Ιντερνετικό Ραδιόφωνο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

alfaalfa

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,279
Χαιρετώ όλους και καλή χρονιά.

Το θέμα μου είναι το ιντερνετικό ραδιόφωνο και η ηχητική ποιότητα του.

Ψάχνοντας σταθμούς κλασσικής μουσικής κατέληξα στον Linn Radio Classic με την αρκετά αξιοπρεπή ποιότητα μετάδοσης 320 kb/sec . Σε χαμηλή σχετικά στάθμη είναι πράγματι εξαιρετική ακρόαση. (δεν έχω βρεί άλλο με καλύτερο data transfer).

Έχετε παρατηρήσει άλλους σταθμούς με καλή ποιότητα σήματος ?. Ποιά μπορεί να είναι η καλύτερη δυνατή ποιότητα.?

Κάτι ακόμα . Πολλοί σταθμοί εκπέμπουν σε Mp3 ενώ άλλοι σε Wma. Μου φαίνεται ότι τα Wma ακούγονται καλύτερα είναι λέτε ιδέα μου.?
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Ναι μόνο που η Linn παίζει μόνο τις δικές της ηχογραφήσεις ... όλο τα ίδια και τα ίδια!!!
 

Voreios

Supreme Member
18 January 2007
4,750
Μέχρι 128kb/sec εχω βρει εγω αλλά μου ακούγονται πολύ καλοί. Ο αγαπημένος μου ειναι το Radio Suisse Classique
 

Kostas_Y

AVClub Fanatic
24 December 2009
13,466
North by Northeast
Υπάρχουν και τα κανάλια του ολλανδικού Avro, MP3 στα 256kbps. Δεν μπορώ να κρίνω ποιότητα ήχου, το άκουσα λίγο σε laptop.
 

yale107

Senior Member
29 October 2010
374
.....Πολλοί σταθμοί εκπέμπουν σε Mp3 ενώ άλλοι σε Wma. Μου φαίνεται ότι τα Wma ακούγονται καλύτερα είναι λέτε ιδέα μου.?
Πάντα τα Wma αρχεία είναι καλύτερα σε σχέση με τα Mp3 είτε ακουστικά είτε τα γράφεις σε CD. Φυσικά ο ήχος έχει σχέση στα ηχεία που καταλήγουν. Επειδή ακούω ιντερνετικό ραδιόφωνο μέσω του WD TV Live μπορώ να πω ότι είναι αρκετά ποιοτικό. Εξαρτάται βέβαια το σταθμό, τη μουσική και τη στάθμη. Δεν έχω συγκρίνει βέβαια σταθμό από PC και να ακούσω από τα ηχεία, αν εννοείς αυτό. Το Radio Suisse Classique λίγο που το είχα τσεκάρει ήταν αρκετά καλό. Υπάρχουν κάποιοι γερμανικοί και αγγλικοί σταθμοί που είναι αξιόλογοι. Αλλά επειδή ακούω κυρίως τζαζ δεν τους θυμάμαι. Θα σας πω σύντομα. Το WD πάντως διαθέτει μια σειρά από επιλογές ανα χώρα, είδος κλπ. που όρεξη να έχεις να ακούς.
 

yale107

Senior Member
29 October 2010
374
Λοιπόν σχετικά με τους σταθμούς κλασσικής μουσικής δεν ξέρω αν γνωρίζετε τον ελληνικό classicalradio.gr που τον έχει φτιάξει παλαιός μου συνάδελφος και έχει κάνει μια ποιοτική δουλειά.
Υπάρχει μια διαφορά που θα πρέπει να τονιστεί εδώ. Σταθμοί που εμφανίζονται στο διαδίκτυο (όπως ο classicalradio.gr) δεν εμφανίζονται μέσω του tunein του WD που υπάρχουν αρκετοί και ποιοτικοί σταθμοί.
Μερικοί από αυτούς που έχω τσεκάρει (ενδεικτικά για τον φίλο που ξεκίνησε το νήμα) και παιζουν καλά είναι:

classic fM (UK)
WQXR (USA)
Classical WRR 101.1 FM (USA)
WFMT 98.7 (USA)
WFYI (USA)
BBC Radio 3 (UK)
Otto's Baroque (CH)
Radio Mozart (FR)
Classic Compossers Radio (USA)
Ambiance Classique Radio (FR)
A classic FM (FR)
Diva (FR)
Air Classique (FR)
RadioIO (USA)
Classic FM (UK)
ABC Claddic FM (AUS)
France Musique (FR)
Klassik Radio (GER)

