Απόκριση ηχείων από 60Hz και πάνω. Πρόβλημα πραγματικό?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα να μάθω αν στην μουσική υπάρχει η περίπτωση κάποιος ήχος να κατέβει κάτω από τα 50-60 Hz. Αν ναι, μπορείτε να μου δώσετε ένα παράδειγμα?

Ο λόγος που ρωτώ είναι ότι σκέφτομαι σε κάποια φάση και για διάφορους λόγους, να αποκτήσω κάποιο ηχείο με ένα full range μεγάφωνο. Τα περισσότερα από αυτά τα ηχεία ξεκινούν από τα 45 -50 Hz, και αναρωτιέμαι αν η απουσία του φάσματος από τα 20 – 60 Hz δημιουργεί όντως κάποιο πρόβλημα στις ακροάσεις.

Δεν ξέρω αν έχει διατυπωθεί ξανά κάποιο τέτοιο ερώτημα στο παρελθόν. Έψαξα αρκετά αλλά δεν βρήκα κάτι.
 
Φίλε Κώστα, πρόβλημα στις ακροάσεις αποκλείεται να έχεις.

Η περιοχή που αναφέρεις σαφώς και περιέχει πληροφορία, κατά την άποψή μου όμως όχι τόσο σημαντική όσο από τα 80 μέχρι 20000.

Άσε που πολλές φορές ένα ηχείο που έχει απόκριση από 45 κύκλους σε κάποιο χώρο να "κατεβαίνει" και χαμηλότερα, αφού οι κλίσεις της αποκοπής συνήθως δεν είναι απότομες.

Μην αγχώνεσαι και πολύ φίλε μου.

Βρες κάποιο ηχείο που να σου "μιλάει" με τη μεσαία του περιοχή και θα τη βρεις τη νιρβάνα σου...
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Αυτή την άποψη έχω και εγώ φίλε μου, αλλά άκουγα αριστερά και δεξιά σαν ΜΕΓΑΛΟ μειονέκτημα για κάποιο ηχείο ότι δεν κατεβαίνει κάτω από τα 50Hz και έλεγα " ρε μπας και έχουν δίκιο".

Από την άλλη άκουσα τα Abby της Cain & Cain και (πέραν του ότι μαγεύτηκα από τον ήχο τους) δεν διαπύστωσα πουθενά την απουσία του φάσματος που το ηχείο αυτό δεν είναι ικανό να αναπαράγει.

Ήθελα απλά μία δεύτερη γνώμη.

Ευχαριστώ
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Όχι μόνο δεν πρέπει να ανησυχείς κατά τη γνώμη μου αλλά να θυμάσαι ότι κάτω από τα 60Hz φίλε μου μετά βίας φτάνει οριακά μόνο το κοντραμπάσο και το εκκλησιαστικό όργανο και αυτά με το ζόρι. Άρα όποιος ακούει κάτω από 60Hz, ακούει μια ψεύτικη, υπερβολική και αφύσικη μορφή μπάσου.
Τώρα αν του αρέσει, πάσο.
 
Απάντηση: Re: Απόκριση ηχείων από 60Hz και πάνω. Πρόβλημα πραγματικό?

Όχι μόνο δεν πρέπει να ανησυχείς κατά τη γνώμη μου αλλά να θυμάσαι ότι κάτω από τα 60Hz φίλε μου μετά βίας φτάνει οριακά μόνο το κοντραμπάσο και το εκκλησιαστικό όργανο και αυτά με το ζόρι. Άρα όποιος ακούει κάτω από 60Hz, ακούει μια ψεύτικη, υπερβολική και αφύσικη μορφή μπάσου.
Τώρα αν του αρέσει, πάσο.

