Μετατροπή video απο αναλογική κάμερα σε αρχείο PC

ultraxmode

Senior Member
27 August 2008
587
Athens
Καλησπέρα σε όλους!

Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας. Έχω κάποιες κασσέτες βίντεο (παλιές) Hi8 και μία κάμερα Sony Handycam (analog) CCD-TR427E PAL και θέλω να μετατρέψω το βίντεο σε αρχείο για τον υπολογιστή. Πώς θα μπορέσω να το κάνω αυτό? Έχω ένα PC το οποίο έχει μία NVIDIA 8800 GTS αλλα δεν έχει αναλογικές εισόδους. Πώς θα μπορέσω? Θέλω πάρα πολύ να φτιάξω σε DVD αυτές τις παλιές κασσετούλες. Έχει κάποια πολύτιμα βίντεο μέσα.

Σας ευχαριστώ πολύ, είμαι σίγουρος πως θα με βοηθήσετε!

;)
 

marialena2

New member
16 December 2011
2
Φίλε καλησπέρα!
Είχα και γω παρόμοιο θέμα πριν καιρό,και το χα ψάξει,εγώ όμως ήθελα να συνδέσω βίντεο με υπολογιστή,όχι βιντεοκάμερα με υπολογιστή..Βρήκα ένα χρησιμότατο εργαλείο και την έκανα την δουλειά,και βλέποντας είδα ότι είχε και επιλογή για σύνδεση με βιντεοκάμερα άρα ΠΙΘΑΝΩΣ να σου κάνει,ψάξτο πάντως:
http://www.getitnow.gr/prod/anabathmisi/tv-tuners-video-editing/terratec-grabby/prod1171348pp/

Εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη..ΟΜΩΣ παίζει ρόλο και ο υπολογιστής,θέλει δυνατό επεξεργαστή.Στο δικό μου λάπτοπ του 2003,δεν έπιανε..Στου αδερφού μου που είναι πιο πρόσφατος,έκανε θαύματα!!
Τώρα απότι λες,έχεις ήδη κάρτα αλλά δεν έχει αναλογικές εισόδους..Σαυτό δεν μπορώ να βοηθήσω..
 

ultraxmode

Senior Member
27 August 2008
587
Athens
Ευχαριστώ για την απάντηση Μαριαλένα! Τυχαία πήγα και βρήκα κι εγώ κάτι αντίστοιχο ( μόνο που είναι της εταιρίας EasyCAP). Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΜΩΣ!!!

Για την ακρίβεια το έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή αλλα μόλις κατάλαβα οτι μου λείπει ένα καλώδιο για να συνδέσω τον ήχο απο την κάμερα στο Υ που έχει το EasyCAP. (έχει δύο RCA για τον ήχο, ενω η κάμερα έχει ένα RCA).

Με ποιό πρόγραμμα έκανες την εγγραφή? Εγώ λέω να το κάνω με το NERO VISION .. Εσύ με ποιό το έκανες?

Thanks a lot.!
 