Όλους τους παραπάνω τους έχω δοκιμάσει και υπάρχουν φυσικά και πολλοί ακόμα που αν υπάρχει όρεξη και ώρα.....
Και τέλος να προσθέσω ότι δεν έχω δοκιμάσει και τους ιντερνετικούς σταθμούς μέσω του ενισχυτή!
Καλές ακροάσεις λοιπόν γιατί το ιντερνετικό ραδιόφωνο έχει μέλλον.
 

yale107

Senior Member
29 October 2010
374
Και να συμπληρώσω και κάτι ακόμα. Ποιοτικά (για τα δεδομένα τα δικά μου τουλάχιστον και από αυτά που λαμβάνουν τα αυτιά μου) θα χαρακτήριζα τον ήχο του ιντερνετικού ραδιοφώνου κάτι μεταξύ βινυλίου και CD με περισσότερο να πηγαίνει προς το CD. Ίσως αναλογικό που έχει ψηφιοποιηθεί μια φορά. Ας πούμε κάτι σαν AAD. Εμένα μου αρέσει πάντως ο ήχος του.
Καλό βράδυ σε όλους και Χρόνια Πολλά σ' αυτούς που γιορτάζουν αύριο και μεθαύριο.
 

geolad

New member
5 September 2007
25
Με την ευκαιρία αυτή, να ρωτήσω κάτι: ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιείται για την εγγραφή internet radio; Εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει και scheduling γιατί δεν μπορεί κανείς να βρίσκεται πάντα δίπλα στο pc.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Χαιρετώ όλους και καλή χρονιά.

Το θέμα μου είναι το ιντερνετικό ραδιόφωνο και η ηχητική ποιότητα του.
..................................................................................................
Ποιά μπορεί να είναι η καλύτερη δυνατή ποιότητα.?

Κάτι ακόμα . Πολλοί σταθμοί εκπέμπουν σε Mp3 ενώ άλλοι σε Wma. Μου φαίνεται ότι τα Wma ακούγονται καλύτερα είναι λέτε ιδέα μου.?
Α:) Για Internet Radio η μέγιστη δυνατή ποιότητα είναι Bitrate 320 kbps.
Δηλαδή αυτή της Linn την οποία αναφέρεις, άσχετα αν είναι μάλλον αδιάφορη από καλλιτεχνική πλευρά.

Β:) Όχι, δεν είναι ιδέα σου. Τα αρχεία .WMA σε χαμηλά Bitrate ακούγονται καλύτερα από τα αντίστοιχα Mp3. Γι' αυτό και προτιμούνται από πολλούς σταθμούς. Για παράδειγμα αρχείο .WMA στα 64 kbps είναι ποιοτικά καλύτερο από το αντίστοιχο Mp3, πετυχαίνοντας ποιότητα ισοδύναμη ενός Mp3 των 128 kbps, ή και καλύτερη.
Ακόμη πιο αποδοτική φαίνεται να είναι η συμπίεση σε αρχεία τύπου .AAC, που χρησιμοποιούνται για εξοικονόμηση χωρητικότητας με ακόμα πιο χαμηλά Bitrate, π.χ. σε κινητά.

Τα πράγματα αλλάζουν όταν ανεβαίνει το Bitrate, όπου τα Mp3 μάλλον υπερτερούν. Γι' αυτό πολύ σπάνια βλέπουμε αρχεία .WMA πάνω από 128 kbps, ενώ για ποιοτική συμπίεση τα Mp3 με bitrate από 192 kbps και πάνω μάλλον προτιμώνται.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Λοιπόν σχετικά με τους σταθμούς κλασσικής μουσικής δεν ξέρω αν γνωρίζετε τον ελληνικό classicalradio.gr που τον έχει φτιάξει παλαιός μου συνάδελφος και έχει κάνει μια ποιοτική δουλειά.
Υπάρχει μια διαφορά που θα πρέπει να τονιστεί εδώ. Σταθμοί που εμφανίζονται στο διαδίκτυο (όπως ο classicalradio.gr) δεν εμφανίζονται μέσω του tunein του WD που υπάρχουν αρκετοί και ποιοτικοί σταθμοί.
Μερικοί από αυτούς που έχω τσεκάρει (ενδεικτικά για τον φίλο που ξεκίνησε το νήμα) και παιζουν καλά είναι:

classic fM (UK)
WQXR (USA)
Classical WRR 101.1 FM (USA)
WFMT 98.7 (USA)
WFYI (USA)
BBC Radio 3 (UK)
Otto's Baroque (CH)
Radio Mozart (FR)
Classic Compossers Radio (USA)
Ambiance Classique Radio (FR)
A classic FM (FR)
Diva (FR)
Air Classique (FR)
RadioIO (USA)
Classic FM (UK)
ABC Claddic FM (AUS)
France Musique (FR)
Klassik Radio (GER)

