Συμβουλές και προτάσεις για αγορά νέας τηλεόρασης

ALdaperan

New member
6 April 2011
21
Καλησπέρα σας,
Σκέφτομαι να αντικαταστήσω την παλαιά CRT τηλεόραση μου με μια καινούρια και θα ήθελα τις προτάσεις σας.

Το Budget είναι έως 500 Ευρώ




Kαταρχήν ποια από τις παρακάτω τεχνολογίες μου προτείνεται δεδομένου ότι θα την χρησιμοποιώ κυρίως για τηλεοπτικά κανάλια + ταινίες ; (παιχνίδια όχι)
  • PLASMA
  • LCD
  • LCD-LED
Έπειτα αφού μου προτείνετε μια από τις παραπάνω τεχνολογίες θα ήθελα να μου προτείνετε και κάποια συγκεκριμένη μάρκα-μοντέλο για τα παρακάτω χαρακτηριστικά :
  1. Full HD
  2. USB θύρα
  3. Να παίζει αρχεία από τον υπολογιστή (πχ mkv) + ελληνικούς υπότιτλους σε ξεχωριστό .srt αρχείο ή και ενσωματωμένους
  4. Οθόνη 40-43 ίντσες. (Αρχικά δεν ήθελα τόσο μεγάλη άλλαξα όμως γνώμη διότι είναι ζήτημα συνήθειας, για ταινίες είναι ότι πρέπει νομίζω). Η απόσταση θέασης θα είναι περίπου 3 μέτρα.
  5. Να παίζει ήχο DTS
  6. Να μην αλλοιώνει τις φιγούρες στα τηλεοπτικά κανάλια . Έχω δει μερικές τηλεοράσεις που τα πρόσωπα φαίνονται κοντόχοντρα . Συγγενικό μου πρόσωπο έχει 32'' τηλεόραση και στα κανάλια οι φιγούρες είναι μακρουλές είτε πλατιές κλπ . Αυτό προφανώς θέλω να το αποφύγω.. θέλω να είναι κανονικά τα πρόσωπα.
Τα παραπάνω χαρακτηριστικά τουλάχιστον θα ήθελα να τα έχει!!! Από εκεί και πέρα οποιοδήποτε άλλο πρόσθετο χαρακτηριστικό εντός του Budget (500 ευρώ) είναι φυσικά δεκτό.

Συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο πόστ αλλά έχω πελαγώσει λίγο με τις πολλές τεχνολογίες-μοντέλα.
Μου έχουν ήδη προτείνει κάποια μοντέλα αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη δικιά σας γνώμη και μετά θα σας την αποκαλύψω αυτή που μου πρότειναν
blush.gif


Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
thank_you.gif
 
Last edited:

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Καλώς ήρθες φίλε.
Ξεκαθάρισε πρώτα αν θέλεις, θα συνδέσεις PC στην TV ή απευθείας τον σκληρό για τις ταινίες?
Έχει σημασία στο αν θα πας σε plasma ή LCD.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
3. Να παίζει αρχεία από τον υπολογιστή (πχ mkv) + ελληνικούς υπότιτλους σε ξεχωριστό .srt αρχείο ή και ενσωματωμένους
5. Να παίζει ήχο DTS


Aφού θες να περιορίσεις τόσο τις επιλογές σου, μόνο Samsung.

6. Να μην αλλοιώνει τις φιγούρες στα τηλεοπτικά κανάλια . Έχω δει μερικές τηλεοράσεις που τα πρόσωπα φαίνονται κοντόχοντρα . Συγγενικό μου πρόσωπο έχει 32'' τηλεόραση και στα κανάλια οι φιγούρες είναι μακρουλές είτε πλατιές κλπ . Αυτό προφανώς θέλω να το αποφύγω.. θέλω να είναι κανονικά τα πρόσωπα.

Δεν εξαρτάται από καμία TV αυτό, απ'την στιγμή που άλλες εκπομπές μεταδίδονται σε 16:9, άλλες σε 4:3 και όχι μόνο. Η πλειονότητα των σύγχρονων τηλεοράσεων είναι 16:9 οπότε είτε θα βλέπεις με μαύρες μπάρες δεξιά/αριστερά ή πάνω/κάτω είτε θα έχεις παραμόρφωση στην εικόνα.