marialena2

New member
16 December 2011
2
Ναι,το θυμάμαι και αυτό που λες!Για την ακρίβεια,θυμόμουν ότι είχα βρει ένα ίδιο εργαλείο με τη λέξη "easy" μέσα,αλλά δεν θυμόμουν ποιό ηταν να στο γράψω και αυτό!
Λοιπόν,το δικό μου εργαλείο,το terratec grabby,στο γράφει σε αρχείο mp2..Παίζει κανονικά σε υπολογιστή αλλά εγώ ήθελα να το κάνω dvd οπότε χρησιμοποίησα το AVS VIDEO EDITOR..To Nero το χω μόνο για να γράφω dvd όχι να κάνω και μετατροπές..Αν το χεις δοκιμάσει το nero vision και ειναι οκ στις μετατροπές,τότε θα στο μετατρέπει και αυτό!
ΠΡΟΣΟΧΗ..το εργαλείο που χρησιμοποίησα εγώ,είχε διάφορες επιλογές για το παραγόμενο αρχείο,τί διαστάσεις να ναι,πόσα bitrates,κλπ..Και εχει και ρυθμιση για την ΠΟΙΟΤΗΤΑ της εικονας που θα είναι το αρχείο..Είχε κλίμακα για video quality ως 20 νομίζω,όχι ότι βλέπεις και την μεγάλη διαφορά αλλά οκ,κάτι βελτιώνει..Πρόσεξε αν επιλέξεις βελτίωση εικόνας,ΠΟΣΑ GB γίνεται το αρχείο..Πχ το βαλα στην επιλογή να ναι στο 14 η βελτίωση και δίπλα (αυτόματα σου δείχνει πόσα gb θα ναι το αρχείο) μου βγαλε μέγεθος 6 gb!Το οποίο φυσικά δεν μπορεί να γραφτεί σε dvd..Θα προσέξεις να κάνεις την ποιότητα τέτοια που να ναι το αρχείο ως 4,5 gb,όσο χωράει δηλαδή ένα dvd..Αλλιώς δεν θα γράφεται σε δίσκο!
Είναι διαδικασία,εμένα δεν με κούρασε γιατί ειχα ταλαιπωρηθεί πολύ και όταν βρήκα την λύση,έκανα τη δουλειά με μεγάλη ανακούφιση!! (εγώ ήθελα μετατροπή βιντεοκασέτας με αμερικάνικο σήμα σε dvd ,ήταν η μόνη λύση να συνδέσω βίντεο με υπολογιστή γιατί το dvd recorder μου δεν έγραφε από αμερικάνικο σήμα..)
Το παν είναι να χεις δυνατό υπολογιστή να "σηκώσει" το πρόγραμμα και την διαδικασία..Στο δικό μου λαπτοπ,έβλεπα απλά μαύρη οθόνη..Στου αδερφού μου,όχι κάτι τρομερά καλό,διπύρηνος επεξεργαστής και κάρτα γραφικών NVIDIA 450,έφευγε σφαίρα,ούτε κόλλαγαν τα καρέ ούτε τίποτα,μια χαρά φυσική η εικόνα..
Όταν κάνεις το πρώτο dvd,τα υπόλοιπα θα είναι παιχνιδάκι..Απλά θα το αφήνεις να γράφει και θα χεις στο νου σου πότε τελειώνει η κάθε κασέτα να πας να το σταματήσεις!
Το εργαλείο που είχα εγώ,είχε διάφορες επιλογές,σύνδεση από εξωτερική πηγή,από βίντεο,από αναλογική κάμερα κλπ..Εγώ διάλεγα από βίντεο..Εσύ θα διαλέξεις από κάμερα..Τώρα αυτό που λες με τα καλώδια δεν το ξέρω..Από τη μία μεριά το usb το βαζα στον υπολογιστή..Εκεί που κατέληγαν σε 3rca,τα έβαζα και τα 3 σε ανταπτορα για σκαρτ,δεν είχε rca το βίντεο..Και έβαζα το σκαρτ ανταπτοράκι στο πίσω μέρος του βίντεο και ήταν οκ..!
Απότι θυμάμαι όμως,το εργαλείο εκτός από ΑΣΠΡΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ-ΚΙΤΡΙΝΟ,έχει και ένα ΜΑΥΡΟ καλώδιο..Αυτό το καλώδιο κάτι κάνει,θυμάμαι ότι μπορούσες να συνδεσεις ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ με τη συσκευή,χωρίς να συνδέσεις τα άλλα 3 καλώδια!!Οπότε,αν έχει υποδοχή η κάμερα,συνδέεις το ΜΑΥΡΟ καλώδιο με την κάμερα και το usb με τον υπολογιστή!
 
Last edited:

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,098
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Για να μην ανοίξω νέο θέμα, θέλω να θέσω στους ειδικούς ορισμένα ερωτήματα σχετικά με την επιλογή μεθόδου μετατροπής του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό.

Είχα αρχίσει πριν από χρόνια την προσπάθεια αυτή με τη μέθοδο της μετατροπής του σήματος μέσω της ψηφιακής κάμερας Canon MV530i που εξακολουθώ να κρατάω γιαυτό το σκοπό. Η κάμερα διαθέτει υποδοχές S video, mini USB, mini Firewire και θηλυκό για το καρφί του ήχου. Επομένως, τόσο το αναλογικό (μέσω του S video) όσο και ο ήχος έρχονται στην κάμερα, η οποία μετατρέπει το αναλογικό σε ψηφιακό και τα στέλνει στον υπολογιστή με τα άλλα βύσματα. Την εποχή που είχα ξεκινήσει την προσπάθεια, το capture γινόταν μέσω του premiere 6.5 που εξακολουθώ να έχω στον υπολογιστή.
Πριν από μερικούς μήνες αγόρασα από το Lidl το Silver Crest USB Video Grabber σαν εναλλακτική λύση για τη μετατροπή. Το πακέτο διαθέτει, εκτός από το μικροσκοπικό USB Video Grabber και το Cyberlink PowerDirector 7, για το capture (δεν έχω δουλέψει ποτέ με αυτό), και πλήθος καλωδίων που καλύπτουν τις ανάγκες σύνδεσης του hardware.

