[ Επίσημο ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,471
Πειραιάς
Σύμφωνα με φήμες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, η Adobe σταματά να αναπτύσει τον Flash Player για τους περιηγητές των κινητών τηλεφώνων προκειμένου να αναπτύξει κώδικα βασισμένο σε html5.

Πηγή : http://www.appleinsider.com/articles/11/11/09/adobe_rumored_to_be_abandoning_work_on_mobile_flash_player.html


Adobe rumored to be abandoning work on mobile Flash player

Adobe has briefed its employees on the company's plans to abandon development of Flash player for mobile browsers in a blow to Google Android and Research in Motion PlayBook tablets, according to a new report.

ZDNet cited "sources close to Adobe" late Tuesday as claiming that the company will soon make the following announcement, possibly as early as Wednesday:
Our future work with Flash on mobile devices will be focused on enabling Flash developers to package native apps with Adobe AIR for all the major app stores. We will no longer adapt Flash Player for mobile devices to new browser, OS version or device configurations. Some of our source code licensees may opt to continue working on and releasing their own implementations. We will continue to support the current Android and PlayBook configurations with critical bug fixes and security updates.
Adobe's partners will reportedly receive an email briefing them on the fact that it is "stopping development on Flash Player for browsers on mobile," the report continued. The company will instead focus its efforts on mobile applications, desktop content "in and out of browser," and investments in HTML5.

The rumored announcement can largely be seen as a win for Apple and a loss for Android tablets and the Playbook. Competitors to the iPad and iPhone had originally touted Adobe Flash as a major selling point for their devices over Apple's mobile offerings, which have eschewed Flash. RIM had highlighted in videos the fact that its BlackBerry PlayBook tablet was Flash-capable.

Making the resource-intensive Flash work for low-power mobile situations has long been a thorn in Adobe's side. The company has encountered delays as it struggled to streamline Flash to run on mobile processors. Earlier this year, Motorola bragged that its Xoom tablet would come "fully Flash-enabled," but then went ahead and launched the device without initial Flash support, promising to add it later.

The end of mobile Flash could also be seen as a vindication of Apple's decision to steer clear of it. The late Steve Jobs famously called out Adobe for its struggles with Flash.

"Flash has not performed well on mobile devices. We have routinely asked Adobe to show us Flash performing well on a mobile device, any mobile device, for a few years now. We have never seen it," Jobs said in an open letter last April.

"Flash was created during the PC era – for PCs and mice. Flash is a successful business for Adobe, and we can understand why they want to push it beyond PCs. But the mobile era is about low power devices, touch interfaces and open web standards – all areas where Flash falls short."

In recent months, Adobe has moved towards HTML5. For instance, in September, the company announced that its Flash Media Server product would support the delivery of HTML5 video to Apple's iPhone and iPad devices. Adobe also unveiled this summer work on an Edge web development tool that will enable creation of Flash-style animations through HTML5.

Adobe's decision to drop development of mobile Flash comes as the company has initiated a round of layoffs due to restructuring. According to a press release on Tuesday, the software maker is aiming to focus more on "Digital Media and Digital Marketing" and will cut 750 full-time positions in North America and Europe as a result.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Απάντηση: Re: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Και η επίσημη επιβεβαίωση από το την ιδια την Adobe:

http://www.bbc.co.uk/news/technology-15648899

"We will no longer continue to develop Flash Player in the browser to work with new mobile device configurations (chipset, browser, OS version, etc) following the upcoming release of Flash Player 11.1 for Android and Blackberry Playbook,"


Adobe says it now believes the alternative HTML 5 technology offers the "best solution" because it is "universally supported".

Αυτό αποτελεί την απολυτη μετά θάνατον δικαίωση του Jobs ο οποιος έβαλε την ταφόπλακα στο mobile flash όταν αποφάσισε να το απαγορεύσει στο IOS για τα γνωστά προβλήματα που δημιουργεί (τρώει μπαταρια, είναι ασταθές και δημιουργεί τρυπες ασφαλειας).
Όλοι πλέον γυρνάνε στο πολύ πιο αποδοτικό HTML 5, όπως είχε προβλέψει..
Θέλω να δω τι θα γραφουν τώρα όσοι τότε τον κράζανε... :p
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Re: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Μην ανυσηχεις... ολο και κατι θα βρουν να πουν !
Κριμα που εφυγε νωρις... ειχε πολλα να δωσει ακομη.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Τρομερή είδηση!


Ειλικρiνα το οτι η αdobe επιλεγεί να σταματήσει την υποστήριξη στις mobile συσκευές μόνο σημαίνει και τέλος στο flash??
Kι ακόμα και έτσι να είναι, τα 4 χρονιά που βλέπουμε μισές σελίδες ή και καθόλου (και για πόσα χρόνια ακόμα) δικαιολογούν την στάση τους Jobs??