Όλους τους παραπάνω τους έχω δοκιμάσει και υπάρχουν φυσικά και πολλοί ακόμα που αν υπάρχει όρεξη και ώρα.....
Και τέλος να προσθέσω ότι δεν έχω δοκιμάσει και τους ιντερνετικούς σταθμούς μέσω του ενισχυτή!
Καλές ακροάσεις λοιπόν γιατί το ιντερνετικό ραδιόφωνο έχει μέλλον.
Πολύ ωραία και πολύ χρήσιμη η παραπάνω λίστα. Ειδικά για κλασσική μουσική δεν συναντάμε συχνά λίστες αξιολογημένες.

Οι φίλοι της κλασσικής μουσικής έχουν πολλούς λόγους να σ' ευχαριστούν.

Ναι, να δοκιμάσεις ν' ακούσεις τους ιντερνετικούς σταθμούς μέσω του ενισχυτή! Στα σίγουρα θα το απολαύσεις...
 

nikk

Established Member
9 November 2009
128
Α:) Για Internet Radio η μέγιστη δυνατή ποιότητα είναι Bitrate 320 kbps.

επιτρεψτε μου μια μικρη διορθωση, τα 320 δεν ειναι η μεγιστη δυνατη ποιοτητα. τσεκαρετε εδω υπαρχει flac, ακομα και ασυμπιεστο pcm(!)
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Επαναφερω την ροη του νηματος με μια ερωτηση ασχετου,ανοιγοντας το εκπληκτικο λινκ που μας εδωσε ο nikk..μπαινω στην linn πχ και μου ανοιγει τον σταθμο με τον player των windows,υπαρχει τροπος να αποφυγουμε τον mixer των windows και να ακουμε internet radio?πχ με foobar μπορουμε να ακουσουμε η με καποιον αλλο τροπο?
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Επαναφερω την ροη του νηματος με μια ερωτηση ασχετου,ανοιγοντας το εκπληκτικο λινκ που μας εδωσε ο nikk..μπαινω στην linn πχ και μου ανοιγει τον σταθμο με τον player των windows,υπαρχει τροπος να αποφυγουμε τον mixer των windows και να ακουμε internet radio?πχ με foobar μπορουμε να ακουσουμε η με καποιον αλλο τροπο?
Πράγματι εκπληκτικό το link. High Bit Rate Internet Radio
Λοιπόν, δοκίμασα με το Foobar και... ΕΠΙΤΥΧΊΑ!
Είτε με WASAPI είτε με ASIO.

Και μάλιστα με πολύ απλό τρόπο.

  • Ανοίγουμε στα Windows σ' ένα παράθυρο το Foobar (όχι full screen)

  • Ανοίγουμε στα Windows σ' ένα άλλο παράθυρο του browser που χρησιμοποιούμε το Link της παραπάνω σελίδας (όχι full screen).

  • Εντοπίζουμε με το ποντίκι το σταθμό που μας ενδιαφέρει. Αριστερό κλίκ. Το κρατάμε πατημένο. Σύρουμε και αφήνουμε τη διεύθυνση του σταθμού πάνω στην επιφάνεια των Tracks του Foobar. (Drag and Drop). Και ...Voila! Αυτό ήταν...

Έκδοση Foobar 1.5.1
Windows 10 Home 64 bit

Σημείωση. Δεν λειτουργούν όλα τα links των σταθμών. Τα περισσότερα πάντως, εντάξει.
 

Peter52

Established Member
25 November 2010
198
Καλή εβδομάδα σε όλους

Με μια σύντομη δοκιμή είδα ότι τα link του High Bit Rate Internet Radio λειτουργούν και με τον VLC player ακολουθώντας την ίδια μέθοδο
όπως και με το Foobar. Πιθανολογώ ότι και άλλοι players συμπεριφέρονται το ίδιο ώστε να χρησιμοποιηθούν σε Linux.
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Με την ίδια ακριβώς μέθοδο που χρησιμοποιήσαμε στο πιο πάνω post, θα προσθέσουμε στη λίστα αναπαραγωγής του Foobar και τους σταθμούς της Linn που παίζουν στα 320 kbps.

  • Ανοίγουμε πάλι στα Windows δύο παράθυρα, ένα με τον Foobar και ένα με τον browser που χρησιμοποιούμε.

  • Με τον browser ανοίγουμε τη σελίδα Linn Radio. Έχει τρείς επιλογές με αντίστοιχες υποσελίδες. [Linn Radio], [Linn Classical] και [Linn Jazz].
    Πατάμε (επιλέγουμε) την πρώτη (Linn Radio).