Για την επιλογή LCD/Plasma θα πρέπει να μας πεις επίσης αν ο χώρος που θα μπει η TV είναι αρκετά φωτεινός γιατί οι πλάσμα αυτής της κατηγορίας δεν έχουν αντιανακλαστικά φίλτρα ούτε μεγάλη φωτεινότητα.
 

ALdaperan

New member
6 April 2011
21
Καλώς ήρθες φίλε.
Ξεκαθάρισε πρώτα αν θέλεις, θα συνδέσεις PC στην TV ή απευθείας τον σκληρό για τις ταινίες?
Έχει σημασία στο αν θα πας σε plasma ή LCD.
Καλώς σας βρήκα :)
υπολογιστή λογικά δε θα συνδέσω.
Με ενδιαφέρει κυρίως να έχει USB για να συνδέω το σκληρό με τις ταινίες που έχω κατεβάσει από το διαδίκτυο.
Παρ'όλα αυτά μπορείτε να μου προτείνετε και μια LCD με τις προδιαγραφές που είπα στο αρχικό ποστ για την περίπτωση που θελήσω να συνδέσω και ένα υπολογιστή ;

3. Να παίζει αρχεία από τον υπολογιστή (πχ mkv) + ελληνικούς υπότιτλους σε ξεχωριστό .srt αρχείο ή και ενσωματωμένους
5. Να παίζει ήχο DTS



Aφού θες να περιορίσεις τόσο τις επιλογές σου, μόνο Samsung.
Τι εννοείς να τις περιορίσω ; Θέλω να παίζει ΚΑΙ mkv ΚΑΙ DTS ήχο (όχι ΜΟΝΟ αυτά)


6. Να μην αλλοιώνει τις φιγούρες στα τηλεοπτικά κανάλια . Έχω δει μερικές τηλεοράσεις που τα πρόσωπα φαίνονται κοντόχοντρα . Συγγενικό μου πρόσωπο έχει 32'' τηλεόραση και στα κανάλια οι φιγούρες είναι μακρουλές είτε πλατιές κλπ . Αυτό προφανώς θέλω να το αποφύγω.. θέλω να είναι κανονικά τα πρόσωπα.


Δεν εξαρτάται από καμία TV αυτό, απ'την στιγμή που άλλες εκπομπές μεταδίδονται σε 16:9, άλλες σε 4:3 και όχι μόνο. Η πλειονότητα των σύγχρονων τηλεοράσεων είναι 16:9 οπότε είτε θα βλέπεις με μαύρες μπάρες δεξιά/αριστερά ή πάνω/κάτω είτε θα έχεις παραμόρφωση στην εικόνα.


Για την επιλογή LCD/Plasma θα πρέπει να μας πεις επίσης αν ο χώρος που θα μπει η TV είναι αρκετά φωτεινός γιατί οι πλάσμα αυτής της κατηγορίας δεν έχουν αντιανακλαστικά φίλτρα ούτε μεγάλη φωτεινότητα.
O χώρος είναι το σαλόνι , είναι σκοτεινός παρ'όλα αυτά με ανοιχτά τα παντζούρια γίνεται αρκετά φωτεινός. Είναι 2 παντζούρια επομένως μπορώ να έχω ανοιχτό το ένα ή και τα 2 ανάλογα με το πόσο φως θέλω.
Επίσης στη μεριά που είναι το σαλόνι δεν πέφτει πολύς ήλιος γενικά
 
Last edited:

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Συμβουλές και προτάσεις για αγορά νέας τηλεόρασης

Τι εννοείς να τις περιορίσω ; Θέλω να παίζει ΚΑΙ mkv ΚΑΙ DTS ήχο (όχι ΜΟΝΟ αυτά)

Εννοώ, ότι οι περισσότερες τηλεοράσεις έχουν έναν υποτυπώδη media player, αλλά μόνο των Samsung είναι αξιοπρεπής και κάνει αυτά που θές, οπότε περιορίζεσαι σε Samsung.