Επίσης το να μπορείς να παίξεις τα πάντα (πχ android) είναι πλεονέκτημα και όχι να επιλέγεις αδικαιολόγητα ΟΧΙ και να αφήνεις τον κόσμο σου εκτός....

Τέλος δείτε τις επιδόσεις του ιοs5 σε html5 δίπλα σε ρομποτ και wm7 και το συζητάμε πάλι.... αν θέλετε... γιατί με το Ios4 ούτε να το σκεφτείτε....
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Re: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Ειδες που στα λεγα Τακη ? -bye-

Ρε Φρα , ωρες ωρες μου ρχετα να :smash:

Δε παιζεσαι.... το οτι εχουμε 4 χρονια μια σακαταμενεη τεχνολογια και δε περασαμε αμεσως σε HTML5 , απλα λεει ποσο στενομυαλοι ανθρωποι υπαρχουν στο κοσμο, και τιποτα παραπανω.
Και οσο αργουν να το καταλαβουν , τοσο πιο αργη εξελιξη θα εχουμε !

Αντε βρε... και σε Αndroid με Registry και Dos περιβαλλον... για μεγαλυτερη συμβατοτητα με το παρελθον !!!
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Απάντηση: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου... :p
Το thread λέει, τέλος το mobile flash όχι το flash γενικά, διότι στις κινητές συσκευές είχε και έχει μεγάλα προβλήματα. Φυσικά, μόλις επικρατήσει πλήρως το HTML5 παντού, το flash νομοτελειακά θα εκλείψει, όχι μονο από τις mobile συσκευές αλλα και από όλους τους υπολογιστές..
Και φυσικά είναι τρομερή είδηση όταν η ιδια εταιρία που έχει το Flash mobile, παραδέχεται ουσιαστικά την αποτυχία της.. Ειδικά για εσένα Φρανκι είναι τρομερή εξελιξη, που έρχεται σε ευθεία αντίθεση με αυτά που είχες γράψει στο παρελθόν εδώ μεσα για το θέμα αυτό... ;)
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Re: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Μην ανυσηχεις... τα ιδια γινονται και σε αλλα στρατοπεδα.
Οταν πχ βγηκε το νεο FCPX , ολοι οι "επαγγελματιες" ετρεξαν να το θαψουν !

Σιγα - σιγα ομως, βλεποντας καθαροτερα και πιο μακρια , ακομη και οι guru του χωρου , εχουν αλλαξει μυαλα... απλα παιρνει λιγο (ή πολυ) χρονο !

Χαιρομαι που υπαρχουν εταιρειες σαν την Apple Που δεν τους νοιαζει η ριξη με το παρελθον ....οσο και σκληρη αν ειναι αυτη !

http://fcp.co/final-cut-pro/news/63...digital-world-and-are-looking-down-the-decade
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Δε βλέπω καμμια αντίθεση takisot. Μην αρχίσεις πάλι τον γνωστό αποπροσανατολισμό plz!!!

Το flash τρέχει απροβλημάτιστα σε 2.3.3 με τα ματάκια μου και σχεδόν καθημερινή χρήση....οχι βαριά, όποτε χρειαστεί.

Επίσης 4 χρόνια υποστηρίζετε (ios) hmtl5 χωρίς να έχετε browser σοβαρό που να το υποστηρίζει ευπρεπώς! Ευτυχώς το Ios5 ψιλό έστρωσε τα πραγματα.

Τέλος όπως ειπα, προτιμώ λειτουργικό που να τα τρέχει ΟΛΑ και να επιλέγω ΕΓΩ σε ποιο site θα μπω και τι θελω ΕΓΩ να δω και όχι να επιλέγουν άλλοι για ΧΨΖ marketιστικους λόγους.

Το αν θα επικρατήσει το html5 η το flash ποσώς με ενδιαφέρει, δε με χαλάει το flash άλλα ούτε και το html5 μου αρκεί οτι μπορώ να τα κάνω και τα 2 και όχι να βλέπω "η συσκευή σας δεν υποστηρίζει το περιεχόμενό!... εν ετη 2011)

Αυτό είναι το πρόβλημα κύριοι.
 
Last edited:

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Απάντηση: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Φίλτατοι δε λέτε όλη την αλήθεια

Το ότι το flash μπορεί να στολάρει το browser ακόμα και σε ένα 80πυρινο υπολογιστή είναι αλήθεια.

Το ότι πολλοί χρήστες επιλέγουν να έχουν flash σε nettop με celeron 900ΜHz, και τους μικρότερους Atom, κ.ο.κ. είναι και αυτό αλήθεια

Επιλογή των χρηστών ήταν εάν θα βάλουν ή όχι.

Eγώ λ.χ σε ένα παλιό tablet *επιλέγω* να μην έχω flash.