χμμμ, ίσως να μην είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Είχα κάνει μια δοκιμή στο δικό μου σύστημα, με τα μάγκια με τα παθητικά ακόμη κρος, οδηγούμενα από τον Coda model 11.
Είχα αγοράσει το καταπληκτικό REL Strata II. Το σύνδεσα όχι με RCA, αλλά παράλληλα με τα ηχεία, έτσι ώστε να λαμβάνει πιο σωστά την πληροφορία του μπάσου (έτσι έγραφε το manual και είχε δίκιο σε αυτό).

Έβαλα την αποκοπή του στα 30 Hz (δεν πάει παρακάτω) και το gain σχεδόν στην πρώτη γραμμούλα. Πολύ κάτω από το ρελαντί δηλαδή.

Σας πληροφορώ ότι βάζοντας ακουστική κιθάρα άκουγα ξεκάθαρα τη διαφορά στον όγκο του ηχείου της κιθάρας και σε πολλές αρμονικές της (στο σβήσιμο).

Φυσικά είχα πάθει πλάκα με το θέμα. Πλησίασα στο REL, έπιανα με το χέρι μου τη μεμβράνη και δεν αισθανόμουν να πάλλεται, αλλά η διαφορά στον ήχο ήταν αδιαμφισβήτητη.

Έβαλα και τη γυναίκα μου να αναβοσβήνει το σαμπ για να βεβαιωθώ ότι δεν ακούω...πουλάκια!


Οπότε νομίζω ότι υπάρχουν πολλές συχνότητες εκεί κάτω και για όργανα τα οποία δεν μας γεμίζουν το μάτι, αλλά παίζουν από χαμηλά.


Επι του θέματος τώρα, θα προτιμούσα ένα ηχείο βάσης ή ένα συμμαζεμένο ηχείο δαπέδου με μεγάλη πιθανότητα να αποδίδει πολύ καλά αυτά που πρέπει (από 70-80 κύκλους και πάνω) και να συμπληρώσω το φάσμα με ένα πολύ καλό υπογούφερ, παρά να πάρω ένα ηχείο "ψυγείο" το οποίο θα πρέπει να τα κάνει όλα σωστά.

Να μη μιλήσω και για την αισθητική του θέματος....
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Re: Απάντηση: Re: Απόκριση ηχείων από 60Hz και πάνω. Πρόβλημα πραγματικό?

Στέργιε, είσαι σίγουρος?
Δεν αμφισβητώ αυτά που λες, απλά αδυνατώ να το χωνέψω.

Είχα αγοράσει το καταπληκτικό REL Strata II. Το σύνδεσα όχι με RCA, αλλά παράλληλα με τα ηχεία, ...

Off topic αλλά τι εννοείς παράλληλα?
 

kostas k

AVClub Addicted Member
19 June 2006
1,951
Μελίσσια
Re: Απάντηση: Re: Απόκριση ηχείων από 60Hz και πάνω. Πρόβλημα πραγματικό?

...

Επι του θέματος τώρα, θα προτιμούσα ένα ηχείο βάσης ή ένα συμμαζεμένο ηχείο δαπέδου με μεγάλη πιθανότητα να αποδίδει πολύ καλά αυτά που πρέπει ...

Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.

...και να συμπληρώσω το φάσμα με ένα πολύ καλό υπογούφερ...

Εδώ τώρα θα διαφωνίσω λίγο αλλά γούστα είναι αυτά. Εγώ πάντως θα προτειμούσα να μην λερώσω τον ήχο του ηχείου, ή για να είμαι πιο σωστός θα προτειμούσα να μην μπλέξω με ιστορίες όπως σωστό ταίριασμα, ρυθμίσεις αποκοπής κτλ.
 

Θοδωρής Κ.

AVClub Enthusiast
25 June 2006
915
Βόρεια
Συμφωνώ με τον Στέργιο και εγώ σε πειράματα με sub άκουγα ποιο «φυσικά» την κιθάρα .Σίγουρα υπάρχει πληροφορία εκεί κάτω.
Αλώστε ποιος ο λόγος να προσπαθούν για το χαμηλότερο χαμηλό οι κατασκευαστές ηχείων ?Θα πετούσαν μια ακουστική ανάρτηση και τέλος .Έλα όμως που δεν είναι έτσι.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απόκριση ηχείων από 60Hz και πάνω. Πρόβλημα πραγματικό?

