκτη

επειδη στα χαρακτηριστικα του et5000 ειδα και το mkv λεω να παιξω εκει λογο του οτι χρειαζομαι οπωσδηποτε media player στον ενα δεκτη. στον αλλο με ενδιαφερει μονο το hd του και να εχει δικτυο. υπαρχει τελικα κατι φθηνοτερο χωρις το πλεονεκτημα του media player που να αξιζει?
 

Karmakoma

Established Member
19 February 2007
206
Re: Αγορά νέου HD δέκτη

Ποιός είναι όμως :ears:

Κάνε κλικ στο Υπάρχει και θα μάθεις... :smile:
Με το νέο skin του forum δε φαίνονται τα link, ελπίζω η διεύθυνση να κάνει κάτι γι αυτό.
 

mariosfx

Established Member
9 January 2010
106
Ναξος
Re: Αγορά νέου HD δέκτη

στο λινκ που εδωσες καποιοι δυσανασχετουν. εγω δεν εχω και τις απειρες απαιτησεις απλα θα ηθελα να μπορει να κανει αυτα που υποτιθεται οτι κανει! αν καποιος μου το επιβεβαιωσει αυτο κανω αμεσα την αγορα! ευχαριστω και παλι για τη βοηθεια σας!
 

Karmakoma

Established Member
19 February 2007
206
Re: Αγορά νέου HD δέκτη

Στο thread του δέκτη δεν είδα μέχρι στιγμής κανένα ιδιοκτήτη του δέκτη να δυσανασχετεί, αντίθετα λένε τα καλύτερα.
Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το δέκτη σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα (που σημειωτέον είναι 30 περισσότερα από την τωρινή του αξία). Πιστεύω πως καλύπτει αυτά που ζητάς (HD, ψψ & χαμηλή τιμή).
Αν είχα να χαλάσω τα διπλάσια θα έπαιρνα τον AZBox mini-me που θα κυκλοφορήσει το Δεκέμβρη και αν είχα τα τριπλάσια τον AZBox me.
Αν θες τη γνώμη μου, σου συνιστώ να πάρεις τα 2 ΑΖ πακέτο αλλά και ο ET5000 στα 240 δεν είναι καθόλου κακή επιλογή.
 

astanapane

AVClub Enthusiast
21 September 2007
794
Χολαργός
Re: Αγορά νέου HD δέκτη

Στο thread του δέκτη δεν είδα μέχρι στιγμής κανένα ιδιοκτήτη του δέκτη να δυσανασχετεί, αντίθετα λένε τα καλύτερα.
Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από το δέκτη σε σχέση με τα χρήματα που έδωσα (που σημειωτέον είναι 30 περισσότερα από την τωρινή του αξία). Πιστεύω πως καλύπτει αυτά που ζητάς (HD, ψψ & χαμηλή τιμή).
Αν είχα να χαλάσω τα διπλάσια θα έπαιρνα τον AZBox mini-me που θα κυκλοφορήσει το Δεκέμβρη και αν είχα τα τριπλάσια τον AZBox me.
Αν θες τη γνώμη μου, σου συνιστώ να πάρεις τα 2 ΑΖ πακέτο αλλά και ο ET5000 στα 240 δεν είναι καθόλου κακή επιλογή.

Σε σχέση με vu+ solo/uno/duo, azbox elite/premium και ET5000 τι νομίζεις karmakoma. Επίσης στα forum αναφέρονται ότι κυκλοδορούν και νεότερες εκδόσεις των azbox premium και ET5000. Αυτούς πως τους διακρίνεις και ποιές διαφορές έχουν με τους προηγούμενους.
 
Last edited:

Karmakoma

Established Member
19 February 2007
206
Re: Αγορά νέου HD δέκτη

Ζητάς να συγκρίνω τον Openbox με τους δέκτες που αναφέρεις ή τους δέκτες που αναφέρεις μεταξύ τους?
 

Karmakoma

Established Member
19 February 2007
206
Re: Αγορά νέου HD δέκτη

VU+ δεν θα έπαιρνα ποτέ, τους θεωρώ υπερτιμημένους. AZBox elite & premium δεν υπάρχει λόγος να πάρεις εκτός και αν τους βρεις σε τιμή σκότωμα και θες διπλό S tuner. Ο λόγος είναι η επικείμενη κυκλοφορία των me & mini-me, τα οποία είναι πολύ ανώτερα μηχανήματα. Ο ΕΤ5000 στην τωρινή του τιμή είναι πολύ καλή πρόταση, θα προτιμήσω όμως τον me που έχει και 25 φθηνότερα στο powerbuy του forum.
Τέλος όταν κυκλοφορήσει ο mini-me και με τιμή =< 150 δε νομίζω πως υπάρχει λόγος ύπαρξης posts με θέμα: Τι δέκτη να πάρω κάτω από 200...
 

astanapane

AVClub Enthusiast
21 September 2007
794
Χολαργός
Re: Αγορά νέου HD δέκτη

VU+ δεν θα έπαιρνα ποτέ, τους θεωρώ υπερτιμημένους. AZBox elite & premium δεν υπάρχει λόγος να πάρεις εκτός και αν τους βρεις σε τιμή σκότωμα και θες διπλό S tuner. Ο λόγος είναι η επικείμενη κυκλοφορία των me & mini-me, τα οποία είναι πολύ ανώτερα μηχανήματα. Ο ΕΤ5000 στην τωρινή του τιμή είναι πολύ καλή πρόταση, θα προτιμήσω όμως τον me που έχει και 25 φθηνότερα στο powerbuy του forum.
Τέλος όταν κυκλοφορήσει ο mini-me και με τιμή =< 150 δε νομίζω πως υπάρχει λόγος ύπαρξης posts με θέμα: Τι δέκτη να πάρω κάτω από 200...

Καταλήγω στον ET5000 (οι sigma δεν με έχουν πείσει και ο vu+ μου φαινεται ακριβός). Το θέμα είναι που μπορώ να τον βρώ φτηνότερα. (Εδώ δεν χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας, εκτός και αν έχει κανένας δέκτη για πώληση)

Ευχαριστώ και πάλι.
 

astanapane

AVClub Enthusiast
21 September 2007
794
Χολαργός
Re: Απάντηση: Αγορά νέου HD δέκτη

Υπερτιμημένοι οι vu+; Φανταστείτε οι dreambox...

Πρώτα από όλα χρόνια πολλά Σεραφείμ. Κατά δεύτερον οι dreambox είναι στο χώρο αυτό, ή μάλλον ο χώρος αυτός που έφτιαξαν οι dreambox είναι πολλά χρόνια, οπότε δικαιούνται να έχουν αυτή την τιμή.