  • Κάτω από την επιγραφή [Listen] έχει 4 κουμπιά με αντίστοιχες υποεπιλογές:

    -[Winamp]

    -[iTunes (Mac)]

    -[Windows Media Player]

    -[Real Player]


    Πατάμε (επιλέγουμε) το πρώτο (Winamp).
    Κρατάμε πατημένο.
    Σύρουμε (Drag and Drop) στην επιφάνεια του Foobar. Αυτό ήταν. Περάσαμε τον πρώτο σταθμό [Linn Radio].

  • Συνεχίζουμε με τον ίδιο τρόπο και με τους άλλους δύο σταθμούς [Linn Classical] και [Linn Jazz]. Έτοιμοι!

Υ.Γ. Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ καλοί ποιοτικά οι σταθμοί της Linn μόνο ως προς το τεχνικό μέρος. Ως ραδιοφωνικό πρόγραμμα πάντως είναι εντελώς βαρετοί! :cool:
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Καλή εβδομάδα σε όλους

Με μια σύντομη δοκιμή είδα ότι τα link του High Bit Rate Internet Radio λειτουργούν και με τον VLC player ακολουθώντας την ίδια μέθοδο
όπως και με το Foobar. Πιθανολογώ ότι και άλλοι players συμπεριφέρονται το ίδιο ώστε να χρησιμοποιηθούν σε Linux.
Ωραία!
Επιβεβαιώνουμε λοιπόν και το VLC.
Foobar και VLC όμως έχουν και κάποιες διαφορές, που καλό είναι να τις θυμόμαστε.

Το Foobar δεν παίζει, δεν μπορεί να εισάγει λίστες αναπαραγωγής pls και m3u, ενώ το VLC μπορεί.

Από την άλλη πλευρά το Foobar μπορεί να παίξει με Wasapi ή ASIO drivers, ενώ το VLC όχι.

Πολύ σημαντικό διότι οι drivers αυτοί παρακάμπτουν τον WDM mixer των Windows (και τους ήχους του συστήματος) και έτσι επιτυγχάνεται Bit Perfect αναπαραγωγή. Διαφορές ανάμεσα στην αναπαραγωγή με τον mixer των Windows και στην με Wasapi ή ASIO drivers αναπαραγωγή υπάρχουν. Οι οποίες είναι μεν πολύ μικρές, αλλά σε κάθε περίπτωση ακουστές.

Για το Linux δεν γνωρίζω.
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Επιβεβαιώνω ότι η διαδικασία δουλεύει κανονικά στον ρωσικό AIMP και στο (κορεάτικο; ) PotPlayer της DAUM....
 

Sonus Naturalis

Μέλος Σωματείου
12 July 2009
9,089
Αθήνα, Ηλιούπολη
Ελληνικοί Ραδιοφωνικοί Σταθμοί στο Foobar

Ελληνικοί Ραδιοφωνικοί Σταθμοί στο Foobar
Και όχι μόνο.

Η μέθοδος με Drag and Drop που χρησιμοποιήσαμε για να βάλουμε ιντερνετικούς ραδιοφωνικούς στο Foobar δουλεύει όταν έχουμε έτοιμα στη σελίδα τα links με τις την ιντερνετικές διεευθύνσεις των σταθμών. Αυτό δυστυχώς είναι σπάνιο. Τις περισσότερες φορές δεν τις γνωρίζουμε. Γεγονός είναι ότι ο εντοπισμός της ιντερνετικής διεύθυνσης ενός σταθμού χρειάζεται πολύ ψάξιμο και πολλές φορές δεν είναι καθόλου εύκολο. Αν όμως τυχαίνει να ξέρουμε τη διεύθυνση ενός σταθμού είναι εύκολο να την εισάγουμε.

Παρακάτω θα δούμε ένα εύκολο τρόπο για να βρίσκουμε τις διευθύνσεις όλων των ελληνικών ιντερνετικών σταθμών που μας ενδιαφέρουν και να τις εισαγάγουμε κατόπιν στο Foobar ή και σε άλλους Players (VLC κλπ).

Στην προκειμένη περίπτωση βοηθάει πολύ ως browser το Chrome Version 81.0.4044.122 (64-bit) στα Windows 10 Home, 64 bit. Δεν γνωρίζω αν γίνεται με άλλους browsers, με το Microsoft Edge πάντως δε γίνεται. Επίσης βοηθάει το site της Live24.gr που περιέχει όλους τους Ελληνικούς σταθμούς.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

  • Ανοίγουμε το Chrome.


