Χειμωνιάτικες και χιονισμένες..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

drek

Senior Member
7 March 2010
489
Re: Χειμωνιατικες και χιονισμενες..

Πήγαινε στη φωτογραφία στο Flickr, Πάτα στο Share, άνοιξε το Grab the HTML/BBCode , κάνε κλικ στο BB code, διάλεξε τη διάσταση που επιθυμείς, και κάνε copy paste τον κώδικα στο post σου :) -bye-
 

ssark

Established Member
11 August 2011
265
Βόλος
Re: Χειμωνιατικες και χιονισμενες..

μια παρατήρηση αν επιτρέπεται.
διαβάζοντας τα παλιά ποστ έπεφτα σε φωτογραφίες που είχαν απενεργοποιηθεί απο το φλικρ και τα σχόλια που γίνονταν ήταν στο κενό!
ηταν απο τα ελάχιστα αρνητικά στο σαιτ.
αρα κατι κερδίζεις και κάτι χάνεις σε βάθος χρόνου
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χειμωνιατικες και χιονισμενες..

Σωστη παρατηρηση.
Εγω σκεφτομαι, να βαζω και τα δυο versions και του φορουμ και του φλικρ, μονο οταν η διαφορα στην ποιοτητα ειναι πολυ μεγαλη.
Προσωπικα μονο κατα τυχη (αν μου κατσει καμμια εξαιρετικη φωτογραφια) θα χρειαστει να ανεβασω και link απο το flickr... μεχρι στιγμης ειμαι οκ :)
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χειμωνιατικες και χιονισμενες..

Πού πήγες ωρέ? Στον Βόρειο Πόλο? Πολύ χιόνι... Μπρρρρ

Χειμωνες 08-09 και 10-11 στο Βουκουρεστι :)) Η χαμηλοτερη θερμοκρασια που θυμαμαι εκεινη την περιοδο ηταν -22 αλλα δεν το καταλαβαινες και πολυ διοτι δεν φυσουσε.

Το αεροπλανο της Ταρομ ηταν και το τελευταιο που προσγειωθηκε στο αεροδρομιο εκεινο το πρωινο, καθως εκλεισε μετα για 2 μερες.
 

drek

Senior Member
7 March 2010
489
Re: Χειμωνιατικες και χιονισμενες..

Η πρώτη πολυ ωραία. Μας τα χαλάει επάνω δεξία η σκεπή και ίσως και ο τοίχος. Ωραίο φως...

Τη δεύτερη την έβγαλες μάλλον μέσα από το συτοκίνητο και έχει κάτι λεκέδες το τζάμι.
 
Re: Χειμωνιατικες και χιονισμενες..

Λιγο off topic,αλλα αξιζει να επισκευθειτε την Τρασυλβανια και τα Καρπαθια παιδια,ειναι απιστευτα..Χιωτη,ομορφες!!Μου ξυπνησες ευχαριστες μνημες..
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χειμωνιατικες και χιονισμενες..

Η πρώτη πολυ ωραία. Μας τα χαλάει επάνω δεξία η σκεπή και ίσως και ο τοίχος. Ωραίο φως...

Τη δεύτερη την έβγαλες μάλλον μέσα από το συτοκίνητο και έχει κάτι λεκέδες το τζάμι.

Thakns Drek. Στην δευτερη, το παρμπριζ ηταν πεντακαθαρο αλλα μαλλον ο φακος ειχε ψιχαλες επανω διοτι τραβουσα και εξω απο το παραθυρο.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χειμωνιατικες και χιονισμενες..

Λιγο off topic,αλλα αξιζει να επισκευθειτε την Τρασυλβανια και τα Καρπαθια παιδια,ειναι απιστευτα..Χιωτη,ομορφες!!Μου ξυπνησες ευχαριστες μνημες..

Πανεμορφη χωρα αλλα παρεξηγημενη. Εδω ολιγα Καρπαθια στο δρομο προς το Bren (οπου βρισκεται το Καστρο του "Δρακουλα", η αλλιως του πατριωτη Vlad Tsepes οπως ηταν το ονομα του).
carp.jpg
 
  • Like
Reactions: stratigos24

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Χειμωνιατικες και χιονισμενες..

Στο χιόνι χρειάζεται +1,5 με 2 στοπ διόρθωση (υπερέκθεση) ώστε να μην φαίνεται γκρίζο το χιόνι.
Σε αυτές τις συνθήκες εύκολα ξεγιελιούνται τα φωτόμετρα των μηχανών τα οποία είναι ρυθμισμένα σύμφωνα με την γκρίζα κάρτα της Kodak ( 18% μαύρο)
Εναλλακτική μέθοδος να φωτομετρούμε την ανοιχτή παλάμη μας (ναί!!!) και με βάση την ένδειξη να φωτογραφίζουμε
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Απάντηση: Χειμωνιατικες και χιονισμενες..

Χρησιμη παρατηρηση! Merci BtK
Οταν ομως εχει ηδη τραβηχτει η φωτογραφια σε jpeg μπορουμε να ανεβασουμε το brightness για να διορθωσουμε το χρωμα του χιονιου η θα γινει χειροτερο/μη φυσικο το jpeg? Τι αλλο μπορει να γινει εκ των υστερων?