Επίγεια ψηφιακή εκπομπή στην Κρήτη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

djgeo_gr

AVClub Addicted Member
16 November 2007
1,536
Ηρακλειο Κρητης
[h=4]Η επόμενη μετάβαση της ψηφιακής στην Κρήτη;[/h]
Σύμφωνα με πληροφορίες του Digital TV το επόμενο βήμα της ψηφιακής μετάβασης θα γίνει από την Digea στην Κρήτη και στα κέντρα εκπομπής Ρογδιά (Ηρακλείου) και Μαλάξα (Χανίων). Αν και οι αρχικές εκτιμήσεις για την ημερομηνία μετάβασης έκαναν λόγο για τον Απρίλιο του 2012, φαίνεται ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί μέσα στον Μάιο, εφόσον δεν προκύψει κάποιο πρόβλημα ή αντίδραση κατά τη διάρκεια των συνεννοήσεων για το θέμα με τις τοπικές αρχές της Κρήτης.
rogdia.jpg

malaxa.jpg


Πηγη:digitaltvinfo.gr
 

dousis

Established Member
23 March 2008
143
Digea Ψηφιακή Τηλεόραση, Το Μάϊο πάει Κρήτη!!

Επόμενος μεγάλος σταθμός της ψηφιακής τηλεόρασης Digea θα είναι η Κρήτη.
Το μεγαλύτερο νησί της χώρας μας θα καλυφθεί με επίγειο ψηφιακό τηλεοπτικό σήμα από άκρη σε άκρη από δύο κέντρα εκπομπής, από τη Ρογδιά στο Ηράκλειο και τη Μάλαξα στα Χανιά.
Στην Κρήτη θα πραγματοποιηθεί switch-off που σημαίνει ότι θα σταματήσουν οι εκπομπές του αναλογικού σήματος.
 
Last edited by a moderator:

msarig

New member
11 December 2009
48
Re: Digea Ψηφιακή Τηλεόραση, Το Μάϊο πάει Κρήτη!!

Αγιος Νικόλαος , Σητεία, Ιεράπετρα.. και γενικά το νοτιο κομματι της Κρήτης μας ???
υπάρχει πρόβλεψη ??
στον παραπάνω χάρτη δεν "καλυπτονται"...
 

George-

Senior Member
17 January 2010
317
Πασαλιμάνι
Απάντηση: Digea Ψηφιακή Τηλεόραση, Το Μάϊο πάει Κρήτη!!

Επόμενος μεγάλος σταθμός της ψηφιακής τηλεόρασης Digea θα είναι η Κρήτη.
Το μεγαλύτερο νησί της χώρας μας θα καλυφθεί με επίγειο ψηφιακό τηλεοπτικό σήμα από άκρη σε άκρη από δύο κέντρα εκπομπής, από τη Ρογδιά στο Ηράκλειο και τη Μάλαξα στα Χανιά.
Στην Κρήτη θα πραγματοποιηθεί switch-off που σημαίνει ότι θα σταματήσουν οι εκπομπές του αναλογικού σήματος.

Από το χάρτη κάλυψης δεν φαίνεται να καλύπτεται από άκρη σε άκρη η Κρήτη, τα νότια τμήματα είναι εκτός.Θα χρειαστούν επιπλέον αναμεταδότες σε κάποια σημεία, λαμβάνοντας υπόψη τους ορεινούς όγκους του νησιού.
 

aplos73

Senior Member
4 July 2010
356
Μέγαρα
Re: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

άντε μπράβο.να δούν και οι φίλοι απο την Κρήτη τηλεόραση της προκοπής.αγαπητή ερτ και digea να καλύψετε όλη την Κρήτη οχι μόνο τη μισή.
 

papasouzakias

Moderator
Staff member
13 May 2009
4,523
Re: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Αντί να καλύπτεται το νησί καλύπτεται η θάλασσα. Καλά λένε ότι αυτοί που όρισαν τα κέντρα εκπομπής το έκαναν στο πόδι.
 

dousis

Established Member
23 March 2008
143
Re: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Μάλλον το έκαναν για τα πλοία της γραμμής!
τι θα εβλέπαν οι επιβάτες????
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Δηλαδή τι περιμένατε; Στη Κρήτη να γίνει εξαίρεση και να καλυφθεί ολόκληρη; Τι να πούνε στη Ρόδο δηλαδή; Παντού έτσι γίνεται! Αφού η ΚΥΑ έχει γραφεί κατά παραγγελία της Digea για πληθυσμιακή κάλυψη κι όχι γεωγραφική! Τα πρώτα 23 κέντρα εκπομπής δεν πρόκειται να καλύψουν όλη την Ελλάδα! Κι είστε και τυχεροί που θα ενεργοποιηθούν 2 κι όχι μόνο 1!
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Re: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Και η πληθυσμιακή κάλυψη θεωρητική είναι. Εγώ στην Αθήνα είμαι μέσα στην πληθυσμιακή κάλυψη αλλά ακόμα δεν μπορώ να πιάσω τα μισά κανάλια.
 
Απάντηση: Re: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Αντί να καλύπτεται το νησί καλύπτεται η θάλασσα. Καλά λένε ότι αυτοί που όρισαν τα κέντρα εκπομπής το έκαναν στο πόδι.

