Μου λείπουν {Κλεμμένα, δανεικά κι αγύριστα, χαμένα δισκάκια… }

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Μου λείπουν {Κλεμμένα, δανεικά κι αγύριστα, χαμένα δισκάκια… }


‛Άτυχος’ σα φοιτητής σε καλοκαιρινές διακοπές μου είχαν κλέψει από το φοιτιτό-σπίτο CD (καλά και κάτι ενισχυτές / cd player / equalizers κ.α.) αλλά αυτό που αναπολώ τώρα, αυτή τη στιγμή, είναι εκείνα τα δισκάκια
Γιατί, θα μου πει κανείς, δε τα ξαναβρίσκεις…
Τα βρίσκω ε και? Αν και φυσικά όχι όλα…
Εγώ θέλω εκείνα πίσω :)

Μου λείπουν άρα
Μια ντουζίνα (τουλάχιστο) CD με κλασική, αισχρές παραγωγές, φθηνά τόσο, άγνωστα τόσο, που να μη τα ξαναβρίσκω (είπαμε φοιτητικές αγορές οικονομικές)
Μαζί και ένα CD με φάλαινες, σίγουρα πιο καλλίφωνες από τις φάλαινες του Tzimisce που έχω ακούσει :D

Κάτι Bjork, αντικαταστήθηκαν, και τα Μέταλ δισκάκια όλα καθώς ήταν γνωστά συγκροτήματα. Αυτά δε μου λείπουν.

Μου λείπει περισσότερο από όλα ένα μαξι των skid row, που μόνο μεταχειρισμένο βρίσκεται αλλά όχι το δικό μου, και μη νομίζετε, το έχω ξανα-αγοράσει από τότε μεταχειρισμένο, αλλά
. μου έχει μείνει το παλιό εξώφυλλο και είναι λίγο διαφορετικό χρώμα-εκτύπωση από τη μάνα του, άρα κάποιο άλλο pressing είχα

Μου λείπουν δανεικά κι αγύριστα σε φίλους κάτι κλασικής μουσικής και πάλι… γιατί χάθηκαν?…

Μου λείπουν ‛κατασχεμένα’ από πρώην μετά από χωρισμό… να δεις θα είναι παρα-πεταμένα :-(

Μου λείπουν από το αμάξι, σπασμένο τζάμι, κλεμμένο στέρεο, και τόσα χρόνια μετά δε το χωνεύω ότι κέλεψαν μουσική! (από όλα τα αγαθά του κόσμου) Οι υλικές ζημιές στα @@...

Μου λείπει και το πρώτο ever αγορασμένο μου CD… AC/DC back in black... παντα στ'αμάξι... μπορεί να μου μου έπεσε…

Ξέρω πολλούς που δε δανείζουν βινύλιο … εγώ, ακόμα δανείζω … με τα CD (ή κασέτες) λιγότεροι είναι συναισθηματικοί… παράξενο και αυτό.
Τι κόλλημα ο υλισμός καμία φορά…

Σας λείπουν ?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
Φυσικα και λειπουν...
Μια κασετα με το virgin land του Airto Moreira που μου απαλλοτριωσε ενας καλος συναδελφος στο στρατο
3-4 guitar player περιοδικα που τα δανεισα σε εναν αλλο συναδελφο απο τη Μουσικη κολλεκτιβα της Χαλκης με τους οποιους επαιζα περιστασιακα οσο ημουν στη Λαρισα και ξεχασα να ζητησω οταν απολυθηκα.
Επισης το Fragile των Yes εναν απο τους πρωτους 10-20 της εφηβειας μου δισκους που το δανεισα σε καλο μου φιλο για να βγαλουμε τοτε το Long distance runaround και το εγκατελειψα εκει σε πεισμα μπας και καποτε τα καταφερουμε.