Στέργιε, είσαι σίγουρος?
Δεν αμφισβητώ αυτά που λες, απλά αδυνατώ να το χωνέψω.



Off topic αλλά τι εννοείς παράλληλα?

Δε ξέρω για άλλα υπογούφερ, αλλά τα REL έχουν 2 τρόπους σύνδεσης:
τον κλασσικό με RCA και τον...δικό τους, όπου συνδέονται παράλληλα με τα ηχεία.
Όπως το γράφω.
Στις εξόδους του ενισχυτή εκτός από το σήμα του ηχείου συνδέεις και το υπογούφερ κανονικά.

Πολύ ανώτερη σύνδεση από αυτήν του RCA τρόπου.
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απόκριση ηχείων από 60Hz και πάνω. Πρόβλημα πραγματικό?

Εδώ τώρα θα διαφωνίσω λίγο αλλά γούστα είναι αυτά. Εγώ πάντως θα προτειμούσα να μην λερώσω τον ήχο του ηχείου, ή για να είμαι πιο σωστός θα προτειμούσα να μην μπλέξω με ιστορίες όπως σωστό ταίριασμα, ρυθμίσεις αποκοπής κτλ.

Αν έχεις "αυτί" δεν είναι δύσκολο να ταιριάξεις ένα καλό υπογούφερ.

Το δικό μου REL το είχα ταιριάξει άψογα με τα Chario Millenium II μέσα σε 15 ημέρες ακούγοντας μουσική.

Στην αρχή υπερβάλλεις με το gain και την αποκοπή, μετά το παρακάνεις με το χαμήλωμα και στο τέλος βρίσκεις τη χρυσή τομή!

Κι εγώ κατά ήμουν, αλλά τουλάχιστον με το REL μου είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
Νόμιζα ότι τα υπογούφερς είναι αντι χαϊεντ, αλλά έκανα μεγάλο λάθος.

-bye-
 

McZab

Supreme Member
3 July 2006
4,843
Belleville
Re: Απάντηση: Re: Απόκριση ηχείων από 60Hz και πάνω. Πρόβλημα πραγματικό?

χμμμ, ίσως να μην είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Είχα κάνει μια δοκιμή στο δικό μου σύστημα, με τα μάγκια με τα παθητικά ακόμη κρος, οδηγούμενα από τον Coda model 11.
Είχα αγοράσει το καταπληκτικό REL Strata II. Το σύνδεσα όχι με RCA, αλλά παράλληλα με τα ηχεία, έτσι ώστε να λαμβάνει πιο σωστά την πληροφορία του μπάσου (έτσι έγραφε το manual και είχε δίκιο σε αυτό).

Έβαλα την αποκοπή του στα 30 Hz (δεν πάει παρακάτω) και το gain σχεδόν στην πρώτη γραμμούλα. Πολύ κάτω από το ρελαντί δηλαδή.

Σας πληροφορώ ότι βάζοντας ακουστική κιθάρα άκουγα ξεκάθαρα τη διαφορά στον όγκο του ηχείου της κιθάρας και σε πολλές αρμονικές της (στο σβήσιμο).

Φυσικά είχα πάθει πλάκα με το θέμα. Πλησίασα στο REL, έπιανα με το χέρι μου τη μεμβράνη και δεν αισθανόμουν να πάλλεται, αλλά η διαφορά στον ήχο ήταν αδιαμφισβήτητη.

Έβαλα και τη γυναίκα μου να αναβοσβήνει το σαμπ για να βεβαιωθώ ότι δεν ακούω...πουλάκια!


Οπότε νομίζω ότι υπάρχουν πολλές συχνότητες εκεί κάτω και για όργανα τα οποία δεν μας γεμίζουν το μάτι, αλλά παίζουν από χαμηλά.