H πρότασή μου: Samsung PS43D490. Μην σε απασχολεί καθόλου που δεν είναι fullhd, στα 3 μέτρα δεν θα καταλάβεις ποτέ την διαφορά.
Αν ανέβαινες λίιιιγο παραπάνω χρηματικά θα έβρισκες πολύ περισσότερες επιλογές. Δεν γίνεται να καλύψεις όλα αυτά που θέτεις με 500 .
Π.Χ. http://www.electronet.gr/ProductDetails.aspx?product=392cf85c-48b9-4672-a28b-117c4b559d8f
Απίστευτη τιμή, 51" Samsung plasma fullhd (αλήθεια πως δεν την είχαμε πάρει χαμπάρει τόσο καιρό? Φετινό μοντέλο είναι σωστά?)
Edit: Μάλλον δεν παίζει ταινίες από USB... Αλλά εξακολουθεί να είναι απίστευτη για την τιμή της...
 
Last edited:

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
PC μπορείς να συνδέσεις σ'οποιαδήποτε TV, απλά στις plasma θέλει πολύ προσοχή τον πρώτο καιρό στο στρώσιμο ώστε να μην επαναλαμβάνονται οι ίδιες σταθερές εικόνες.
Σε χρήση της TV ως monitor PC υπάρχει αυτός ο κίνδυνος.
Με 500 Ευρώ budget δεν υπάρχει θέλω να κάνει αυτό κι εκείνο, υπάρχει τί καλύτερο μπορώ να πάρω μ'αυτά τα χρήματα.
Εδώ άλλοι παίρνουν TV με 1500 Ευρώ και κάνουν υποχωρήσεις.
DTS υποστηρίζουν μόνο οι Samsung από USB, καμία άλλη εταιρεία.
Και σε 40άρα στα 500 υπάρχουν μία δύο επιλογές σε Samsung(LE40D550, UE40D5000).
Δες και ό ίδιος μέσω skroutz.gr.
Ή παίρνεις οποιαδήποτε άλλη και αγοράζεις και έναν εξωτερικό media player, έτσι θα σου βγεί γύρω στα 550.
 

ALdaperan

New member
6 April 2011
21
Re: Απάντηση: Re: Συμβουλές και προτάσεις για αγορά νέας τηλεόρασης

Εννοώ, ότι οι περισσότερες τηλεοράσεις έχουν έναν υποτυπώδη media player, αλλά μόνο των Samsung είναι αξιοπρεπής και κάνει αυτά που θές, οπότε περιορίζεσαι σε Samsung.

H πρότασή μου: Samsung PS43D490. Μην σε απασχολεί καθόλου που δεν είναι fullhd, στα 3 μέτρα δεν θα καταλάβεις ποτέ την διαφορά.
Αν ανέβαινες λίιιιγο παραπάνω χρηματικά θα έβρισκες πολύ περισσότερες επιλογές. Δεν γίνεται να καλύψεις όλα αυτά που θέτεις με 500 .
Π.Χ. http://www.electronet.gr/ProductDetails.aspx?product=392cf85c-48b9-4672-a28b-117c4b559d8f
Απίστευτη τιμή, 51" Samsung plasma fullhd (αλήθεια πως δεν την είχαμε πάρει χαμπάρει τόσο καιρό? Φετινό μοντέλο είναι σωστά?)
Θέλω mkv και DTS γιατί οι περισσότερες HD ταινίες στο διαδίκτυο είναι mkv αρχεία . Αν δεν τα παίζει η τηλεόραση θα αναγκάζομαι να τα μετατρέπω σε άλλη μορφή που να μπορεί να τα παίξει . Και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρνει να τα παίζει.

Δεν νομίζω να ανέβω και άλλο στην τιμή . Προς το παρόν τουλάχιστον έχω θέσει τα 500 maximum
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Re: Απάντηση: Re: Συμβουλές και προτάσεις για αγορά νέας τηλεόρασης

OK οπότε είναι η plasma που προτείνει ο host και οι 2 LCD που σου πρότεινα εγώ.
Με μετατροπή DTS σε ac3 ακούς ήχο αλλά είναι αρκετά μεγάλη φασαρία, αν είναι πολλές οι ταινίες.
 

