Μαύρα Διαμάντια: Καλές ηχογραφήσεις κλασσικής μουσικής σε βινύλιο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Τι θα λέγατε να είχαμε ένα νήμα εμείς οι βινυλιόφιλοι, για να ποστάρουμε τα καλύτερα και πιό ενδιαφέροντα ευρήματά μας; Την καλύτερη ερμηνεία, τον πιό εντυπωσιακό ήχο, το πιό σπάνιο ή παραγνωρισμένο μαύρο δισκάκι; Ιδανικά το φαντάζομαι σαν μιά σειρά από ποστ όπου ο καθένας θα παρουσιάζει ένα δίσκο που αλίευσε στο Μοναστηράκι ή στο Διαδίκτυο χωρίς να περιμένει πολλά και...εξεπλάγη ευχάριστα.


Ξεκινάμε λοιπόν!

LPS00148.jpg


Μουσική του Maurice Ravel ερμηνευμένη από τον Stanislav Skrowaczevski και τη Minnesota Orchestra, την ορχήστρα που έκανε διάσημη ο Δημήτρης Μητρόπουλος (τότε βέβαια λεγόταν Minneapolis Symphony Orchestra). Η μάλλον παραγνωρισμένη Vox προσφέρει μιά εκπληκτική ηχογράφηση μιάς λίγο ακαδημαϊκής ερμηνείας. Ο Skrowaczevski δεν έχει την γαλατική λυρικότητα ενός Cluytens, την αυστηρότητα ενός Ansermet ή το σκέρτσο ενός Munch αλλά όποιος πίνει τον καφέ του σκέτο δεν πρόκειται να μείνει παραπονεμένος από τον επαγγελματισμό του πολωνού. Τον δίσκο αυτό τον βρήκα στον Τζάμπα, στο Μοναστηράκι για 4 Ευρώ (μπορεί και λιγότερα).
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Και συνεχίζουμε:

Όποιος συχνάζει στο ebay το ξέρει: τα πιό ακριβά βινύλια είναι οι ηχογραφήσεις βιολιού. Οι Ιάπωνες συλλέκτες έχουν πραγματική μανία με το βιολί και όλα τα όργανα της οικογένειας αυτής (βιολοντσέλο, κοντραμπάσο, βιόλα) και πληρώνουν αδιανόητα ποσά για μιά σπάνια κόπια. Αυτή εδώ δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή χωρίς να υπάρχει κάποιος προφανής λόγος, εκτός του ότι η RCA δεν την κυκλοφόρησε ποτέ στη σειρά υψηλού τιμήματος Living Stereo, αλλά κατευθείαν στη φτηνή σειρά Victrola.

R0138.jpg

Ο *David Oistrakh παίζει στην πρώτη πλευρά δύο γνωστά κομμάτια για βιολί και ορχήστρα: το Poeme του Ernest Chausson, και το Εισαγωγή και Rondo Capricioso του Camille Saint Saens.Συνοδεύεται από τον εκπληκτικό Charles Munch, ο οποίος ήταν μανούλα στη γαλλική μουσική, και την εξαιρετική Συμφωνική Ορχήστρα της Βοστώνης. Στη δεύτερη πλευρά ο Oistrakh ερμηνεύει δύο σονάτες της εποχής του μπαρόκ, των Leclair και Locatelli συνοδεία του συμπατριώτη του Vladimir Yampolsky. Ηχογράφηση και ερμηνεία είναι σκέτη απόλαυση. Εύρημα από το Ζαχαρία, πάλι στο Μοναστηράκι, προς 3 ευρώ αν δε με απατά η μνήμη μου.

εδιτ: η φωτογραφία που αλίευσα από το διαδίκτυο είναι της μονοφωνικής VIC-1058, εγώ έχω την στερεοφωνική.
 
Last edited:
  • Haha
Reactions: christos56

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Άλλο ένα δείγμα της τέχνης του Βασιλιά Δαυίδ:

View attachment 74441

Ο δίσκος αυτός έχει τον τίτλο Encores και περιλαμβάνει μικρά βιρτουόζικα κομμάτια που δίνονται συνήθως στο τέλος ενός σόλο κοντσέρτου ως εξτρά, δωράκια για το κοινό όταν φέρεται καλά και χειροκροτεί το σολίστα.

