Εισαγωγικό επώνυμο ή ηλεκτρολογικό ?

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Χαιρετώ το forum! Πριν λίγο καιρό και με τη βοήθεια των μελών από εδώ και ειδικότερα του Tyler αγόρασα το πρώτο μου low budget συστηματάκι που αποτελείται απο ένα yamaha cd-s 300, έναν sony 1500es και ένα ζευγάρι wharfedale diamond 9.5 .
Για προσωρινή λύση έχω πάρει ένα IXOS interconnect και για καλώδια ηχείων κάτι απλά ανώνυμα διατομής 2,5mm2 . Έχω δύο ερωτήσεις

1)Αξίζει να αγοράσω αυτό το interconnect? http://www.whathifi.com/review/chord-company-crimsonplus
Λογικά θα είναι καλύτερο από το ixos απλά ρωτάω αν κάποιος έχει ακούσει από τα εισαγωγικά καλώδια της εταιρίας

2)Για καλώδιο ηχέιων είμαι σε δίλημμα να πάω σε κάτι επώνυμο εισαγωγικό μικρής διατομής όπως αυτό http://www.whathifi.com/review/chord-company-carnival-silver-screen ή σε απλό ηλεκτρολογικό μεγαλύτερης διατομής ? Οι διαστάσεις των καλωδίων θα είναι 3 μέτρα .

Το budget κυμαίνεται περίπου στα 100 κάτι ευρώ και για τα δύο . Μήπως αξίζει να περιμένω μέχρι να βρω στις αγγελίες κάτι λίγο καλύτερο σε μεταχειρισμένο ή οι παραπάνω επιλογές είναι καλές για το σύστημά μου? Οποιαδήποτε άλλη γνώμη ευπρόσδεκτη , ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Το αν είναι καλές οι επιλογές σου για το σύστημά σου, δυστυχώς θα το γνωρίζεις μόνο μετά από ακρόαση.
Γνώμη μου είναι να μην ξοδέψεις πολλά χρήματα σε καλώδια και ειδικά σε ic.
Σε κάθε περίπτωση η λύση της αγγελίας θα σου δώσει τη δυνατότητα να αγοράσεις κάτι αξιόλογο σε τιμή που αρχικά ίσως δεν ήταν προσιτή.

Προσωπική μου γνώμη είναι να μην πας σε ασήμι για τα ηχεία σου όπως το QED με τα οποία συγκρίνει το CORD στο άρθρο. Μείνε σε χαλκό.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,351
για το σύστημα που έχεις, καλό είναι να μη δώσεις το κατοστάρι
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Ευχαριστω για τις αποψεις σας! Ισχυει καλυτερα να περιμενω και αν βρεθει κατι πιο φθηνο απο αγγελια εχει καλως. Προς το παρον ας επενδυσω σε μουσικη (ειδικα με τις τιμες του amazon uk με τρωει συχνα η τσεπη! )
 

krelladonis

Senior Member
29 June 2006
601
Αθηνα
προσφατα στο μικρο συστημα που εχω στο pc μου , εβαλα για ηχειων απλο ηλεκτρολογικο 2,5mm και μου εκατσε πολυ καλητερα απο φθηνο επωνυμο μικροτερης διατομης.....Tα QED παντος τα πηρα για πλακα για το PC και αυτα αλλα μου αρεσαν τοσο που πλεον τα εχω διπλοκαλωδιοση στο καλο μου συστημα σαν ''φθηνη'' και καλη λυση....
 

amoustakas

Senior Member
27 November 2011
339
Θεσσαλονίκη
Επειδή έχω και εγώ το ίδιο player αν μου επιτρέπεται να παρέμβω στο thread και να ρωτήσω αν αξίζει επένδυση σε καλώδια και ποια (μέχρι 100-150 ΕΥΡΩ) αν παίξει με ολοκληρωμένο Magnum IA 120SE (2X65Watt RMS) και B&W CDM NT 1?