Επι του θέματος τώρα, θα προτιμούσα ένα ηχείο βάσης ή ένα συμμαζεμένο ηχείο δαπέδου με μεγάλη πιθανότητα να αποδίδει πολύ καλά αυτά που πρέπει (από 70-80 κύκλους και πάνω) και να συμπληρώσω το φάσμα με ένα πολύ καλό υπογούφερ, παρά να πάρω ένα ηχείο "ψυγείο" το οποίο θα πρέπει να τα κάνει όλα σωστά.

Να μη μιλήσω και για την αισθητική του θέματος....

Αναφέρεσαι σε ηχογράφηση Στέργιο? Εγώ εννοούσα στην πραγματικότητα τι "βγάζει" κάθε όργανο, στο live. Μετά μπορείς να κάνεις και το φλάουτο να βγάζει 30Hz!:flipout: Εκτός αν κατάλαβα λάθος...
 

GEO2

New member
25 August 2006
5
Επειδή και εγώ τελευταία πειραματίστηκα με τη χρήση υπογούφερ (yamaha yst-1500sw) σε σύνδεση όχι με RCA, αλλά παράλληλα με τα ηχεία, έχω να πώ οτι συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο συνφορουμίτη Κακκαλιό Στέργιο.
Υπ'όψιν οτι η δική μου ρύθμιση ξεκινά το υπογούφερ απο τα 50HZ και κάτω γεμίζοντας ουσιαστικά αυτό που αδυνατούν τα ηχεία βάσης να αποδώσουν.
Τούς ίδιους πειραματισμούς (με το τηλεχειριστήριο) άνοιξε-κλείσε έκανα και είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση που περιγράφει ο Στέργιος.
Οσο για την αισθητική..... ουδείς λόγος
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απόκριση ηχείων από 60Hz και πάνω. Πρόβλημα πραγματικό?

Αναφέρεσαι σε ηχογράφηση Στέργιο? Εγώ εννοούσα στην πραγματικότητα τι "βγάζει" κάθε όργανο, στο live. Μετά μπορείς να κάνεις και το φλάουτο να βγάζει 30Hz!:flipout: Εκτός αν κατάλαβα λάθος...

Μιλάω φυσικά για ηχογράφηση, για αυτό που ακούμε στα σπίτια μας από τα συστήματά μας.

Το θέμα μας είναι η απόκριση ηχείων, όχι η απόκριση των οργάνων.

Παρόλα αυτά έχω κάποιους ενδοιασμούς ούτως ή άλλως σχετικά με τις αποκρίσεις των οργάνων...
 

Ηλίας Σ.

AVClub Enthusiast
13 October 2006
1,251
Αν ακούτε jazz το ακουστικό μπάσο είναι δύσκολο στις χαμηλές νότες. Το πρόβλημα συγκρίνοντας ηχογραφήσεις με ζωντανό 'unpluged' ήχο, δεν έχει να κάνει μόνο με την έκταση σε χαμηλές συχνότητες αλλά και με το σώμα του οργάνου και το πλήθος των αρμονικών του. Σε ηχογραφήσεις συχνά το σώμα του μπάσου είναι δυσανάλογα τονισμένο. Φυσικά και το ίδιο το ακουστικό μπάσο σε διαφορετικούς χώρους δίνει συχνά άλλο ήχο, οπότε δεν είμαστε σίγουροι αν έφταιξε το studio, o μηχανικός ήχου, ο κατασκευαστής του μπάσου κλπ.
Χαμηλής συχνότητας μπάσο μπορούν να βγάλουν αρκετά ηχεία, καθαρό ακριβές μπάσο πολύ λιγότερα. Το ίδιο και χειρότερο ισχύει και στα subwoofers φυσικά... Συνυπολογίστε και το χώρο και καταλαβαίνεται το μπέρδεμα...