Debussy: Claire de Lune
De Falla: Jota
Ysaye:Extase
Tchaikovsky: Valse Scherzo
Suk:Love Song
Kodaly:Τρεις Ουγγαρέζικοι χοροί
Wieniawski:Legende
Zarzycki:Mazurka

Και εδώ συναντούμε πάλι το ιαπωνικό παράδοξο: Ενώ η οποιαδήποτε ηχογράφηση ενός σημαντικού κοντσέρτου, του Brahms ή του Beethoven μπορεί να αποκτηθεί με ανθρώπινα χρήματα, o δίσκος αυτός στη στεροφωνική του εκδοχή δε φεύγει ποτέ για λιγότερα από 200 ευρώ στο ebay, ενίοτε σκαρφαλώνει και στα 800 χάρη στις άοκνες προσπάθειες των συλλεκτών από τη χώρα του Ανατέλλοντος Ήλιου. Η παρούσα, γερμανική, επανέκδοση για το περιοδικό Hörzu (το αντίστοιχο γερμανικό TVGuide :BDGBGDB55: ) ηχεί θαυμάσια, σε ωραιότατο, πανήσυχο βινύλιο. O τίτλος βέβαια έχει μεταφραστεί σε DaCapo, αλλά μικρό το τίμημα για τη μονοψήφια τιμή. Ευκαιρία να ακούσουμε τον συνήθως σοβαρό Oistrakh από την παιχνιδιάρικη, βιρτουόζικη πλευρά του.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
O Claudio Arrau στο πρώτο κονσέρτο για πιάνο του Tchaikovsky.
Την Philarmonia Orchestra διευθύνει ο Alceo Galliera. Στην δεύτερη πλευρά του δίσκου (Columbia-EMI SAX 2380) παίζει το Konzertstuck του Weber που ο Arrau είναι αναφορά. Αυτός ήταν και ο λόγος που αγόρασα τον δίσκο. Το κονσέρτο του Tchaikovsky ήδη το είχα με
Richter- Karajan σε μεγάλο πάπυρο της DG
Richer- Mravinsky σε κόκκινη Melodyia
Ashkenazy-Maazel σε audiophile επανέκδωση της Decca.
Αποκάλυψη όμως ήταν και ο Tchaikovsky τόσο, που όταν ακούω το κονσέρτο έχει γίνει η πρώτη μου επιλογή. Πρόκειται για έναν συνδυασμό καλής εκτέλεσης και εξαιρετικής εγγραφής. Το πιάνο ακούγεται με απίστευτη αληθοφάνεια όσο λίγες εγγραφές το καταφέρνουν.

Επειδή ο Arrau είναι από τους πιανίστες που αγαπώ προτείνω τις παρακάτω ηχογραφήσεις του.
Σε φθηνή Phillips τις σονάτες και κονσέρτα του Beethoven.
Αναφορά θεωρώ την εκτέλεση του στην τρίτη σονάτα του Brahms (Phillips). Δεν ξεχνώ από τους νεότερους τον Sokolov (σε cd) και από τoυς παλαιότερους τον Katchen (αναφορά όλος ο πιανιστικός του Brahms σε Decca). Αναφορά είναι και στο πρώτο κονσέρτο του Brahms :ciao: Κ.Λυμπερόπουλε (Columbia-EMI) αλλά μου αρέσει και στο δεύτερο. Αν μάλιστα κάποιος ακούσει το δεύτερο κονσέρτο του Brahms σε έναν άλλο δίσκο αναφοράς με τους Backhaus-Bohm (Decca SXL) είναι τόσο καλές αυτές οι παλιές ηχογραφήσεις που και με λίγη φαντασία ακούς το ηχόχρωμα του Bosendorfer πιάνου του.
Αξεπέραστος είναι σε ότι έχει ηχογραφήσει στον List (Phillips). Τον ακούω στον List μαζί με τις ηχογραφήσεις του Sziffra (ΕΜΙ μονοφωνική που σκοτώνει τόσο σαν εγγραφή όσο και σαν εκτέλεση))και λιγότερο του Berman (DG).
Εξαιρετικός όλος του ο Schumann (Phillips) αλλά ιδιαίτερα καλός είναι στο Carnaval, Fantasiestucke, kinderzenen, Davidsbundler Tanze.
 

