Περί Gimp ΔΩΡΕΆΝ πλήρες πρόγραμμα επεξεργασίας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takis22

New member
16 January 2010
28
Gimp...ναι στο ελεύθερο λογισμικό και προσωπικα με υπερκαλυπτει.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Δυστυχώς Photoshop γιατί το Gimp έχει μία περίεργη φιλοσοφία με τα χρώματα...

Βέβαια το Gimp το έχω χρησιμοποιήσει σε Linux και το PS σε Windblows, οπότε δεν ξέρω αν είναι γενικό το κακό με το Linux ή συγκεκριμένα στο Gimp...
 

nakayama

New member
3 February 2012
8
Ελλάδα
Η αλήθεια είναι οτι είναι πολλύ πιο lightweight από το photoshop.
Μπορείς να κατασκευάσεις κουμπιά, να επεξεργαστείς εικόνες.
Για κάτι περισσότερο έχει το Script Fu.

To photoshop είναι πανίσχυρο αλλά και πανάκριβο.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Προσωπικά χρησιμοποιώ περίπου το 0.0000000023% των δυνατοτήτων του Photoshop.
Άνοιγμα - κλείσιμο σε layers, ορισμός ruler, crop, color pick...
Πράγματα που κάνω εύκολα με το Gimp, αλλά όταν ακόμη και αυτό το ποσοστό δεν το κάνεις σωστά, βράσε όριζα. Σκέψου κάποιος που δημιουργεί τι προβλήματα θα έχει!
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
το gimp ειναι πολυ πιο ελαφρυ, δινει την δυνατοτητα σε ενα μετριο κομπουτερ να επεξεργαστει πολυ μεγαλυτερα αρχεια σε μικροτερο χρονο. (σε linux)

οι παλετες του FS ειναι πολυ ανωτερες, ειναι αληθεια αλλα αν ποτε προσπαθησετε να το βγαλετε απο το πσ μετα χρειαζεται format. την τελευταια φορα που το αφαιρεσα βρηκα πανω απο 4000 αχρηστες φωνες στο registry.
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
το gimp ειναι πολυ πιο ελαφρυ, δινει την δυνατοτητα σε ενα μετριο κομπουτερ να επεξεργαστει πολυ μεγαλυτερα αρχεια σε μικροτερο χρονο. (σε linux)

οι παλετες του FS ειναι πολυ ανωτερες, ειναι αληθεια αλλα αν ποτε προσπαθησετε να το βγαλετε απο το πσ μετα χρειαζεται format. την τελευταια φορα που το αφαιρεσα βρηκα πανω απο 4000 αχρηστες φωνες στο registry.


Σωστόστ...
Βέβαια...
1) Το PS δεν είναι από τα προγράμματα που βάζεις και βγάζεις από το PC σου. Θα το βάλει κάποιος που πραγματικά το χρειάζεται.
2) Το να ανοίξεις PSD που έχει δημιουργηθεί σε PS από mac και να το δεις σωστά είναι μία ουτοπία. Και δεν μιλάμε για μικρές αλλαγές αλλά ότι το αρχείο είναι άλλα για άλλα της Παρασκευής το γάλα...

Δοκιμασμένο πολλές φορές μήπως και γλύτωνα τα λεφτά του αλλά δεν...
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
δεν τιθεται θεμα, το PS ειναι ανωτερο προγραμμα, αλλιως δεν θα το αγοραζαν.

αλλα εαν καποιος ερασιτεχνης εχει dual boot με το gimp ειναι υπερκαλυμενος.
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
ναι, γνωστο, αλλα δεν ειμαι τοσο σιγουρος οτι ειναι το ιδιο ελαφρυ. το δουλευω μονο σε πιγκουινο. εσυ πως το κρινεις ?
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Μόνο σε σχέση με το Photoshop μπορώ να το κρίνω...
Σαν έναρξη δεν έχει κάποια θεαματική διαφορά.
Σαν άνοιγμα αρχείου όμως καμία σχέση.
Σαφώς καλύτερη διαχείρηση του αρχείου!
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
θα αναφερω ενα περιστατικο. για αστειο ειχα κανει render με πολυ βαρυ φιλτρο μια απλη φωτο σε billboard 12x9 μετρα διαστασεις. το πισι τοτε ηταν dual core amd 1.66ghz me 1 G μνημη. ταυτοχρονα επαιζα και μουσικουλα.

το τελικο αρχειο βγηκε 800 μγβ, μεσα σε 10 δευτερα με μονο μια μικρη διακοπη στην μουσικη.

δεν νομιζω να ειχε βγει σε windows, μονο το λινουξακι ειχε και εχει τοσο καλη εκμεταλευση της μνημης
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Δεν έχω εμπειρία σε τέτοια μεγέθη.
Αυτά που δουλεύω είναι το πολύ 1920x1080. Βέβαια με αμέτρητα layers, αλλά και πάλι...

Για να σου δώσω να καταλάβεις διαφορές, κοίτα πως βλέπει ένα PSD από Mac το Photoshop και πως το Gimp...
Photoshop (σωστό)
photoshop.jpg


Gimp (αλλού για αλλού)
gimp.jpg

Από εκεί και πέρα, ακόμη και διαφορετικό μηχάνημα να χρειαζόμουν, πάλι το PS θα ήμουν αναγκασμένος να χρησιμοποιήσω... :(
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
ναι, το ιδιο προβλημα με το Layout ειχα και εγω, ειτε επροκειτο για open office ειτε για gimp.

καλως η κακως οι επαγγελματιες δουλευουν με m$ office, PS, after fx, maya, rhino, cad....
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Δεν μιλάμε για διαφορές μόνο στο layout.
Μιλάμε για άλλο psd!
Δες π.χ. τις λωρίδες δεξιά και αριστερά και θα καταλάβεις ότι μιλάμε για PSD "Βρείτε τις 100 διαφορές". :p
 

Dr Pan K

Supreme Member
18 December 2010
9,067
νομιζω πως σε εχει "πονεσει" το θεμα. εγω ειμαι μετριοκακως ερασιτεχνης και παλι ειχα compatibility issues. ποσο μαλλον οι pro
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Ε, τα 2 χιλιάρικα πονάνε. Όσο νάναι.
Ειδικά όταν χρησιμοποιείς ελάχιστες εντολές του... :bigcry:

Θέλεις και έναν υπολογιστή του χιλιάρικου για να το τρέξεις...
Και μετά ζητάνε να πουλάς τη δουλειά σου για 200 ευρώ.

Πονεμένη ιστορία.
 

nakayama

New member
3 February 2012
8
Ελλάδα
Είναι γραμμένο πάνω στο GTK (C/C++) με αρκετά κομμάτια σε Perl και Python
Δίνεται επίσης η δυνατότητα να τροποποιήσεις και τον πηγαίο κώδικα.
Αυτή η λεπτομέρια δεν υπάρχει σαν επιλογή στο Photoshop
:music-smiley-005:
 

Tzimisce

Vampire
Staff member
1 February 2007
32,921
127.0.0.1
Και... ?
Το 99% των χρηστών του Gimp δεν είναι καν σε θέση να διαβάσει τον κώδικα. Πόσο μάλλον να τον φέρει στα μέτρα του.
Και οι επαγγελματίες που μπορούν, τους έρχεται πιο φτηνό να δώσουν τα 2 χιλιάρικα που ζητάει το Photoshop παρά να φάνε τα νιάτα τους σε ένα open source project.