Μικρες μεγαλες απωλειες...
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,770
Μεσευρώπη
Κι εμένα μου λείπουν...ένα βινύλιο κλασσικής, επιλογές από τη Madame Butterfly με τη Ρενάτα Τεμπάλντι. Χάθηκε, ποτέ δεν κατάλαβα πως, που, ποιός το πήρε. Ένα άλλο σιντί με τη Φανταστική Συμφωνία του Berlioz της sony, υπό τη διεύθυνση του Ormandy, το πούλησα ο μ@λ&κας...Την Madame Butterfly την αγόρασα ξανά, ολοκληρωμένη, αλλά δεν είναι το ίδιο. Αλλά πιόπολύ απ όλα μου λείπουν μερικά βιβλία που δάνεισα κάποτε...Τα Τρία Στίγματα του Πάλμερ Έλντριτζ του Φίλιπ Ντικ, δανεισμένο σε φίλη στο γυμνάσιο, το δάνεισε με τη σειρά της σε φίλο της που μετακόμισε στην Κατερίνη και δεν το ξανάδα. Το Όνομα Του Ρόδου χάθηκε όσο ήμουνα φοιτητής στη Γερμανία. Το ξαναγόρασα σε μιά φτηνοέκδοση από το Βήμα της Κυριακής, αλλά...εγώ θέλω το δικό μου αντίτυπο, αυτό που έγραφε "Δεύτερη Έκδοση" και το ex libris μου, με το κιτρινωπό χαρτί των εκδόσεων Γνώση, που μάζευα χρήματα κατοστάρικο-κατοστάρικο από το χαρτζηλίκι μου για να το αγοράσω τα Χριστούγεννα...
 
2 December 2006
1,167
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Kαι εγω εχω τις απωλειες μου απο δανεικα και αγυριστα....
Αc/dc Back in black,Black sabbath Paranoid,Judas Priest,Accept....και πολλα αλλα βυνιλια οπου δανειζα αριστερα και δεξια.
Ασε απο κασετες τι εχω χασει. Αυτο που ακομα δεν θα ξεχασω ειναι το 1984 αγορασα με το χαρτζιλικι μου την κασετα των Ac/dc For those about to rock οπου σε ενα παρτυ φιλου τοτε εκανε φτερα....
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,814
Θεσσαλονίκη
Μου λειπουν δυο γνησιες κασετες: το Biscaya,του James Last
και τα μπαρακια του B. Γερμανου,
απωλεσθεισες κατω απο ανεξιχνιαστες συνθηκες.
Εχω τις γνησιες επανεκδοσεις σε CD, ομως
για πολλους λογους, ουδεποτε αναπληρωσαν
το συναισθηματικο κενο.
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,242
Νεο Ψυχικο
Εγω πιτσιρικας επαιζα στην πολη που εμενα σε μπαρακια. Εχω αφησει αρκετα βινυλια. Επισης πολλα δανεικα και αγυριστα. Ενα bootleg των Joy Division δεν μπορω να βρω. Τα αλλα τα ξανα αγορασα. Μεχρι και το the great rock' n' roll swindle ξανα αγορασα... Επισης 13 χρονων μου εφεραν δωρο το iron fist των motorhead. To ανταλλαξα με μια basf μεταλλου. Δεν ξανα ασχοληθηκα με το εμποριο...
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Μου λείπουν {Κλεμμένα, δανεικά κι αγύριστα, χαμένα δισκάκια… }

...το "Deliver Us" των Warlord σε Αμερικάνικη έκδοση. Είχα κατέβει ένα Σάββατο Αθήνα, πιτσιρικάς 16-17 χρονών και είχα πάρει δύο δίσκους δίνοντας όλο το χαρτζιλίκι μου (είχα κρατήσει για το εισιτήριο του λεωφορείου).
Τότε κάναμε προσκύνημα: έπρεπε να περάσουμε από Happening, Rock City ΚΑΙ Δισκάδικο της Αθηνάς για να νιώσουμε πλήρεις ότι είχαμε πράξει τα δέοντα. Είχα τότε τρελλό κόλλημα με τους Warlord παράλληλα με ένα γκρουπάκι από το Seattle που είχε βγάλει τότε το "The Warning" και κάτι άλλους πιτσιρικάδες που είχαν βγάλει το "Night On Brocken".