Attachments

  • KGrHqJpgE7Bcvh2mHBO4eYVRlw60_14.JPG
    KGrHqJpgE7Bcvh2mHBO4eYVRlw60_14.JPG
    2.3 KB · Views: 662
  • 140.jpg
    140.jpg
    4.8 KB · Views: 666

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Για το 1ο του Τσαικοφσκι υπαρχει σε βινυλιο (κυριλε μαλιστα που λεει και ο Δαμιανος) και η εκτελεση της Μαρθας με τον Ντιτουά (αν το προφερω σωστα) σε D.G. (επανεκδοση της Clearaudio)

LP_2530112.jpg
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Μαύρα Διαμάντια: Καλές ηχογραφήσεις κλασσικής μουσικής σε βινύλιο.

O Claudio Arrau στο πρώτο κονσέρτο για πιάνο του Tchaikovsky.
Την Philarmonia Orchestra διευθύνει ο Alceo Galliera. Στην δεύτερη πλευρά του δίσκου (Columbia-EMI SAX 2380) παίζει το Konzertstuck του Weber που ο Arrau είναι αναφορά. Αυτός ήταν και ο λόγος που αγόρασα τον δίσκο. Το κονσέρτο του Tchaikovsky ήδη το είχα με
Richter- Karajan σε μεγάλο πάπυρο της DG
Richer- Mravinsky σε κόκκινη Melodyia
Ashkenazy-Maazel σε audiophile επανέκδωση της Decca.
Αποκάλυψη όμως ήταν και ο Tchaikovsky τόσο, που όταν ακούω το κονσέρτο έχει γίνει η πρώτη μου επιλογή. Πρόκειται για έναν συνδυασμό καλής εκτέλεσης και εξαιρετικής εγγραφής. Το πιάνο ακούγεται με απίστευτη αληθοφάνεια όσο λίγες εγγραφές το καταφέρνουν.

Επειδή ο Arrau είναι από τους πιανίστες που αγαπώ προτείνω τις παρακάτω ηχογραφήσεις του.
Σε φθηνή Phillips τις σονάτες και κονσέρτα του Beethoven.
Αναφορά θεωρώ την εκτέλεση του στην τρίτη σονάτα του Brahms (Phillips). Δεν ξεχνώ από τους νεότερους τον Sokolov (σε cd) και από τoυς παλαιότερους τον Katchen (αναφορά όλος ο πιανιστικός του Brahms σε Decca). Αναφορά είναι και στο πρώτο κονσέρτο του Brahms :ciao: Κ.Λυμπερόπουλε (Columbia-EMI) αλλά μου αρέσει και στο δεύτερο. Αν μάλιστα κάποιος ακούσει το δεύτερο κονσέρτο του Brahms σε έναν άλλο δίσκο αναφοράς με τους Backhaus-Bohm (Decca SXL) είναι τόσο καλές αυτές οι παλιές ηχογραφήσεις που και με λίγη φαντασία ακούς το ηχόχρωμα του Bosendorfer πιάνου του.
Αξεπέραστος είναι σε ότι έχει ηχογραφήσει στον List (Phillips). Τον ακούω στον List μαζί με τις ηχογραφήσεις του Sziffra (ΕΜΙ μονοφωνική που σκοτώνει τόσο σαν εγγραφή όσο και σαν εκτέλεση))και λιγότερο του Berman (DG).
Εξαιρετικός όλος του ο Schumann (Phillips) αλλά ιδιαίτερα καλός είναι στο Carnaval, Fantasiestucke, kinderzenen, Davidsbundler Tanze.

Καλωσόρισες γιατρέ μου, σε περίμενα.-bye-
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Για το 1ο του Τσαικοφσκι υπαρχει σε βινυλιο (κυριλε μαλιστα που λεει και ο Δαμιανος) και η εκτελεση της Μαρθας με τον Ντιτουά (αν το προφερω σωστα) σε D.G. (επανεκδοση της Clearaudio)

LP_2530112.jpg

Δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω το βινύλιο. Στο cd η εγγραφή είναι απλώς αξιοπρεπής. Αν και δεν ισχύει πάντα, η DG είναι γνωστή περισσότερο για τους μεγάλους καλλιτέχνες της παρά για τις άψογες εγγραφές της.
Προσπαθώ να αποφεύγω τις επανεκδόσεις. Δεν τα καταφέρνω πάντα γιατί το σπόρ είναι ακριβό.