Το ερώτημα είναι ποια είναι η καλλίτερη, ποιοτικά, μέθοδος για τη μετατροπή του σήματος.
Θα μου πείτε, κάνε δοκιμή και με τις δύο και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα.

Πριν το κάνω, σκέφτηκα να ρωτήσω τους ειδήμονες και να έχω μερικές έγκυρες γνώμες, για να ξεκινήσω, σοβαρά αυτή τη φορά, το τεράστιο έργο, μιας και οι βιντεοκασέτες είναι πολλές και θέλω να κάνω εγώ τη βρωμοδουλειά για να έχω τη δυνατότητα επεξεργασίας του ψηφιακού σήματος, ώστε να πετύχω αφενός την καλλίτερη δυνατή ποιότητα του πρωτογενούς υλικού (4:3) αφετέρου την προβολή του σε φόντο 16:9 που σκέπτομαι να βάλω. Αυτά, βέβαια, δεν γίνονται από τους επαγγελματίες που αναλαμβάνουν μετατροπές vhs σε dvd.

Ευχαριστώ όλους όσοι ασχοληθούν με τον προβληματισμό μου και εύχομαι Καλή Χρονιά με ΚΑΛΗ ΥΓΕΙΑ.
 

gmask

Senior Member
30 January 2008
301
μόλις σήμερα δοκίμασα τη μετατροπή με το silver crest και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Καμιά καλύτερη ιδέα?
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,098
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Απάντηση: Re: Μετατροπή video απο αναλογική κάμερα σε αρχείο PC

μόλις σήμερα δοκίμασα τη μετατροπή με το silver crest και το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό. Καμιά καλύτερη ιδέα?

Επειδή από την ΠΑ 30.12 που ξεκίνησα την ίδια προσπάθεια αντιμετωπίζω συνεχώς προβλήματα με το θέμα της μετατροπής του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό, θα ήθελα να περιγράψεις τις ενέργειες, τα αποτελέσματα και το OS που έχεις στο pc σου, ώστε να δούμε αφενός εμείς αφετέρου όλοι όσοι θέλουν να προχωρήσουν σ' αυτή τη διαδικασία, τις σωστές κινήσεις που πρέπει να γίνουν και τα αντίστοιχα αποτελέσματα.

Δουλεύω με τα Win7 32 και το πρώτο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι μετά την εγκατάσταση είτε της έκδοσης 7 του powerDirector, που συνοδεύει το πακέτο, είτε των 9 και 10 που έχω, μόλις ενεργοποιούσα το capture κράσαρε το πρόγραμμα και έκλεινε. Μετά από πολλές προσπάθειες και τα, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, πολλαπλά τηλεφωνήματα στο (ελληνόφωνο) service της SilverCrest στη Γερμανία (!!!), που ευτυχώς δεν χρεώθηκε από τη 4νετ, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω τη δυνατότητα λειτουργίας του exe, ως συμβατού με Windows XP SP3, (δεξί κλικ στο exe, properties, compatibility και τσεκάρισμα στο αντίστοιχο κουτάκι0, επειδή δυο φίλοι μοι που αγόρασαν το ίδιο πακέτο, χρησιμοποιούν (ακόμη) XP. Το αποτέλεσμα είναι ότι άνοιξε το capture αλλά χρειάστηκε να αλλάξω συσκευή capture (από τις επιλογές που έχει) και τροποποίηση στις ρυθμίσεις (PAL αντί SECAM κλπ) για να καταφέρω να δω, τελικά, το (έγχρωμο) σήμα στην οθόνη του capture. Επειδή η έκδοση 7 είναι σχετικά φτωχή σε δυνατότητες, εγκατέστησα αρχικά τη 10 και στη συνέχεια την 9, γιατί κάθε προσπάθεια που έκανα για εξαγωγή κλιπ σε avi (έχει δυνατότητα εξαγωγής σε mpeg 1, mpeg 2 και avi) το πρόγραμμα έβγαζε μήνυμα ότι χρειάζεται activation αν και είχα κάνει. Μία προσπάθεια για εξαγωγή σε mpeg 2πέτυχε αλλά η ποιότητα δεν είναι ικανοποιητική.