Η μισή αλήθεια που ξεχάσατε παραπάνω είναι οι εμπορικοί λόγοι (και όχι οι τεχνολογικοί) που ο Jobs δεν ήθελε να παίζουν flash games. Μη τρελαθούμε τώρα ήταν business απόφαση και όχι τεχνική απόφαση. Και όσοι ασχολείστε με MAC Μπορείτε να αναλύσετε τους Business λόγους εάν θέλετε.

Φυσικά και δεν υποστηρίζω κανένα flash, και ως συνήθως καμία proprietary τεχνολογία.
Μακάρι το html5 να είναι αυτό που όλοι φανταζόμαστε.
Γιατί πολλοί θα το κάνουν skew πολλοί θα θελήσουν να υποστηρίξουν συγκεκριμένες δυνατότητες ΜΟΝΟ στους δικούς τους browsers. Πολλοί θα βαφτίζουν html5 κάτι που παίζει μόνο στη δική τους πλατφόρμα και πουθενά αλλού…

Τι έφταιξε το DOS ? Ενώ και η αρχική ιδέα πίσω από το registry ήταν άλλη…
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Απάντηση: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Δε βλέπω καμμια αντίθεση takisot. Μην αρχίσεις πάλι τον γνωστό αποπροσανατολισμό plz!!!

Το flash τρέχει απροβλημάτιστα σε 2.3.3 με τα ματάκια μου και σχεδόν καθημερινή χρήση....οχι βαριά, όποτε χρειαστεί.

Επίσης 4 χρόνια υποστηρίζετε (ios) hmtl5 χωρίς να έχετε browser σοβαρό που να το υποστηρίζει ευπρεπώς! Ευτυχώς το Ios5 ψιλό έστρωσε τα πραγματα.

Τέλος όπως ειπα, προτιμώ λειτουργικό που να τα τρέχει ΟΛΑ και να επιλέγω ΕΓΩ σε ποιο site θα μπω και τι θελω ΕΓΩ να δω και όχι να επιλέγουν άλλοι για ΧΨΖ marketιστικους λόγους.

Το αν θα επικρατήσει το html5 η το flash ποσώς με ενδιαφέρει, δε με χαλάει το flash άλλα ούτε και το html5 μου αρκεί οτι μπορώ να τα κάνω και τα 2 και όχι να βλέπω "η συσκευή σας δεν υποστηρίζει το περιεχόμενό!... εν ετη 2011)

Αυτό είναι το πρόβλημα κύριοι.

Κανένας αποπροσανατολισμός... Απλα η εξέλιξη σε προσπέρασε Φρανκ... Διάβασε μονος σου τι έγραφες για την απόφαση της apple να απαγορεύσει το flash στο ios πριν 1-1,5 χρονια.. ;)
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Απάντηση: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Φίλτατοι δε λέτε όλη την αλήθεια

Το ότι το flash μπορεί να στολάρει το browser ακόμα και σε ένα 80πυρινο υπολογιστή είναι αλήθεια.

Το ότι πολλοί χρήστες επιλέγουν να έχουν flash σε nettop με celeron 900ΜHz, και τους μικρότερους Atom, κ.ο.κ. είναι και αυτό αλήθεια

Επιλογή των χρηστών ήταν εάν θα βάλουν ή όχι.

Eγώ λ.χ σε ένα παλιό tablet *επιλέγω* να μην έχω flash.

Η μισή αλήθεια που ξεχάσατε παραπάνω είναι οι εμπορικοί λόγοι (και όχι οι τεχνολογικοί) που ο Jobs δεν ήθελε να παίζουν flash games. Μη τρελαθούμε τώρα ήταν business απόφαση και όχι τεχνική απόφαση. Και όσοι ασχολείστε με MAC Μπορείτε να αναλύσετε τους Business λόγους εάν θέλετε.

Φυσικά και δεν υποστηρίζω κανένα flash, και ως συνήθως καμία proprietary τεχνολογία.
Μακάρι το html5 να είναι αυτό που όλοι φανταζόμαστε.
Γιατί πολλοί θα το κάνουν skew πολλοί θα θελήσουν να υποστηρίξουν συγκεκριμένες δυνατότητες ΜΟΝΟ στους δικούς τους browsers. Πολλοί θα βαφτίζουν html5 κάτι που παίζει μόνο στη δική τους πλατφόρμα και πουθενά αλλού…

Τι έφταιξε το DOS ? Ενώ και η αρχική ιδέα πίσω από το registry ήταν άλλη…

Αμφισβητείς δηλαδή ότι το flash δεν είναι προβληματικό στις κινητές συσκευές ή ότι δεν σκίζει την μπαταρια;
Εδώ στο macbook pro οταν παίζει flash video από εκεί που είναι αθόρυβο, δουλεύει ο ανεμιστήρας σαν τρελός!
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Re: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Εμενα παλι δεν με νοιαζει τι τεχνολογια υπαρχει απο πισω, αρκει να δουλευει ΣΩΣΤΑ !

Kai to flash δε δουλευει σωστα ΠΟΥΘΕΝΑ ... εχω συνεχη κολληματα, οχι μονο στα Mac , αλλα και σε ολα σχεδον τα PC στη δουλεια μου.
Και μιλαμε για μηχανηματα αρκετων χιλιαδων ευρω, κι οχι μπακαλικα PC της γειτονιας.

Ο Steve ηθελε να ξεφορτωθει το flash για πολλους λογους , τεχνολογικους και εμπορικους.
Αυτο δεν αλλαζει τιποτα, το flash παραειναι βαρυ και οσο πιο γρηγορα εξαφανιστει , τοσο πιο γρηογορα θα δωσει τη θεση του σε κατι που θα ειναι καλυτερο... τοσο απλα!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Συνεχίζεις!!!!! Μάλλον εσυ πρέπει να δεις τι έγραψα....

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ!! ας βγει και flash 234 kai html43 έμενα με ενδιαφέρει ΣΗΜΕΡΑ τι κανω?? ΣΗΜΕΡΑ εχω flash ΠΑΝΤΟΥ λοιπον και θελω να εχω ΕΓΩ την επιλογη αν θα το βλέπω η όχι!
Επαναλαμβάνω αυτό είναι το πρόβλημα και τα υπόλοιπα που επικαλείσαι...




@Γιαννης, κι εμένα δουλεύει απροβλημάτιστα σε όλα τα PC οπουδήποτε και αν χρησιμοποίησα και στις android συσκευές! τυχαιο???
 
Last edited:
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Re: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Αυτο λεμε ρε Φρα... εσενα σε νοιαζει τι γινεται σημερα.
Εμας παλι οχι... γιατι το σημερα εχει "προβληματα"

Αν ηταν ετσι να λειτουργουν οι "μεγαλες" εταιρειες θα μεναμε ακομη στο dos.

την επιλογη την εχεις... απλα μη παρεις iphone-ipad!
Εμεις που δε θελουμε προβληματα , το εχουμε και το ευχαριστιομαστε....

Μαλλον εισαι ο μονος που του δουλευει σωστα... τι να κανουμε ?
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Απάντηση: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Συνεχίζεις!!!!! Μάλλον εσυ πρέπει να δεις τι έγραψα....

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΞΕΛΙΞΗΣ!! ας βγει και flash 234 kai html43 έμενα με ενδιαφέρει ΣΗΜΕΡΑ τι κανω?? ΣΗΜΕΡΑ εχω flash ΠΑΝΤΟΥ λοιπον και θελω να εχω ΕΓΩ την επιλογη αν θα το βλέπω η όχι!
Επαναλαμβάνω αυτό είναι το πρόβλημα και τα υπόλοιπα που επικαλείσαι...

Δεν είναι θέμα εξέλιξης, ότι το τεχνολογικά παρωχημένο flash δίνει σιγά-σιγά την θεση του στο μοντέρνο HTML5 χαρη στην πίεση της apple και την εμπορική επιτυχία των IOS devices?
Το τι επιλογές έχεις εσύ μου είναι αδιάφορο, αν αυτές είναι παρωχημένες και προβληματικές.
Το καλο είναι ότι ο υπόλοιπος πλανήτης πάει μπροστά και σε λίγο καιρο το flash θα μπει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας...
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Re: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Α, μη ξεχασω... τα επομενα Macbookpro της Apple μαλλον δε θα χουν και DVD , δεν θα τα παρω γιατι δεν θα χω την επιλογη να διαλέξω !!!

ΥΓ... τα macbook air δεν εχουν ηδη... γι αυτο δεν το πηρα:grinning-smiley-043
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,443
Ελευσίνα
Απάντηση: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Μα τι λες?? διαβάζεις τι γράφω????????????????????????? ειπε κανεις οχι στην εξέλιξη? το θεμα ειναι η σημερινή συμβατότητα γιατί να μην υπάρχει??????????

Την επιλογή την έχω και δουλεύω καθημερινά ΚΑΙ τις 3 πλατφόρμες βλέπω τα στραβα και έχω άποψη από πρώτο χέρι.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,820
Παλλήνη
Απάντηση: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

To θέμα είναι αν εσύ διαβάζεις τι γραφεις κατά καιρούς.... :p
 
22 June 2006
34,741
NEO HRAKLEIO
Re: [ Φήμες ] Η Adobe εγκαταλείπει το mobile flash για χάρη του html 5 ;

Γιατι δε γινεται να εχεις και συμβατοτητα και αλλαγες !
Απλα τα πραγματα...

Aν θελεις μεγιστη συμβατοτητα, απλα μεινε μ αυτα που εχεις.