ΥΓ1 Θα προτιμούσα να είχα το SuperFly στο εξώφυλλο με τα αυτάκια αλλά ευτυχώς και η επανέκδοση παίζει καλά.
ΥΓ2 Παράληψη μου που δεν έγραψα στην εξαίρετη παρουσίαση του δίσκου αλλά κακώς αισθάνθηκα πως να το πω αναρμόδιος.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
οι παραγωγες της dg σε γενικες γραμμες ειναι το λιγοτερο ικανοποιητικες με καποιες να ειναι, ηχητικα, αξεπεραστες. η καλυτερη ever που εχω ακουσει (και τωρα εχω) ειναι αυτη

40953.jpg
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Δεν έχω άποψη γιατί δεν έχω το βινύλιο. Στο cd η εγγραφή είναι απλώς αξιοπρεπής. Αν και δεν ισχύει πάντα, η DG είναι γνωστή περισσότερο για τους μεγάλους καλλιτέχνες της παρά για τις άψογες εγγραφές της.
Προσπαθώ να αποφεύγω τις επανεκδόσεις. Δεν τα καταφέρνω πάντα γιατί το σπόρ είναι ακριβό.

ΥΓ1 Θα προτιμούσα να είχα το SuperFly στο εξώφυλλο με τα αυτάκια αλλά ευτυχώς και η επανέκδοση παίζει καλά.
ΥΓ2 Παράληψη μου που δεν έγραψα στην εξαίρετη παρουσίαση του δίσκου αλλά κακώς αισθάνθηκα πως να το πω αναρμόδιος.


Για τις παραγωγες της D.G δεν μπορω παρα να συμφωνησω.Ωστοσο υπαρχουν καποιες που ειναι εξαιρετικες.Η συγκεκριμενη ειναι απο αυτες.Και η δουλεια που εχει γινει στο remaster ειναι πολυ καλη.Για την ερμηνεια της Μαρθας βεβαια τα γραφει καλυτερα ο Λυμπε στην αντιστοιχη παρουσιαση.Ηταν και ο λογος που πηγα και αγορασα τον συγκεκριμενο.

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.:smileJap:
Και πολυ κακως αισθανθηκες αναρμοδιος (αναρωτιεμαι γιατι αφου εχεις και το δισκο).
Αλοιμονο αν εγραφαν μονο οι αρμοδιοι.Τοτε εδω εγω δεν θα ειχα θεση...:flipout:
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Πολλές είναι οι καλές ηχογραφήσεις των κουαρτέτων του Beethoven. 'Eχω τα ύστερα με το Berg (ΕΜΙ DMM Mastering), τα μεσαία με Guarneri (RCA Read seal), όλο τον κύκλο με τους πιονέρους Hungarian.
Σήμερα έχω καταλήξει στον πλήρη κύκλο με το Quartetto Italiano. Εδώ θα μπορούσε να σταματήσει κανείς το ψάξιμο αφού συνδυάζει την καλή εγγραφή της Phillips με την άψογη εκτέλεση.

Ο απόλυτος όμως συνδυασμός εκτέλεσης και εγγραφής είναι αυτό το κουτί της Γαλλικής εταιρίας Valois. Η εγγραφές έγιναν το 1972,1973 και 1974 στην Salle de Musique de la Chaux-de-Fonds στην Ελβετία.


Vegh 3.jpg

Sandor Vegh και Sandor Zoldy πρώτο και δεύτερο βιολί
Geoges Janzer βιόλα
Paul Szabo τσέλο

Το θεωρώ στολίδι της δισκογραφίας αν και όπως τόσα άλλα δεν το έχω ακούσει ολόκληρο.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Απάντηση: Re: Μαύρα Διαμάντια: Καλές ηχογραφήσεις κλασσικής μουσικής σε βινύλιο.