  • Πηγαίνουμε στη σελίδα Live24.gr

Live24.jpg


  • Εντοπίζουμε το σταθμό που μας ενδιαφέρει (π.χ. το Τρίτο Πρόγραμμα).

  • Πατάμε με το ποντίκι (αριστερό κλικ) πάνω στο μικρό εικονίδιο του σταθμού που γράφει"Live"


Station_Select.jpg


  • Εμφανίζεται ένα καινούργιο παράθυρο με τον Player του σταθμού. Ο σταθμός αρχίζει αμέσως να παίζει. (Αν θέλουμε, πατάμε το Pause, για να μη μας ενοχλεί).

  • Εντοπίζουμε στη βάση του πλαισίου του Player το μέρος όπου γράφει: "[Αν έχετε πρόβλημα ακρόασης πατήστε εδώ]".

Press_Here.jpg


  • Πάνω στη φράση "[Αν έχετε πρόβλημα ακρόασης πατήστε εδώ]" πατάμε με το ποντίκι δεξί κλικ.


  • Αναδύονται μία σειρά επιλογές. Επιλέγουμε (αριστερό κλικ) Copy Audio Address. Έτσι, μ' αυτό τον τρόπο, περνάμε σε μία προσωρινή μνήμη του υπολογιστή την ιντερνετική διεύθυνση του σταθμού.

Copy_Audio_Address.jpg


  • Ανοίγουμε το Foobar. Από το μενού πατάμε (αριστερό κλικ) File. Επιλέγουμε (αριστερό κλικ) Add Location

Add_Location.jpg


  • Στο παράθρο εισαγωγής που θα προκύψει πατάμε δεξί κλικ. Από τις επιλογές που θα αναδυθούν επιλέγουμε (αριστερό κλικ) Delete. Αυτό το κάνουμε διότι το Foobar κραταει στο παράθυρο <Add Location> παλιότερες εισαγωγές διευθύνσεων και καλό είναι να βεβαιωθούμε ότι τις σβήσαμε πριν εισάγουμε καινούργια.

Delete_Previous.jpg


  • Στο ίδιο παράθρο εισαγωγής του Foobar, <Add Location> πατάμε πάλι δεξί κλικ.
    Από τις αναδυόμενες επιλογές επιλέγουμε τώρα (αριστερό κλικ) Paste.
    Και στη συνέχεια πατάμε OK ή ENTER
    Το Foobar εκτελεί μία διαδικασία εισαγωγής και ελέγχου της ιντερνετικής διεύθυνσης που του δώσαμε και -εφ' όσον πάνε όλα καλά- αμέσως μετά ο σταθμός εμφανίζεται στη λίστα αναπαραγωγής του. Έτοιμοι!


Past_Location.jpg


  • Τώρα το μόνο που απομένει είναι μία δοκιμή. Διπλό κλικ πάνω στο σταθμό και ...ακούμε. Επιτυχία! Μόλις περάσαμε τον ιντερνετικό σταθμό που μας ενδιαφέρει στις λίστες αναπαραγωγής του Foobar. :smile:


Station_Playing.jpg


Σημειώσεις:
-Με αυτό τον τρόπο (Copy Audio Address του Chrome) μπορούμε αντί να περνάμε μία-μία τις διευθύνσεις τωνν σταθμών στο Foobar να τις μεταφέρουμε με Copy-Paste σε ένα αρχείο .txt (Notepad), όπου θα τις συγκεντρώσουμε και στη συνέχεια θα τις περνάμε στο Foobar, στο VLC, ή σε όποιον άλλον Player θέλουμε.

-Το Foobar δεν δίνει τη δυνατότητα να αλλάξουμε το όνομα των σταθμών με κάποιο της επιλογής μας. Έτσι πολύ συχνά, όταν έχουμε πολλούς σταθμούς στη λίστα, δυσκολευόμαστε ν' αναγνωρίσουμε ποιός είναι ποιός. Για παράδειγμα στους ραδιοφωνικούς σταθμούς της ΕΡΤ δίνει το ίδιο όνομα: <ERT>. Γι' αυτό στη λίστα που έφτιαξα τους τοποθέτησα κατά σειράν. Α' Πρόγραμμα, Β' Πρόγραμμα, Τρίτο, κλπ. Και προσέχω αυτή τη σειρά να μην την αλλάζω.
Το VLC από την άλλη πλευρά επιτρέπει να βάλουμε ονόματα. Και δίνει τη δυνατότητα να σώσουμε τις λίστες μας σε χωριστά αρχεία. Δεν αναπαράγει όμως ASIO ή Wasapi. Ουδείς τέλειος!