Blu ray RIPs

aion

Senior Member
13 March 2010
333
Καλησπερα

Κανενα καλο προγραμματακι για να κανω rip τα δισκακια στον στον σκληρο ξερουμε?
 

aion

Senior Member
13 March 2010
333
Ειχα αγορασει 60τεμ HDD samsung 1TB πριν γινει αυτο στην taiwan,ετοιμος ειμαι να τους ξηλωσω απο τα pc και να τους πουλησω!!!
 

aion

Senior Member
13 March 2010
333
1000 ευροπουλα το εκαστος !!!χαχααχα
Δεν πουλαω με την καμια !!!
 

corfu

AVClub Addicted Member
20 October 2006
1,377
ΚΕΡΚΥΡΑ
να ρωτησω κατι , εχω ενα bluray iso , το οποιο ομως ειναι κλειδομενο σε περιοχη Α. και δεν μου παιζει στο bluray player , ενω στο `PC με το ΤΜΤ5 αν επιλεξω περιοχη Α το παιζει κανονικα. Επειδη θελω να το παιξω στο bluray player oppo 93 που εχω, υπαρχει καποιος τροπος ,να το κανω αυτο το iso region free?
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Έχω το εξής πρόβλημα με ένα BDrip:
Προσπαθώ να το μετατρέψω σε matroska ή .ts/m2ts ωστε να ξεφορτωθώ τα menu, εξτρα μεταγλωττίσεις και υπότιτλους που μόνο χώρο στο δίσκο πιάνουν.
Χρησιμοποίησα MakeMKV, tsMuxer και MKVToolnix αλλα με όλα το αρχείο που παίρνω δεν παίζει καθόλου ομαλά, το frame rate παίζει απο 15 έως 25. Εννοείται οτι το BDrip με την πλήρη δομή του παίζει άψογα.
Δεν ειναι καμιά δημοφιλής ταινία για να έχει παράξενα κλειδώματα, μια cult ταινία 30 ετών είναι. Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω, help!
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
για να μην ανοιγω νεο θεμα πειτε κανενα καλο player για να βλεπουμε τα full bluray rip
Αν θες τα παντα (και Menu, bitstream ηχο, 3D κλπ - δλδ σαν ενα κανονικο desktop BD player), 2 επιλογές υπάρχουν:

1. Arcsoft TotalMedia Theater 5

2. PowerDVD Ultra 11

Οι διαφορές τους, πλεον, ελαχιστες....
 

MadPax

AVClub Enthusiast
19 October 2010
738
Σαλαμίνα
Έχω το εξής πρόβλημα με ένα BDrip:
Προσπαθώ να το μετατρέψω σε matroska ή .ts/m2ts ωστε να ξεφορτωθώ τα menu, εξτρα μεταγλωττίσεις και υπότιτλους που μόνο χώρο στο δίσκο πιάνουν.
Χρησιμοποίησα MakeMKV, tsMuxer και MKVToolnix αλλα με όλα το αρχείο που παίρνω δεν παίζει καθόλου ομαλά, το frame rate παίζει απο 15 έως 25. Εννοείται οτι το BDrip με την πλήρη δομή του παίζει άψογα.
Δεν ειναι καμιά δημοφιλής ταινία για να έχει παράξενα κλειδώματα, μια cult ταινία 30 ετών είναι. Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω, help!



Κάπου, κάτι, γίνεται λάθος και δεν σου δίνει το αποτέλεσμα που θέλεις. Κάνε το εξής:

Κατέβασε το προγραμματάκι BDinfo http://www.videohelp.com/tools/BDInfo και βάλτο να διαβάσει το rip. Θα σου δείξει ποιο είναι το μεγαλύτερο αρχείο που περιέχει και την ταινία.

Στη συνέχεια άνοιξε το Tsmuxer και δώστου output BluRay Disk ή m2ts muxing, πέταξε μέσα το μεγαλύτερο αρχείο που σου έχει βρεί το BDinfo. Διάλεξε τις μπάντες και τους υπότιτλους που θέλεις (μπορείς να προσθέσεις και εξωτερικούς και να τους περάσει), δώστου και που θέλεις να στο σώσει και πάτα το Start Muxing.

Λογικά θα σου φτιάξει την ταινία νεράκι και κομπλέ, την κάνω συνέχεια τη διαδικασία και δεν έχω συναντήσει πρόβλημα...Αν η ταινία είναι σε πολλά m2ts απλά διάλεξε την μεγαλύτερη playlist και πέτα τη μέσα στο Tsmuxer όπως θα έκανες και με το μεγαλύτερο m2ts.

Στη τελική αν πάλι δεν γίνει τίποτα, τότε ίσως να φταίει το σπαστήρι που χρησιμοποιείς, στείλε μου ένα pm ποια ταινία είναι να δω μήπως έχει πρόβλημα...
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Κάπου, κάτι, γίνεται λάθος και δεν σου δίνει το αποτέλεσμα που θέλεις. Κάνε το εξής:

Κατέβασε το προγραμματάκι BDinfo http://www.videohelp.com/tools/BDInfo και βάλτο να διαβάσει το rip. Θα σου δείξει ποιο είναι το μεγαλύτερο αρχείο που περιέχει και την ταινία.

Στη συνέχεια άνοιξε το Tsmuxer και δώστου output BluRay Disk ή m2ts muxing, πέταξε μέσα το μεγαλύτερο αρχείο που σου έχει βρεί το BDinfo. Διάλεξε τις μπάντες και τους υπότιτλους που θέλεις (μπορείς να προσθέσεις και εξωτερικούς και να τους περάσει), δώστου και που θέλεις να στο σώσει και πάτα το Start Muxing.

Λογικά θα σου φτιάξει την ταινία νεράκι και κομπλέ, την κάνω συνέχεια τη διαδικασία και δεν έχω συναντήσει πρόβλημα...Αν η ταινία είναι σε πολλά m2ts απλά διάλεξε την μεγαλύτερη playlist και πέτα τη μέσα στο Tsmuxer όπως θα έκανες και με το μεγαλύτερο m2ts.

Στη τελική αν πάλι δεν γίνει τίποτα, τότε ίσως να φταίει το σπαστήρι που χρησιμοποιείς, στείλε μου ένα pm ποια ταινία είναι να δω μήπως έχει πρόβλημα...

Ευχαριστώ για την απάντηση, όμως ήδη βρήκα τι έφταιγε αλλα ξέχασα να το γράψω. :smash:
Έπρεπε να βάλω το framerate στο tsMuxer με το χέρι.
 

MadPax

AVClub Enthusiast
19 October 2010
738
Σαλαμίνα
Έπρεπε να βάλω το framerate στο tsMuxer με το χέρι.


Χμμμμμμ !!!!!!!! ενδιαφέρον !!!!! έχεις την καλοσύνη να μου πείς αν είναι i ή p η πλέξη ή κωδικοποιημένη με τον mpeg2 ; Γιατί συνήθως με τέτοιο container κάνει τρελλά νούμερα και δεν muxάρονται σωστά !
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Μια απλή ταινία σε Η264, 1080p24 είναι. Με το Change fps του tsMuxer στο off, είχα πρόβλημα συγχρονισμού. Όταν έβαλα 24000/1001, όλα καλά