οι παραγωγες της dg σε γενικες γραμμες ειναι το λιγοτερο ικανοποιητικες με καποιες να ειναι, ηχητικα, αξεπεραστες. η καλυτερη ever που εχω ακουσει (και τωρα εχω) ειναι αυτη

40953.jpg

Καλή εγγραφή και εκτέλεση αλλά την έχω μόνο σε cd από την σειρά the originals.
Σε βινύλιο έχω Walter-Francescatti-Fournier (CBS) και Haitink-Szeryng-Starker (Phillips).

Ξέρει κανείς αυτήν με Galliera-Oistrakh-Fournier γιατί την έχω στο πρόγραμμα.

Παναγιώτη μιας και είσαι του club κάποια στιγμή μετά τις εορτές πρέπει να τα πούμε από κοντά.
 

Lucas Stephanides - Anakrousis

AVClub Addicted Member
16 March 2007
2,118
Με Όιστραχ/Φουρνιέρ/Γκαλλιέρα σε Columbia Sax 2264 μαζί με την Τραγική εισαγωγή [1959] είναι εξαιρετική η ερμηνεία. Πρόκειται για μια από τις πρώτες λαμπάτες ηχογράφησεις που μάλιστα έγινε το 1957. Υπάρχει επίσης και σε επανέκδοση στην οικονομικότερη HMV Concert Classics SXLP 30185 [1975]. Βρίσκονται και οι δυο εκδόσεις στο διαδίκτυο. Λ.Σ.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Μαύρα Διαμάντια: Καλές ηχογραφήσεις κλασσικής μουσικής σε βινύλιο.

Παναγιώτη μιας και είσαι του club κάποια στιγμή μετά τις εορτές πρέπει να τα πούμε από κοντά.

Θα χαρω πολυ Κωστα...-bye-
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Με Όιστραχ/Φουρνιέρ/Γκαλλιέρα σε Columbia Sax 2264 μαζί με την Τραγική εισαγωγή [1959] είναι εξαιρετική η ερμηνεία. Πρόκειται για μια από τις πρώτες λαμπάτες ηχογράφησεις που μάλιστα έγινε το 1957. Υπάρχει επίσης και σε επανέκδοση στην οικονομικότερη HMV Concert Classics SXLP 30185 [1975]. Βρίσκονται και οι δυο εκδόσεις στο διαδίκτυο. Λ.Σ.

Με πρόλαβε ο Λουκάς. Ήθελα να αναφέρω κι εγώ αυτή την εξαιρετική ηχογράφηση. Την έχω στη γερμανική έκδοση από την Electrola.
9-16-zo 060.jpg

όντως θαυμάσια ερμηνεία. Δυσκολεύομαι να επιλέξω ανάμεσα σε αυτή και την μεταγενέστερη ηχογράφηση του Oistrakh με το Rostropovich και το Szell. Η παλιότερη με τον Galliera έχει πάντως τον καλύτερο ήχο, αν δε με απατά η μνήμη μου.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
η εκτελεση του sandor vegh ειναι ασυλληπτη. μου πειρε χρονια και ερευνα σε 6 χωρες (προ ιντερνετ) για να την βρω τελικα ολλανδια σε cd (8), και ειναι απο τα καλυτερα μου και εμενα. σε βινυλιο εχω μια "audiophile" εποχης, fine arts quartet/ everest.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Το βιολί της Γερμανίδας Suzanne Lautenbacher έχει δώσει ερμηνείες που αποτελούν αναφορά σε συνθέτες του μπαρόκ όπως ο Biber και ο Locatteli.

Ο Biber είναι αντιπρόσωπος του καθολικού Νοτιογερμανικού Μπαρόκ.
Σήμερα μπορείτε να ακούσετε Biber σε cd στην εξαιρετική εκτέλεση του Holloway και στο διπλό cd της harmonia mundi με τίτλο ROMANESKA.
Η ιδιαιτερότητα της ερμηνείας της Lautenbacher είναι ότι το δικό της μπαρόκ είναι αυστηρό, ξηρό, γοτθικό χωρίς λάμψη χωρίς χρώματα. Το κουτί αυτό της Vox περιλαμβάνει τις 16 σονάτες για βιολί που γράφτηκαν το1681(Rosary sonatas about the 15 Myasteries in the life of the Virgin Mary). Είναι έργα που δείχνουν μεγάλη καλλιτεχνική ωριμότητα.
Ιδιαίτερη αδυναμία έχω στην sonata Νo.16 που είναι η μοναδική passacaglia για solo βιολί.
Ο ήχος είναι εξαιρετικός και η εκτέλεση αυτή δεν διατίθεται πια σε cd.