ALdaperan

New member
6 April 2011
21
PC μπορείς να συνδέσεις σ'οποιαδήποτε TV, απλά στις plasma θέλει πολύ προσοχή τον πρώτο καιρό στο στρώσιμο ώστε να μην επαναλαμβάνονται οι ίδιες σταθερές εικόνες.
Σε χρήση της TV ως monitor PC υπάρχει αυτός ο κίνδυνος.
Με 500 Ευρώ budget δεν υπάρχει θέλω να κάνει αυτό κι εκείνο, υπάρχει τί καλύτερο μπορώ να πάρω μ'αυτά τα χρήματα.
Εδώ άλλοι παίρνουν TV με 1500 Ευρώ και κάνουν υποχωρήσεις.
DTS υποστηρίζουν μόνο οι Samsung από USB, καμία άλλη εταιρεία.
Και σε 40άρα στα 500 υπάρχουν μία δύο επιλογές σε Samsung(LE40D550, UE40D5000).
Δες και ό ίδιος μέσω skroutz.gr.
Ή παίρνεις οποιαδήποτε άλλη και αγοράζεις και έναν εξωτερικό media player, έτσι θα σου βγεί γύρω στα 550.
Αν ανέβαινα δηλαδή έως 600 τι θα μου προτείνατε ;
Σίγουρα πάντα υπάρχει κάτι καλύτερο. Και 2000 ευρώ να διαθέσεις , υπάρχουν άλλες καλύτερες με 3Κ ή 5Κ κλπ κλπ
Πάντα το value for money ψάχνουμε στις αγορές μας .

Επίσης αν υποχωρήσω και πω να μην παίζει dts ή mkv για να μεγαλώσει το φάσμα των επιλογών τι θα προτείνατε ;
Μου είχαν προτείνει και αυτήν εδω : http://www.skroutz.gr/s/325340/Panasonic-TX-P42U30E-42.html?keyphrase=42U30
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συμβουλές και προτάσεις για αγορά νέας τηλεόρασης

Θέλω mkv και DTS γιατί οι περισσότερες HD ταινίες στο διαδίκτυο είναι mkv αρχεία . Αν δεν τα παίζει η τηλεόραση θα αναγκάζομαι να τα μετατρέπω σε άλλη μορφή που να μπορεί να τα παίξει . Και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρνει να τα παίζει.

Δεν νομίζω να ανέβω και άλλο στην τιμή . Προς το παρόν τουλάχιστον έχω θέσει τα 500 maximum

Το καταλαβαίνω, όλοι αυτό θέλουμε... Απλά θεωρώ ότι σε ένα περιορισμένο budget θα έπρεπε να κοιτάς άλλα πράγματα πρώτα, όπως πχ... εικόνα... Υπάρχουν και οι εξωτερικοί players, κάποια στιγμή θα μεζέψεις ένα 50ρικο να πάρεις έναν, που θα είναι και πολύ καλύτερος από οποιονδήποτε ενσωματωμένο.

Στα 600 η πιο πάνω Samsung που σου είπα είναι για μένα η καλύτερη επιλογή, και υπάρχει και η 50PV350.
 
Last edited:

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Με το budget σου και με βάση τις απαιτήσεις σου κοιτάζεις προς Samsung D450/D490, όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω. Αν μπορείς να κάνεις την υπέρβαση για 50" υπάρχει η LG PV350 στα 560 ευρώ. Παίρνεις και ένα φθηνό εξωτερικό media player και είσαι κομπλέ.
 