Επειδή έχω δουλέψει στο παρελθόν με το άλλο σύστημα, δηλαδή μετατροπή του σήματος μέσω της βιντεοκάμερας Canon MV530i που έχω, με την οποία έλεγχα απόλυτα τη λειτουργία του βίντεο, μέσω του Premiere 6.5 που δούλευα τότε (ξεκίνημα του βίντεο και εγγραφή του σήματος, σταμάτημα του βίντεο και διακοπή της εγγραφής, ώστε να καταχωρηθεί το γραμμένο κλιπ κοκ), διαπίστωσα ότι με το SilverCrest δεν έχεις πλέον τον έλεγχο του βίντεο αφού όταν σταματάς την εγγραφή του σήματος, το βίντεο εξακολουθεί να παίζει, οπότε χάνεις το σημείο που που σταμάτησες το κλιπ κλπ.

Η προσπάθεια μέσω της βιντεοκάμερας και του Premiere 6.5, που εγκατέστησα πάλι, αλλά και του Premiere CS4 που έχω, δεν έφερε αποτέλεσμα, μέχρι στιγμής, αφού και στα δύο προγράμματα δείχνει ότι οι συσκευές είναι offline. Θυμάμαι ότι όταν είχα δουλέψει, πριν από χρόνια με το Premiere 6.5είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα αλλά ενώ τότε είχα βρει λύση και λειτούργησε η βιντεοκάμερα online τώρα δεν μπορώ να θυμηθώ τη λύση αυτή.
 

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,098
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Τελικά, φαίνεται ότι και σ' αυτή την περίπτωση, η λύση ήταν τόσο απλή, όπως το αυγό του Κολόμβου.
Στην προσπάθεια να νςτατρέψω το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό, μέσω της ψηφιακής βιντεοκάμερας που έχω, χρησιμοποιούσα ένα καλώδιο firewire σφραγισμένο σε πλαστικό σακουλάκι που βρήκα στα καλώδιά μου (δηλαδή, δεν θυμάμαι σε ποια συσκευασία βρισκόταν), αφού δεν βρήκα πουθενά εκείνο που συνόδευε την κάμερα.
Αποφάσισα να αγοράσω ένα άλλο καλώδιο (Πλαίσιο) και μόλις το σύνδεσα, έβγαλε μήνυμα ότι βρήκε τη βιντεοκάμερα (!!!) και το πρόβλημα σύνδεσης λύθηκε.

Μεταξύ του Prepiere 6.5 που είχα δουλέψει πριν από χρόνια και του Premiere Pro CS4 που δουλεύω τελευταία, προτίμησα το δεύτερο που έχει πολύ περισσότερες επιλογές και διαχείριση του βίντεο και του ήχου και ξεκίνησα τη μετατροπή των βιντεοκασετών. Όλο το ψηφιακό υλικό που παράγεται (avi) αλλά και τα σχετικά του software αποφάσισα να τα βάλω σε ένα εξωτερικό MyBook 2TB που αγόρασα στις γιορτές από τις προσφορές του Amazon, ώστε να είναι εύκολα διαχειρίσιμο. Στόχος είναι να μετατρέψω όλο το περιεχόμενο κάθε κασέτας σε ψηφιακό σήμα, χωρίς περικοπές και επεμβάσεις, ώστε να δημιουργήσω ένα αρχείο σε αυτή τη μορφή και, στη συνέχεια, να το επεξεργαστώ για να δημιουργήσω τα κλιπς που θέλω, ανάλογα με το θέμα, και το τελικό προϊόν που θα φτιάξω, μάλλον σε bluray. Το αποτέλεσμα (avi) φαίνεται να είναι καλό, αν και 720X576, αλλά θέλει πολλή δουλειά για επεξεργασία, ώστε αφενός να περιοριστεί σε έκταση αφετέρου να βρω λύσεις για να περαστεί σε υπόβαθρο HD κλπ.
 