Suzanne Lautenbacher, violin
Rudolph Ewerhart, harpichord
Johannes koch, viola da gamba.




Μια ακόμη πρώτης τάξεως εγγραφή της Vox και αυτή από το 1960 είναι τα δύο κουτιά με τα κονσέρτα για βιολί του βιρτουόζου Pietro Locatelli Την Lautenbacher συνοδεύει ο Kehr και η ορχήστρα δωματίου του Mainz. Και αυτός δίσκος αναφοράς πάνω στα κονσέρτα που αντίθετα με τον προηγούμενο κυκλοφορεί και σε cd.
 

Attachments

  • biber 1a.jpg
    biber 1a.jpg
    95.1 KB · Views: 212
  • biber insert.jpg
    biber insert.jpg
    48.2 KB · Views: 211
  • locatelli.jpg
    locatelli.jpg
    129.7 KB · Views: 211

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Οι Rosary sonatas έχουν μια ιδιαίτερη θέση στην ιστορία του βιολιού. Είναι περισσότερο σονάτες που γράφτηκαν για την εκκλησία παρά εκκλησιαστικές σονάτες. Αντιπροσωπεύουν σκηνές από την ζωή της Παναγίας και κάθε σονάτα παιζόταν μια ημέρα του Οκτωβρίου. Πιθανόν να τις έπαιζε και ο ίδιος ο Biber στον καθεδρικό του Salzburg. Η σονάτα Νο.16, η αποκαλούμενη του φύλακα αγγέλου μάλλον έκλεινε καθημερινά την παρουσίαση με την επίκληση της προστασίας του. Έργο μουσικά ώριμο που σε τακτά διαστήματα οι παραλλαγές από δύο ή τρεις φωνές διακόπτονται και τo θέμα παρουσιάζεται μονοφωνικά προσφέροντας ηρεμία από την ένταση.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Απάντηση: Μαύρα Διαμάντια: Καλές ηχογραφήσεις κλασσικής μουσικής σε βινύλιο.

Ωραίος ο Κώστας !!!! φτιάξε (σιάξε) μας μεγάλε !!!!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Από τις πλέον αγαπημένες ηχογραφήσεις ενός πολύ αγαπητού έργου, του Δεύτερου Κοντσέρτου για Πιάνο του Ραχμάνινοφ, είναι αυτή με την Ελληνίδα πιανίστα Τζίνα Μπαχάουερ:

pic2.jpg

Συνοδεύει η συμφωνική ορχήστρα του Στρασβούργου υπό τη διεύθυνση του Alain Lombard. Η Μπαχάουερ υπήρξε μαθήτρια (και) του Ραχμάνινοφ. Το ντελικάτο, λυρικό παίξιμό της απέχει έτη φωτός από τις υπερφορτισμένες ερμηνείες των Richter, Ashkenazy, Katchen και λοιπών, με τα βροντερά τους fortisimmi και τα αγωνιώδη κρεσέντα, αλλά σίγουρα είναι παίξιμο μεγάλης κλάσης, μιά διαφορετική ματιά σε ένα πολυταλαιπωρημένο έργο. Η ελληνίδα πιανίστα και σε συνεργασία με γάλλους μουσικούς (μαέστρο και ορχήστρα), αλλά και τεχνικούς καταλήγουν σε ένα αποτέλεσμα που ξενίζει στην αρχή, αλλά στην τελική ανάλυση είναι το ίδιο αυθεντικό με τις προσπάθειες των συνήθων αγγλοαμερικανών και ρώσων υπόπτων. Την αίσθηση του ξένου εντείνει και η ηχογράφηση (του πολύ γνωστού στη Γαλλία Peter Willemoes), που δίνει έμφαση στην καθαρότητα, την ανάλυση και τις χροιές, όχι στο χώρο, τις δυναμικές και το μπάσο (λέγε με DECCA, Mercury, Living Stereo κλπ.)
 
  • Like
Reactions: christos56