Έλεγα λοιπόν να μην πάω στο Δισκάδικο, να κατηφορίσω Βερανζέρου και να πάρω το 720 για Αγίους Αναργύρους. Αλλά Σάββατο χωρίς πέρασμα και από τα τρία δεν ήταν Σάββατο, οπότε στρίβω Αθηνάς, μπαίνω μέσα, πιάνει το αυτί μου το "Deliver us from all the wicked, deliver us from the woe" και καπάκι ΤΟ βλέπω, το ένα και μοναδικό αντίτυπο να κάθεται στο ράφι και να με κοιτάει. Και θυμάμαι να κοιτάω τη σακούλα του Happening και να αναρωτιέμαι αν πήγαινα τους δυο δίσκους πίσω αν θα μου επέστρεφαν τα λεφτά. Τεσπα λέω, θα έρθω αύριο και θα το πάρω.

Δευτέρα πρωί, δεν πάω καν σχολείο, παίρνω το 720 και βουρ για κέντρο με λεφτά δανεισμένα από τον πατέρα μου έναντι των χαρτζιλικιών των 2 επόμενων εβδομάδων.

...θυμάμαι ότι τη θέση του στο ράφι είχε πάρει ένας δίσκος των Krokus...
 
ομορφο θεμα..
και εμενα μου λειπουν...
Τα 45ρια που μου...εφαγε ο καλος μου Φαλκο,ενα κτηνωδες ροτβαϊλερ που σπουδασαμε μαζι συγκατοικωντας σε μια γκαρσονιερα,και που οντας λυωμα ενα βραδυ δεν τον εβγαλα βολτα και με εκδικηθηκε,το the dark side of the moon σε πρωτη εκδοση που ο αφελης εδωσα σε μια τυπισσα που για λιγο θεωρησα soul mate,το Sabbath bloody sabbath επισης σε πρωτη κυκλοφορια που μετα απο ενα παρτυ στο πανεπιστημιο το εξωφυλο με το κρεβατι του τρομου βρεθηκε να περιεχει...Χαρυ Κλυν...τα δανεισμενα και αγυριστα δε με νοιαζουν,αρκει να επιασαν τοπο!
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,723
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Μου λείπουν {Κλεμμένα, δανεικά κι αγύριστα, χαμένα δισκάκια… }

......το Sabbath bloody sabbath επισης σε πρωτη κυκλοφορια που μετα απο ενα παρτυ στο πανεπιστημιο το εξωφυλο με το κρεβατι του τρομου βρεθηκε να περιεχει...Χαρυ Κλυν...

Ε,αυτο πια...:flipout::flipout::ADFADF1:
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,723
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μου λείπουν {Κλεμμένα, δανεικά κι αγύριστα, χαμένα δισκάκια…

Τότε κάναμε προσκύνημα: έπρεπε να περάσουμε από Happening, Rock City ΚΑΙ Δισκάδικο της Αθηνάς για να νιώσουμε πλήρεις ότι είχαμε πράξει τα δέοντα.

Ε,ρε επικες εποχες...:worshippy:
 
Re: Απάντηση: Re: Μου λείπουν {Κλεμμένα, δανεικά κι αγύριστα, χαμένα δισκάκια… }

Ε,αυτο πια...:flipout::flipout::ADFADF1:
ναι Πανο,δεν ξερω ποιο ειναι πιο γελοιο,sabbath με Κλυν μεσα,η Κλυν με sabbath μεσα;:flipout::flipout:
 

Tzimisce

Administration Team
Staff member
1 February 2007
33,042
127.0.0.1
Re: Απάντηση: Μου λείπουν {Κλεμμένα, δανεικά κι αγύριστα, χαμένα δισκάκια… }

Τότε κάναμε προσκύνημα: έπρεπε να περάσουμε από Happening, Rock City ΚΑΙ Δισκάδικο της Αθηνάς για να νιώσουμε πλήρεις ότι είχαμε πράξει τα δέοντα.