Τελικά το ζητούμενο που παραμένει είναι η μουσική απόλαυση. Τα αυτιά μας θα έχουν πάντα την καλύτερη απάντηση στα προβλήματα ήχου! Και όσο καλύτερα εκπαιδεύονται σε τόσο παραπάνω έξοδα μας βάζουν! ;)
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Απόκριση ηχείων από 60Hz και πάνω. Πρόβλημα πραγματικό?

Επι του θέματος τώρα, θα προτιμούσα ένα ηχείο βάσης ή ένα συμμαζεμένο ηχείο δαπέδου με μεγάλη πιθανότητα να αποδίδει πολύ καλά αυτά που πρέπει (από 70-80 κύκλους και πάνω) και να συμπληρώσω το φάσμα με ένα πολύ καλό υπογούφερ, παρά να πάρω ένα ηχείο "ψυγείο" το οποίο θα πρέπει να τα κάνει όλα σωστά.

Να μη μιλήσω και για την αισθητική του θέματος....

με το συμπάθειο φίλε μου, αλλά κι εσύ έβαλες δύο ...πόρτες από ψυγεία (επαγγελματικά μάλιστα) στη μέση από το καθιστικό! :flipout: :flipout: :flipout: :flipout: :flipout:
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απόκριση ηχείων από 60Hz και πάνω. Πρόβλημα πραγματικό?

με το συμπάθειο φίλε μου, αλλά κι εσύ έβαλες δύο ...πόρτες από ψυγεία (επαγγελματικά μάλιστα) στη μέση από το καθιστικό! :flipout: :flipout: :flipout: :flipout: :flipout:

Ναι ρε φιλαράκ αλλά από την τραπεζαρία δε βλέπεις τίποτα! :firstprize:
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
""Σας πληροφορώ ότι βάζοντας ακουστική κιθάρα άκουγα ξεκάθαρα τη διαφορά στον όγκο του ηχείου της κιθάρας και σε πολλές αρμονικές της (στο σβήσιμο)."

αυτο ακριβως εμαθα και γω με το ιδιο πειραμα
 

ΔημήτρηςΤοπ.

AVClub Addicted Member
11 March 2007
1,666
ασχετο! θα μου πει καποιοσ πωσ κανουμε το αποσπασμα? συγνωμη και παλι για το οφφ τοπικ
 

Μ.Τζωρτζάκης - MTZ audio

AVClub Addicted Member
17 June 2006
1,891
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Υπάρχει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ περιεχόμενο απο 60Hz και κάτω , οχι μονο απο Θεμελιώδεις συχνότητες , αλλά ΑΠΕΙΡΕΣ ΥΠΟ-ΑΡΜΟΝΙΚΕΣ (υπο-Χτάξεως) , όπως ακριβώς υπάρχουν και υπέρ-Χτάξεως οπου X Η Θεμελιώδης ή για τήν ακρίβεια το σύνολο θεμελιωδών τής εκάστοτε περιβάλλουσας )

Δυστυχώς , λίγο οι ενισχυτές , λίγο τα ηχεία , πολύ περισσότερο οι χώροι ΔΕΝ αφήνουν τον ακροατή να μάθει (απο τήν αρχή) και να το απολαύσει

Ολα είναι θέμα χρόνου , αγάπης για το χόμπυ και έρευνας

Φυσικά στήν αντίπερα οχθη υπάρχει και το δυνατό επιχείρημα , οτι αν κάποιος είναι μουσικόφιλος ευχαριστιέται τήν μουσική του και απο φορητό τρανζιστοράκι πολύ δε περισσότερο απο ένα μικρό ηχείο (που εκ τών πραγμάτων δέν έχει μεσοχαμηλό-χαμηλό)

Αλλά αν είναι MONO μουσικόφιλος , τι τον νοιάζει ...? γιατί να τον ενδιαφέρουν τι γίνεται κατω απο 60Hz ..?