Η θαλασσα καλυπτεται σε μεγαλη εκταση διοτι δεν εχει εμποδια (βουνα). Υστερα, το Κ.Ε. πρεπει να εχει μια σχετικα ευκολη προσβασιμοτητα για λειτουργια, συντηρηση & επισκευες (Ηλεκτρικο ρευμα, δρομο). Ο ιδανικος συνδυασμος ειναι μεγαλο υψομετρο + ευκολη προσβαση. Δεν μπορει ομως αυτος ο συνδυασμος να υπαρχει παντου. Αυτα ισχυουν γενικως κι οχι ειδικα για την Κρητη.
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Μια που είσαι από τη Λαμία κιόλας για πες μου γιατί στήθηκαν οι πομποί στη Δαμάστα (και τώρα πια λίγο πιο πάνω στη τελευταία στροφή πριν το Ελευθεροχώρι) κι όχι στα Δύο Βουνά που εξέπεμπε κι εκπέμπει η ΕΡΤ, αφού κι εύκολη πρόσβαση έχει και μεγαλύτερο υψόμετρο έχει, με καλύτερη κάλυψη κιόλας όχι μόνο λόγω υψομέτρου αλλά και λόγω καλύτερης γεωγραφικής θέσης;
 
Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Γιατι η προσβαση στη Δαμαστα ηταν πολυ ευκολοτερη σε σχεση με τα δυο Βουνα (με τα προ εικοσαετιας οδικα δεδομενα & με το 1 μετρο χιονι το χειμωνα), σε συνδυασμο με το οτι το συγκεκριμενο παρκο κεραιων δημιουργηθηκε αποκλειστικα για την πολη της Λαμιας, διοτι η καλυψη απο τη Λιχαδα Ευβοιας ηταν ελλειπης, και δεν ενδιεφερε η καλυψη μεγαλης γεωγραφικης περιοχης αρα ουτε το υψομετρο. Εγω που μενω μολις 20 χλμ. νοτιοδυτικα της Λαμιας, δεν πιανω γρι απο Δαμαστα.
 

arvageo

AVClub Enthusiast
9 September 2007
1,262
Βάρη Σύρου
Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Ούτε το μοναστήρι είχε και τόσο εύκολη πρόσβαση... Και αφού μετακινήθηκαν τώρα πρόσφατα σχετικά γιατί δεν πήγαν στα Δύο βουνά; Η ΕΡΤ πως δουλεύει αδιάλειπτα όλα τα χρόνια από εκεί; Και μαζί και ο ΑΝΤ-1 και το STAR K.E. να προσθέσω. Γιατί όπως είπες δημιουργήθηκε αποκλειστικά για την πόλη της Λαμίας!

Άρα βλέπουμε ότι δεν τηρείται ο κανόνας μεγάλο υψόμετρο + εύκολη πρόσβαση.

Τηρείται ο πληθυσμιακός κανόνας!!!

ΥΓ: Κι εμένα το χωριό μου είναι 27 χιλιόμετρα νότια από τη Λαμία και 13 χιλιόμετρα νότια από το Κ.Ε. Δαμάστα και δεν βλέπουμε από εκεί!
 
Απάντηση: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Εγω δεν ειπα οτι τηρειται ως κανονας, αλλα οτι ειναι ιδανικος συνδυασμος.
Απ´την εμπειρια μου, ο γεωγραφικος παραγοντας ειναι το 70% του θεματος "επιγεια ληψη", και το 30% ολα τα αλλα (κεραιες-ενισχυτες-καλωδια). Λαμβανω DIGEA απο Δοβρουτσι που απεχει 150 χλμ. και καθολου Δαμαστα που απεχει 20 χλμ.
Ειμαστε ομως of topic και αν θελεις φιλε μου να κανουμε κουβεντα ανοιξε αλλο σχετικο post ή γραψε εδω:http://www.satleo.gr/forum2/viewforum.php?f=93&sid=42af10138e203a9d58a3591f4e681ebd
 

Giannis1965

New member
29 March 2011
62
Ηράκλειο
Re: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Όταν λένε switch off μετά την έλευση των ψηφιακών θα κλείσουν και τα τοπικά κανάλια ή μόνο DIGEA και ΕΡΤ;
Γιατί προς το παρόν τα τοπικά κανάλια δεν εκπέμπουν ψηφιακά αν εξαιρέσεις NEATV, 4U, και 2 άλλα που δε βλέπονται.
 

keraki

AVClub Enthusiast
27 July 2009
1,257
Re: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Διάβαζα στο τρέχον τεύχος του περιοδικού Digital tv info πως τελικά
εδώ στην Κρήτη η ψηφιακή μετάβαση μάλλον πάει για Μάιο,από Απρίλιο
που έλεγαν αρχικά!

Γνωρίζει κάποιος περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά?
Επίσης να ρωτήσω,η αναμενόμενη μετάβαση εδώ στην Κρήτη θα γίνει
ταυτόχρονα και από Digea και από ΕΡΤ ή μόνο από τη Digea?


Άντε να δούμε πότε επιτέλους κι εδώ στο νησί θα δούμε ψηφιακό σήμα!

Ευχαριστώ!
 

Chan Terism

Senior Member
20 February 2012
344
χανια κρητη
Re: Επίγεια ψηφιακή μετάδοση στην Κρήτη

Προσωπικά εγώ αν δεν δω επίσημη ανακοίνωση δια στόματος digea , digital union και ΕΡΤ δεν πιστεύω τίποτα εδώ από πέρυσι ακούμε για ψηφιακή στην Κρήτη για τον Οκτώβριο του 2011 και φως δεν έχουμε δει ακόμα τώρα τύπου ανακοινώσεις συμφώνα με πληροφορίες κλπ εγώ δεν της περνώ και τόσο σοβαρά .εγώ μπορεί να γράψω ότι είμαι ο θεός είμαι όμως?
Το κακό είναι ότι είδηση (πληροφορία) στο internet αναμεταδίδεται από site σε site και από forum σε forum χωρίς να ελέγχεται η πληροφορία .αν έχει βάση αν είναι αλήθεια η ψέμα.