Έεεετσι ακριβώς!
Εμένα μου λείπουν κάτι ψιλά από CD, γιατί ποτέ μου δεν τους έδωσα μεγάλη σημασία...
Σε βινύλιο δεν μου λείπει ούτε πλαστικό εσώφυλλο! Ήμουν πάντα ανώμαλος με τα βινύλια μου και δεν υπήρχε περίπτωση να δανείσω κάποιο!
Και ούτως η άλλος, ποιος θα ήθελε King Diamond, D.R.I. και Slayer σε πάρτι; :flipout:
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Αφηστε μη θυμιζετε τετοια πραγματα. Εχω χασει βινυλια ΠΟΛΛΑ (τριψηφιο νουμερο), Δε θελω ουτε να το σκεφτομαι
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Μου λείπουν {Κλεμμένα, δανεικά κι αγύριστα, χαμένα δισκάκια… }

Έεεετσι ακριβώς!
Και ούτως η άλλος, ποιος θα ήθελε King Diamond, D.R.I. και Slayer σε πάρτι; :flipout:

Α πα πα, κανένας. Ποτέ D.R.I.
Annihilator, Virgin Steele, Armored Saint, ναι. Και για slow, Candlemass.

Υ.Γ. Ώστε των ιδίων κύκλων. Αναρωτιέμαι αν σας είχα πετύχει ποτέ πουθενά εσένα και τον superfly...
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,968
... σε ένα πάρτυ της εφηβείας μου έχασα μία συλλογή (βινύλιο) των Ρόξυ Μιούζικ ... πίκρα ... για να πατσίσω, έχω πάρει από τότε ότι βινύλιο, σιντι, dvd, whatever παπαριά έχει βγάλει ο Φέρρυ... του είχα αδυναμία του άτιμου ... κρίμα που ξεκούτιανε... ελπίζω και γω να ξεκουτιάνω κατά τον ίδιο τρόπο....

...α, στο σπίτι της συζύγου Α', άφησα και καμμιά 500ρια βινύλια ... τότε δεν με ένοιαζε, είχαν αλλάξει και τα γούστα μου ... συνεχίζουν να αλλάζουν ακόμη ...
 

karavan

Supreme Member
14 June 2010
4,435
Re: Απάντηση: Μου λείπουν {Κλεμμένα, δανεικά κι αγύριστα, χαμένα δισκάκια… }

Τότε κάναμε προσκύνημα: έπρεπε να περάσουμε από Happening, Rock City ΚΑΙ Δισκάδικο της Αθηνάς για να νιώσουμε πλήρεις ότι είχαμε πράξει τα δέοντα.

Ήμουν και γω εκεί! Στο rock city στη Σωκράτους έτσι;
 

costis_d

AVClub Enthusiast
20 November 2009
757
Πειραιάς
Re: Απάντηση: Μου λείπουν {Κλεμμένα, δανεικά κι αγύριστα, χαμένα δισκάκια… }

Ήμουν και γω εκεί! Στο rock city στη Σωκράτους έτσι;

Α γεια σου. Με Βαγγέλη (aka "Lord"), Άννα και Άρη λέγανε το παλικάρι με την αφάνα μαλλί; Βαγγέλης και Άννα γράφανε τότε και στο Metal Hammer.

Το έχω κάνει καραμπινάτο off topic (sorry tmjuju)
Ό,τι άλλο θέλετε να θυμηθούμε, με πμ ή/και καφέ, αγαπητοί μου μεσήλικες.
 
Last edited:

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,723
πετρουπολη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Μου λείπουν {Κλεμμένα, δανεικά κι αγύριστα, χαμένα δισκάκια…

Α γεια σου. Με Βαγγέλη (aka "Lord"), Άννα και Άρη λέγανε το παλικάρι με την αφάνα μαλλί; Βαγγέλης και Άννα γράφανε τότε και στο Metal Hammer.

Ο Αρης ο Ζουρουδης...Εγραφε και αυτος στο Heavy Metal.Oπως ο Βαγγελης και η Αννα.Απλα οταν εγινε Μεταλ Χαμερ σταματησαν και μονο ο Βαγγελης εγραφε εκει....