Last edited:

ALdaperan

New member
6 April 2011
21
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Συμβουλές και προτάσεις για αγορά νέας τηλεόρασης

Το καταλαβαίνω, όλοι αυτό θέλουμε... Απλά θεωρώ ότι σε ένα περιορισμένο budget θα έπρεπε να κοιτάς άλλα πράγματα πρώτα, όπως πχ... εικόνα... Υπάρχουν και οι εξωτερικοί players, κάποια στιγμή θα μεζέψεις ένα 50ρικο να πάρεις έναν, που θα είναι και πολύ καλύτερος από οποιονδήποτε ενσωματωμένο.
Μα κυρίως η εικόνα με ενδιαφέρει.
Θέλω να έχει όσο το δυνατόν πιο ζωντανά χρώματα.
Ανέφερα κιόλας να μην παραμορφώνει τα πρόσωπα (αν και απο ότι μου είπες εξαρτάται απο τα ίδια τα κανάλια)

Τι άλλο χαρακτηριστικό θα μπορούσε να έχει σχέση με την εικόνα ;
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Στο "εικόνα" συγκαταλέγεται και το μέγεθος, και η κίνηση, και η ανάλυση... Γι'αυτό σου προτείνω αυτές που παρέθεσα.
 

iant

Senior Member
15 January 2009
689
Αυτή την στιγμή υπάρχει η προσφορά της MediaMarkt της Samsung LED 5800. Δες την....
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
Γι αυτήν εδώ τι έχετε να πείτε ;
http://www.skroutz.gr/s/265252/Samsung-LE40C530-40.html

είναι LCD , την είδα στο πλαίσιο και έχει αρκετά καλά χρώματα . Συγκρινα τα χρώματα της με μια Samsung LED 40'' που ήταν ακριβώς απο κάτω της και ήταν εφάμιλα


Η συγκεκριμένη είναι μοντέλο 2010 και εκτός αυτού πριν 1 χρόνο την έβρισκες σε προσφορά στα 500.
Αν στον πλαίσιο την έχει στη τιμή που βγάζει το skroutz, ξέχασέ το.
Προφανώς τους έχουν μείνει κάποια κομμάτια και προσπαθούν να τα ξεφορτωθούν.
Τσέκαρε επίσης μήπως είναι εκθεσιακή, που σημαίνει μεταχειρισμένη.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
είναι LCD , την είδα στο πλαίσιο και έχει αρκετά καλά χρώματα . Συγκρινα τα χρώματα της με μια Samsung LED 40'' που ήταν ακριβώς απο κάτω της και ήταν εφάμιλα

Μα και οι LED και αυτές LCD είναι. Ο φωτισμός αλλάζει και το όνομα (άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς).

Για εμένα αν θέλεις να βλέπεις ποδόσφαιρο απέφυγε τις τηλεοράσεις 50 Hz. H 43D450 αν και είναι HD Ready είναι πολύ ανώτερη σαν εικόνα.
 

gmask

Senior Member
30 January 2008
301
έχω από τον Ιανουάριο την Samsung UE46C6700. Δεν διαβάζει αρχεία .dts καθώς και ορισμένα .mkv, .m2ts και .ts. Βέβαια το firmware είναι της μάνας του - περσινό. Τι να κάνω? Να επιχειρήσω την αναβάθμιση? Φοβάμαι την αναβάθμιση γιατί δεν έχω εγγύηση - είναι ασφαλής?
 

kostas5579

AVClub Addicted Member
31 May 2010
1,827
THESSALONIKI/GREECE
έχω από τον Ιανουάριο την Samsung UE46C6700. Δεν διαβάζει αρχεία .dts καθώς και ορισμένα .mkv, .m2ts και .ts. Βέβαια το firmware είναι της μάνας του - περσινό. Τι να κάνω? Να επιχειρήσω την αναβάθμιση? Φοβάμαι την αναβάθμιση γιατί δεν έχω εγγύηση - είναι ασφαλής?

Τα m2ts αν αλλάξεις την επέκταση απ'το PC σου σε ts τα διαβάζει κανονικά απ'οτι θυμάμαι στην C630 που είχα.
Επίσημα πάντως υποστηρίζει ts και mkv.
Αυτά που δεν τα τρέχει πέρνα τα μία από το mkvmerge, ίσως διορθωθεί το πρόβλημα.
Κάνε πρώτα αυτά και άσε για το τέλος την αναβάθμιση.
Πάντως αν είναι από το site της Samsung ασφαλώς είναι ασφαλής!