tasos 01

New member
18 April 2012
4
Kι εγώ αντιμετώπιζα αυτό το θέμα μετατροπής κι έχω ένα περίεργο θεματάκι,απο την βιντεοκάμερα (SONY-TRV130E)αναλογική,τη συνδέω με τα 3 καλώδια (ΑΣΠΡΟ-ΚΟΚΚΙΝΟ-ΚΙΤΡΙΝΟ)στο DVD και γράφω τα έργα μου σε dvd ΔΙΣΚΑΚΙ μετα το βάζω στον υπολογιστή ΤΑ ΑΡΧΕΊΑ είναι σε μορφή VOB το NERO 10 ΤΑ δέχεται και το επεξεργάζομαι το SONY VEGAS 11 PRO ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΕΤΕ.ΚΙ ΕΔΩ ΑΡΧΊΖΕΙ ΤΟ ΚΟΥΦΟ ΑΝ ΤΟ DVD ΤΟ ΑΝΤΙΓΡΑΨΩ ΜΕΣΩ NERO ΣΕ ΑΛΛΟ DVD ΜΕ ΜΟΡΦΗ AVI ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΑΡΧΕΙΑ VOB ΤΟ SONY VEGAS TA DEXETE.ΤΟ NERO ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΕΙ ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΚΙ ΕΝΩ ΟΤΑΝ ΚΟΒΕΙΣ ΚΑΙ ΡΑΒΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩΝΤΑΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΛΕΙΠΟΥΝ ΣΚΗΝΕΣ Η ΚΑΜΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ Ο ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ Η ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΚΗΝΗ ....ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΤΟΥ NERO? Η ΤΗΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ ΣΤΟ DVD ??ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΕΓΓΡΑΨΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΟ Terratec Grabby ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΑΛΥΤΕΡΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΛΥΣΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Last edited:

makfil

Supreme Member
12 September 2010
4,098
Φιλοθέη/Γλυφάδα
Χωρίς να έχω ακολουθήσει αυτή τη διαδικασία, φοβάμαι ότι δεν είναι η καλλίτερη, για τη μετατροπή του αναλογικού σήματος σε ψηφιακό, ώστε να έχεις, στη συνέχεια, τη δυνατότητα επεξεργασίας. Στην περίπτωσή σου, θα αγόραζα μια συσκευή Grabber (κυκλοφορούν πολλές και φτηνές) η οποία έχει δυνατότητα αφενός λήψης του αναλογικού σήματος με τα τρία καλώδια, από την κάμερα, αφετέρου μετατροπής του σε ψηφιακό στο pc με σύνδεση με usb.

Από την προσωπική μου εμπειρία, με μια παρόμοια συσκευή Silver Crest που αγόρασα πέρυσι από το Lidl, μπορώ να πω ότι απογοητεύτηκα, αφού δεν μπόρεσε ποτέ να μου δώσει σήμα, αλλά, τουλάχιστον, χρησιμοποίησα τα καλώδια του πακέτου με τη συνδεσμολογία που πραγματοποίησα τις μετατροπές μου, μέσω της ψηφιακής βιντεοκάμερας που διατηρώ για το σκοπό αυτό.

Συμπληρωματικά να πω, για όσους ενδιαφέρονται, ότι από τη διαδικασία μετατροπής έβγαλα 130 ώρες ψηφιακού σήματος, από όλες τις κασέτες που είχα (VHS, compact VHS, Mini DV κλπ), εγκατέστησα τα 64 ειδικά για την επεξεργασία βίντεο με Adobe CS5.5, αύξησα τη μνήμη από 6GB σε 12GB, εγκατέστησα μια φτηνή κάρτα Sharkoon USB 3.0 PCI-e ώστε να εξασφαλίσω μεγαλύτερες ταχύτητες επικοινωνίας του εξωτ. σκληρού USB 3.0 2Τ που αγόρασα για το σκοπό αυτό, οδήγησα όλα τα αρχεία που δημιουργούν τα CS5.5 (Premiere, Photoshop, Encore) στον εξωτ. και μπορώ να πω ότι το σύστημα ... πετάει. Ήδη επεξεργάστηκα υλικό που γεμίζει ένα BD και εντός των ημερών θα κάψω το πρώτο από τη σειρά αυτή.
 
Last edited: