Σταθεροποιητές τάσης...απορίες???

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα....θέλω για μια ακόμη φορά τα φώτα σας....

Ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος προστασίας, αρχικά και δευτερευόντως και πιό ουδέτερος, όσον αφορά στα αποτελέσματα (ακουστικά τουλάχιστον και εάν είναι......αντιληπτά) για τα πολύτιμα μηχανήματά μας?

Γιατί ως γνήσιος Ελληνάρας και με την κ@υλα της στιγμής του να ακούσω την καινούργια συσκευή, τη συνδέω σε ένα πολύμπριζο
και μετά εάν τύχει κάτι στραβό....μας παίρνουν τα κλάματα!!!

1) πολύπριζο ασφαλείας
2) ups και μετά έξοδο σε πολύπριζο
3) ή ups με πολλαπλές εξόδους

σας ευχαριστώ προκαταβολικά
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
κάτσε να τα μετρήσω...
1)τηλεόραση
2)blueray
3)ενισχυτής av
4)ενισχυτής 2κάναλος
5)πικάπ
6)phono για το πικάπ
7)dac
8) προσεχώς αποκωδικοποιητής - media player....

τώρα εαν το επόμενο thread είναι για τακτοποίηση καλωδίων μην απορρήσετε? θα ξέρετε το λόγο!!!
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Δέν χρειάζεται κάτι το spesial ,, στο πολύπριζο και είσαι έτοιμος
τα UPS κατά κανόνα προσφέρουν θόρυβο με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα ως προς την προστασία έναντί του δικτίου ,, μήν φοβάσαι το δύκτιο της ΔΕΉ , στατιστικά να πάθεις ζημιά απο υπερταση είναι κάτι σαν το ατύχημα σε αεροσκάφος ,,

τα μηχανάκια γιαυτό φτιαχτηκαν, για να δουλέυουν στα 230 βόλτ πάνω στο οικιακό δύκτιο
άσε που τα περισότερα απο τα μοντέρνα , TV δέκτες players κτλ φοράνε τροφοδοτικά τσίφτικα με μεγάλες ανοχές σε κακοτοπιές ,,
 

asvestos1157

AVClub Addicted Member
5 March 2011
2,173
Whitecastleshire
Πόσο θα πρέπει να ανησυχώ όταν σε φάσεις κωλόκαιρου-καταιγίδας κόβεται το ρεύμα και επανέρχεται ακαριαία δλδ σε λιγότερο από sec?
Είχα βάλει ένα voltage regulator APC Line-R 1200, από το οποίο έπαιρνε όλο το σύστημα, αλλά βγάζοντάς το η διαφορά στον ήχο ήταν τόση που το έβαλα στο PC.

Ανέφερα το πρόβλημα στην Primaluna και μου είπε αυτά:

Pfff … that is very weird and certainly a reason to go to the local government to ask for stable ac. At least that is what we are doing here if something like this happens. But to be honest, this kind of situation we don’t find in The Netherlands as far as I know.
I am afraid that you should ask your local electricity guys what could be the solution, as it sounds like you are not the only one suffering from this. I am puzzled. Equioment does not like this too much, it is like switching on and off too often which is not for which all the products you use have been designed and built.
Good luck with the situation and specially with a solution (don’t pay the electricity bills anymore and for sure they come and see you …. And you can explain why you don’t pay).

Best regards,
Herman van den Dungen
DUROB AUDIO BV


OK, γελάστε ελεύθερα με όσα λέει για το πώς πρέπει να το χειριστώ με τη ΔΕΗ, αλλά πείτε μου κόλας το είναι το "equioment".
Δικαιολογημένα δεν ακούω με κωλόκαιρο;
 

asvestos1157

AVClub Addicted Member
5 March 2011
2,173
Whitecastleshire
Είχα και τους ενισχυτές πάνω του και ο ήχος έβγαινε συμπιεσμένος. Άνοιξε πολύ όταν το έβγαλα.
Επειδή έχω το συγκεκριμένο πρόβλημα που προανέφερα, πήρα αυτό γιατί έχει delay περίπου 5 sec και "μάζευε" τις απότομες επαναφορές του ρεύματος που συνήθως είναι και υπερτασικές (!).
Δεν ξέρω μήπως ανησυχώ χωρίς σοβαρό λόγο τελικά, αφού οι ενισχυτές έχουν κι αυτοί κάποια καθυστέρηση στο άναμά τους.
 

Tyler ? Durden

Supreme Member
6 November 2006
3,909
Νεα Σμυρνη
τιποτα σπουδαιο και χαιεντιστικο, εναν εντελως απλο, ΚΕΒΟ 1500VA, και μου φαινεται παραξενο που δεν μου κοβει χαμηλο, πραγμα που εκανε ενα ups οταν τα ειχα συνδεσει επανω.
 

kpol

Established Member
24 February 2011
149
σταθεροποιητη τασης εχω και γω αλλα δεν μου χαλαει στο ελαχιστο τον ηχο. Μονο ενισχυτη, cd player εχω επανω του.

Επειδή ψάχνομαι και εγώ μπορεις να μου πεις ποιον έχεις?
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη
Πόσο θα πρέπει να ανησυχώ όταν σε φάσεις κωλόκαιρου-καταιγίδας κόβεται το ρεύμα και επανέρχεται ακαριαία δλδ σε λιγότερο από sec?
Είχα βάλει ένα voltage regulator APC Line-R 1200, από το οποίο έπαιρνε όλο το σύστημα, αλλά βγάζοντάς το η διαφορά στον ήχο ήταν τόση που το έβαλα στο PC.

Ανέφερα το πρόβλημα στην Primaluna και μου είπε αυτά:

Pfff … that is very weird and certainly a reason to go to the local government to ask for stable ac. At least that is what we are doing here if something like this happens. But to be honest, this kind of situation we don’t find in The Netherlands as far as I know.
I am afraid that you should ask your local electricity guys what could be the solution, as it sounds like you are not the only one suffering from this. I am puzzled. Equioment does not like this too much, it is like switching on and off too often which is not for which all the products you use have been designed and built.
Good luck with the situation and specially with a solution (don’t pay the electricity bills anymore and for sure they come and see you …. And you can explain why you don’t pay).

Best regards,
Herman van den Dungen
DUROB AUDIO BV


OK, γελάστε ελεύθερα με όσα λέει για το πώς πρέπει να το χειριστώ με τη ΔΕΗ, αλλά πείτε μου κόλας το είναι το "equioment".
Δικαιολογημένα δεν ακούω με κωλόκαιρο;



Αυτό που λεει ο Ολλανδός είναι οτι τα μηχανάκια είναι φτιαγμένα να αναβοσβήνουν και δεν πρόκειτε να πάθουν τίποτα ,,
αυτό εννοεί equioment,, τώρα και εγώ το χείμωνα με παλιοκαιρό καταιγίδες έχω τέτοια φαινόμενα ,, αλλα απο την κεραία την πάτησα μια φορά μάζεψε λιγο απο κεραυνό ..
για μένα η καλυτερη λύση πολυπριζα με προστασία στην υπερταση ΠΑΘΗΤΙΚΑ δλδ με πηνία πυκνωτές και βαρίστορ και όταν πάμε και πιο ψηλά στην τιμή με γαλβανική απομόνωση μεσω μετσχηματιστή


τα UPS ανήκουν στα πισιά τους :Banane0: και εκεί να μείνουν ,, εαν δείς έξοδο στον παλμογράφο ,,, θα βάλεις τα γέλια ... αλλα πέρα τουτου έχει θεματάκια πολλά στο audio με τα κερατάκια τα ups ,,
spesial καταστάσεις για το hifi με μεταβλητούς πυρήνες και cpu controler *πάνε σε τίμες φέυγα ... 1500 2000 και βάλε ...
 

economides

AVClub Addicted Member
21 October 2008
2,804
Αθηνα !!!!


Αυτό που λεει ο Ολλανδός είναι οτι τα μηχανάκια είναι φτιαγμένα να αναβοσβήνουν και δεν πρόκειτε να πάθουν τίποτα ,,

Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά ο Ολλανδός λέει ακριβώς το αντίθετο !!

Οτι είναι σαν να τα ανοιγοκλείνεις πολύ συχνά και δεν είναι αυτή μία κατάσταση για την οποία τα μηχανήματα έχουν σχεδιαστεί και κατασκευαστεί.
 

VaSiLiS-T

Supreme Member
10 January 2007
8,209
παλλληηηηηνιηηηη



Συγγνώμη για την παρέμβαση αλλά ο Ολλανδός λέει ακριβώς το αντίθετο !!

Οτι είναι σαν να τα ανοιγοκλείνεις πολύ συχνά και δεν είναι αυτή μία κατάσταση για την οποία τα μηχανήματα έχουν σχεδιαστεί και κατασκευαστεί.


Δέν έχω δεί μηχάνημα να χαλάει απο το on-off εκτός και εάν πρόκειτε για ρυθμό φωτορυθμικού ...
οπότε εάν μιλάμε για τέτοια κατάσταση ακόμα και τα μαηχανάκια προστασίας θα βγουν ΠΕ ,,


και ναι έχεις δίκιο για τον Ολλανδό λέιι ότι τα μηχανάκια δεν γουστάρουν πολύ το on off ,, αλλα έχει παράξενη συνταξη ... και μπερδευτηκα ολίγον ,, είναι και έμενα τα αγγλικά μου για κλωτσιές αλλα και του Ολλανδου ειναι κάπως ..
 
Last edited: